Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Subaru Levorg

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Salut,

Vreun posesor de Levorg pe aici, cu ceva pareri/foto?

In general, pareri despre marca Subaru in Romania, service, preturi, calitatea in general a marcii/masinilor?

Multumesc,

Andrei

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Este vechiul Subaru Legacy break.

In Romania se cumpara diesel, iar Subaru e destul de nou pe partea de diesel.

Service-uri putine, depozit marisor de piese (asa mi s-a spus), dar nu f bine aprovizionat pt modelele noi.

Subaru ofera un pret excelent pt ce tehnologie 4x4 ofera, dar la revanzare plangi.

http://www.subarumot...ate-tehnice.pdf

Asta vine cu motor 1.6l turbo si cutie CVT...

E clar in target pt romani!

#3
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 Adm, on 25 septembrie 2017 - 15:37, said:

Este vechiul Subaru Legacy break.

In Romania se cumpara diesel, iar Subaru e destul de nou pe partea de diesel.

Service-uri putine, depozit marisor de piese (asa mi s-a spus), dar nu f bine aprovizionat pt modelele noi.

Subaru ofera un pret excelent pt ce tehnologie 4x4 ofera, dar la revanzare plangi.
Nu-si pastreaza valoarea de revanzare? Credeam ca isi pastreaza, nu sunt asa multe modele pe piata noastra...am vazut ca au motor de 1.6,benzina, pe Levorg..cu tractiune integrala...

Edited by NumbAnn, 25 September 2017 - 15:39.


#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 NumbAnn, on 25 septembrie 2017 - 15:38, said:

Nu-si pastreaza valoarea de revanzare? Credeam ca isi pastreaza, nu sunt asa multe modele pe piata noastra...am vazut ca au motor de 1.6,benzina, pe Levorg..cu tractiune integrala...
Or fi putine, dar nu-s cautate iar pretul e dat de cerere.

#5
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 alexx1402, on 25 septembrie 2017 - 15:43, said:

Or fi putine, dar nu-s cautate iar pretul e dat de cerere.
Pacat, am citit multe lucruri bune, pe forum-urile din afara, lucruri bune despre Subaru in general.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Forester-urile au fost foarte rezistente si fiabile, mai ales alea 2.0i, cu motor aspirat.

Asta a fost acum doua generatii.

Acum doar Forester 2.0D merita atentie.

1.l6 turbo, 170 CP, CVT si 4x4 = marchezi pe harta statiile de benzina.

La SH te rogi sa o cumpere cineva.

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 Adm, on 25 septembrie 2017 - 15:37, said:

Este vechiul Subaru Legacy break.

....

Doar o corectie - este inlocuitorul vechiul Legacy break !
Este un model nou - ma rog, de 2-3 ani - si nu a avut un mare succes comercial in Europa.
Se vinde insa foarte bine in Japonia, prin Australia, ma rog, zona aia ...
In Europa se aduce doar cu motorul de 1.6 turbo, 170 CP nu si cu motorul de 2.0 turbo, 230 CP.
Pe mine m-a tentat masinuta asa de la lansare si eram chitit sa o iau.
Dar, la o analiza mai atenta "pe viu", am realizat ca nu se preteaza nevoilor mele din cauza garzii la sol.
Altfel, masinuta mi-a placut - arata bine, este excelent finisata ( mai ales in echiparea Sport), motorul pare-se a fi un compromis bun intre sportivitate si economie ( nu l-am condus, insa am "pipait" masina pe toate partile in showroom).
Referitor la Subaru - daca vrei anumite informatii puctuale, si pot sa-ti dau un raspuns pertinent, cu mare placere.
Eu am detinut pana acu' o saptamana, vreme de 9 ani si 200.000 km, un Forester MY2008 diesel, mai am un XVMY2016 diesel ( abia a facut anul) si, de o saptamana, am si o Impreza MY2016, 2.0 benzina cu CVT.

PS: Cat despre valoarea de revanzare .... e de discutat.
Este intr-adevar o marca de nisa, dar are o categorie clara de clienti ce cauta neaparat un Subaru. Si asa cum, la achizitia unui Subaru SH, trebuie sa ai rabdare, si la revanzare este la fel.
De exemplu, Foresterul meu ( l-am dat la buy-back) din cate mi-au spus cei de la Brasov, si-a gasit stapan in mai putin de o saptamana.
Pe de alta parte, zilele trecute am vazut o statistica din Germania unde Subaru aparea in topul marcilor ce-si pastreaza cel mai bine valoarea. Ba chiar XV-ul era modelul cu cea mai mica depreciere din clasa sa. Dar asta-i Germania !
Romania este o piata atipica ...

Edited by marr, 25 September 2017 - 15:53.


#8
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Ai ceva masini....cum adica, din cauza garzii la sol? Prea mica sau prea mare?

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 NumbAnn, on 25 septembrie 2017 - 15:50, said:

.... Prea mica sau prea mare?

Prea mica !
Eu, datorita jobului, nu merg doar pe asfalt.
Mai ajung si prin zone industriale, si prin campuri de sonde, si pe drumuri de tara, si pe santiere ...
Si o garda la sol de 13-14 cm poate fi problematica. Mai ales dupa ce m-am obisnuit cu cei 22 m de la Forester.
De aia am si luat XV-ul in dauna Levorgului - garda la sol de 22 cm, spatiu interior suficient, tinuta de drum excelenta, motor economic si fasnet + o oferta foarte buna !
As fi mers pe un Outback ( tot 22 cm garda la sol), dar era chiar prea mare pentru nevoile mele ( 90% din timp sunt singur in masina). Si, nu fara importanta, semnificativ mai scump !
Impreza are 14,5 cm garda la sol, dar asta este mai mult masina de oras ( este masina sotiei).

Despre cate masini am ... ateta de cate este nevoie !
Dar sa stii ca Subaru este un microb - odata luat, greu mai scapi de el !
Inclusiv sotia, desi i-am propus sa-i iau o Mazda CX3 in locul Foresterului ( masinuta mai cocheta, mai draguta, mai feminina) a spus ca nu vrea altceva decat Subaru !
Asa ca ... m-am executat !

Edited by marr, 25 September 2017 - 16:01.


#10
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
E o masina frumoasa sau cel putin interesanta si foarte rara in intreaga Europa. Anul trecut s-au vandut 5 exemplare in Romania. Cred ca e potrivita pentru cei care vor sa nu se amestece in multime, dar nici sa nu epateze (in mod exagerat).
Nu se bucura de review-uri prea favorabile, problemele principale fiind tinuta de drum si cutia de viteze cu variatie continua, care nu e prea potrivita.
Mie imi place.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate