Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exista KIT de Windows 10 curat ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ma intrebam daca se gaseste KIT (.iso) dat de Microsoft cu Windows 10 "curat", adica fara aplicatii metro preinstalate.
Fara:
- jocurile alea tampite;
- muzica groove:
- programul de filme;
- obtineti microsoft office;
- etc.
Cum gasesti .iso de Android fara aplicatii preinstalate.
Am pe telefon, (Android 6 primit update la 7), ambele cu functia "fast pass", adica telefonul are instalate, (exceptand aplicatiile de apelare, mesaje si camera video), doar:
- youtube;
- google chrome.

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu , chestiile alea enumerate uninstal .

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
windows 10 enterprise long term service branch (ltsb)

oficial, androidul se personalizeaza de catre producatorul telefonului. de acesta depinde cit bloatware primesti si cit de diferita e interfata de versionea oficiala.

probabil cea mai curata versione de android este cea care vine cu telefoanele oferite de google. insa personal nu stiu de unde ai putea descarca o imagine de android "clean" care s-ar potrivi pe mai multe telefoane

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 tidicristi, on 25 septembrie 2017 - 08:53, said:

Nu , chestiile alea enumerate uninstal .
Asta stiam, ma interesa fara sa mai stau sa fac uninstal si 100 de setari la privacy.

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 08:56, said:

oficial, androidul se personalizeaza de catre producatorul telefonului. de acesta depinde cit bloatware primesti si cit de diferita e interfata de versionea oficiala.

probabil cea mai curata versione de android este cea care vine cu telefoanele oferite de google. insa personal nu stiu de unde ai putea descarca o imagine de android "clean" care s-ar potrivi pe mai multe telefoane
Aici ai dreptate.
Eu n-am telefon de la Google, am o chinezarie de ALLVIEW, care merge superb:
https://www.allview.ro/v2vipers/
https://www.allview.ro/v2-viper-s.html

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 08:56, said:

Cum fac rost de versiunea asta legal ?

Edited by notrust, 25 September 2017 - 09:02.


#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
scrie in acelasi articol, mai jos Posted Image

Attached File  Clipboard01.jpg   166.58K   87 downloads


https://www.microsof...s-10-enterprise

#6
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Poti descarca Windows 10 Pro sau Home (iso) de aici: https://www.microsof...nload/windows10
(selectezi "Descarca instrumentul")

O sa descarce o aplicatie Media Creation Tool si ai optiunea sa salvezi ISO sau sa iti faca un stick bootabil de Windows 10 Home sau Pro.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
win aero tweaker are o optiune sa dezactivezi instalarea automata a bloat-ware-ului
pui windows-ul cu netul deconectat, faci setarea in aplicatie, apoi ar trebui sa nu-si mai descarce toate rahaturile

#8
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Cauta Windows 10 LTSB pe Google si instaleaza-l. Vine fara tampeniile de apps de la Microsoft.

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 08:56, said:

windows 10 enterprise long term service branch (ltsb)

oficial, androidul se personalizeaza de catre producatorul telefonului. de acesta depinde cit bloatware primesti si cit de diferita e interfata de versionea oficiala.

probabil cea mai curata versione de android este cea care vine cu telefoanele oferite de google. insa personal nu stiu de unde ai putea descarca o imagine de android "clean" care s-ar potrivi pe mai multe telefoane

Android pur de la Google poate fi instalat doar pe dispozitivele suportate de acesta. Nexus, Pixel si mai nou Android One.

#10
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 maxb2000, on 25 septembrie 2017 - 10:18, said:

Cauta Windows 10 LTSB pe Google si instaleaza-l. Vine fara tampeniile de apps de la Microsoft.
si ii dai tu bani pt o licenta de enterprise ?

#11
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ma refer la cele exclusiv fara root.

 cris_ncs, on 25 septembrie 2017 - 11:42, said:


Android pur de la Google poate fi instalat doar pe dispozitivele suportate de acesta. Nexus, Pixel si mai nou Android One.

Ai specificat asta, sorry. Chior, eu.

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

 javaEEDevOps, on 25 septembrie 2017 - 11:42, said:

si ii dai tu bani pt o licenta de enterprise ?


nu vreau sa intru in polemica despre licentierea windowsului, intrucit exista topic dedicat. aici, ma refer strict la w10 ltsb. si vreau sa citez de aici, mai exact ultimul paragraf:

Quote

Sure, the license agreement may say you’re not supposed to use it without a key, but Microsoft’s license agreements say all sorts of confusing things. Microsoft’s license agreement still forbids using the popular “OEM” copies of Windows 10 on PCs you build yourself. If Microsoft doesn’t want people using unactivated copies of Windows 10 for extended periods of time, it can release a system update that disables this.


stiu, e o zona gri a legislatiei. teoretic, poate rula la infinit w10 ltsb cu cele 3 luni gratis, cita vreme microsoft lasa aceasta posibilitate.

#13
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 12:00, said:

stiu, e o zona gri a legislatiei. teoretic, poate rula la infinit w10 ltsb cu cele 3 luni gratis, cita vreme microsoft lasa aceasta posibilitate.
Si dupa ?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 12:00, said:

poate rula la infinit w10 ltsb cu cele 3 luni gratis, cita vreme microsoft lasa aceasta posibilitate.
Nu lasa. Si nu cita de pe toate gardurile, la MS in documentatie spune ca nu ai voie decat versiunea de evaluare si dupa expirare nu ai voie sa o mai folosesti. Ca tehnic poti mai mult, e alta poveste dar interzisa in scripte pt. utilizatorul in speta.

#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ghinion. atunci testeaza windowsul in cele 3 luni si apoi il arunca. sau nu. nici eu si nici voi nu stiti ce va face dupa cele 3 luni. sa nu ne mai batem capul cu asta. e problema lui MIcrosoft, daca e. sau nu!

#16
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 tEo, on 25 septembrie 2017 - 12:23, said:

ghinion. atunci testeaza windowsul in cele 3 luni si apoi il arunca. sau nu.
Pai cam da, pt dupa 90 de zile , versiunea de enteprise te mai lasa 2 saptamani max  pana cand o activezi, dupa aia nu te mai lasa  sa faci logon in windows isi iti cere sa
activezi licenta

#17
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 javaEEDevOps, on 25 septembrie 2017 - 13:04, said:

Pai cam da, pt dupa 90 de zile , versiunea de enteprise te mai lasa 2 saptamani max  pana cand o activezi, dupa aia nu te mai lasa  sa faci logon in windows isi iti cere sa
activezi licenta
pai asa si trebuie!

#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 cris_ncs, on 25 septembrie 2017 - 11:42, said:



Android pur de la Google poate fi instalat doar pe dispozitivele suportate de acesta. Nexus, Pixel si mai nou Android One.
Exista pe Allview V 2 Viper S.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate