Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cum se ajunge profesor?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Urmez la facultate si cursurile de pedagogie, si as dori sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa ce termin facultatea pentru a ajunge profesor (ce examene se dau, cum vei ajunge la unitatea de invatamant dorita, si alte detalii suplimentare).
Din cate am inteles daca fac si master-ul pot preda la liceu, iar doctoratul pentru a preda la facultate, insa pe mine ma intereseaza sa predau la liceu. Mentionez ca sunt la inginerie electrica.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trebuie sa ai un modul de pedagogie, pe langa studiile de specialitate pentru ce urmeaza sa predai. La Inspectoratul Scolar ai cerut detalii? Ai post disponibil?

Cand eram in liceu, profesoara de mecatronica trebuia sa aiba doua diplome de inginer: mecanica si electronica (din ce retin, facultatea de mecatronica s-a infiintat mai tarziu sau in acelasi an cand au inceput sa introduca orele de mecatronica la liceele industriale de mecanica, eu fiind la a doua generatie care studia materia).

#3
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Sunt in anul 3, fac modulul pedagogic, momentan doar cer detalii despre pasii pe care trebuie sa ii urmez.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
La Politehnica, daca nu ma insel, conditia principala este sa ai media pe cei 4 ani peste 8.50 si la Licenta peste 9. Apoi, vin, desigur, si celelalte conditii: cursurile de pedagogie, sa ti se scoata post la concurs, sa ai master sau doctorat in desfasurare. Ideea este ca fiecare facultate isi selecteaza/pastreaza citiva studenti dintre cei mai buni (sefii de promotie sau imediat dupa ei).

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Teoretic trebuie sa dai titularizarea si sa iei.
Practic poti sa intri si fara sa dai titularizare sau sa iei nota 1 la ea. Totul e sa aiba cine iti face intrarea pe post.
Daca nu ai o intrare in structura, sansele sa intri pe un post sunt nule, ca sunt ocupate de cei ce au intrare Posted Image
Nu te lua dupa cei de mai sus cu muritul de foame, salariul e destul de mare, ore lucrate putine, transport gratuit, concedii lungi, si tot felul de avantaje.
Ca incepator o sa ai o medie de 400 euro pe luna.

Edited by samebo, 25 September 2017 - 13:56.


#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Încearcă să afli și de la colegii de facultate care sunt în ultimul an.

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Prima data cauti pe siteul edu.ro sau al Inspectoratului Scolar Judetean sau Bucale ceva de genu
Urmaresti calendarul si iti depui dosar in perioada precizata
Dupa te duci la examenul de titularizare si daca iei peste 7 si ai post esti fericit
Daca iei intre 5 si 7 mergi in august la Inspectorat cand se tin sedintele publice unde te repartieaza in functie de medie pe ore.
Apoi iei legatura cu scoala si aia e.

#8
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Ideea e ca multi din cei care fac modulul il fac doar ca sa fie, si nu am de la cine sa aflu informatii in plus. Imi place meseria, mult mai mult timp liber, si daca mai intra in vigoare si grila de salarii din 2020...desi sanse sunt aproape nule.
Inca mai sunt nepotisme si la intrarea in invatamant? din cate stiu si uitandu-ma la posturile care au fost libere an de an, mi s-a parut ca e un deficit de personal...
Deci se da doar examenul de titularizare si atat? nu se face o medie cu nimic, etc?

View Postpaznicmare, on 25 septembrie 2017 - 14:00, said:

Prima data cauti pe siteul edu.ro sau al Inspectoratului Scolar Judetean sau Bucale ceva de genu
Urmaresti calendarul si iti depui dosar in perioada precizata
Dupa te duci la examenul de titularizare si daca iei peste 7 si ai post esti fericit
Daca iei intre 5 si 7 mergi in august la Inspectorat cand se tin sedintele publice unde te repartieaza in functie de medie pe ore.
Apoi iei legatura cu scoala si aia e.
si urmand facultatea cu profilul asta, pot preda de exemplu matematica/ fizica la orice liceu? sau trebuie sa fie musai tehnic?

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu am lucrat cu niste fosti studenti care se chinuie de 5 ani sa intre in invatamant, dar nu patrund... in timp ce colegi ai lor sunt deja in invatamant fara titularizare pentru ca sunt rude sau prieteni cu primarul, cu politistul, cu preotul, etc. si au avut cine sa le faca intrare. Deci da, pila bate si face orice in Romania ;)

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Master trebuie sa poti preda la liceu.
Cauta in arhiva ( http://titularizare....ntralizator.zip ) si vezi ce poti preda in functie de studiile tale, nu merge orice.
Anual, se scot la concurs posturi, le avezi aici: http://titularizare.edu.ro/2017/

#11
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 13:55, said:

Teoretic trebuie sa dai titularizarea si sa iei.
Practic poti sa intri si fara sa dai titularizare sau sa iei nota 1 la ea.

In primul rand, ca sa "iei" titularizarea, trebuie sa ai ce lua, adica sa existe post titularizabil.

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 13:55, said:

Totul e sa aiba cine iti face intrarea pe post.
Daca nu ai o intrare in structura, sansele sa intri pe un post sunt nule, ca sunt ocupate de cei ce au intrare Posted Image

Ce-i aia "intrare in structura"?
Sansele sa ajungi la catedra nu sunt nule, de fapt sunt o multime de posturi netitularizabile, dar care pot fi ocupate pe perioada determinata (un an scolar), ca suplinitor calificat.

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 13:55, said:

Ca incepator o sa ai o medie de 400 euro pe luna.

Poate brut.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Net. Profesor in mediul rural.
Sau cum spui tu, suplinitor calificat :D

#13
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 14:11, said:

Eu am lucrat cu niste fosti studenti care se chinuie de 5 ani sa intre in invatamant, dar nu patrund... in timp ce colegi ai lor sunt deja in invatamant fara titularizare pentru ca sunt rude sau prieteni cu primarul, cu politistul, cu preotul, etc. si au avut cine sa le faca intrare. Deci da, pila bate si face orice in Romania Posted Image

Hai sa fim seriosi, ma faci sa rad la faza cu "pilele" pentru un post de suplinitor calificat. :lol:
Aia care "nu patrund" probabil ca nu-s in stare sa ia un rahat de examen de suplinitori, sau le pute sa mearga sa predea in alta localitate, unde exista post care poate fi ocupat pe perioada determinata.

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 14:31, said:

Net. Profesor in mediul rural.
Sau cum spui tu, suplinitor calificat Posted Image

Poate cu ore suplimentare, dirigentie, spor de mediu rural...

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Fara dirigentie, si din cate am inteles fara ore suplimentare, doar orele din norma.

Si cred ca e asa din moment ce are sufficient timp liber incat sa faca si alte joburi independente in timpul liber :D

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 14:35, said:

Fara dirigentie, si din cate am inteles fara ore suplimentare, doar orele din norma.
Imposibil. Te-au mintit.
Sau poate nu vorbim de profesori debutanti, ci cu ceva vechime, gradul 2 & stuff.

Edited by Mr_Who, 25 September 2017 - 14:38.


#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Extrasul de cont nu minte ;)

Incaseaza 1600 lunar si are si prime (de vacanta, concediu si al 13-lea salariu), deci ajunge la o medie de 400 euro lejer.

#17
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postsamebo, on 25 septembrie 2017 - 14:39, said:

Extrasul de cont nu minte Posted Image

Incaseaza 1600 lunar si are si prime (de vacanta, concediu si al 13-lea salariu), deci ajunge la o medie de 400 euro lejer.

Ce "prime de vacanta" si "al 13-lea salariu", omule? Posted Image Nu exista asa ceva in invatamantul de stat, poate la privat.

Extrasul de cont nu iti spune ce reprezinta suma aia defalcat, cate ore saptamanale, ce vechime are ala etc.

Edited by Mr_Who, 25 September 2017 - 14:42.


#18
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
am si eu o ruda profesor, cam 1800+ si lucreaza de 5 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate