Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme Windows XP

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cel mai simplu...uitat direct pe placa de baza.....sau poza...

Edited by xxvirusxx, 24 September 2017 - 10:20.


#38
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Am reusit sa ma conectez la administrator.

Attached Files



#39
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mda, ai un sistem cu DDR1.
Cu 200-300 lei gasesti ceva sh mai bun :)

#40
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Deci este de inlocuit.

#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 10:26, said:

Am reusit sa ma conectez la administrator.
Vezi ca cu programul ala poti sa vezi modelul placii de baza, procesorul si cantitatea memoriei Ram.
Insa daca colegu' de mai sus a concluziuonat ca ai un PC cu DDR1, clar trebuie sa schimbi computerul !

Si la cum arata in pozele tale, pare ca nu este instalat driverul; sau ai intrat in Safe Mode.
Ma intreb daca la o verificare fizica a placii de baza gasesti condensatori umflati
[ https://s26.postimg.org/qcd32kccn/condensatori_umflati.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Am sa verific si fac poza.

Este o problema daca sunt umflate sau curse.

#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Aceleasi probleme avea si vechiul meu PC (din 2003 parca) nu mai incarca driverele de la DVD (XP-ul nu recunostea DVD-ul,in Bios era prezent)  ,mergea extrem de greu ,se bloca etc. si totul s-a dovedit ca pleaca de la hard. Am facut verificare cu HD Tune iar patrelele erau trei verzi...doua rosi iar vreo doua verzi iar vreo trei rosii. Am pus  windows sa  repare sectoarele etc. am formatat si reinstalat Win-ul dar nu mai aveam ce face cu hardul respectiv, asa ca m-am enervat si am dus PC -ul la un centru DEEE sa-l repare ei definitiv Posted Image
[ https://www.emojibase.com/resources/img/emojis/apple/x267b.png.pagespeed.ic.2nigXL9mHM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca ii dai scanare cu HD Tune (nu folosi Quick Scan ca e posibil sa-ti arate ca hardul e bun), eu i-am dat o scanare normala si din patru randuri de patratele mi-am dat seama ca hardul era varza.
Bineinteles ca in componente vechi nu se mai merita sa investesti, mai ales in harduri ATA (care oricum cedeaza), plus de asta s-au ieftinit PC -urile la mana a doua !

Edited by stlk, 24 September 2017 - 13:06.


#44
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 09:20, said:

Procesor: AMD AM+2
Memorie 384 MB RAM
Mar-verde-2, ce program ziceai ca-ti arata ce procesor si cata memorie ram ai ? stai linistit ca procesorul si placa de baza nu-i chiar asa veche daca ai un amd athlon 64X2, nu-i o placa mai veche ca lga 775. Bine, in perspectiva sunt placi vechi cu procesoare si componente invechite da nu are de ce sa nu-ti mearga pe ele xp-ul brici, problema o ai de la memoria ram. Si mai mult ca sigur de la hard disc si probabil de la programele pe care le ai instalate pe hard disc. Singura chestie care mi se pare ciudata e ca o placa de baza pe AM2+ sa fie pe AGP si DDR1, eu n-am vazut inca placi din astea. Instaleaza-ti programul Speccy care iti arata exact ce configuratie ai, si daca poti pune o poza aici pe forum. Daca intr-adevar ai numai 384 MB RAM, trebuie sa-ti pui niste ram ca altfel nu o sa-ti mearga nimic.

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 09:54, said:

Am vrut sa instalez Chorme dar da eroare.
Eroarea nu poate fi de la procesor, inseamna ca ori ai probleme cu hard discul, baduri, lipsa de spatiu in C, cine stie ce partiti ai, ori ai probleme chiar cu windows-ul. Ar fi bine sa-ti faci totusi si o reinstalare de windows.
In general lumea spune sa-ti schimbi tot calculatorul sau sa-ti instalezi windows 10 cand nu-ti merge ceva in xp in loc sa-ti rezolvi problema cat mai simplu. Da, o sa-ti schimbi si calculatorul da poate momentan nu esti dispus sa arunci un sistem functionabil si sa investesti alti bani cand poate poti rezolva problema cu 1-2 gb de ram si o reinstalare de windows.

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 09:44, said:

Dupa cum vad incepe sa cedeze, deja nu mai da sunetul in boxe iar boxele nu sunt defecte am verificat pe telefon si merg , si sa marit foarte foarte mult imaginea.
Daca se blocheaza si sunetul atunci sigur problema e de la HDD. Ai instalat bine driverele ? Ce placa de sunet folosesti, integrata, dedicata ?

View Post_-_, on 24 septembrie 2017 - 10:05, said:

Este un calculator atat de vechi incat este de mirare ca a rezistat pana acum. Era normal sa cedeze hardware-ul.
Nu-i mai vechi decit o placa pe lga 775. Inca se mai folosesc, iar pentru xp nu ar avea de ce sa nu mearga brici. Singura problema e ram-ul si poate hdd-ul. Daca-i da imagine pe monitor, nu i se restarteaza, ii functionabila placa de baza, sursa, procesorul nu inseamna ca i-a cedat hardware-ul. Chit ca poate fi si de la programele instalate pe hdd.

View Postxxvirusxx, on 24 septembrie 2017 - 10:04, said:

Daca placa este cu DDR2, si nu doreste sa achizitioneze alt pc, ar merge 2GB DDR2 cu 30-40 lei, daca e pe DDR1 nu mai are rost
De ce n-ar avea rost ? daca gaseste 2 gb de ram ieftin pe ddr1 400 poate sa-si pastreze placa de baza, procesorul, tot, si eventual schimba doar hdd-ul, isi reinstaleaza xp-ul si o sa-i mearga foarte bine. Oricum mi se pare ciudata o placa pe AM2 sau AM2+ si ddr1, alea pana la socket 939 erau pe ddr1, apoi din cate stiu eu alea pe AM2 erau trecute pe ddr2 si PCI-e. Am avut si eu cateva placi pe AM2 cu procesoare athlon 64X2 dual-core si cateva semproane, cred ca le mai si am pe undeva pastrate intr-o cutie. DA Posted Image. Pe xp pe 32 biti poate sa-si puna cam 3,25 gb ram sau isi instaleaza un windows pe 64 biti si o sa-si puna 4gb. Ram ddr2 800 gaseste destul de ieftin pe okazii, sau foarte ieftin pe la bisnitari. Deocamdata sa ne puna o poza sa vedem ce model de placa de baza are si sa se uite in manualul placii sa vada exact ce modele si marci de placute ram suporta placa sa nu le cumpere de pomana. Si sa-si verifice HDD-ul daca nu are cumva baduri.

#45
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Am un patrat rosu.

Motanu 13: Cand se blocheaza imaginea se blochează si sunetul.
Calculatorul a fost dus la reparat acum 2 ani fiindca era sa ia foc.

Eu nu am instalat nimic inafara de AIMP 3, Tv Wave.

Attached Files



#46
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Da, HDD-ul e micut si cine stie cum il ai partitionat. Cum ai instalat windowsul, pe tot hard discul sau il ai impartit in C,D etc ? Ai destul spatiu pentru windows ?
Pune mai intii o poza cu Speccy sa vedem exact toata configuratia.

#47
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
CPU-Z

Windows XP nu eu l-am instalat.

Attached Files



#48
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 16:51, said:

Calculatorul a fost dus la reparat acum 2 ani fiindca era sa ia foc.
Atunci daca a fost reparat si hacuit e alta poveste, poate e timpul sa-l schimbi. Depinde de la ce a venit problema, de la sursa, de la placa de baza, sau de la vreun scurt pe undeva. Bine, poate sa iasa fum si daca nu-i fixata bine placa video sau vreun ram in slot si face vreun scurt, atunci tendinta e sa sa se zica ca ia foc placa de baza.

#49
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Atunci era placa de baza asta sa intamplat in 2015 cand sa desprins.

#50
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMar-Verde-2, on 24 septembrie 2017 - 16:58, said:

CPU-Z

Windows XP nu eu l-am instalat.
Credeam ca ai procesor pe socket AM2+, procesorul tau e un Athlon xp pe socket 462. Inseamna ca de aia nu-ti merge nici google chrome, ca nu ai sse2 la procesor. Si placa de baza da, e pe ddr1 si AGP. E un sistem prea vechi. Totusi tehnic vorbind inca xp-ul merge si pe astea cu conditia sa ai minim 1 sau 2 gb de ram, da nu o sa-ti mearga decit niste versiuni mai vechi de browsere de la Firefox.

Edited by Motanu13, 24 September 2017 - 17:09.


#51
Mar-Verde-2

Mar-Verde-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2017
Pacat ca a ajuns sa fie inutil.

#52
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Daca problema e si de la placa de baza atunci da, e inutil. Daca-i functionabila il poti face util doar pentru xp cu 1-2 gb ram si o reinstalare de windows dupa ce verifici mai intii daca nu ai cumva baduri pe hard disc. Problema e ca nu ai sse2 la procesor si nu o sa-ti mearga chrome, opera sau Firefox ( versiunile noi de la firefox), deci va trebui mai intii sa salvezi pe un stick daca ai tinuta pe undeva pe hard disc vreo versiune mai veche de la firefox sau alta versiune veche de la alt browser care nu cere sse2. Poti sa-l tii si pe asta ca pe un calculator functionabil doar pentru xp, un calculator secundar, nu trebuie neaparat sa-l arunci chiar daca-i bine sa-ti iei altul asta fiind prea vechi. Placi de baza pe socket 775 cu procesor dual-core gasesti pe okazii cu cativa zeci de lei, le mai pui 2-4 gb ram ddr2 si cu 100-150 de lei ti-ai mai facut un calculator.

#53
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostMotanu13, on 24 septembrie 2017 - 16:45, said:


Eroarea nu poate fi de la procesor, inseamna ca ori ai probleme cu hard discul, baduri, lipsa de spatiu in C, cine stie ce partiti ai, ori ai probleme chiar cu windows-ul.


Poate sa fie si i5 cu XP pentru ca Google Chrome la instalare descarca online...
Ultima versiune suportata de XP este 49 si se instaleaza folosind kit offline.

#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postxxvirusxx, on 24 septembrie 2017 - 18:45, said:

Poate sa fie si i5 cu XP pentru ca Google Chrome la instalare descarca online...
Ultima versiune suportata de XP este 49 si se instaleaza folosind kit offline.
Cred ca Firefox 25 este ultima versiune care are suport pentru SSE  (pentru XP ultima versiune este 52 ESR si urmeaza la anul, 59 ESR)

Edited by stlk, 24 September 2017 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate