Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

deschidere pet shop

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
servus,

intentionez sa deschid un pet shop in bucuresti intr-un viitor mediu (undeva anul viitor, ideal in primavara) si as aprecia parerile si sfaturile voastre in legatura cu asta.

suprafata la care ma gandesc este de aprox. 40-60 mp (in niciun caz mai putin de 20 mp) iar spatiul ar trebui sa fie undeva la bulevardul principal (soseaua giurgiului). zona este f populata (multe blocuri de 7-10 etaje) si exista o multime de persoane in zona care au animale de companie, atat oameni in varsta cat si tineri - in special caini, evident. in zona, pe distanta de aprox 3-4 statii de tramvai, sunt 3 pet shops si un cabinet veterinar. cele 3 pet shops au suprafete f mici (un stand in piata la etaj, un spatiu comercial mic la parterul unui bloc - aprox 10 mp si un balcon de apartament la parter dar care este pe o alee intre blocuri, nu la strada prinipala) iar cabinetul veterinar, care vinde si ceva hrana/accesorii este in spatele unui bloc aflat la sosea (este facut intr-un fel de boxa la parter).

f important - nu intentionez sa vand animale ci doar hrana si accesorii. diferentierea de celelalte pet shops as vrea sa o fac prin adaugarea de cosmetica/frizerie canina, pt ca asta nu exista in proximitate din cate stiu (cel putin la vedere). ar mai fi diverse marci de hrana care nu exista in majoritatea magazinelor similare (de ex taste of the wild, cesar etc, care se gasesc mai degraba online sau la shopuri in alte zone ale orasului, dar nu si la indemana vecinilor de cartier), produse care nu se gasesc in general in pet shops sau se gasesc in game limitate (de exemplu medalioane gravate/personalizate) precum si un ambient diferit de cel obisnuit al unui petshop (fara mirosul specific de la sacii permanent desfacuti, cu 1-2 fotolii si o masuta, posibilitatea de a servi gratis un pahar de apa sau o ceasca de cafea... cam in linia asta).

alta intentie este aceea de colaborare cu companii din zona pipera (promovarea shopului prin mailuri interne, la schimb cu oferirea de reduceri pt angajatii companiei respective, livrarea comenzii direct la sediul firmei etc). plus un website cu posibilitate de vanzare online.

suma de inceput cred ca va fi undeva intre 10.000 si 20.000 euro

orice pareri despre lucrurile la care ar trebui sa fiu atent si orice sugestii (legate de furnizori, produse, servicii sau orice altceva) sunt binevenite. multumesc :)

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
deschizi compania, inchiriezi locatia, faci contracte cu furnizori care distribuie in general de la mancare (diferite marci) pana la jucatorii si accessori, te ocupi de promotie, afisaz, etc.
Iti faci un online shop lumea sa poata comanda si de pe internet de ce nu, plus niste informatii logic.
Iti faci niste flyere si le imparti la cutiile postale pe o arie de 1-2 km.

Restul vine de la sine, astfel de magazine nu le poti promova, lumea o sa le vada si cumparatorii vin de la sine, cand stiu ca au magazin la parterul blocului. Importante sunt si preturile.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pet shopurile din zona mea au si cabinet veterinar alaturi. Cred ca se fac bani mai multi asa. La mancare, pretul conteaza, iar aici nu poti concura onlineul.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 lucifer76, on 25 septembrie 2017 - 11:57, said:

Pet shopurile din zona mea au si cabinet veterinar alaturi. Cred ca se fac bani mai multi asa. La mancare, pretul conteaza, iar aici nu poti concura onlineul.

asa este, dar majoritatea posesorilor de animale sunt de varsta a 2 a / a 3 a care nu au descoperit online-ul inca. Intr-adevar cu un cabinet veterinar faci multi bani, ar fi ok sa angajezi un dr. veterinar, dupa o perioada daca observi ca ai clienti.

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Persoanele in varsta mai au copii, nepoti ... De la petshopul din apropiere iau rar de tot mancare, si in cantitate mica, prefer sa iau mai mult de mai departe pentru ca e mai ieftin. Medicamente, tratamente, produse de intretinere, asta da, ocupa spatiu putin, costa mult, profitul este ok. Cu cativa saci de mancare se ocupa tot spatiul.

#6
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
iau in considerare si extinderea cu un cabinet veterinar in perspectiva (sau o colaborare cu un medic veterinar cateva zile pe saptamana) dar la deschidere as merge totusi pe mancare/accesorii/frizerie (pana ma asigur ca am o oarecare clientela, un rulaj si pana sunt sigur ca pot gasi un medic f bun)

#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Sa-ti angajezi doi contabili ca o sa ai nevoie cand se introduce TVA split de la anul.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 StickyFingaz, on 25 septembrie 2017 - 12:23, said:

Sa-ti angajezi doi contabili ca o sa ai nevoie cand se introduce TVA split de la anul.

de ce 2? unu nu este in stare sa imparta tva-ul ?

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 business11, on 25 septembrie 2017 - 12:39, said:

de ce 2? unu nu este in stare sa imparta tva-ul ?

Citeste ordonanta, discutam ulterior daca vrei.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 StickyFingaz, on 25 septembrie 2017 - 12:45, said:


Citeste ordonanta, discutam ulterior daca vrei.

acum m-am documentat putin despre tva split. Sincer nu inteleg de ce se implementeaza asa ceva, munca in plus, bani aruncati pe geam si o complicatie fiscala care pe perioada lunga o sa aiba un efect negativ asupra economiei, deoarece multe firme straine vor evita Romania datorita acestui TVA.

Dar tot nu am inteles de ce 2 contabili.

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 business11, on 25 septembrie 2017 - 13:42, said:

Dar tot nu am inteles de ce 2 contabili.

Volumul de munca este de cel putin 2 ori mai mare.

#12
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
e un punct valid cu contabilii, ma mai documentez daca nu e totusi ceva ce poate face unul singur dar merci pt atentionare, o sa studiez problema :)

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Toata chestia se invarte la preturi. Daca ai preturi mici, vei avea clienti. Daca nu-nu. Eu, de exemplu, avand mai multi caini prefer sa cumpar on line fiindca e mai ieftin si nici nu car sacii. Mi-i aduce curierul la poarta si e foarte bine asa. Sa merg la petshop, sa parchez la 100-200 m distanta, sa car sacii, nu e convenabil. Asa ca sfatul meu e sa-ti faci si magazin online.

#14
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
da da, clar fac si shop online

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 hipppaul, on 25 septembrie 2017 - 14:09, said:

da da, clar fac si shop online

in acest caz, va trebui fie sa te ocupi personal de comenzi, livrari si incasari (de la cei care platesc la livrare), cu masina proprie (sau cumperi/iei in leasing una gen papuc/dubita, pe firma) sau va trebui sa angajezi pe cineva care sa se ocupe de asta, ramane doar sa vezi cu ce masina livrezi marfa si daca in traficul si strazile cu gropi din bucuresti merita sa faci asta, combustibilul si reparatiile masinii pot sa creasca anumite costuri.

#16
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
aici e in regula (eu & prietena avem o masinuta care poate fi folosita la asa ceva - are consum mic, a fost in revizie de curand deci pe partea asta am fi acoperiti sa spunem). mai exista si varianta unei colaborari cu o firma de curierat, dar in prima faza probabil ca vom merge pe masina proprie

Edited by hipppaul, 25 September 2017 - 15:14.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 corinadaniela, on 25 septembrie 2017 - 14:54, said:


in acest caz, va trebui fie sa te ocupi personal de comenzi, livrari si incasari (de la cei care platesc la livrare), cu masina proprie (sau cumperi/iei in leasing una gen papuc/dubita, pe firma) sau va trebui sa angajezi pe cineva care sa se ocupe de asta, ramane doar sa vezi cu ce masina livrezi marfa si daca in traficul si strazile cu gropi din bucuresti merita sa faci asta, combustibilul si reparatiile masinii pot sa creasca anumite costuri.

cum sa spui asa o boacana ?


inseamna ca boss-ul Amazon livreaza pachetele singur? Sau seful eMag, si alti sefi webshop. Exista curierat pentru un astfel de serviciu. Exista FanCurier sau stiu eu cine, care vine odata pe zi, preia pachetele, le livreaza si game over.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
depinde...poate vrea sa aiba costuri mai mici la inceput...nu compara amazon cu o mica afacere aflata la inceput de drum...fan courier te taxeaza cu 20 de lei pentru transportul unui plic sau colet de mici dimensiuni.
uite, c-a spus si initiatorul, vrea costuri mai mici la inceput, asa ca va folosi masina proprie...

Edited by corinadaniela, 25 September 2017 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate