Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade de la AMD FX-6300.

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
OK, am sa incerc sa respect regulamentul (cu chestionarul impus), precizand la final toate dilemele care m-au determinat sa intreb aici.

1. Cand se va face achizitia

Probabil luna viitoare

2. La ce va fi folosit PC-ul

Jocuri, muzica, filme, poze, calcul tabelar ocazional. Practic jocurile mananca cele mai mari resurse din la ce folosesc eu PC-ul.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)

1300 lei.

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)

Existent. 1920 x 1080 / 32 inci

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem

Toate in afara celor pe care intentionez sa le schimb. Scuze, dar cum e intrebarea, asa si raspunsul.

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

De unde e mai ieftin. Dar sa fie magazin, nu gusteri de pe olx, ebay, etc.

Si acum problema. Am sistemul urmator:

Sistem de operare: Windows 7 x64
Procesor: AMD FX-6300
Placa de baza: MSI 970A-G46 (cu chipset AMD 970)
Memorie: 16 GB (4 X 4 GB Kingston HyperX PC-1600) DDR3
Placa grafica: MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB
Sursa: Corsair CX430 430W

Jocurile merg sacadat. Si sacadat rau. Cu setari pe minim. Unele merg bine cu setari pe high, de ex. Rise of the Tomb Raider. Dar altele, de ex. F1 2017 merge foarte prost cu totul pe minim. La fel Sniper: Ghost Warrior 3. Mi s-a sugerat ca as avea un bottleneck pe procesor. Ca atare, intreb daca rezolv in principiu problema jocurilor care merg sacadat (nu am nicio problema in device manager, driverele merg perfect si sint la zi), cu schimbarea procesorului, in conditiile de mai jos.

In primul rand, am de ales intre Intel si AMD. Am facut niste sapaturi si am inteles ca un Intel i3 si AMD Ryzen 3 ar cam iesi din discutie, fiind cam slabute, poate nu chiar acum, dar in viitorul apropiat. Ca atare, m-as orienta catre un i5 de la Intel sau un Ryzen 5 de la AMD. Nu stiu ce model insa. M-am gandit la un Intel Kaby Lake Core i5 7500 3.4 GHz Box sau la AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz Box. Habar n-am care ar fi mai bun. Nu sint fan al niciunui producator, deci pot opta pentru fiecare. Totul e sa-mi mearga mai bine in jocuri si sa nu se deprecieze asa mult in urmatorii 2-3 ani.

O a doua problema ar fi ca odata cu schimbarea procesorului, trebuie schimbata si placa de baza. Aici chiar sint in neclar. Ce trebuie neaparat e ca formatul sa fie ATX (am multe placi PCI si PCI-E plus o sumedenie de unitati S-ATA) si sa fie o firma cunoscuta (gen MSI, Gigabyte, etc.) La AMD am inteles ca trebuie sa fie cu soclu AM4, la Intel 1151, dar mai ales la Intel nu stiu ce as putea alege, la AMD optiunile sint mai limitate.

Ultima problema (si e spinoasa rau, din punct de vedere financiar) e memoria. Se pare ca trebuie schimbata cu DDR4 si asta e scumpa rau. As fi tinut memoria cu noua placa de baza si procesor, dar se pare ca nu se poate. Intr-o prima faza (nu face parte din thread-ul asta), imi ajung 8 GB, urmand sa mai cumpar ulterior 8 ?

Multumesc.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cu 1300 Lei nu poti incropi nici macar un kit performant de cea mai noua generatie.
Sfatul meu, mareste bugetul.


l.e.:
daca esti dispus sa depasesti putin bugetul initial, poate kit-ul asta...[ https://s26.postimg.org/xr3sh2d1j/Screenshot_2017-09-23_19_25_13.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...se incadreaza in bugetul tau !

Edited by super8, 23 September 2017 - 18:28.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu cred ca ai o problema undeva.
Ar trebui sa mearga decent, 40-50 fps pe high...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZW-guTrRnDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cauta si tu pe youtube: AMD FX-6300 jocul cutare.,.... vezi ce configuratie au si cum merge jocul.
Apoi faci comparatia la tine.
Ce temperaturi ai ?
Incearca sa filmezi niste sacadari din astea (cu telefon sau camera, dun direct din calculator).

Cit despre upgrade.... ia-ti gindul sa schimbi ceva major, pentru ca asta aduce si alte schimbari.
Adica, daca ai schimbat UNA singura din astea: procesor, memorie, placa de baza, cu ceva din alta generatie - automat trebuie sa le schimbi si pe celelalte.
Si nu cred ca-ti ajung banii.
Cel mai mic procesor Ryzen e  480 de lei + 250-300 placa de baza + vreo 300-350 memoria = 1100 de lei, dar esti la minim.
Unul decent, Ryzen 1500X este 830 de lei, ai sarit la 1450 de lei.

Nu ai spus ce hard ai.
Memoria este acum foarte scumpa.
Da, ar ajunge, la limita 8 gb, vezi in video de mai sus.

Poti sa scoti niste bani pe piesele vechi :)
Procesor, memorie, placa de baza.

Sursa cit este de veche ?

Cauta cel mai mare procesor suportata de placa de baza actuala - second hand, bineinteles cu proba neaparat sau cu garantie, daca se poate si cu retur ar fi minunat.

Si, cum ziceam, mai cauta problema, degeaba spui tu ca nu sint... poate sint.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuper8, on 23 septembrie 2017 - 18:11, said:

Cu 1300 Lei nu poti incropi nici macar un kit performant de cea mai noua generatie.
Sfatul meu, mareste bugetul.


l.e.:
daca esti dispus sa depasesti putin bugetul initial, poate kit-ul asta...[ https://s26.postimg.org/xr3sh2d1j/Screenshot_2017-09-23_19_25_13.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...se incadreaza in bugetul tau !

Am spus ca suma e fara memorie. Pentru memorie urmeaza alti bani. Cei 1300 lei sint doar pentru procesor si placa de baza.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cineva care are NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB nu pune o astfel de intrebare.

FX 6300 te limiteaza la +/- 40-50 fps, nici vorba de sacadare.

Sigur ca ideal ar fi 120 fps @ 120 Hz sau 240 fps 3D @ 240 hz 3D pe monitor CRT fara lag si fara latenta, insa ce ai scris acolo:
"Jocurile merg sacadat. Si sacadat rau. Cu setari pe minim." inseamna intre 0 si 8 fps, sau in orice caz mult sub 24 fps, si pt asta nu poate sa fie vinovat un FX 6300 decat daca joci in 8K pe ultra....

Poate sa fie o problema cu throtling din placa de baza daca nu sunt racite bine CHIP-seturile si VRM-urile, poate sa fie o problema cu alimentarea placii video - 1060 e mainstream-high si consuma mai mult, trebuie probabil un cablu de alimentare atasat.
Daca sursa are doua cabluri separate de 12V, se pune unul la placa de baza si celalalt la placa grafica, mai ales ca sursa e de numai 430 W.
Si la placa de baza se pun toti conectorii de alimentare.
E nevoie si de cooler bun atat pt procesor cat si pt chipset si VRM-urile placii de baza - AMD-urile se cam incalzesc nejustificat si atunci face throtling sau se blocheaza. In general e bun cooler cu ventilator de 120mm care bate perpendicular pe placa de baza si raceste si memoria si chipsetul si VRM-urile.
Se paparat trebuie ventilatoare de 120mm si pt aerisirea carcasei, unul in fata jos si unul in spate sus - mai ales daca sursa are circuit separat si e pusa jos - apropo - daca sursa e jos trebuie curatat filtrul de sub carcasa din zona sursei care se infunda in cateva zile ...

Am facut pt un cumnat in 2014 un sistem cu FX 6300 cu 8 GB RAM si HD 7870 si nu-i sacadeaza dar in unele jocuri l-a pus in 900p in loc de 1080p, de ex in GTA5.
Oricum HD 7870 e mult mai slaba decat 1060 GTX
Eu am vrut sa-i pun atunci i% la 3,4 Ghz si HD 7950/R9 280, insa nu a vrut....

Impresia de sacadare poate sa fie si de la monitor sau TV...
E vorba atat de lag (interfata si mai ales procesare chiar si in modul gaming, majoritatea TV-urilor si chiar si a monitoarelor au un lag ridicol de mare), si apoi e vorba si de latenta LCD ( LED-urile sunt doar de backlight si in fata tot LCD este...)
Latenta reala e mult mai mare decat specifica producatorii, iar de lag multi habar nu au chit ca uneori e absurd de mare.

Edited by loock, 23 September 2017 - 18:49.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Singurul upgrade demn de luat in seama pe AM3 ar fi FX 8320, dar diferenta in jocuri fata de 6300 s-ar putea sa fie nula. Oricum, nici nu as pune 8320 pe acea placa de baza.

Daca vrei sa fii sigur ca procesorul este problema, seteaza MSI Afterburner sa-ti arate load-ul individual pe componente.

Daca vrei platforma noua, mergi pe Ryzen. 1500X este mai mult decat suficient pentru jocuri.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 23 septembrie 2017 - 18:37, said:

Am spus ca suma e fara memorie. Pentru memorie urmeaza alti bani. Cei 1300 lei sint doar pentru procesor si placa de baza.

'Aide bah nene, unde r*h*at ai spus aia in toata polologhia aia ?!?!?!
Oricum, si recomandarea aia cu 4 Gb de RAM e jenibila.

Pai neah, cu doar 2 piese te incadrezi perfect :)
Da' vezi ca te-am mai intrebat si eu de sursa, hard....

Eu sint fan Intel, arata bine procesorul ala i5 7400 de mai sus.
"Echivalentul" AMD este Ryzen 5 1600, ramin bani destui de placa de baza.
Daca mai pui 100 de lei, iei Ryzen 6 1600X si cea mai ieftina placa de baza, ai vreo 2 variante.
Cauta, din nou, pe youtube / google ceva comparatii intre aceste 2 procesoare + placa ta video.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Eu cred ca ai o problema undeva.

Si eu cred, Sherlock. Dar nu stiu unde. Mai ales ca unele jocuri mai noi merg de rup pamantul, iar altele cand merg bine pe high, cand se tarasc pe low. Dar nu stiu unde. Mi s-a sugerat aici pe forum ca as avea un bottleneck pe procesor. Testele si benchmark-urile se plang, dar nu tare, dupa ele ar trebui sa mearga clar mai bine jocurile.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Ce temperaturi ai ?

Rezonabile. 35-38 in idle, pe la 52-55 in full load.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Incearca sa filmezi niste sacadari din astea (cu telefon sau camera, dun direct din calculator).

Greu. Nu am hardware-ul necesar. Dar, ce pot spune e ca ca se agata si apoi reia de unde s-a agatat, nu sare peste frame-uri. Asta il face incet.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Adica, daca ai schimbat UNA singura din astea: procesor, memorie, placa de baza, cu ceva din alta generatie - automat trebuie sa le schimbi si pe celelalte.spui tu ca nu sint... poate sint.

Pai asta e ideea. Sa schimb procesorul si placa de baza acum si memoria dupa ce vand ce am acum.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Cel mai mic procesor Ryzen e  480 de lei + 250-300 placa de baza + vreo 300-350 memoria = 1100 de lei, dar esti la minim.

Iti spun si tie. 1300 lei FARA memorie. Pentru memorie aloc bani separati.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Nu ai spus ce hard ai.

Am 4 HDD plus un SSD. Nu am spus, pentru ca nu cred ca de acolo e problema. Am instalat si pe SSD si la fel face. HDD-urile sint SATA-3.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:32, said:

Sursa cit este de veche ?

4 ani.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 23 septembrie 2017 - 18:37, said:

Am spus ca suma e fara memorie. Pentru memorie urmeaza alti bani. Cei 1300 lei sint doar pentru procesor si placa de baza.
Eu nu vad nicaieri scris ! ti-am dat si Like de pomana  :(

Asadar, daca vrei sa cumperi doar o placa de baza si un procesor cu 1300 Lei, trebuie sa gandesti in perspectiva !
Cumperi placa de baza socket 1151 cu chipset vechi ce nu va fi compatibil cu procesoarele Intel noi ?
Sau placa de baza socket AM4 ce vor fi compatibile cu procesoarele viitoare, AMD Zen 2 si poate 3 ?!

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postloock, on 23 septembrie 2017 - 18:42, said:

FX 6300 te limiteaza la +/- 40-50 fps, nici vorba de sacadare.

Eu am 3-5 pe alocuri.

Mda, am scris ca memoria nu face parte din thread-ul asta, aveam de gand sa scriu ca o voi cumpara din alti bani, dar se pare ca am sarit. Nu trebuie sa sariti asa virulent. :) Deci procesorul + placa buget 1300.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mah tu ai vazut video ala pe youtube ?
Este la fel cu calculatorul tau si merge lacrima.
Am mai zis cineva mai sus ca e ceva neregula.

Ai conectat alimentrarea la placa video ?
Nu crezi ca 4 harduri sug la greu curent din sursa ???
Ce mai ai pe acolo, leduri, coolere... alte nebunii ?!

Nu ai un amarit de telefon cu care sa filmezi, serios ?!

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuper8, on 23 septembrie 2017 - 18:44, said:

Eu nu vad nicaieri scris ! ti-am dat si Like de pomana  Posted Image

Asadar, daca vrei sa cumperi doar o placa de baza si un procesor cu 1300 Lei, trebuie sa gandesti in perspectiva !
Cumperi placa de baza socket 1151 cu chipset vechi ce nu va fi compatibil cu procesoarele Intel noi ?
Sau placa de baza socket AM4 ce vor fi compatibile cu procesoarele viitoare, AMD Zen 2 si poate 3 ?!

Ia-mi like-ul. :)

In perspectiva, peste 2-3 ani, cand va fi sa schimb procesorul, procedez ca acum, schimb cu tot cu placa.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:48, said:

Ai conectat alimentrarea la placa video ?
Nu crezi ca 4 harduri sug la greu curent din sursa ???
Ce mai ai pe acolo, leduri, coolere... alte nebunii ?!

Nu ai un amarit de telefon cu care sa filmezi, serios ?!

Nu.

Evident ca am alimentat placa video. Restul componentelor consuma putin.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
"35-38 in idle, pe la 52-55 in full load." - la CE sint astea ?
Si la celelalte componente, cit ai ???

Cind am pus 4 harduri in loc de 1, intr-un calculator de PSU, a sarit recomandarea de la 360 la 393, cam incepi sa te apropii de 430 ai tai, sursa veche de 4 ani, deci probabil mai putin de 430.
Deci.....
Poti sa faci proba cu 1 SSD si nimic altceva, alte leduri , coolere, balarii ?!

Oricum, ai deja 3 recomandari, eu zic ca sint foarte OK.

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:48, said:

[..] tu ai vazut video ala pe youtube ?
Nu ai un amarit de telefon cu care sa filmezi, serios ?!

Edited by buyonevideo, 23 September 2017 - 19:01.


#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbuyonevideo, on 23 septembrie 2017 - 18:56, said:

Cind am pus 4 harduri in loc de 1, intr-un calculator de PSU, a sarit recomandarea de la 360 la 393, cam incepi sa te apropii de 430 ai tai, sursa veche de 4 ani, deci probabil mai putin de 430.
Posibil ca sursa sa aiba un rol negativ aici, dar tot procesorul ramane principalul suspect. Sa nu uitam ca un procesor dual-core cu HT, respectiv i3 4170, era mai potrivit pentru jocuri fata de FX 6300, ambele avand pret apropiat.

Edited by jegmihai, 23 September 2017 - 19:16.


#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate era, dar are o placa video [foarte] buna si probleme care nu prea se pupa cu ce zice el pe acolo.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poate sa faca cum i-am sugerat in postul #6 si de acolo putem trage concluziile fara prea multe batai de cap.

#17
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Eu zic asa , eu am vechiul i5 4460 si nu am nici o problema la jocuri , ce e drept placa video e un rx480 :/

Attached File  dadad.jpg   233.85K   13 downloads

PS: Desi eu unul as cumpara un r5 1600 , dar depasesti suma cu un pic Posted Image

Attached File  amd.jpg   219.71K   13 downloads

Edited by antrax_beta23, 23 September 2017 - 19:43.


#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Diferenta intre 1500X si 1600 in jocuri este infima, strict pentru jocuri nu merită 1600-le. Daca sunt implicate si alte activități precum streaming-ul sau editările atunci da, se justifică.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate