Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

sfat cumparare auto Bmw f10 vs audi a6 c7

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Merci de raspuns, putin pe langa da merge. Eu intrebam cam cati km maxim sa aiba sa merita sa o iau. Nu am intrebat care masina din 2015 are cei mai multi km!

#20
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
+1 F10 sau F11.

#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
imi poate confirma cineva care e perioada cand s-a rezolvat cu problema motorului n47? Am gasit un articol cum ca din aprilie 2011?

#22
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Am gasit cateva modele, as merge pe asta: http://www.bcs4cars....es-520d-se-4473 , insa are un fail la mot, daca ar putea cineva sa se uite si sa vada cat de grav este, multumesc .   verificarea sa vezi istoricul MOT (itp)  https://www.check-mot.service.gov.uk/ , iar numarul de inmatriculare e asta LS12 JVT:.
Alt aspect, vad ca sunt 2 tipuri de scaune, unul cu suport mai bun (sport cum am vazut ca se numeste, cum are si masina din link) iar alt model mai plat, care dintre ele e mai confortabil?

Edited by debusy, 26 September 2017 - 11:59.


#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
A cazut pentru un cauciuc uzat peste limita, si entru un pivot cu joc. O fi luat o groapa/bordura. Nimic grav.

#24
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Modelul sport sau cele confort(modelul care sunt pe seria 7), au aripioara din centru extensibila ce te ajuta la drum lung.Cele plate sunt modelul standard,cele mai simple si urate.BMW-ul este recunoscut ca avand cele mai multe calculatoare si evident cele mai multe erori.Fa-i o diagnoza la reprezentanta si vezi despre ce este vorba.

#25
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
@C63AMG Am inteles, deci cel din anunt are scaune mai confortabile, Pai problema care apare nu e ceva electronic. La ultima inspectie e specificat ca avea un cui in cauciuc, apoi la anteriorul a avut: Brațul cu suspensie din față are o mișcare ușoară într-o articulație cu bilă (nu stiu ce ar fi mai exact, insa vad ca mai apoi nu a mai aparut), iar motivul pt care a picat o verificare e ca ceva cabluri de pe langa roata erau expuse. si cam atat

#26
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Nu pot sa dau edit la anteriorul post. Legat de navigatie, intre cea mica si cea mare,  e diferenta doar de marime? Sau si de functii / memorie hdd interna (inafara de functia de impartire a ecranului).
Alt aspect, pielea crem este sensibila? Se poate curata de murdarie / pete?
Seria 5 f10 au toate standard xenon? Sau nu au toate! Multumesc!

Edited by debusy, 26 September 2017 - 13:53.


#27
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View PostKroghy, on 25 septembrie 2017 - 20:02, said:

Audi daca vrei masina. BMW a ramas in urma in clasa premium/lux. Decat BMW mai bine Mercedes. Alegerea mea e Audi>Mercedes>BMW.
Uita-te la interior, cum arata bordul, la BMW parca e Dacia 1310 cu ceasuri de bord cu design invechit si lumina portocalie.
Audi este cel mai mare producator la nivel mondial ceea ce inseamna calitate si fiabilitate.

Poti schimba culoarea acelor ceasuri din setari - la mine sunt albe de exemplu (le pun pe orange doar seara).
BMW a iesit si anul acesta pe locul 1 ca si software folosit pentu navigatie si multimedia (viteza, usurinta in accesarea functiilor, etc)

Ca si posesor de BMW F10 si fost posesor de A6 (ambele din 2014) pot spune ca nu prea le poti compara din punct de vedere al modului in care se conduc.
Daca prinzi un F10 cu dynamic drive si cu ceva optiuni o sa fi foarte multumit de felul in care te simti in momentul cand il conduci. Este o masina mult mai sportiva decat A6 si de care nu te plictisesti prea repede.
Legat de motor (foarte multa lume in considera foarte reusit, nu degeaba a echipat ani la rand diferite modele din gama) eu gandesc in felul urmator: din moment ce ai buget pentru o asemenea masina inseamna ca poti cu usurinta sa renunti la 1000 E pentru schimbarea distributiei atunci cand o sa ajungi la aproximativ 150.000 km (eu acum am 75.000 si consider ca la 150K sa o schimb, asa mi-a recomandat si mecanicul unde merg)
BMW se simte inchegat, bine lucrat si cu atentie - ma refer aici la grosimea si greutatea usilor (la Audi zici ca sunt goale) la antifonare, etc.
Incearca sa le conduci pe amandoua si vezi in care te simti tu mai bine.

#28
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
1:Navigatia mica este mai urata ca interfata,intri mai greu in meniu si limitata de anumite functii.
2:Nu toate au xenon,chiar daca au faruri cu lupa trebuie sa aiba luminile de la semnal gen fagure,la cele care se vad becul de semnal NU au xenon.
3:Pielea crem este foarte greu de intretinut daca porti jeansi/blugi,in timp nu se mai curata.Se face urata.

#29
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Dupa discutia avuta in privat cu @Y0samiteSam , am constatat ca problema distributiei s-a rezolvat pe 1.3.2013 iar masina pusa de mine e din 2012. In schimb am gasit alta care e la fel ca cealalta numai ca e argintie si e break si data inregistrarii a fost pe 25.3.2013, ce ziceti, sa fie cam la limita? Sau ar fi oke!
Daca nu, ca sa gasesc una mai noua ar trebui sa fac un compromis, ori navigatie mica, ori scaune normale (nu comfort / sport) , ori km mai multi, care ar fi alegerea cea mai inteleapta? Nu prea pot fi rational, le vreau pe toate, insa daca nu se poate, nu se poate.
Multumesc!

Edited by debusy, 26 September 2017 - 16:24.


#30
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Mareste bugetul si se pot avea toate cele sus mentionate.
Vrei ceva ok. Costa.

#31
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, stie cineva ce ar insemna asta?: Advisory notice item(s)
rear prop donnut spilitting. MOT-ul nu l-a picat, insa a gasit acest lucru ca punct negativ!

asta e masina : http://www.autotrade...make=BMW&page=2

De altfel am mai gasit si asta care e ceva mai scumpa: http://www.autotrade...make=BMW&page=4

Daca se poate si cateva pareri! Multumesc!

Edited by debusy, 27 September 2017 - 14:03.


#32
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012

View Postdebusy, on 27 septembrie 2017 - 13:45, said:

Salut, stie cineva ce ar insemna asta?: Advisory notice item(s)
rear prop donnut spilitting. MOT-ul nu l-a picat, insa a gasit acest lucru ca punct negativ!

asta e masina : http://www.autotrade...make=BMW&page=2

De altfel am mai gasit si asta care e ceva mai scumpa: http://www.autotrade...make=BMW&page=4

Daca se poate si cateva pareri! Multumesc!
Nici-una dintre cele 2 auto NU au xenon.Sunt model Facelift,scaune dormeza(cele mai urate).La cum arata volanele cred ca au km mult mai mult din ce spune anuntul.Al 2-lea are memorii la scaune si jantele pe 17",geamuri colorate de fabricaPosted Image ,camera pentru asistenta in parbriz,vad ceva si Lane Assist si Side Assist.Este si negru,dar ca minus NU are proiectoare de ceata.Primul se vede albastru in poze.Alegerea mea ar fii cel negru care are si mile mai putine si mai dotat(13.491lire).Daca 77.788 mile sunt reale eu personal spun ca merita.Nu este diferenta mare de pret DAR are muult mai multe optiuni.

Edited by C63AMG, 27 September 2017 - 14:45.


#33
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Nu vad nimic in neregula cu volanul. La prima spune in anunt ca are bi-xenon, la a 2a nu zice. La ce fel de asistenta e camera aia? Era mai interesant daca avea Adaptive Cruise Control decat Lane Assist! Insa nu vad butoanele pt Assist! Trec peste faza cu scaunele, cred ca si alea sunt confortabile!

ps. m-am uitat si la benzinare, interesant e ca sunt mai scumpe decat cele diesel si foarte putine!

View PostKroghy, on 25 septembrie 2017 - 20:02, said:

Audi daca vrei masina. BMW a ramas in urma in clasa premium/lux. Decat BMW mai bine Mercedes. Alegerea mea e Audi>Mercedes>BMW.
Uita-te la interior, cum arata bordul, la BMW parca e Dacia 1310 cu ceasuri de bord cu design invechit si lumina portocalie.
Audi este cel mai mare producator la nivel mondial ceea ce inseamna calitate si fiabilitate.
M-am uitat si la Audi insa nu gasesc nici-una cu climatronic, am gasit si cu incalzire in scaune, insa fara climatronic.

ps. am gasit in final una cu climatronic. La verificare dupa MOT nu are nimic important, doar cauciucurile sunt putin uzate: pfiu, arata super masina, daca modelul ar fi oke... Are si volan incalzit,  incalzire pe scaunele din spate, climatronic si in spate, culoare faina, insa iar nu zice nic de xenon, nu stiu, grea decizie.

http://www.autotrade...utomatic&page=3

Edited by debusy, 27 September 2017 - 15:13.


#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Da' care-i faza cu xenonul?
Sincer sincer, eu prefer un halogen bun. Si nu din prisma costurilor, ci pentru vizibilitate. Am avut bixenon, faza mica e ok, pe mare cu halogen vad mult mai bine. Ma refer la conditii de RO, cu drumuri nemarcate&shit. Pe autostrada nu conteaza.

#35
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
da-l incolo de xenon pana la urma ii pun dupa aia daca chiar nu o sa mai vad pe drum. Insa acu dilema-i mare dupa ce am gasit audi-ul ala. Care e mai putin problematic? Si care ar fi o alegere mai buna?

#36
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postdebusy, on 27 septembrie 2017 - 15:56, said:

pana la urma ii pun dupa aia
cumperi un fier, nu incape in sicriu masina asta.
peste cativa ani cumperi alta, rosie sau chiar portocalie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate