Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Probleme Windows XP

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFlorin_Izbuc, on 24 septembrie 2017 - 20:20, said:

Deci doar Firefox 25 merge.
Eu asa stiam* , insa un articol Mozilla ma contrazice spune ca ultima versiune cu suport SSE este 48

Quote

If Firefox is already installed on your computer, you can continue using it but you will not receive updates beyond version 48. If you download Firefox version 49 or above and try to install it, you will see the message, Firefox cannot be installed. This version of Firefox requires a processor with SSE2 support.
Sursa

*am un backup de la Firefox 25 in Pc-ul actual din PC -ul vechi (Athlon XP +2200, RAM 768 MB) dar cred ca foloseam versiunea 25 deoarece celalalte versiuni consumau prea multe resurse.

Edited by stlk, 24 September 2017 - 20:42.


#56
George_Izbuc

George_Izbuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2017
Am actualizat Firefox la 25 si vad ca merge YouTube  dar imaginea ramane blocata si se intrerupe sunetul câteodată.
Am sa verific si facebook-ul.

Facebook-ul merge si el.

Dar foarte greu.

#57
George_Izbuc

George_Izbuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2017
Acum imaginea nu mai ramane blocata si nici sunetul.

#58
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdorin_2k, on 24 septembrie 2017 - 09:34, said:

@super8
Ce importanta au acestea? (pt functionarea winXP)

Quote

modelul placii video, daca ai !
modelul Hdd-ului, cantitatea si ce mufa are  -ata ori sata;
modelul sursei;
modelul unitatii optice
Ca sa aflu mai repede ce platforma detine @initiatorul !
Ca daca il intreb ce procesor si placa de baza are el il ia pe "nu stiu" in brate.
In acest caz cum il poti ajuta daca tu nu stii ce componente are iar el nu stie sa afle ce componente are sa iti spuna ?
---------------------------------------------------------------------------------

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 16:58, said:

Instinctul imi spunea ca ai un PC vechi de 16 ani.
Iar computerul tau AMD Athlon MP 1000 Mhz...
http://www.cpu-world...X1000AMS3C.html

..nu doar ca este depasit d.p.d.v. hardware si moral, dar sigur s-au defectat ceva componente.

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 17:10, said:

Pacat ca a ajuns sa fie inutil
Computerele socket A (462) au devenit inutile inca din 2014 ! daca nu si mai devreme.

Daca vrei doar sa navighezi pe internet, sa vezi clipuri pe youtube si sa te joci jocuri ocazional, iti recomand sa schimbi PC-ul AMD socket A (462) cu minim Intel socket 1155 ori AMD socket FM2  Posted Image

#59
pikkollo

pikkollo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 30.11.2011
Salut, am si eu o problema, aveam windows 7 pe un laptop de cand l-am luat si am bagat windows xp, apoi am instalat driverul de la wireless cu 3dpnet si cand am vrut sa ma conectez la wi-fi mi-a dat bluescreen cu eroarea asta. As putea sa ii fac ceva sa ma pot conecta la wi-fi si sa nu imi mai dea blue screen?

https://postimg.org/image/e1h1p9c11/

#60
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostGeorge_Izbuc, on 25 septembrie 2017 - 20:42, said:

Am actualizat Firefox la 25 si vad ca merge YouTube  dar imaginea ramane blocata si se intrerupe sunetul câteodată.
Am sa verific si facebook-ul.

Facebook-ul merge si el.

Dar foarte greu.

Si eu folosesc inca XP si iti pot spune ca acel Firefox merge cam prost in media. Iti recomand (cauta pe net) ultima versiune de Chrome ce mai putea merge sub XP. Chiar daca aparent se incarca mai greu, pe partea de redare Youtube si filme in general de pe net merge mult mai bine.

#61
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 23.09.2017
Domnule mai bine iei o ceva de 700lei cu win 10 si te-ai scos. Mai iei vreun virus(crypto spamspamspamspam) sau ceva.

#62
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View PostMotanu13, on 24 septembrie 2017 - 17:07, said:

Credeam ca ai procesor pe socket AM2+, procesorul tau e un Athlon xp pe socket 462. Inseamna ca de aia nu-ti merge nici google chrome, ca nu ai sse2 la procesor. Si placa de baza da, e pe ddr1 si AGP. E un sistem prea vechi. Totusi tehnic vorbind inca xp-ul merge si pe astea cu conditia sa ai minim 1 sau 2 gb de ram, da nu o sa-ti mearga decit niste versiuni mai vechi de browsere de la Firefox.

Merge si youtube cu SMPlayer sau VLC si lansat din SMTube, merge chiar bine acum catva timp aproximativ un 1 si ceva am ajutat un prieten cu compuri din astea de la o sala de calculatoare de scoala, nu e necesara neaparat inlocuirea PC-ului.
Totusi cati DDR 1 ai acolo este prea putin.
Chrome ultimul care merge este varianta 34 in Windows si ce am gasit pentru Linux varianta 30.
Trebuie sa iti vezi exact limitarile daca vrei sa folosesti acel PC in continuare.

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 16:58, said:

CPU-Z

Windows XP nu eu l-am instalat.

Vezi ca de -obicei atatia DDR obtii in cazul in care ai o placuta de 256 si inca una de 128 si ca de-obicei placile Gigabyte veneau cu 3 sloturi DDR.
Deci teoretic ai putea macar 1 G DDR1 sa adaugi si gata, vei avea un sistem functional, XP-ul ar trebui sa se descurce binisor ( cu exceptia youtube si filme facebook), pe aliexpress sunt ieftini de tot 1 G DDR 1 undeva la 10-15 lei placuta si iti vine prin Posta Romana. Aici am eu usoare dubii ca vei astepta ceva timp.

https://www.aliexpre...18-ec1d5b34862f

Videoclipurile de youtube se pot lua si sa le ai fizic cu youtubedownloader de exemplu.

Daca chiar este busit asa rau HDD-ul poti sa iti iei un SATA si folosesti ALiExpress Sata to IDE Adaptor preturile sunt mici repet bottleneck-ul este Posta Romana: https://www.aliexpre...b8-3a2911e3a424

https://www.aliexpre...b8-3a2911e3a424

View Postsuper8, on 26 septembrie 2017 - 13:47, said:

Ca sa aflu mai repede ce platforma detine @initiatorul !
Ca daca il intreb ce procesor si placa de baza are el il ia pe "nu stiu" in brate.
In acest caz cum il poti ajuta daca tu nu stii ce componente are iar el nu stie sa afle ce componente are sa iti spuna ?
---------------------------------------------------------------------------------

Instinctul imi spunea ca ai un PC vechi de 16 ani.
Iar computerul tau AMD Athlon MP 1000 Mhz...
http://www.cpu-world...X1000AMS3C.html

..nu doar ca este depasit d.p.d.v. hardware si moral, dar sigur s-au defectat ceva componente.
Computerele socket A (462) au devenit inutile inca din 2014 ! daca nu si mai devreme.

Daca vrei doar sa navighezi pe internet, sa vezi clipuri pe youtube si sa te joci jocuri ocazional, iti recomand sa schimbi PC-ul AMD socket A (462) cu minim Intel socket 1155 ori AMD socket FM2  Posted Image

Reallly?! Inca se pot folosi la multe chestii pe care nu te-ai gandi sa le instalezi pe un PC bun, mai este si chestia ca nevoia te invata, daca PC-ul merge cineva il va putea folosi, macar vreun copil sarac

Edited by marius_fenchea, 30 September 2017 - 22:08.


#63
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
In textul urmator, va transmit in copie raspunsul echipei Serviciul Clienti de la -WhatsApp, care nu mai functioneaza corect sub platforma XP.

## - EU-##
De doua zile nu mai apar conversatiile pe ecran. Scriu un text, se transmite dar pe ecran se sterge. Orice mesaj de la orice partener din agenda este invizibil. Folosesc Windows XP. Ce pot sa fac?


##- WhatsApp Support -##
Bună seara,
Mulțumim frumos pentru că ați contactat Serviciul Clienți.
Ne cerem scuze pentru neplăcerile create. Suntem conștienți de această problemă și facem tot ce este posibil pentru a îmbunătăți aplicația WhatsApp într-o versiune viitoare. Din păcate, nu putem să oferim un timp concret pentru planurile de viitor.
Dacă aveți alte întrebări sau nelămuriri, vă rugăm frumos sa ne contactați. Ne va face plăcere să vă ajutăm!
Best / Numai bine,

Laura
Serviciul Clienți WhatsApp

Voi aveti aceeasi problema sub XP?  Cunoasteti cauza?

#64
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
S-a rezolvat. Au facut un update la WhatsApp seara asta si acum functioneaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate