Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Upgrade de la AMD FX-6300.

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deja a facut aia cu AIDA si procesorul sta pe la 70-90 maxim.
Si exact jocul lui merge OK pe youtube, pe un calculatoe 99% identic (acelasi proc si 1050 Ti), am pus video mai la inceput.
Mai era cineva cu o problema asemanatoare acum citeva saptamani pe forum, sacadari la Far Cry... parca.
Nu mai retin daca s-a gasit o solutie.

Edited by buyonevideo, 24 September 2017 - 10:47.


#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ok, acum poate sa încerce si cu Afterburner, nu-l costa nimic.

#39
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
O placa de baza Gigabyte B250M-D3H http://www.cel.ro/c/biNBWzVaTmE
Si un procesor i5-7500 : http://www.cel.ro/c/biNBWzVaTiU

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am testat si cu afterburner si aida si Fraps. Acelasi rezultat. Placa video maxim 50% in heavy load, procesorul nu ajunge niciodata la 100%. Spike-uri cand merge rau sint pe la 90, dar media pe la 75. Windows-ul instalat acum un an, nu prea-mi surade sa reinstalez, datorita multelor setari ulterioare a programelor care trebuiesc reinstalate.

Multumesc vasilemadalincristian. Good find.

#41
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, deci, practic, componentele sint perfecte.
Problema zace in alta parte Posted Image
Daca schimbi ceva piese si bagi aceleasi programe, cam e posibil sa-ti apara aceeasi problema Posted Image
Plus ca pastrezi o mare parte din piesele vechi.
Deci, gindeste-te bine ianinte sa arunci banii.
O reinstalare de Windows te costa doar timp, nu si bani.
La fel si o investigatie mai amanuntita, consuma doar timp, nu si bani.

Edited by buyonevideo, 24 September 2017 - 11:56.


#42
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca placa video nu ajunge niciodată la100% utilizare, înseamnă ca procesorul este vinovat. i5-urile Kaby nu prea merita in acest moment, avem Ryzen 5 apărut (1500X are performante brute apropiate de i7), iar Coffee Lake este la o luna distanță de apariție. Daca PC-ul era folosit pentru editari foto, mai precis in PS sau Lightroom care nu folosesc mai mult de 4 core-uri, atunci un i5 se justifica, dar nu este cazul aici.

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O sa reinstalez Windows-ul, desi mi-e groaza, o sa-mi ia o gramada de timp.

Acum jegmihai, m-ai pus pe ganduri. Unii spun sa iau i5, altii Ryzen 5. Unii spun ca unul e mai bun, altii ca celalalt. Posted Image

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Ion_de_la_Raion, mai bine te inarmezi cu rabdare pana se lanseaza Intel Coffe Lake sa vezi care e mai rentabil intre AMD Ryzen 5 1500X si (nelansatul) Intel i5-8400K Coffe Lake.
Ma rog, eu asa as face  Posted Image

#45
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postjegmihai, on 24 septembrie 2017 - 12:02, said:

Daca placa video nu ajunge niciodată la100% utilizare, înseamnă ca procesorul este vinovat.
Si daca nu ajunge nici procesorul la 100% ?!
Si cum merge jocul ala, pe procesorul ala, cu o placa video putin mai slaba - mult mai bine decit la el ?!

#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Probabil, ca nou lansat, va fi mai scump. Dar, vorbind de rabdare, pot sa ma inarmez (mai greu) cu rabdare pana la black friday. Atunci e posibil sa gasesc mai ieftin.

#47
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postsuper8, on 24 septembrie 2017 - 12:15, said:

@Ion_de_la_Raion, mai bine te inarmezi cu rabdare pana se lanseaza Intel Coffe Lake sa vezi care e mai rentabil intre AMD Ryzen 5 1500X si (nelansatul) Intel i5-8400K Coffe Lake.
Ma rog, eu asa as face  Posted Image
Nu cumva astea vor fi mai scumpe ?!
Gasisem niste preturi leaked, din... Suedia sau pe acolo, care erau cu 30% mai scumpe decit Kaby Lake.
Deci.... ?!

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbuyonevideo, on 24 septembrie 2017 - 12:17, said:

Si daca nu ajunge nici procesorul la 100% ?!
Si cum merge jocul ala, pe procesorul ala, cu o placa video putin mai slaba - mult mai bine decit la el ?!

Placa video max. la 50%. Procesorul la 75% in heavy load, cu spike-uri pana la 90% in jocuri. Daca pun teste specifice prin benchmark-uri atunci da, pot duce si CPU si GPU la capat. Dar in jocuri ajung cum am scris mai devreme.

#49
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 24 septembrie 2017 - 12:18, said:

Probabil, ca nou lansat, va fi mai scump. Dar, vorbind de rabdare, pot sa ma inarmez (mai greu) cu rabdare pana la black friday. Atunci e posibil sa gasesc mai ieftin.
Nu cred ca vei avea noroc.
La Black Friday gasesti ce pune magazinul, nu ce vrei tu.
Si cumperi doar daca ai noroc, in primele minute.

#50
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 24 septembrie 2017 - 12:15, said:

Acum jegmihai, m-ai pus pe ganduri. Unii spun sa iau i5, altii Ryzen 5. Unii spun ca unul e mai bun, altii ca celalalt. Posted Image
R5 este alegerea logica. Întreabă si pe alte forumuri si compară răspunsurile primite cu cele de aici.

#51
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 24 septembrie 2017 - 12:19, said:


Placa video max. la 50%. Procesorul la 75% in heavy load, cu spike-uri pana la 90% in jocuri. Daca pun teste specifice prin benchmark-uri atunci da, pot duce si CPU si GPU la capat. Dar in jocuri ajung cum am scris mai devreme.
Si se intepeneste jocul cind ajunge la 90% ?

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Depinde de cum prind black friday-ul in anul asta. Ipotetic vorbind, pentru ca ma mananca sa cumpar mai curand. Dar placa video am prins o promotie de black friday de ex.

View Postbuyonevideo, on 24 septembrie 2017 - 12:20, said:

Si se intepeneste jocul cind ajunge la 90% ?

Nu se opreste niciodata, nu da erori, nu se blocheaza. Dar merge foarte sacadat, cu 3-5 frame-uri pe secunda.

View Postbuyonevideo, on 24 septembrie 2017 - 12:17, said:

Si cum merge jocul ala, pe procesorul ala, cu o placa video putin mai slaba - mult mai bine decit la el ?!

Se agata si la el. Uitati-va la 1:01 si 1:02, chiar inainte de a lua curba la stanga si ajunge pe drum. Si la mine se agata la fel. Doar ca mai evident.

#53
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsuper8, on 24 septembrie 2017 - 12:15, said:

@Ion_de_la_Raion, mai bine te inarmezi cu rabdare pana se lanseaza Intel Coffe Lake sa vezi care e mai rentabil intre AMD Ryzen 5 1500X si (nelansatul) Intel i5-8400K Coffe Lake.
Ma rog, eu asa as face  Posted Image

View PostIon_de_la_Raion, on 24 septembrie 2017 - 12:18, said:

Probabil, ca nou lansat, va fi mai scump. Dar, vorbind de rabdare, pot sa ma inarmez (mai greu) cu rabdare pana la black friday. Atunci e posibil sa gasesc mai ieftin.
Se stie ca Intel vinde mai scump decat AMD.
Insa si viteza de calcul a procesoarelor e mai mare la Intel.
Trebuie sa te uiti in buzunarul tau sa vezi daca ai bani pt. procesor mai performant (Intel Coffe Lake) sau te multumesti cu o performanta de cateva procente mai mici cumparand ieftin AMD Ryzen 5 1500X.

Insa nu stie nimeni ce pret va avea Intel (i5-8400K) Coffe Lake la lansare !
Plus de asta, daca performanta dintre AMD Ryzen 5 1500X si Intel Coffe Lake e atat mare incat merita sa astepti pana la lansare si sa dai ceva bani in plus ?!

De asta e mai bine sa ai rabdare pana se lanseaza noile procesoare Intel sa vezi diferenta de performanta si daca merita sau nu banii in plus.
Saftul meu:
nu te grabi !

#54
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 24 septembrie 2017 - 12:15, said:

O sa reinstalez Windows-ul, desi mi-e groaza, o sa-mi ia o gramada de timp.
Acum jegmihai, m-ai pus pe ganduri. Unii spun sa iau i5, altii Ryzen 5. Unii spun ca unul e mai bun, altii ca celalalt.

Daca tot reinstalezi Windows-ul, iti recomand sa pui Windows 10 (mai e putin pana apare Fall Creators Update), fa si un update de bios, apoi descarca cei mai noi driver de pe net.
Antivirus ai?

Nu spun ca Ryzen 5 ar fi mai bun sau nu decat Intel i5, dar eu din principiu nu recomand produse / servicii pe care nu le-am testat personal inainte, iar AMD nu am mai folosit de foarte mult timp (de pe vremea AMD Athlon 64) . Ce e drept nici nu schimb calculatoarele prea des, insa am de gand sa imi cumpar un laptop nou cu procesor AMD Ryzen (cand va aparea)

Edited by vasilemadalincristian, 24 September 2017 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate