Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Identificare patron firma

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pe InfoCert, programul de la Registrul Comerțului. Costă 8 lei o furnizare date de bază și ai acolo toate informațiile. E cel mai bun site unde poți găsi genul ăsta de informații, scoți certificat constatator cu toate datele. Ăia de la mfinante și alte site-uri au doar o parte din informații, iar prețurile pe la ei nu sunt chiar mici, de depinde de ce ai nevoie. Dacă e o treabă unică, ai nevoie doar de un nume/număr, probabil că le poți găsi pe mfinante sau alte site-uri de genul.

Depinde de ce informații au nevoie cei din vânzări. Principalul ar fi dacă firma e sau nu în insolvență. Dacă e, ar putea să le ceară plata în avans sau la livrare.

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 14:30, said:

Numele patronilor de firma nu sunt publice - daca ar fi, ar suna tot felul de recuperatori, camatari, etc.  Trebuie sa te duci pur si simplu la firma, sa bati la usa. Unele sereleuri mai aveau numerele de telefon pe Mfin... dar nu foarte multe.

Numele administratorilor, inclusiv date precum data și locul nașterii, domicilul, părțile sociale, datele firmelor, sunt date publice.  Și da, dacă ai numărul tău dat la Registrul Comerțului ca număr al firmei, te sună toți recuperatorii și cămătarii. Bine, nu chiar. Ăia de la site-urile de tranzacționare și companiile de telefonie mai mult. Toate SRL-urile au număr de telefon la Registrul Comerțului, adică și pe mfinante. Unele au numărul de la secretariat, însă, majoritatea, care sunt mici, au numărul administratorului.

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 23 septembrie 2017 - 14:30, said:


Numele patronilor de firma nu sunt publice - daca ar fi, ar suna tot felul de recuperatori, camatari, etc.  Trebuie sa te duci pur si simplu la firma, sa bati la usa. Unele sereleuri mai aveau numerele de telefon pe Mfin... dar nu foarte multe.
Desigur, actele constitutive de infiintare ale firmelor publicate in M.O. au numele patronului acoperit cu marker, la fel ca o gramada de acte publice in care apare numele acestuia. Cu bani, se poate afla de la registrul comertului orice info despre firma iar bilanturile la fel sint disponibile!

View PostSmurfK, on 23 septembrie 2017 - 20:17, said:

.......
Numele administratorilor, inclusiv date precum data și locul nașterii, domicilul, părțile sociale, datele firmelor, sunt date publice.  Și da, dacă ai numărul tău dat la Registrul Comerțului ca număr al firmei, te sună toți recuperatorii și cămătarii. Bine, nu chiar. Ăia de la site-urile de tranzacționare și companiile de telefonie mai mult. Toate SRL-urile au număr de telefon la Registrul Comerțului, adică și pe mfinante. Unele au numărul de la secretariat, însă, majoritatea, care sunt mici, au numărul administratorului.
ce aveti astazi toti? nu isi mai fac firmele reclama care sa contina nr. de telefon de frica recuperatorilor!!! Si de obicei nu, numerele directe ale administratorilor firmelor, chiar cele mai mici nu sint primele facute publice! Sa stiti ca s-au mai asezat foarte mult trebuirle in tara fata de 1995-2000, epoca vestului salbatic a apus de ceva timp si pe la noi!

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sunt date publice, dar accesul la ele e limitat.
Eu de exemplu am astfel de acces la date publice, evident nu in mod gratuit.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttytysor, on 23 septembrie 2017 - 21:12, said:

ce aveti astazi toti? nu isi mai fac firmele reclama care sa contina nr. de telefon de frica recuperatorilor!!! Si de obicei nu, numerele directe ale administratorilor firmelor, chiar cele mai mici nu sint primele facute publice! Sa stiti ca s-au mai asezat foarte mult trebuirle in tara fata de 1995-2000, epoca vestului salbatic a apus de ceva timp si pe la noi!

Tu înțelegi ideea "recuperatorilor"? Știi că sunt niște firme care recuperează niște creanțe. Nu te sună să-ți ceară nimic dacă nu ai datorii. E mai simplu să-ți plătești datoriile decât să-ți faci o firmă cu numere de telefon fictive la care nu te poate găsi cine o vrea să te caute. Părerea mea...
Eu am în continuare numărul personal ca număr al firmei. Cu excepția câtorva operatori de la bănci, site-uri tranzacționare, brokeri, telefonie, nu mă sună nimeni să mă deranjeze aiurea. N-o să stea "cămătarii" să caute numere la Registrul Comerțului, ar fi culmea. Habar n-am cum lucrai tu în '95, eu am firmă din 2011. Cunosc societăți măricele, cu 20-50 de angajați unde, când suni la numărul de pe mfinante sau Registrul Comertului îți răspunde administratorul. Iar ăștia mici, cu toții suntem așa, pentru că nu ne permitem să ne angajăm o secretară să răspundă la telefonul firmei. Iar să dai numere fictive, e prostesc de-a dreptul.

View Postsamebo, on 23 septembrie 2017 - 21:19, said:

Sunt date publice, dar accesul la ele e limitat.
Eu de exemplu am astfel de acces la date publice, evident nu in mod gratuit.

Poți s-o întorci cum dorești tu. Conform legii sunt date publice. Ce plătești, plătești serviciul de a ți se oferi acele date, pe care l-ai plăti la fel și dacă ai cere un certificat constatator pentru propria ta firmă. Și datele din MO sunt date publice, dar n-ai acces la ele dacă n-ai abonament.

Orice persoană se poate duce la Registrul Comerțului să ceară datele oricărei firme înregistrate. Sunt date publice. Că plătește serviciul, e partea a doua.

Edited by SmurfK, 23 September 2017 - 21:38.


#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Confirm ca pe numerele firmelor se primesc mai mult apeluri de la firme de trading, care tot trag de tine sa iti fure banii. Iau datele astea si merg pe principiul ca daca are firma are bani, deci il putem usura de ei usor Posted Image
Si mai primesti si apeluri de la diversi furnizori care au niste baze de date de toata jena si in loc sa apeleze firma X la care are o livrare, apeleaza la firma Y la care nu are o livrare... ca a gresit Dorel la modificarea sau importarea bazei de date si au facut praf legaturile intre tabele Posted Image

La cat de mult lauda unii IT-istii si ce multi o ard IT-isti geniali pe siteurile romanesti, cam multi IT-isti prosti lucreaza in Romania... tind sa cred ca numai astia exista :D

Edited by samebo, 23 September 2017 - 21:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate