Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

In loc de baterii(acumululatori) AA sau AAA un montaj electronic care sa alimenteze dispozitivul electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
Daca am un dispozitiv electronic care functioneaza cu baterii/ acumulatori (baterii normale AA sau AAA, nu ma refer la baterii de telefon ) se poate improviza/ face o smecherie care sa ia curent de la priza si sa alimenteze dispozitivul electronic? Asa am vazut la un service de aparate foto. Stie vreun electronist sa faca asa ceva si cam cat ar costa? Multumesc anticipat

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
folosesti un alimentator cu voltaj corespunzator si capabil de curent pe masura repectivului dispozitiv
mai complicat e sa legi sarmele, variana optima e sa il desfaci si sa pui o mufa de alimentare pe undeva
nu ar fi rau sa zici exact despre ce dispozitiv e vorba

#3
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
pai este vorba de un tensiometru electronic( de luat tensiunea arteriala :) ) care consuma foarte mult bateriile normale si as fi vrut sa renunt la bateriile normale si cu alimentatorul asta cu care zici tu sa-l alimentez la priza....

Edited by matrix10, 23 September 2017 - 17:40.


#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
acumululatori nu stiu daca exista.

Se poate, cu un transformator din 220 in ce voltaj ai nevoie, plus ceva protectie (MOV, PTC, siguranta) si ceva intrerupator.

#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015

View PostAl3xandru35, on 23 septembrie 2017 - 17:38, said:

acumululatori nu stiu daca exista.

Se poate, cu un transformator din 220 in ce voltaj ai nevoie, plus ceva protectie (MOV, PTC, siguranta) si ceva intrerupator.
sau poate sa cumpere unul cu potentiometru ?

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
ai incercat DOAR cu baterii sau si cu acumulatori?

pentru ca acumulatorii cu siguranta sint mai puternici decit bateriilor obisnuite  - au un amperaj mult mai mare. ca atare si rezista mai mult.

sau... faci cum face mama... scoate baterille atunci cind nu are nevoie de ele...

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postgogosaru100, on 23 septembrie 2017 - 17:41, said:

sau poate sa cumpere unul cu potentiometru ?
Nu, pentru ca alea sunt scumpe. Si nici nu stii cat de bune sunt.

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,un electronist ar putea face un astfel de alimentator,dar...nu cred sa merite (pretul).Exista si de cumparat,dar,trebuie sa fie unul cu stabilizare buna a tensiunii.Atentie: in niciun caz un alimentator "de 2 Lei".
Solutia mai simpla e,sa folosesti acumulatori moderni (LSD= autodescare mica) si de capacitate mare,pe care sa-i incarci cu un incarcator adecvat..eventual,sa ai 2 seturi,astfel ai tot timpul un set incarcat.

#9
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
tEo nu am incercat cu acumulatori, am incercat doar cu baterii, idea este ca in fiecare seara familia mea isi ia tensiunea cu el , si as fi platit o suma de bani pentru un alimentator ceva si sa-l alimentez la priza si sa nu mai dau bani pe baterii/acumulatori...

danpet cam estimativ asa cam cat ar costa un astfel de alimentator?

danpet estimativ cam cat ar costa un astfel de alimentator ?

#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Posibil sa mearga incarcator de telefon sau laptop. Vezi si tu ce input are.

#11
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
Tort functioneaza cu 2 baterii mici AAA

#12
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Te rog spune ce marca/model este acel tensiometru.
Am rezolvat o problema similara (nu sunt electronist) prin folosirea de acumulatori, dar si prin folosirea unui adaptor 220V la cati volti si amperi necesita tensiometrul si totul este ok.
Cu acumulatori de calitate problema se rezolva impecabil, insa este necesar sa cumperi si un incarcator pe masura, dar si doua seturi de acumulatori. Unul este in folosire, celalalt incarcat, pregatit pentru utilizare.

Edited by addumi, 23 September 2017 - 18:07.


#13
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
addumi este vorba de tensiometru asta

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#14
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Exista tensiometre care pot fi alimentate si cu alimentator, pe primul il am acasa si il folosesc cu 4 acumulatori AA de 1500mA. O incarcare tine cel putin 3 luni cu cel putin 4 masurari pe zi. Am in permanenta  4 baterii in caz ca pentru o zi trebuie sa pun acumulatorii la incarcat.
Nu am simtit nevoia sa ii cumpar alimentator, cred ca ar fi incomod.

http://www.medi-shop...-bp-a1-easy.jpg

https://tensiomed.ro...e_a300_alim.png

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Bun, din cate imi dau seama aparatul nu este prevazut cu mufa pentru alimentare cu ajutorul unui adaptor conectat la priza. Corect?
Asta inseamna ca ramane varianta cu acumulatori + incarcator pentru acestia.
Sunt necesari 4 acumulatori, eu as cumpara 6 sa nu fie "presiune" pe o singura pereche.

Si la noi exista in casa un Tensoval, insa este modelul de brat, iar unitatea are mufa de alimentare, pe langa functionarea cu baterii/acumulatori.

Edited by addumi, 23 September 2017 - 18:28.


#16
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
pai da , nu este prevazut cu mufa pentru alimentare cu ajutorul unui adaptor la priza. ideea este ca alimentatorul asta ce vreau eu sa-l bag in priza si sa alimenteze tensiometru asta EXISTA. Acum cativa ani am fost la un service de aparate foto si a folosit un astfel de alimentator si nici aparatele alea foto nu aveau mufe de alimentare cu ajutorl unui adaptor conectat la priza.

#17
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Eu nu as proceda asa, sub nicio forma. Inteleg situatia, insa nu as afecta carcasa aparatului, mai ales ca vorbim despre unul destul de sensibil si cu mult mai putin precis decat cel de brat.
Mergi pe acumulatori tip AAA + incarcator de calitate si corespunzator cu tipul acumulatorului (Ni-Mh, Li-ion). Nu stiu daca sunt disponibili acumulatori AAA de tip Li-ion. Verifica.

Edited by addumi, 23 September 2017 - 18:44.


#18
matrix10

matrix10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2005
deci sa zicem asa vreo 2 milioane as da pe un alimentator d-asta, decat sa stau cu baterii sau sa incarc acumulatori....si cand mi-a reparat aparatul foto a lipit acolo vreo 2 fire, nu mai stiu exact cum a procedat ca a fost acum cativa ani si la momentul repesctiv nu am dat prea mare importanta, nu a afectat cu nimic carcasa aparatului foto..... o sa mai intru in alta zi pe forumul asta poate si-o da cu parerea cineva care stie si se pricepe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate