Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

In loc de baterii(acumululatori) AA sau AAA un montaj electronic care sa alimenteze dispozitivul electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Binenteles ca se pot lipi doua fire, o mufa care sa atarne si se poate alimenta pe 3V extern dar iese o tzygg...

De ce nu iei tu 4 acumulatori buni Panasonic Eneloop Pro AAA si un incarcator bun Panasonic BQ-CC17 si vei avea permanent 2 acumulatori in aparat si doi de rezerva, fara sa te complici si iesi si mai ieftin... max 120 lei, cred.

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Alternativa este acumulatorul li-ion model AAA cod 10440 si incarcator de la xstar mc2 , acumulatori pe la noi mai greu de gasit , pe afara cauta ca iesi mai ieftin , oricum trebuie 4 bucati - asta daca nu doresti transformari la carcasa
Daca o mufa de alimentare nu e mare lucru de montat si nu conteaza la aspect recomand solutia 1 acumulator cod 18650 . Se cumpara incarcatorul mentionat mai sus , cutie cu contacte pentru acumulator 18650(gasesti pe olx)  si cu un acumulator ai rezolvat problema . Daca vrei autonomie cumperi samsung de 3300Mah (valoare reala) sau LG , vei incarca odata la 6 luni . Tensiunea este 3,6 volti imediat dupa incarcare si ramane la aproximativ 3,3v - va fi excelent pentru tensiometru . Varianta 18650 este cea mai ieftina avand in vedere ca gasesti acumulatori uzati dar foarte buni pe olx la pret de pana in 10 lei bucata .

#21
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postmatrix10, on 23 septembrie 2017 - 18:41, said:

deci sa zicem asa vreo 2 milioane as da pe un alimentator d-asta, decat sa stau cu baterii sau sa incarc acumulatori....si cand mi-a reparat aparatul foto a lipit acolo vreo 2 fire, nu mai stiu exact cum a procedat ca a fost acum cativa ani si la momentul repesctiv nu am dat prea mare importanta, nu a afectat cu nimic carcasa aparatului foto..... o sa mai intru in alta zi pe forumul asta poate si-o da cu parerea cineva care stie si se pricepe.


Tu chiar crezi ca ce vrei tu e rocket science si s-au gasit doar necunoscatori sa iti raspunda?
Iti trebuie un alimentator de 3v si max 2A o mufa mama care sa se potriveasca cu mufa alimentatorului, doua fire si un pistol de lipit. In functie de indemanare iese mai multa sau mai putina romeala.

Nu mai bine dai tu cei 200 de lei  pe: https://www.emag.ro/...0/pd/D86H0YBBM/
Rog a nu se considera reclama.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, dar esti gripat rau pe aparatu´ala foto pe care....!Ce legatura are metroul din Bucuresti cu aviatia din Dubai?
ON Da poti folosi un alimantator care sa scoata 3V si vreo 500mA, ca sa acopere consumul aparatului. Problema este ca trebuie sa fie foarte bine filtrata tensiunea, pentru ca altfel, aparatul ar putea da erori. Legarea e simpla, legi un fir de la plusul alimentatorului la borna de + a aparatului si alt fir de la minus la minus si ai rezolvat problema.Daca 2 seturi de baterii "duc" 1000 de masuratori, (ca nu cred ca-ti da mai multe la cumparare,)inseamna ca are un consum destul de mic. Nu stiu la cate masuratori ii schimbi bateriile de ti se pare ca o faci prea des, dar in cazul asta, nu mai cumpara baterii de rahat, ieftine, ia de cumpara baterii de calitate, care sunt si mai scumpe, dar si tin mai mult. Si nu cumpara de la talcioc, ci din magazinele de specialitate.
Prea multa "filizofie" pentru un lucru de nimic.

Edited by myshyk, 23 September 2017 - 19:54.


#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
4 acumulatori AAA cu tot cu incarcator te costa pana in 50 de lei. Mare branza...
Parerea mea, cumperi pachet cu incarcator si 2 acumulatori si faci proba sa vezi daca iti indica la fel ca si cu baterii. Daca da, mai iei 2 acumulatori si gata.
Nu-ti bate capul cu incarcatoare super destepte ca nu are rost. Un incarcator Varta Daily Charger cu incarcare individuala e vreo 20 de lei simplu si probabil vreo 35 cu tot cu acumulatori (2buc). Nu e super destept, e de tip overnight dar face incarcare indoviduala si nu apar probleme cu "balansarea" acumulatorilor ca la cei care ii incarca perechi.

PS. L-am gasit pe net cu aprox 45 de lei cu 2 acumulatori. Gasesti pe la carefour sau auchan sigur dar sa iei daily charger cu incarcare imdividuala (are 2 leduri) nu alt model asemanator cu 1 led.
https://www.soundcre...0h-id22226.html
35 lei http://www.globstar....php?ItemID=2523

Mai iei tu dupa aia 2 acumulatori din supermarketul tau preferat, ori la fel ca cei cu care vine si le faci semn sa nu amesteci perechilele intre ele, ori iei alta marca ready to use si aia e...

Eu l-am luat pt ca am niste dracii prin casa care merg cu 3 baterii si trebuia sa fac tot felul de traznai ca sa incarc 3 acumulatori la incarcator clasic care merge pe perechi (permutari de 3 luate cate 2 din ora in ora cu un incarcator rapid).
E f bun. Nu se incalzesc deloc acumulatorii si in principiu poti sa-i lasi si o saptamana la incarcat pt ca da un curent de 1/10 din capacitatea cumulatorilor, considerat safe chiar si la alimentare continua pe timp indelungat. E bun ca incarca si AA, daca ai.

Daca nu merge bine tensiometrul cu acumulatori, ii poti folosi la telecomnenzi, mouse, tastatura, periuta de dinti, lanterna, etc si nu-s bani aruncati.

Ca si mod de utilizare, vezi cat te tine o pereche de acumulatori si-ti faci o rutina sa-i schimbi cu vreo 2 zile inainte si-i si bagi la incarcat cum i-a scos. A doua zi dimineata ii scoti de la incarcat. Acumulatorii clasici nu au probleme daca stau descarcati cum au cei cu litiu dar e mai bine sa nu-i lasi descarcati. Inca mai am 4 eneloop de vreo 5-6 ani cu multe sute de incarcari care se tin bine.

N-am imteles daca merge cu 2 sau 4 baterii dar daca merge cu 4, ia 4 acumulatori identici. Daca nu, pot fi si perechi diferite.

Edited by underb, 23 September 2017 - 20:38.


#24
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postmatrix10, on 23 septembrie 2017 - 18:05, said:

Tort functioneaza cu 2 baterii mici AAA
Bateriile alea au doua iesiri, + si -, la fel ca si un incarcator de telefon.

Vezi poate stiu ei ceva despre incarcatorul pe care il cauti.

#25
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Intai incearca cu baterii de calitate; desi par sa fie mai scumpe ,ar putea sa aiba raportul pret /calitate mai bun decat la bateriile ieftine.
Acumulatorii ar fi buni doar daca aparatul ar avea o setare pt folosirea lor; altfel îi consumã pana la descarcarea lor completa, ceea ce e regim de avarie pt acumulator si dupa 5-10 cicluri nu mai sunt buni.
Pt.alimentare de la priza cauta un incarcator vechi de telefon dar cu transformator ,nu cu sursa ; (sunt mai mari si mai grele) apoi cauti pe net
< LM317 3 volts regulator > ; un astfel de integrat + piesele aferente costa maxim 10lei si e suficient de simplu de realizat.
http://diyaudioproje...tage-Regulator/

Edited by tinel231, 23 September 2017 - 21:25.


#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu cred ca ii va descarca complet. Vorbim totusi de un aparat de precizie nu de un bec. Chiar si asa, acumulatorii NiMH sunt oricum destul de robusti si suporta mult mai usor descarcari adanci decat cei cu litiu, fara urmari insemnate. Problemele cu ei sunt 2, caldura excesiva (pe perioade mai lungi) si inversarea polaritatii (nu ma refer la montarea gresita ci pur si simplu plusul devine minus). Asta din urma apare cand folosesti 2 acumulatori, unul incarcat si altul descarcat, cu consumatori gen becuri care nu se opresc la o anumita tensiune minima cum se intampla la majoritatea aparatelor electronice.
Legat de descarcarea completa, folosesc la o lampa de veghe cu proiector niste chinezarii AAA de la Lidl aproape de fiecare data pana se descarca complet. Nu am observat o scadere a capacitatii dupa cateva zeci de cicluri, cred ca vreo 20-30. Probabil ca daca erau niste acu mai de soi ma deranjam sa nu-i las sa se descarce dar la cativa lei bucata cat au fost chiar nu ma intereseaza.

Edited by underb, 23 September 2017 - 22:12.


#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmatrix10, on 23 septembrie 2017 - 18:41, said:

deci sa zicem asa vreo 2 milioane as da pe un alimentator d-asta, decat sa stau cu baterii sau sa incarc acumulatori...
Cred ca ai primit deja cateva oferte de la electronisti...Daca nu,putem discuta detalii pe PM.Eu as fi dispus sa te ajut.Era bine daca ne-am fi putut intalni.Eu stau in Sibiu...

#28
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postmatrix10, on 23 septembrie 2017 - 18:41, said:

deci sa zicem asa vreo 2 milioane as da pe un alimentator d-asta, decat sa stau cu baterii sau sa incarc acumulatori....si cand mi-a reparat aparatul foto a lipit acolo vreo 2 fire, nu mai stiu exact cum a procedat ca a fost acum cativa ani si la momentul repesctiv nu am dat prea mare importanta, nu a afectat cu nimic carcasa aparatului foto..... o sa mai intru in alta zi pe forumul asta poate si-o da cu parerea cineva care stie si se pricepe.
Esti sarit...un alimentator in comutatie 3/5/6/7,5/9V la 1,2A costa maxim 15 lei.

#29
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmatrix10, on 23 septembrie 2017 - 17:29, said:

Daca am un dispozitiv electronic care functioneaza cu baterii/ acumulatori (baterii normale AA sau AAA, nu ma refer la baterii de telefon ) se poate improviza/ face o smecherie care sa ia curent de la priza si sa alimenteze dispozitivul electronic? Asa am vazut la un service de aparate foto. Stie vreun electronist sa faca asa ceva si cam cat ar costa? Multumesc anticipat

Tarziu, dar...
Nu e nici o improvizatie/smecherie, exista un ceva numit in engleza Power Supply Adapter for AAA (sau AA, sau diferite bucati de A) Battery. In romana ar veni adaptor de înlocuire a bateriei insa nu prea gasesti la noi, doar pe Amazon sau AliExpress. Au avut candva, acum vreo 4 ani, in Hornbach, si imi pare rau ca n-am luat atunci.

Attached File  Sursa de Alimentare cu Adaptor de Baterii 1.PNG   403.71K   9 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate