Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Economisiți sau creșteți venitul ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Poll: Economisiți sau creșteți venitul ? (22 member(s) have cast votes)

Economisiți sau creșteți venitul ?

  1. Economisesc (9 votes [40.91%] - View)

    Percentage of vote: 40.91%

  2. Cresc venitul (4 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

  3. Economisesc mai mult, dar caut constant oportunități pentru creșterea venitului (6 votes [27.27%] - View)

    Percentage of vote: 27.27%

  4. Cresc venitul, dar și economisesc, ca să și câștig mai mult, și să și strâng mai mult (1 votes [4.55%] - View)

    Percentage of vote: 4.55%

  5. Nici una, nici alta. Cheltuiesc impulsiv de parcă nu ar exista ziua de mâine. (2 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Antreprenorii de succes, în majoritate, sunt de acord că pentru o evoluție semnificativă și pe termen lung, creșterea venitului este soluția, nu economisirea.
De ce ?
Pentru că economisirea generează o atitudine zgârcită și ”scarce mentality”, care nu vine bine tradus pe română, semnificația este o mentalitate ancorată mai mult în sărăcie decât în abundență.
Datorită acestui lucru, când economisești te gândești în cantitate mică și implicit într-o creștere mică.
În schimb, atunci când crești venitul, te gândești în cantități mari și la o creștere considerabilă.
Investițiile sunt făcute cu mai mult curaj și șansa câștigului este mai mare atunci când scopul este creșterea venitului și nu economisirea.
De asemenea, mai multe surse de venit și o rețea de socializare mai bogată sunt și ele rezultatele unei gândiri axate pe creșterea venitului, pentru că asta înseamnă vânarea cât mai multor oportunități, pe când economisirea te face să te mulțumești cu ceea ce ai, și astfel nu mai ești atât de vigilent și nici stimulat ca să cauți noi surse și oportunități.

Totuși, în România am observat că majoritatea persoanelor merg pe economisire și nu pe investiție + creșterea capitalului.

Aștept voturile voastre + păreri.

Edited by AL_DRAGON, 23 September 2017 - 15:57.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E multa teorie scrisa acolo, dar abordarea e cea corecta. Ideea este ca, in Romania, cu cat cresti venitul mai mult, cu atat trebuie sa platesti mai mult la stat.. de aceea foarte multi prefera un venit mic dar sigur si sa plateasca cat mai putin la stat. Statul roman, din pacate, nu e prietenul cresterii venitului, venind permanent cu taxe noi.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAL_DRAGON, on 23 septembrie 2017 - 15:56, said:

Totuși, în România am observat că majoritatea persoanelor merg pe economisire și nu pe investiție + creșterea capitalului.

Normal, pentru ca sint inca in Romania. Aia care au vrut sa-si mareasca venitul au plecat in alte tari. Daca se gindeau ca economisesc in mod sigur ramineau in Romania, ca doar e mai ieftina chiria (daca nu ai deja tu sau mama sau mai stiu eu cine casa) la Ciorogirla decit la Barcelona.

#4
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Da, dar in acelasi timp unele firme apeleaza si la imprumuturile bancare pt investitii din care sa rezulte cresterea productivitatii (ex: utilaje mai performante) sau a capacitatii de productie (ex: benzi de lucru in plus, alta hala de productie etc). Daca dai rateu, ramai si cu datorii pe care trebuie sa le platesti. Daca in schimb investesti din capitalul acumulat si dai chix, aia e, macar nu apar cheltuieli noi (acel imprumut care trebuie dat inapoi!).

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbogdan_z, on 23 septembrie 2017 - 16:33, said:

Daca dai rateu, ramai si cu datorii pe care trebuie sa le platesti.
Exact!

#6
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
De ce sa nu le faci pe amandoua?

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
"Cresc venitul, dar și economisesc, ca să și câștig mai mult, și să și strâng mai mult"
Posted Image

#8
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postericmario, on 23 septembrie 2017 - 17:16, said:

"Cresc venitul, dar și economisesc, ca să și câștig mai mult, și să și strâng mai mult"
Posted Image
Să știi că sunt unii care sunt investitori și câștigă bine, dar la cheltuială sunt incredibil de zgârciți Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 23 September 2017 - 17:27.


#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 16:03, said:

[...] Statul roman, din pacate, nu e prietenul cresterii venitului, venind permanent cu taxe noi.
Sa fie clar, Statul roman sunt eu...,tu..., toti. Mi se pare mie ca nu prea suntem prieteni :))

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View PostMKdens24kw, on 23 septembrie 2017 - 17:46, said:

Sa fie clar, Statul roman sunt eu...,tu..., toti. Mi se pare mie ca nu prea suntem prieteni Posted Image)

GRESIT!

Mai studiaza:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Stat

Tu faci parte din poporul român, popor care nu reprezinta statul.

#11
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Sa-i dau un copy-paste la linkul tau @florinbad
Statul este organizația care deține monopolul asupra unor servicii pe un teritoriu delimitat de frontiere. Statul este titular al suveranității și personifică din punct de vedere juridic națiunea. Din punct de vedere social, statul nu trebuie confundat cu societatea, el fiind o instituție separată care poate să reflecte mai mult sau mai puțin interesele societății. O teorie pe deplin satisfăcătoare despre stat nu există nici în acest moment, dezbateri despre natura, formele, funcțiile statului existând și astăzi în cercurile specialiștilor din variatele domenii (politologie, drept, sociologie, filozofie) care cercetează și analizează viața socială.

De acord cu tine (am subliniat  cu albastru)-etimologic , stricto senso, ai dreptate.
In "spiritul" definitiei...am subliniat cu rosu ceea ce am vrut eu sa afirm.

#12
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Este bine sa treci pe o coala de hartie cat te costa pe tine partea de utilitate si partea de cheltuiala cu mancarea, suma asta o inmultesti cu 20% si cam asa te prinzi cat iti permiti sa traiesti.
Imparti suma pe care o ai in depozite la suma pe care o cheltuiesti lunar(aia inmultita cu 20%) si ai obtinut cat iti permiti sa traiesti.
Eu asa calculez si asa economisesc, tot asa reusesc sa ma abtin de la a cumpara produse scumpe, calculez cate luni de zile puteam sa imi permit sa traiesc.

Eu ma concentrez pe mai multe surse de venit si economisit.
In depozite si conturi de economii nu cred din cauza la anaf.
Altceva nu cred ca mai exista in Romania.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,680
  • Înscris: 21.06.2016
Ce ma distreaza cacaturile astea simpliste motivationale formulaice care iti dau reteta de succes in viata...
In general vorbind oamenii care isi cresc veniturile fara sa economiseasca in general dau in faliment si/sau isi traiesc viata cu 80h de munca pe saptamina. E normal sa muncesti 80h dar sub 10 ani si cind esti tinar si poti, dupa aia viata ar trebuia sa prezinte alte prioritati.
99.99% din oameni nu sint "antreprenori de succes".

Pe de alta parte mentalitatea asta de saracie (scarcity mentality) e intradevar o plaga nu numai in Romania ci si in vest la oamenii saraci dar economi si echilibrati finaciar. Culmea este ca ce le aduce echilibrul finaciar este si o piedica in a produce investitii (vazute ca cheltuieli) care sint foarte rentabile pe termen lung. De exemplu ideile ca "creditul e intotdeauna instrumentul diavolului" sau "invatamintul e scump in unele tari din vest".

Pe de alta parte majoritatii ii e greu sa discearna intre o investitie buna si una proasta. Ca sa intelegi diferenta trebuie sa ai un exemplu, role model, cineva care sa te sfatuiasca. Daca omul nu cunoaste pe nimeni care sa-i arate calea prin exemplu, de unde sa inteleaga?

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Eu sunt bugetar, asa ca imi creste mustaciosu' de la Teleorman venitul :P

Cat despre economii, am strans ceva, dar o parte din ei vreau sa-i "sparg" pe un city break prin primavara viitoare. Mai bine asa decat sa-i pun la banca, de unde o sa iau mai putin decat am bagat. Asa macar raman cu amintiri pentru toata viata.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,680
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 16:03, said:

E multa teorie scrisa acolo, dar abordarea e cea corecta. Ideea este ca, in Romania, cu cat cresti venitul mai mult, cu atat trebuie sa platesti mai mult la stat.. de aceea foarte multi prefera un venit mic dar sigur si sa plateasca cat mai putin la stat. Statul roman, din pacate, nu e prietenul cresterii venitului, venind permanent cu taxe noi.

Ce aiureal mai e si asta? In Romania impoizitul e regresiv nu progresiv ca la altii...

#16
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 23 septembrie 2017 - 21:28, said:

Ce ma distreaza cacaturile astea simpliste motivationale formulaice care iti dau reteta de succes in viata...
In general vorbind oamenii care isi cresc veniturile fara sa economiseasca in general dau in faliment si/sau isi traiesc viata cu 80h de munca pe saptamina. E normal sa muncesti 80h dar sub 10 ani si cind esti tinar si poti, dupa aia viata ar trebuia sa prezinte alte prioritati.
99.99% din oameni nu sint "antreprenori de succes".

Pe de alta parte mentalitatea asta de saracie (scarcity mentality) e intradevar o plaga nu numai in Romania ci si in vest la oamenii saraci dar economi si echilibrati finaciar. Culmea este ca ce le aduce echilibrul finaciar este si o piedica in a produce investitii (vazute ca cheltuieli) care sint foarte rentabile pe termen lung. De exemplu ideile ca "creditul e intotdeauna instrumentul diavolului" sau "invatamintul e scump in unele tari din vest".

Pe de alta parte majoritatii ii e greu sa discearna intre o investitie buna si una proasta. Ca sa intelegi diferenta trebuie sa ai un exemplu, role model, cineva care sa te sfatuiasca. Daca omul nu cunoaste pe nimeni care sa-i arate calea prin exemplu, de unde sa inteleaga?
Youtube este de vina pentru atatea motivationale si gandirea asta uniforma, eu cand aud o idee de "retragere in 10 ani" intreb la ce videoclip s-a uitat.

Este mentalitatea asta frugal(ca na, cuvant englez de pe youtube), sa economisesti, sa te imbraci de la SH, sa vanezi oferte la mancare, sa folosesti becuri economice, sa mergi cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta etc... Pentru orice tara civilizata sunt ok, pentru Romania nu sunt bune, mersul pe bicicleta iti scurteaza viata in orice oras din Romania, becurile economice sunt mult mai scumpe si se ard mult mai repede, iara transportul public din Romania este sursa de stres, miros si furt.
Idem orice alta oferta, este mai ieftin sa cumperi din strainatate.

Dar este bine sa te gandesti la lucrurile astea, este bine ca pe langa sa mai ai vreo sursa de venit, la nevoie sa nu stai doar din job, sa nu ai toate ouale intr-un singur cos si viitorul tau sa stea in mana la vreun patron.

View Postpufonel, on 24 septembrie 2017 - 01:20, said:

Eu sunt bugetar, asa ca imi creste mustaciosu' de la Teleorman venitul Posted Image

Cat despre economii, am strans ceva, dar o parte din ei vreau sa-i "sparg" pe un city break prin primavara viitoare. Mai bine asa decat sa-i pun la banca, de unde o sa iau mai putin decat am bagat. Asa macar raman cu amintiri pentru toata viata.
Daca stai din job a mai proasta idee este sa economisesti la vedere prin banca, in caz de ceva nu o sa primesti nici somaj ca ai peste 3000 mii de lei depozit la banca.
Amintirile sunt bune la orice varsta, asa cum si mancarea si "cat iti permiti sa traiesti" este utila la orice varsta.

Toata chestia este sa nu uiti sa traiesti, sa nu ajungi ca prieteni aia care de ani de zile iti spun ei cum or sa cumpere o masina de tuns, o geaca de piele, care iti zic ca "au depasit bugetul" dupa niste cumparaturi mici.
Dintr-un salariu mic nu o sa faci mare lucru, asa ca investeste in tine sa nu mai iti refuzi lucruri mici.

Edited by MateiEvi, 24 September 2017 - 07:25.


#17
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostMateiEvi, on 24 septembrie 2017 - 06:58, said:

Daca stai din job a mai proasta idee este sa economisesti la vedere prin banca, in caz de ceva nu o sa primesti nici somaj ca ai peste 3000 mii de lei depozit la banca.
Amintirile sunt bune la orice varsta, asa cum si mancarea si "cat iti permiti sa traiesti" este util la orice varsta.
Asa cum spunea si Warren Buffet, gen "never keep your eggs in the same basket", ca daca se rupe, le pierzi pe toate, asa le tii in 2 sacose si ai asigurare la un chix.
Gen ai un job, dar castigi si din alta parte intre timp, o afacere de familie, un hobby, un freelancing, ceva foarte flexibil, nu un part time unde sa mai tragi inca 4 ore..
Pe de-alta parte, mi se pare ciudat sa nu primesti somaj daca ai economii in banca, ce treaba are una cu alta? Si economisirea la vedere parca insemna sa pui bani in contul de debit, mie asa mi-a spus un functionar bancar, gen domne nu va mai tineti banii la vedere in banca, puneti-i intr-un cont de economii sau depozit, dupa caz..

#18
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostAL_DRAGON, on 23 septembrie 2017 - 15:56, said:

Antreprenorii de succes, în majoritate, sunt de acord că pentru o evoluție semnificativă și pe termen lung, creșterea venitului este soluția, nu economisirea.
De ce ?
Pentru că economisirea generează o atitudine zgârcită și ”scarce mentality”, care nu vine bine tradus pe română, semnificația este o mentalitate ancorată mai mult în sărăcie decât în abundență.
Datorită acestui lucru, când economisești te gândești în cantitate mică și implicit într-o creștere mică.
................................

În esență acei antreprenori de succes au dreptate - au riscat și au câștigat - pentru că este evident că dacă o să ai venituri mai mari o să te dezvolți mai bine decât dacă ai venituri mici.
problema este că nu toți antreprenorii sunt de succes, iar pe lângă cei care au succes mai sunt și cei care au riscat și au pierdut (casă, mașină etc.)
Dacă vei merge să faci interviuri cu persoane care au câștigat la cazinou îți vor spune la fel - au avut o mentalitate a abundenței, și-au imaginat că vor câștiga, au riscat și au câștigat.
Nu putem compara un antreprenor cu o persoană care joacă la cazinou, dar dacă vei urmări afaceri foarte mari care s-au dezvoltat foarte mult o să observi că persoanele respective au riscat foarte mult în decursul carierei - deci în fapt adevărul este mult mai nuanțat :
-ca să ajungi antreprenor de succes trebuie în mod evident să ai succes, deci să îți asumi anumite riscuri la diverse momente;
-conform a ceea ce ai spus tu pentru a avea succes un antreprenor trebuie să nu aibă o atitudine zgărcită;
-în România foarte puțini oameni au o atitudine zgârcită - adică este adevărat că nivelul general al vieții este mai scăzut decât în statele din vest, dar majoritatea oamenilor nu au această atitudine zgârcită ci au o mentalitate a abundenței- adică frecvent oamenii dacă au bani de o Dacie își iau WV, dacă au bani de WV își iau BMW, etc. majoritatea au telefoane foarte scumpe - de peste 2000 lei, adică aproape cam cât salariul mediu (circa 2400 lei), mall-urie sunt pline, străzile sunt pline de mașini, oamenii merg în concedii foarte scumpe etc. (ca un exemplu, pe litoral sunt diverse hoteluri all-inclusive de 4 stele unde în sezon o zi de cazare costă în jur de 1000 lei - ori acestea erau pline);
-deci în concluzie oamenii în România au o mentalitate a abundenței, dar cu toate acestea puțini pot fi considerați antreprenori de succes;
-de aici rezultă că pentru a fi antreprenor de succes trebuie mult mai mult decât să ai o anume mentalitate, ori doar să îți asumi riscuri, trebuie în primul rând să ai o idee de succes, să ai capacitatea necesară pentru a o pune în practică, să știi ce riscuri îți asumi, să fii capabil de a face sacrificii pe termen lung pentru a-ți atinge obiectivul etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate