Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Ati platit vreodata la casa pentru altcineva ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
20lei unei doamne care cumparase de 50lei seara cu 10min inainte de inchidere, nu-i venea sa creada ca cineva o poate ajuta, a vrut sa ne dea telefonul sa ni dea a doua zi inapoi.
i-am zis ca ne lase in pace si cand vede pe cineva care are nevoie de ajutor sa-l ajute, dar sa nu ajute cersetori.

 aeon, on 23 septembrie 2017 - 23:33, said:

din astia de 14-15 ani care cer 5 lei la metrou sau te roaga sa ii bag pe cartela ta sunt cu gramada....
am bagat si eu cativa, ca doar am abonament....

misto a fost o data la timpuri noi, aveam bani doar pe card si vroiam sa iau abonament, dar bancomatul era dupa turnicheti, si nu vroia paznicul sa ma lase sa ajung la bancomat, s-a lasat cu injuraturi.... in final am rezolvat.

Edited by arg, 23 September 2017 - 23:49.


#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
N-am patit niciodata (nu vorbesc de cersetori, astia sunt la tot pasul).

Iar atunci cand as fi avut eu nevoie nu s-a oferit nimeni sa ma ajute (probabil fatza mea nu inspira suficienta incredere :P ) Eram la supermarket, am vrut sa platesc cu cardul, a incercat casiera de vreo 3 ori si tot n-a mers. Am avut ceva cash la mine dar nu de ajuns, a trebuit sa las 1-2 produse la casa. Cum am zis, nu s-a oferit nimeni sa-mi plateasca diferenta, iar mie nici macar nu mi-a trecut prin cap sa cer cuiva :D Cred ca am procedat corect, am lasat produsele acolo si mi-am vazut de drum.

#21
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Nu am platit la casa pentru altcineva, dar am patit sa plec fara portofel si am abandonat caruciorul pana m-am intors cu portofelul.
Si in Metro am patit sa cumpar pe legitimatia altcuiva.

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Este bine sa ajutam pe cineva in dificultate......exclusi cersetorii, boschetarii sau aurolacii.Posted Image

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007
Mie mi-a dat cineva acum vreo 13-14 ani cativa bani ca nu-mi ajungea. I-am multumit si am plecat.

Edited by laffin, 24 September 2017 - 07:38.


#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, de citeva ori.
Uneori din bunatate, alteori din graba.

#25
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Și eu am ajutat persoane aflate în această situație dar nu am așteptat niciodată să mi se întoarcă favorul. Când ajuți pe cineva trebuie s-o faci dezinteresat sau mai bine să n-o faci dacă ești chitros.
În schimb nu suport cerșetorii și nu le dau niciodată bani.

 arg, on 23 septembrie 2017 - 23:45, said:

am bagat si eu cativa, ca doar am abonament....
Și cum ai făcut apoi, ai așteptat 15 minute să poți intra și tu? La abonament Metrorex trebuie să treacă 15 minute între două folosiri ale acestuia. :P

Edited by ammazon, 24 September 2017 - 08:28.


#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
La coada la Cora, unei batrnici din fata mea cu niste cumparaturi modeste nu-i mai ajungeau bani pentru o sticla de ulei si inca ceva, nu mai tin minte ce... Undeva pe la 10 lei. Mi-a multumit de parca eram Isus Posted Image

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@ammazon
Simplu, la iesire.

Edited by arg, 24 September 2017 - 14:09.


#28
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Ce ma bucur ca am inceput sa plastesc cu cardul, chiar nu mai stau atent daca am destul cash, nu mai stau atent la rest, nu mai stau sa imi ceara casiera cati bani sau lei mai trebuie sa fie suma rotunda.
Si nici nu mai ma umple de pocnesti cu care nu am ce face.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Uaaaaa, si?

#30
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Adica nu depasesc ce am de cumparat si nici nu imi cere careva vreun leu ca doar nu am bancnote in mana.
In schimb mi-au fost ceruti cativa lei intr-un supermarket, o femeie sa zicem trecuta de o anumita varsta a intrat in supermarket si cerea bani, m-am oprit la ea cu gand sa o ajut, credeam ca are nevoie sa stie unde este vreun produs, era o persoana imbracata decent si nu banuiam ca cere bani.

#31
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 22.04.2017
Am platit unei pensionare doua conserve de peste. Le.am pus pe bonul meu pentru ca nu avea bani de ele. Cand am prins.o din urma sa i le dau, s.a uitat la mine scarbita spunand ca nu are nevoie... M.am simtit cam de rahat dar am zis ca am incercat sa fac o fapta buna pentru cine nu meria. Daca o sa mai am ocazia, o sa o mai fac.

#32
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Tin minte ca in urma cu aproximativ 10 ani de zile ma aflam în dreptul unui fast-food dintr-un oras din provincie. In fata fast-food ului era una pe la vreo 30 de ani (doua maini, doua picioare etc.) cu progenitura de mana si cerșea ca-i este foame, ca ala mic este înfometat. La un moment dat se oprește o doamnă mai in varsta si îi ofera un sandwich pe care il cumparase special pentru ea,  moment in care idioata se spre ea și ii zice in scârbă ca ea vrea bani si ca nu are ce sa faca cu sandwichul. Imi venea efectiv sa o zbor sub autobuzul care pleca din stație.
De fiecare data când am întâmpinat o situație descrisă in primul post, am analizat persoana din fata mea și in funcție de situație am decis cum sa reacționez.

Edited by Dau, 25 September 2017 - 16:16.


#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu am un principiu in viata: niciodata sa nu oferi bani sau altceva unor persoane care cer asta... o sa pici garantat de prost.
Cel ce e nevoias cu adevarat nu va cere niciodata.

Edited by samebo, 24 September 2017 - 19:41.


#34
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Eu niciodată nu le dau bani. Întotdeauna le ofer alimente, si asta destul de rar doar atunci când vad un batran cu adevarat amarat (care de obicei nici nu are curaj să-ți ceara) sau un copil.

Edited by Dau, 24 September 2017 - 19:37.


#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

Quote

Ati platit vreodata la casa pentru altcineva ?
In general e facatura/teapa, respectivul o face cu intentie.

Edited by Barboso, 24 September 2017 - 21:37.
Citat atribuit gresit.


#36
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Da. Ero o batranica si ii lipseau cativa lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate