Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pareri sau argumente pro/contra referitor la urmatorul proiect audio

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Ai pomenit de Dacmagic 100. Am crezut ca detii acest model.

#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Cea mai simpla solutie este sugerata mai sus, exista receiver stereo in care bagi HDD pe USB si poti reda fisierele audio fara complicatii.
Partea cu sursa mini-PC fie si RPi poate asigura o calitate foarte buna pe conexiuna USB asincron catre un DAC capabil.Spun o calitate foarte buna pentru ca poate rula fisiere de inalta rezolutie si DSD iar daca DAC-ul accepta nativ asa ceva calitatea obtinuta poate fi grozava.
Totusi lucrurile nu sunt deloc simple, trebuie configurat software si depinde in mare masura de restul sistemului adica amplificator si incinte, daca este suficient de rezolut sa sesizezi diferenta.

#21
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Doar RPi nu asigură deloc calitate audio. Dar daca adaugi pe interfața I2S un hat proiectat pentru audio ca Boss exemplificat mai devreme, deja ai o soluție audiofilă. Îl primești din Franța cost cu transport cam 150 de dolari. Este mini PC + DAC, iar softul ales ti-l transformă în streamer audio de calitate. Evident la banii dați este excelent. Am incercat Volumio, Rune Audio si Moode. Dintre cele enumerate Moode are o calitate audio mai bună (costă 10 dolari). Nu mai schimb CD-uri, le-am pus pe carduri MicroSD cu adaptor USB, asigură o dinamică mai bună față de fișierele din rețea, NAS. Am schimbat sursa cu iFi iPower 5v ( 75 euro cu transport), sunetul s-a mai îmbunătățit. Am dezactivat tot ce se poate din Moode, am setat un kernel avansat Low Latency, care face diferența în raport cu Volumio. Este legat cu cablu UTP la router, si îl comand de pe telefon Android, este convenabil. Sunt foarte mulțumit de jucărie. CD Playerul este pe tușă.

#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 25 septembrie 2017 - 13:42, said:

Toate jucariile alea (mini pc-uri sau mediaplayere) sunt varza pe partea de audio. Inclusiv pe semnal digital acesta fiind afectat de un bit transport precar.

Si daca dorim sa ne construim signuri un mini pc, din piese (procesor, placa de baza, ram, sursa) strict ca player, ce trebuie sa alegem? M-am tot uitat pe site-urile de profil dar nu reusesc sa-mi dau seama care piese sunt mai bune pentru asa ceva. Ce fel de procesor, ce fel de racire sa aiba ce fel de sursa, ce fel de placa de baza?

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Eu prefer PC-ul cu jRiver care nu este cel mai neutru sau precis dar are ceva muzicalitate.La fel ca acolo cablul Supra imi pare cel mai dinamic si detaliat ...momentan.

Edited by bibiaudiofil, 17 October 2017 - 19:52.


#24
TaskmgrX

TaskmgrX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2007
O varianta buna cred,  ar mai fi Daphile (https://www.daphile.com) rulat de pe orice minipc impreuna cu Dacmagic.  Pt control din telefon poti folosi Squeeze Ctrl de pe android

Edited by TaskmgrX, 15 October 2017 - 12:21.


#25
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Plecind de la sugestia de mai sus sa folosesti RPi si Volumio, ai aici mai multe exemple de proiecte:
https://volumio.org/...o-projects.html

Minim ai nevoie de Rpi (as sugera Pi2 de pe olx, probabil in jur de 120 lei) si un DAC cam asa:
https://www.ebay.com...=item2f0bb0c97e

Mai este si varianta cu un Pi si libreelec ca si SO conectat prin HDMI la amplificator (daca are).

Edited by liviu_s, 21 October 2017 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate