Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cura cu vitamina C injectabila

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De fapt organismul uman functioneaza in proportie de 80-90% pe minerale, nu vitamine.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 CTP2016, on 24 septembrie 2017 - 15:41, said:

Buna ziua!

Exista numeroase postari, site-uri care ne arata ca vitamina C injectata in organism este foarte buna si distruge infectiile, si poate chiar si cancerul. Eu datorita unor evenimente nu tocmai placute, am ajuns sa am un nivel al imunitatii foarte, foarte scazut.



Vezi ca faci degeaba....posibil chiar sa faci mai rau ...ca sa nu mai zic ca si doare ca dracu.....Ce ai citit tu e vorba de Vitamina C naturala (din pacate in toate "studiile" nu se precizeaza acest lucru lasand cetatenii sa creada ca Vit C de la cutie e buna) nu aia de sinteza pe care o faci tu....Cele 2 vitamine au efecte complet diferite cu toate ca formula chimica e aceeasi....Vit C de sinteza e "buna" pe moment ca sa scapi de raceala sau diferite afectiuni dar nu sa faci cura cu ea....

Edited by Clovis, 25 September 2017 - 20:01.


#21
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Lasa prostiile si cauta alimente care au vitamina c, si consuma-le. Cele mai importante sunt catina, macesele si ardeiul iute

#22
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
S-au postat și informatii false. De fapt vitamina C sintetică are aceleași efecte biologice ca și cea naturală, și este la fel de bine absorbită.

Quote

Acidul ascorbic natural vs. sintetic
Acizii l-ascorbic naturali și sintetici sunt identici dpdv. chimic, și nu există diferențe cunoscute în activitatea lor biologică. Posibilitatea ca biodisponibilitatea acidului l-ascorbic din surse naturale, să difere de aceea a celui sintetic, a fost investigată în cel puțin două studii umane, și nu au fost observate diferențe clinic semnificative. Un studiu cu 12 bărbați (6 fumători și 6 nefumători) a constatat că biodisponibilitatea acidului ascorbic sintetic, era ușor superioară celei din sucul de portocale, pe baza valorilor serice de acid ascorbic, și fără diferențe pe baza acidului ascorbic din leucocite (celule albe din sânge) (1). Un studiu asupra 68 de bărbați nefumători, a constatat că acidul ascorbic consumat din brocoli gătit, suc de portocale, felii de portocale, și tablete de acid ascorbic sintetic, au aceeași biodisponibilitate, conform valorilor de acid ascorbic din plasmă.
SURSA

totuși, forma naturală vine eventual însoțită de niște flavonoizi și iși potențează reciproc activitatea. Însă există și suplimente de vitamina C cu bioflavonoizi.

Injectarea cu vitamina C pentru un om sănătos nu poate fi decât un experiment. Însă dat fiind valoarea ei terapeutica pentru multe boli gen cancer, infecții bacteriene, hepatită samd, asta poate fi o soluție vitală când cineva apropiat s-ar putea găsi in necaz. În bolile critice nu prea mai ajuta suplimentele orale, mai ales dacă persoana nu poate înghiți fiindcă ori este un sugar, ori prea bolnavă și epuizată. Atunci injecțiile regulate cu vitamina C ar putea să o pună pe picioare.

Însă în mod obișnuit nu își chinuie nimeni venele pentru injecții cu vitamina C, o cură de 24-48 ore poate fi deja cam mult. Pot fi folosite în schimb megadozele orale, chiar și 20 g/zi dacă este tamponată, sau ceva mai puțin dacă este asociată cu acid lipoic, crește eficiența vitaminei C.
Am să fac un efort pentru vitamina C lipozomală, până acum nu am reușit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate