Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Clauze abuzive ENEL?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Am primit pt semnat "noile contracte" ENEL... Cica sa semnez ca sint de acord sa raman cu ei pana in 2999
Adica pana in mileniul 4...

Nu sint abuzive astfel de clauze? Pana acum nu am semnat si nu le-am trimis, totusi astia mai batrani din familie tot trag ca sa rezolvam, sa semnam ca altfel ne taie curentul...

Attached Files



#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
pai nu trebuia sa intre in vigoare cu 2017? vad ca acolo e 2004

Edited by DonGiulliano, 25 September 2017 - 19:44.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu au dreptul sa va taie curentul iar acea durata "nedeterminata" poate fi denuntata oricand cu notificare anticipata cu 30 zile inainte de denuntare.  Asa ca, puteti trimite formularele.

#4
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Or mai exista ei in 2999? o mai exista planeta ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDonGiulliano, on 25 septembrie 2017 - 19:44, said:

pai nu trebuia sa intre in vigoare cu 2017? vad ca acolo e 2004
Probabil ca Enel este inca in 2004.

Pastreaza cele doua exemplare de contract, sunt bune sa aprinzi focul la iarna,

Edited by pasilla, 25 September 2017 - 19:51.


#6
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postunbrutus, on 25 septembrie 2017 - 19:40, said:

Am primit pt semnat "noile contracte" ENEL... Cica sa semnez ca sint de acord sa raman cu ei pana in 2999
Adica pana in mileniul 4...

Nu sint abuzive astfel de clauze? Pana acum nu am semnat si nu le-am trimis, totusi astia mai batrani din familie tot trag ca sa rezolvam, sa semnam ca altfel ne taie curentul...
Pana in 2999 se refera la faptul ca ți-l da continuu pana in 2999. E cu plusuri si minusuri.

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Pastreaza-le (hartiile primite) si, prin absurd, daca indraznesc sa intervina si sa intrerupa furnizarea, faci reclamatie in care arati ca nu poti fi de acord sa lasi mostenire un contract cu ENEL timp de circa 12 generatii.
Se pot cere chiar despagubiri pentru stresul ce-ti este provocat in acest moment si eventuale despagubiri pentru cheltuieli notariale cu care vei fi taxat in legatura cu conceperea unui testament cu clauza obligatorie pentru urmatoarele generatii.
Fix asa ar merita astia, pentru ceea ce emit si trimit catre clienti fara nici cea mai simpla verificare a fisierului inainte de printare.
Este evident ca este o greseala, o omisiune in a corecta textul draft care a fost lasat asa, pur si simplu, ca merge.

Edited by addumi, 25 September 2017 - 19:59.


#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Nici eu nu le-am trimis ... si nici nu cred ca o voi face.
De ce sa imi bat capul sa caut clauze nasoale prin nush cate foi de contract ??
Taie curentul ?? S-o faca ... Iau cativa hamsteri si-i pun sa alerge, sa produca energie.
S-au inventat dalele alea care produc energie la calcatul pe ele ... morisca de vant produce energie ...
Intr-un cuvant, ii dau dreaq si nu le trimit nimic. Ce-or sa faca ??

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postshymano, on 25 septembrie 2017 - 20:03, said:

Ce-or sa faca ??
Te pun pe drumuri cand ti-e lumea mai draga. Posted Image

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postaddumi, on 25 septembrie 2017 - 19:58, said:

Este evident ca este o greseala, o omisiune in a corecta textul draft care a fost lasat asa, pur si simplu, ca merge.
Nu este o greseala, am 3 locuri de consum si in toate e aceeasi "greseala", este vorba de "corectarea" contractelor vechi din care puteai iesi oricand si obligarea la clauze ciudata in noile contracte, una din ele fiind aceasta data din viitor, alta fiind termenul de plata de doar 15 zile desi legea spune 30 de zile etc.

View Postericmario, on 25 septembrie 2017 - 20:05, said:

Te pun pe drumuri cand ti-e lumea mai draga. Posted Image
Scrie ca nu se poate face deconectarea fara o notificare. Nu stiu cate zile prevede legea sau ANRE minim in notificare, dar poate stie altcineva

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Interesant ar fi sa returnam acest contract dar cu diverse clauza modificate, nu cred ca vor observa.

Asa a facut un rus cica: http://www.nasdaq.co...ettles-cm267708

Se pare ca exista si furnizori cu 25% mai ieftini ca ENEL:
http://www.anre.ro/r...rator-de-tarife

Edited by unbrutus, 25 September 2017 - 20:59.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunbrutus, on 25 septembrie 2017 - 19:40, said:

Am primit pt semnat "noile contracte" ENEL... Cica sa semnez ca sint de acord sa raman cu ei pana in 2999
Adica pana in mileniul 4...
Nu sint abuzive astfel de clauze? Pana acum nu am semnat si nu le-am trimis, totusi astia mai batrani din familie tot trag ca sa rezolvam, sa semnam ca altfel ne taie curentul...
Nu, se mai cheama contract pe termen nedeterminat.

View Postshymano, on 25 septembrie 2017 - 20:03, said:

Intr-un cuvant, ii dau dreaq si nu le trimit nimic. Ce-or sa faca ??
Merg pe el implicit si fara sa-l returnezi tu.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu returnati nimic... puneti-i la pamant pe micutzi...

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMareleGenghisHan, on 25 septembrie 2017 - 19:45, said:

Or mai exista ei in 2999? o mai exista planeta ?

Planeta probabil. Ei sigur nu.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postrosix, on 25 septembrie 2017 - 19:44, said:

Nu au dreptul sa va taie curentul iar acea durata "nedeterminata" poate fi denuntata oricand cu notificare anticipata cu 30 zile inainte de denuntare.  Asa ca, puteti trimite formularele.
Si daca nu le trimite ce se intampla?
Au pus asa tot pt aia cu frica lui Dumniezo: "Nu, tata, cum sa ne mutam la alta firma, doar stii ca am semnat cu ENEL-ul pana in 2999, cum sa facem una ca asta, ca ne mai taram si prin tribunale, sa expire contarctul mai intai, apoi om vedea"

Te debranseaza de Craciun cu un sut in cur, urland frenetic "Na la mUE,ba, ca nu-ti mai dam curent, ia-ti o lumanare de banii pe care ni-i dadeai noua!"

Edited by gumball3000, 25 September 2017 - 21:56.


#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Mai bine citiți CU ATENȚIE contractul și comparați-l cu modelul de contract de la anexa nr. 1 din Ordinul ANRE nr. 88/2015. Veți observa că, deși în ordin nu se cere, Enel Energie Muntenia (că asta este denumirea împricinatei firme) vă solicită:
1. Codul IBAN;
2. Actul de proprietate;
De asemenea, vorbim de contracte noi care ar trebui să intre în vigoare de la 1 octombrie 2017, dar Enel Energie Muntenia le antedatează cu data la care au intrat în vigoare vechile contracte.
Am trimis eu sesizări cu privire la toate aspectele descoperite de mine, dar parcă vorbesc cu pereții. O țin langa că ei respectă modelul din anexa ordinului, dar în realitate, ei încalcă acest ordin.
Cazul este mai amplu, dar nu am eu timp acum să detaliez.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgumball3000, on 25 septembrie 2017 - 21:54, said:

Te debranseaza de Craciun cu un sut in cur, urland frenetic "Na la mUE,ba, ca nu-ti mai dam curent, ia-ti o lumanare de banii pe care ni-i dadeai noua!"

Nu au voie sa te debranseze in baza vechiului contract decat daca nu platesti.. Daca esti la zi cu platile, chiar nu te pot debransa.  Au trimis contractele alea, ca sa nu incerce lumea sa sune la altii cu oferte mai bune. Lumea stie ca a semnat si crede ca e ca la Rom-Telekom.

#18
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Greșit. Teoretic, dacă nu semnezi contractul, după 1 octombrie te pot debranșa. Practic, este în interesul lor să te păstreze de client și, foarte probabil, nu te vor debranșa.

Edited by Otineu, 25 September 2017 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate