Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Postalion ca postalion, dar pe jos ar ajunge sigur si repede

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Posta ROmana e in Dizolutie, dar e pe profit . si se pregateste sa mai dea niste tunuri, cumparand imprimante, probabil la pret de racheta balistica.

Chiar azi am primit si eu comunicarea "explicitara", desi sunt la zi cu coletele (pe unele din China le-am pus la pierdute 4 ever)

Quote

Stimate client,

Intrucat in ultima perioada au existat intarzieri in prelucrarea trimiterilor postale extracomunitare intrate in tara inainte de 1 septembrie, iar in spatiul public au circulat informatii contradictorii despre modalitatea de distribuire a trimiterilor simple din aceasta categorie, dorim sa va facem cunoscute urmatoarele:

- urmare adresei Directiei Generale a Vamilor din data de 11.08.2017, toate trimiterile postale extracomunitare au trebuit indrumate catre oficiile cu asistenta vamala, in lipsa posibilitatii Postei Romane de a furniza in format electronic datele solicitate de autoritatile vamale, cu scopul efectuarii analizei de risc si controlului in vederea acordarii liberului de vama la nivelul BSI Bucuresti.

- in consecinta, Posta Romana a luat masurile necesare, astfel incat incepand cu data de 24.08.2017 toate trimiterile postale extracomunitare simple (cele care nu au cod AWB standard de forma XY123456789ZW si care nu pot fi urmarite in Track&Trace), avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro), ai caror destinatari sunt persoane fizice cu domiciliul in intreaga tara sunt inregistrate electronic la nivelul Biroului de Schimb International intr-o aplicatie dedicata a Postei Romane, borderoul fiind emis electronic si putand fi prezentat autoritatii vamale zilnic.

Borderourile cuprind toate informatiile solicitate de catre autoritatea vamala, astfel incat reprezentantii acesteia sa poata acorda liberul de vama la nivelul BSI, trimiterile ce primesc liber de vama putand fi indrumate apoi catre oficiile postale ce apartin adresei de destinatie

- prin urmare, incepand cu data de 01.09.2017 trimiterile postale extracomunitare simple avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro) sunt indrumate pentru distribuire prin oficiile din cartier, dupa ce in prelabil au primit liber de vama.

Totusi, masura de directionare a tuturor trimiterilor extracomunitare catre oficiile cu asistenta vamala a generat solduri mari care s-au acumulat in perioada 11-31.08.2017, fapt ce a cauzat aglomeratii in oficii, ingreunarea si intarzierea prelucrarii si livrarii trimiterilor.

Limitarile la nivel de personal au putut fi depasite partial prin suplimentarea cu salariati postali in oficiile cu asistenta vamala, insa, in ciuda eforturilor considerabile depuse, viteza de prelucrare si livrarea soldurilor de trimiteri extracomunitare nu s-a putut realiza in ritmul dorit de clienti si de personalul din oficii.
Va rugam sa acceptati scuzele noastre pentru neplacerile cauzate si va asiguram ca depunem toate eforturile pentru lichidarea stocurilor de trimiteri extracomunitare la nivel de oficii cu asistenta vamala, in cel mai scurt timp cu putinta, pentru a reveni la normal.

Totodata, precizam ca in etapa imediat urmatoare Posta Romana va dezvolta o aplicatie informatica dedicata ce va permite ca si trimiterile extracomunitare inregistrate (cele care au cod AWB standard si pot fi urmarite in track&trace) sa urmeze acelasi proces de prelucrare in vederea acordarii liberului de vama la nivel de BSI, si sa poata fi directionate catre oficiile care deservesc adresa destinatarilor, si nu la oficiile cu asistenta vamala.
Va multumim pentru intelegere.


#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Inca vine tot din China la vamuit la BSI. Am comandat vreo 4 pachete din China inainte de 1 septembrie, folii de telefon, carcase, cacaturi si au venit la BSI. E clar ca PSD-ul a intrat pe zona rosie la buget ca vrea sa vamuiasca tot. Singura chestie care nu au luat-o in vedere e ca sarmanii aia care lucreaza la BSI nu pot face fata daca le inmultesti munca cu zece si vor preferea sa nu mai faca acte pentru nimic care nu pare important, doar de or scapa mai repede de pachete. Chiar nu inteleg cum rezista oamenii aia la munca aia, e plin de dimineata pana seara.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cezarmed2, on 24 septembrie 2017 - 15:00, said:

Înțeleg că și ei fac bani din coletele astea

La chestii de genul 62 centi cu transportul inclus (https://www.banggood...-p-1071601.html - am pus un magazin serios, nu ceva gasit cu google)?

#23
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si eu am vreo 30 colete pe care le astept de vreo 2 luni si ceva, pauza totala, dar ce sa mai zic ca martea trecuta am cumparat ceva din Sibiu (adica loco, nu china) si am optat pentru curierul FAN, nici pana acum nu a ajuns coletul care nu este nici mic si nici ieftin (1400 lei)
Deci traim in romanica

#24
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014

 f300, on 24 septembrie 2017 - 15:57, said:


La chestii de genul 62 centi cu transportul inclus (https://www.banggood...-p-1071601.html - am pus un magazin serios, nu ceva gasit cu google)?
Și vrei sa spui că transportul e un procent din preț sau ce?

Cei care comercializează în China produse, au magazine întregi , depozite. Un astfel de magazin încheie un contract pentru transport pentru produsele sale.tu crezi că fiecare produs e plătit individual sau crezi că posta romana livrează coletele din bunătatea inimii?

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 filipxxx, on 24 septembrie 2017 - 15:56, said:

Inca vine tot din China la vamuit la BSI. Am comandat vreo 4 pachete din China inainte de 1 septembrie, folii de telefon, carcase, cacaturi si au venit la BSI. E clar ca PSD-ul a intrat pe zona rosie la buget ca vrea sa vamuiasca tot. Singura chestie care nu au luat-o in vedere e ca sarmanii aia care lucreaza la BSI nu pot face fata daca le inmultesti munca cu zece si vor preferea sa nu mai faca acte pentru nimic care nu pare important, doar de or scapa mai repede de pachete. Chiar nu inteleg cum rezista oamenii aia la munca aia, e plin de dimineata pana seara.
draguta, faptul ca ajunge la op cu asistenta vamala nu inseamna ca vei plati ceva neaparat, putini dintre cei care scriu pe aici au fost taxati deci nu asta e scopul, dar de ce sa nu-i mai dam o puie psd-ului si aici!?

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cezarmed2, on 24 septembrie 2017 - 17:21, said:

crezi că fiecare produs e plătit individual sau crezi că posta romana livrează coletele din bunătatea inimii?

Cred ca in nici un caz nu le iese nimic in plus de la faptul ca stau si butoneaza (in mod sigur de mina) toate pachetelele cu o folie de telefon sau un cablu usb sau mai stiu eu ce. Ba le mai si stocheaza cu lunile.

Daca nu era o companie de stat cu fie chiar monopol fie monopol din inertie pe diverse chestii (vezi plimbatul pensiilor de exemplu) unde chiar curge banul fara batai de cap nu mai existau demult. Daca era o companie privata, fondata din banii investitorilor nu din banii statului incluzind toate sediile si tot ce mai au nu se punea problema sa astepti atit. Ori faceau treaba pe profit ori refuzau contractul daca se punea problema sa tina tone de pachete cu lunile. Dar la ei nu conteaza, nu platesc chirii pe depozite, nu sint proprietati cu care puteau face altceva (atit birocratic plus ca oricum nu-i da nimanui prin cap), etc.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
am eu o senzatie , ca pentru pachetelele de 99 de centi cu transport gratuit, intelegerea cu chinezii este ca se livreaza cind si cum se poate! unii zice ca transportul este platit de statul chinezesc la coletele declarate sub 10 usd si mai e o chestie cu ele dar va las sa aflati singuri!

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tytysor eu cred ca tu nu ai comandat niciodata din China, dar iti dai cu parerea ca altfel ai sti cam care sunt combinatiile chinezilor cu aia 10 dolari netaxabili, cu transportul China etc. Nu e cazul sa te invat eu aici, dar iti spun eu ca inainte cand erau mult mai putini oameni la coada fetele de la BSI mai inchideau ochii si la un 20$ daca era un obiect mic. Acum cand ti-au scris vama automat iti baga si taxa de depozitare, ca plm daca la ei a stat doua luni e normal sa iti ceara tie bani pentru 4 zile in plus fata de data de avizare. E foame de bani boss, si altii mai disperati dupa bani in conditile actuale decat maretul guvern PSD eu nu stiu.

#29
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Ar fi absurd să ceară bani după ce au "sechestrat" respectivul colet.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 24 septembrie 2017 - 15:27, said:

Posta ROmana e in Dizolutie, dar e pe profit . si se pregateste sa mai dea niste tunuri, cumparand imprimante, probabil la pret de racheta balistica.

Daca inlocuiesc Epsoanele alea matriceale, de pe vremea lu Bunica, chiar nu are importanta la ce pret vor cumpara noile imprimante.

 tytysor, on 24 septembrie 2017 - 18:41, said:

am eu o senzatie , ca pentru pachetelele de 99 de centi cu transport gratuit, intelegerea cu chinezii este ca se livreaza cind si cum se poate! unii zice ca transportul este platit de statul chinezesc la coletele declarate sub 10 usd si mai e o chestie cu ele dar va las sa aflati singuri!

S-a mai discutat... Ratatii de la Posta Romana strica tot.. Coletele intra relativ la timp in tara, dupa care intra pe mana terminatilor de la Posta Romana.

#31
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 karapok, on 24 septembrie 2017 - 14:53, said:

Ce dracu atata drama cu posta asta, stai la coada la posta 6 sau 5, de ti se lungesc urechile, tara de cacat, condusa de oameni de cacat ! Eu am avut un colet care a ajuns in 2 zile din China cu DHL si am platit 130 de lei pentru transport, era un cadou pentru o fiinta draga mie, din pacate a primit cadoul dupa fix 32 de zile, dupa ce am sunat la DHL in fiecare zi, se plictisisera aia de mine
Si ti-a placut sa dai atatia bani si sa fii bataia lor de joc? Macar cu posta nu platesti nimic la transport.

 rosix, on 24 septembrie 2017 - 20:34, said:

Daca inlocuiesc Epsoanele alea matriceale, de pe vremea lu Bunica, chiar nu are importanta la ce pret vor cumpara noile imprimante.
Mie-mi place sunetul matricealelor de la posta. :D

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 f300, on 24 septembrie 2017 - 18:05, said:

Cred ca in nici un caz nu le iese nimic in plus de la faptul ca stau si butoneaza (in mod sigur de mina) toate pachetelele cu o folie de telefon sau un cablu usb sau mai stiu eu ce. Ba le mai si stocheaza cu lunile.
O mica explicatie:
http://www.vatfraud....-terminal-dues/

Oricum, am observat ca nici Posta Romania nu s-a chinuit sa comunice si nici altii nu s-au chinuit sa se intereseze cat incaseaza PR pe livratul coletelor chinezesti in Romania - si, mai ales, diferenta fata de tarifele locale / cat incaseaza ca sa livreze din RO in RO.

Edited by dexterash, 24 September 2017 - 21:50.


#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Posta Romana trebuie desfiintata... Inchisi toti angajatii in BSI Giulesti, urcati pe gramada cu colete din China care zac luni de zile si dat foc...scaparat un chibrit la baza gramezii cu colete si angajati.

Edited by rosix, 24 September 2017 - 21:57.


#34
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 rosix, on 24 septembrie 2017 - 21:56, said:

Posta Romana trebuie desfiintata... Inchisi toti angajatii in BSI Giulesti, urcati pe gramada cu colete din China care zac luni de zile si dat foc...scaparat un chibrit la baza gramezii cu colete si angajati.
Pai ce vina au angajatii? Nu crezi ca ar trebui ,,arși" cei ce conduc postalionul? Ai idee cat castiga posta din tot traficul asta de pachete externe?

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Postasul666, on 24 septembrie 2017 - 22:17, said:

Pai ce vina au angajatii?

Mergi cu ceva treaba pe la posta si o sa vezi.

#36
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 f300, on 25 septembrie 2017 - 06:49, said:


Mergi cu ceva treaba pe la posta si o sa vezi.

Angajatii nu au nici o vina, goana dupa profit i-a adus unde sunt, la posta de langa blocul meu erau 5 ghisee, a cate un angajat, fiecare ghiseu cu a masii, te duceai fix unde aveai nevoie, acum a ramas un singur ghiseu cu cate 1 angajat pe schimb, care se ocupa de TOT ! nu spun ca posta se deschide la 8, si la 7 deja sunt 5-6 persoane care asteapta, la 7.45 sunt 20. in timp ce directorii de la Posta Romana au salarii de nababi, angajatii astia sunt injurati de toata lumea....................capitalism de cacat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate