Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Dilema alegere procesor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Gata cu dilemele!
Procesorul a ajuns la titular, titlularul a mai lasat 100 lei la pret si beleaua e iar la mine in calc. Pentru ca ma impiedic de showromul Emagului in drum spre serviciu, am cumparat racitorul acesta de la resigilate. Pare in regula, insa mai trebuie sa lucrez la profil pentru ca se aude bine cand procesorul sare de 65 grade. Ori sa-i schimb ventilatorul.
Rezultatul final:
Attached File  Clipboard02.jpg   312.83K   15 downloads

Am folosit offset (+115) dar voltajul il aproximez la 1.215V. Softurile arata maxim 1.2V insa pe placa aceasta voltajul indicat de softuri este intodeauna mai mic decat cel setat in BIOS. Nu e vina lor pentru ca am verificat voltajele si in BIOS si e acelasi drop (ex: setat manual 1.2V, la monitorizare in BIOS vad 1.164- 1.175.V).
Una peste alta sunt superincantat de achizitie.

Multumesc tuturor!

Cu voltajul fixat la 1.225V, High Performance
E una din misiunile care cer cel mai mult de la procesor, mai putin de la placa video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d_5PMBtOIaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CodulRoz, 27 September 2017 - 15:01.


#20
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Felicitari. Te-au scapat cumva ai tai in turkish delights cand ai fost mic, de ai atat noroc? ;)
Daca ai pe-acasa un wattmeter, nu faci cateva teste cu cpu idle si cpu in full load? Mi se pare neverosimil rau rezultatul indicat de soft la consumul cpu in full load.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCodulRoz, on 27 septembrie 2017 - 14:55, said:

Gata cu dilemele!
Procesorul a ajuns la titular, titlularul a mai lasat 100 lei la pret si beleaua e iar la mine in calc. Pentru ca ma impiedic de showromul Emagului in drum spre serviciu, am cumparat racitorul acesta de la resigilate. Pare in regula....
Vezi cand schimbi coolerul aftermarket cu unul si mai bun ? ai temperaturi de 65-70 0C maxim in Full Load cu procesorul overclockat.
Daca ramaneai cu Deepcool GAMMAXX 300 temperatura procesorului sarea de 80-85 0C mai mult ca sigur !

Si sa stapanesti sanatos sistemul

#22
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
i5-7600
default: 89W
offset -30 (~1.05V): 79W

i5-7600k
[email protected]: 90W
[email protected]: 103W

Consum inregistrat de wattmetru in stres AIDA.

View Postsuper8, on 27 septembrie 2017 - 15:45, said:

Daca ramaneai cu Deepcool GAMMAXX 300 temperatura procesorului sarea de 80-85 0C mai mult ca sigur !
Nu este Gammaxx! Dracovenia mea are talpa nichelata si nu seamana cu nimic disponibil acum la vanzare.

Edited by CodulRoz, 28 September 2017 - 05:54.


#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006

View PostCodulRoz, on 27 septembrie 2017 - 14:55, said:

... am cumparat racitorul acesta de la resigilate. Pare in regula, insa mai trebuie sa lucrez la profil pentru ca se aude bine cand procesorul sare de 65 grade. Ori sa-i schimb ventilatorul.

Cat a costat SE214x desigilat?  In Mai l-am cumpărat cu 90 lei, la "promoție".
https://forum.softpe...8#entry21227056
Dacă vrei liniște, schimba ventilatorul, cel din pachet e silențios doar oprit. Eu l-am dat afara din carcasa, are un bâzâit enervant și la turație minimă

#24
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostCodulRoz, on 28 septembrie 2017 - 05:54, said:

i5-7600
default: 89W
offset -30 (~1.05V): 79W

i5-7600k
[email protected]: 90W
[email protected]: 103W

Consum inregistrat de wattmetru in stres AIDA.

Full load? Sau ai facut deja diferenta intre idle si full load? Ce sursa ai?

#25
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View Postnei-k, on 28 septembrie 2017 - 07:45, said:

Cat a costat SE214x desigilat?  In Mai l-am cumpărat cu 90 lei, la "promoție".
https://forum.softpe...8#entry21227056
Dacă vrei liniște, schimba ventilatorul, cel din pachet e silențios doar oprit. Eu l-am dat afara din carcasa, are un bâzâit enervant și la turație minimă
73 lei, fara pasta termoconductoare (oricum nu o foloseam) si cu mici urme pe el, care dovedesc ca Dorel inca traieste. Talpa insa e impecabila.
Da, ai dreptate cu ventilatorul. Se zvoneste ca din cauza acestuia Firea a paralizat circulatia in Bucuresti, cand Katrina de Romania a rasturnat doua scaune si a speriat pensionarii care tocmai o admirau, alaturi Gadea, cum ne salveaza ea de la o moarte iminenta.
Ventilatorul insa nu e de aruncat. Merge pus sa munceasca in carcasa pentru ca pana in 1100 rpm nu il auzi.

View PostStickyFingaz, on 28 septembrie 2017 - 08:31, said:

Full load? Sau ai facut deja diferenta intre idle si full load? Ce sursa ai?
Consumul maxim, inregistrat de wattmetru cat timp am derulat testul in AIDA. Sursa este un CX 450W, dar nu are relevanta pentru ca am vrut sa evidentiez doar diferentele de consum, cu acelasi sistem, singurele variabile fiind voltajul si frecventa procesorului.

Profilele nu sunt batute in cuie. Fiecare dintre ele trebuie sa treaca testul suprem: sa nu clacheze in timp.

La 5.2 GHz. Nu am timp de teste, nici nu o sa il folosesc prea curand, dar e bine sa stii pe unde ti-e limita procesorului.

Attached File  Clipboard01.jpg   323.15K   9 downloads


Attached File  cine.jpg   205.89K   12 downloads
Attached File  vs 6700k.jpg   34.1K   12 downloadsAttached File  vs 7600k.jpg   34.33K   11 downloads

#26
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostCodulRoz, on 28 septembrie 2017 - 14:38, said:

Sursa este un CX 450W, dar nu are relevanta pentru ca am vrut sa evidentiez doar diferentele de consum, cu acelasi sistem, singurele variabile fiind voltajul si frecventa procesorului.

Are relevanta eficienta. Wattmetru iti masoara cat trage sursa din priza, nu cat pleaca mai departe spre componente. Sunt doua valori diferite.

Delid la CPU sau nu?

#27
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
La consum atat de mic, masuratorile conteaza doar cati sa iti faci o idee despre consum in overclocking. Eficienta sursei este importanta atunci cand masori consumul intregului sistem in diferite aplicatii.
Ca idee, cu 7600 non k (caruia ii optimizasem deja voltajul) si Zotac GTX 1060 AMP! (abia instalat) consumul sistemului atingea varfuri de 188W in jocuri, cca 182W medie. In cateva zile am incropit un profil cu care, in aceleasi jocuri, aveam varfur sub 150W, cca. 144W medie. Aici conteaza eficienta pentru a putea stabili ce sursa iti trebuie (188W - eficienta sursei).

Profilul:
Attached File  profil afterburner.jpg   114.33K   8 downloads

Stres in FurMark (
Attached File  furmark.jpg   42.52K   8 downloads

Teste sintetice
Attached File  3DMark Vantage.jpg   50.34K   8 downloads
Attached File  3dmark11.jpg   52.74K   7 downloads
Attached File  3DMark Fire.jpg   48.35K   7 downloads

Intre timp am mai imbunatatit profilul, in sensul ca placa rar atinge 90W consum, dar trece de 2000MHz in jocuri. Overclocking fac acum doar glisand tabul Power Limit. Cum wattmetrul nu sare de 150W in jocuri (deci am undeva intre 125-135W consum maxim al sistemului), in cazul meu e suficienta si o sursa de 300W, una de 350w fiind cam overkill. :P

#28
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Nu-mi pui un screen cu profilul fan curve din afterburner? Putina sursa de inspiratie, ca am uitat sa-l salvez pe al meu la ultima reinstalare de sistem si tot incerc sa-l reproduc, dar nu reusesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate