Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Credit de nevoi personale. Recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Buna ziua.
Ma intereseaza un credit de nevoi personale in valoare de 30 000 de lei cu rata fixa, desigur... pe 3 ani.
Ce banci ati recomanda? Am tot citit ca la unele apar niste comisioane nesimtite de administrare.
Ce ma intereseaza ar fi o rata cat mai ok si surprize cat mai putine pe viitor.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
banca romaneasca.
problema este ca la creditele cu dobanda fixa ai dobanda mai mare decat la  variabila. dar de, esti scutit de surprize pe viitor.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In 3 ani ce surprize pot sa apara ? E greu cu aia ce au imobile cumparate cu, credit pe 10-30 ani...

#4
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Pai Robor6M era 3 fata de 1.23 cat e acum.. si tot creste

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 MisuFoarfeca, on 25 septembrie 2017 - 20:31, said:

Buna ziua.
Ma intereseaza un credit de nevoi personale in valoare de 30 000 de lei cu rata fixa, desigur... pe 3 ani.
Ce banci ati recomanda? Am tot citit ca la unele apar niste comisioane nesimtite de administrare.
Ce ma intereseaza ar fi o rata cat mai ok si surprize cat mai putine pe viitor.

banca personala.
Strangi banii pe care i-ai da bancii in 3 ani intr-un an si-ti iei ce nevoi ai.
CU restul, urmatorii 2 ani, te distrezi si esti permanent liber

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Raiffaisen. Am un credit de nevoie persoanale si sunt multumit. Am ajuns la jumatatea lui si nu am avut surprize. Dobanda e foarte mica.
Cand il termin, fac altul.

Edited by Kroghy, 26 September 2017 - 05:39.


#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 MisuFoarfeca, on 25 septembrie 2017 - 20:31, said:

Buna ziua.
Ma intereseaza un credit de nevoi personale in valoare de 30 000 de lei cu rata fixa, desigur... pe 3 ani.
Ce banci ati recomanda? Am tot citit ca la unele apar niste comisioane nesimtite de administrare.
Ce ma intereseaza ar fi o rata cat mai ok si surprize cat mai putine pe viitor.

Avea bcr ceva oferta, 7, nu stiu cat, fixa. Nu cred ca gasesti mai jos in alta parte, cel putin nu stiu eu.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am la Banca Romaneasca, atat ca e in euro. Am de nevoi personale cu ipoteca pe 20 de ani din care am platit 11. Au fost ok pana acum, rata si dobanda chiar a scazut fata de cea initiala.
Ca recomandare. Calculeaza bine, daca nu e o urgenta nu te baga in credit, nu merita. Eu am scos pentru a construi o casa, dar pentru altceva nu as scoate credit.
Si pentru casa am scos ca aveam de ales intre rata si chirie in conditiile in care chiria era mai mare ca rata.
Daca ai nevoie pentru masina, mobila, etc eu zic sa mai amani si sa strangi tu banii. Si 30.000 de lei nu prea pot sa fie pentru o casa Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 26 September 2017 - 06:29.


#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 PoeOvidiu, on 26 septembrie 2017 - 06:26, said:

Eu am la Banca Romaneasca, atat ca e in euro. Am de nevoi personale cu ipoteca pe 20 de ani din care am platit 11. Au fost ok pana acum, rata si dobanda chiar a scazut fata de cea initiala.
Ca recomandare. Calculeaza bine, daca nu e o urgenta nu te baga in credit, nu merita. Eu am scos pentru a construi o casa, dar pentru altceva nu as scoate credit.
Daca ai nevoie pentru masina, mobila, etc eu zic sa mai amani si sa srangi tu banii.

Vrea 7000 euro, nu 70000. Si eu am facut ca tine, nevoi personale cu ipoteca pe 20 ani, mai am 10, ce a fost mai greu a trecut... (gluma amara, le-am platit toata dobanda). Cat ai marja plus euribor(3m sau 6m)?

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Garanti Bank. Cei mai buni

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Contine inclusiv toate informatiile necesare pentru fiecare produs in parte - costuri incluse, informatii generale, alte costuri, criterii de eligibilitate, etc.
Succes

Edited by Naijax, 26 September 2017 - 08:44.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 Tsunnnami, on 26 septembrie 2017 - 03:55, said:

banca personala.
Strangi banii pe care i-ai da bancii in 3 ani intr-un an si-ti iei ce nevoi ai.
CU restul, urmatorii 2 ani, te distrezi si esti permanent liber
Geniala "idee"

Edited by cuculea, 26 September 2017 - 21:44.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
La mine merge.
Culmea am si credit, dar merge de minune

#14
MisuFoarfeca

MisuFoarfeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 19.03.2017
Am sa ma interesez de banca romaneasca. La Raiffeisen vine cam mult rata, fata de celelalt calcultoare online.
De OTP Bank stiti ceva?

Legat de banca personala, am mers pe ideea asta 1 an jumatate si cand aveam banii, a trebuit sa ii dau in alta parte. Nu vreau sa mai pierd inca un an

#15
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Am si eu o intrebare despre credite in general, daca am o poprire pe conturi si platesc datoria, in cat timp pot apela la un credit de nevoi personale?

#16
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
După ce o ridici, daca nu rămâi cu buba in bc.

#17
Junyorul1

Junyorul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.03.2017
Salutare! Am si eu o nedumerire si anume,de ce dureaza asa mult timp aprobarea unui credit?Am depus dosarul pentru un credit de nevoi personale acum aproximativ 3 saptamani si nici macar un raspuns pana acum din partea bancii.Credeti ca merita sa mai astept sau deja exista posibilitatea sa fi fost respins iar ei sa nu spuna?Caz in care ar trebui sa caut alta banca,desi nu stiu care banca acorda mai rapid un credit.Ce banci imi recomandati pentru a primi banii macar in maxim 2 saptamani?

#18
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Probabil ai depus la o banca cu volum mare de cereri...sau pot fi multe alte motive (verificari suplimentare angajator/venituri, intarzieri la nivel de sucursala/aprobare centrala, etc).Solicita detalii in sucursala sau..schimba banca, orienteaza-te catre ceva cu cost similar, insa cu volum mai mic de clienti/catre o banca mai mica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate