Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Regret dupa adoptie

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
thejerk

thejerk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.09.2011
Va salut si va rog sa luati in serios acest topic, mi-e foarte foarte greu sa scriu ce gandesc.

Mi-au placut intotdeauna cainii, dar am considerat ca o pisica e mai potrivita pentru apartament. In vizita la prieteni,cunostinte,vecini am mai interactionat cu diferite pisici si mi-au placut. Mi-am facut research si ulterior am adoptat o pisica adulta (acum o luna) "torcacioasa si iubareata" dupa cum spunea proprietarul.

Dupa perioada de acomodare am observat ca pisica a ramas la fel de distanta. N-am insistat cu nimic, nu am stresat-o, o hranesc cu mancare fara cereale.
Pur si simplu simt ca nu ne potrivim. M-am adaptat cu ea, nu e stricacioasa, e tare cuminte. Problema e ca nu simt nici macar minimul de afectiune pentru sufletul asta, desi am mai avut animalute in trecut.
Am fost dadaca pentru animalele prietenilor chiar si cu saptamanile si tare dragi mi-au fost. Ei bine, pisica asta nu.

Am plans in ultimele zile de m-am saturat. E ceva in neregula cu mine.
Mi-am luat un angajament si acum ma gandesc serios sa ii gasesc alta casa. Sunt o dezamagire ca fiinta umana, dar cred ca merita mai degraba un camin iubitor.
E decizia corecta ? Sa mai astept vreo minune ca ne atasam?

#2
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Poate nu-i place casa. Pisicile sunt mult mai atasate de locul unde sunt, nu neaparat de stapan. Oricum, daca e sa le vina, isi pun coada pe spinare, si duse au fost.

#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Intreaba un veterinar,ca ar trebui sa stie. Cere-i parerea.

#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Dragoste cu sila nu se poate. Nu esti o dezamagire ca fiinta umana - e un animal la urma urmei si nu il poti forta sa te placa, nu e ca si cum ai omorat 10 mii de oameni.

Gaseste-i alta casa, compatibilitate 100% nu exista.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce m-a indus Ă®n eroare titlul, am crezut că e vorba de adopția unui copil, nu a unei j... pisici.

Bea lapte și dă-i să lingă de pe boticul tău.

Edited by OriginalCopy, 25 September 2017 - 16:41.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Asa sunt unele pisici, nu ai ce sa faci.

Am avut birmaneza de pui mic era prietenoasa nu zgaria statea la mangaiat etc.

La 5 ani a murit de cancer si dupa un timp am gasit in strada un pui mic de tot de pisica.

Asta e total opusul primei, nu-i place sa fie mangaiata, e mai singuratica, de jucat se joaca alergand dupa diferse obiecte.
De abia cat de cat sa  obisnuit cu taiatul unghiilor.

Asta m-a zgariat intr-un an cat prima in 5 anii.

#7
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Si cainii erau potriviti la apartament, mai ales cei mici. Eu am adoptat de paste un Bichon Maltes, era pui, avea 3 luni. Si desi nu voiam Bichon, acum nu l-as mai da pentru nimic in lume.
Pisicile nu sunt prea iubarete de fel. Probabil sufera dupa vechea sa casuta, daca ii gasesti o casa buna, e ok. Important e sa nu o lasi in strada. Daca mai iei pisica, ia un pui si asa stii ca te va indragi, desi nu se compara cu un catelus. Oricum nu prea ma pricep eu la pisici, nu am avut si nu intentionez sa am vreuna. Imi plac cainii!

Eu am adoptat odata un caine adult si nu m-am putut atasa de el si nici cei 2 catelusi care ii aveam nu il acceptau si l-am returnat la fostii proprietari, norocul meu a fost ca li se facuse dor de el si le parea rau dupa el. De atunci iau numai pui. E altceva cand il vezi crescand, cand il inveti tu ce poate face si ce nu, micile sesiuni de dresaj...

Totusi un caine la apartament cred ca stii ca e o responsabilitate MULT mai mare decat o pisica. Trebuie scos de 3-4-5 ori pe zi si cel putin una dintre plimbari sa fie lungi de minim o ora. Al meu desi e mic, ar fi in stare sa alerge non stop.

Edited by Jm3k3ritza, 25 September 2017 - 16:51.


#8
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Cu pisica ai vorbit? ea ce zice?

#9
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011

 robert8197, on 25 septembrie 2017 - 16:50, said:

Cu pisica ai vorbit? ea ce zice?

:roflmao:

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Probabil din cauza asta a dat-o si primul proprietar isi dorea o pisica prietenoasa.

Sta la tinut in brate? sta sa-i tai unghiile? daca o mangaii te lasa s-o mangai pe burta? daca te musca in momentul cand o mangii pe burta musca tare sau usor?

#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 OriginalCopy, on 25 septembrie 2017 - 16:36, said:

Ce m-a indus ĂŽn eroare titlul, am crezut că e vorba de adopția unui copil, nu a unei j... pisici.

Bea lapte și dă-i să lingă de pe boticul tău.


Adica s-o linga pisica pe gura?????

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 thejerk, on 25 septembrie 2017 - 16:26, said:

...Sa mai astept vreo minune ca ne atasam?
Eu zic să nu mai pierzi timpu',
Vrei să mă iei pe mine-n apartament?
Sunt cuminte, iubăreţ şi nu mănânc cereale Posted Image

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu mai tineti animale in casa, sunt cancerigene etc..un acvariu e suficient.

animalele nu se iau de mari.. incearca sa te joci cat mai mult cu pisica, doar asa va invatati unu pe altul.

ps: adopta si un barbat..suna mai bine sa plangi dupa un barbat.. :P

#14
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017
Pisicile pot sa vada in sufletul omului, sa ii citeasca cum sunt ei de fapt, de aia se feresc de unele persoane.

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@initiator: ai rabdare. e totul ok si e normal sa fie asa.
am avut o pisica, luata de pe strada, ce a trecut ani pana mi s'a asezat in poala si sa stea la mangaiat. unele nu par a fi asa afectuoase. cel putin la inceput, care inceput se masoara in luni si ani, nu in saptamani.
mai apoi, daca plecam de acasa, cand reveneam, doua nopti numai in cap imi dormea si torcea, nu se dezlipea de perna mea, turban statea in jurul capului meu.

cea mai mare greseala ce o poti face e sa dai pisica. ai rabdare. multa.

#16
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 30.07.2009

 Laberta, on 25 septembrie 2017 - 17:01, said:



Adica s-o linga pisica pe gura?????

De fapt voia sa spuna sa dea pe mamelon, sa imite mai bine.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
o alta pisica, tot maidaneze, s'a lipit de mine imediat. am crescut o alta de mica si nu vroia sa stea pe langa mine. vroiam sa ma joc cu ea, sa o mangai, nimic, pleca. au trecut cativa ani, sa vezi cum vine la mine numai cand bat din palme si apare. ai nevoie de timp

#18
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 WarpS, on 25 septembrie 2017 - 17:22, said:

De fapt voia sa spuna sa dea pe mamelon, sa imite mai bine.
Adica asa? Posted Image

Attached File  pisy-------P.jpg   32.3K   29 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate