Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Se pot realiza ansambluri rezidențiale de calitate în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#469
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postextropy, on 11 octombrie 2017 - 17:15, said:

La noi in familie, oaiele sunt la vedere tot timpul.
deci puteti sta intr-o garsoniera si fara usa la wc. sa lasati doar hazardul sa va conduca trairile familiale.

este dovedit ca in timp familia in care se practica aceasta "lejeritate" in exprimare si in obiceiuri ajunge la extinctie... de acord cu mama-natura.

View Postcatalin11catalin, on 11 octombrie 2017 - 17:25, said:

Care hol?
La multe din astea noi deschizi usa si vezi direct canapeaua in dreapta si chiuveta si bucataria langa.
cel de la intrare. exista un spatiu dedicat chiar daca din acea zona se vede canapeaua sau chiuveta. achizitia si spatierea trebuie sa imi placa mie . nu imi intra in casa decat musafiri care stau pe acea canapea si manaca din bucataria mea deci de ce sa o ascund pt primele 2 min ?

daca vreau salon pt  vizitatori si bucatarie pt servitori trebuie sa mai astept vreo 2 mil. de euro.

dar daca tu esti deja "realizat" la acest nivel, ai felicitarile mele.

Edited by searchman, 11 October 2017 - 17:31.


#470
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcatalin11catalin, on 11 octombrie 2017 - 10:01, said:

Asa e. Furau toti materiale de constructie ca sa isi faca o vila pe langa.
Adu-mi aminte cu ce carau caramizile si fier betonul? Cu autobuzul?

In astea noi nu face nimeni modificari. Traiesc extrateresti in ele...

La astea noi nenea dezvoltator nu face absolut nici un rabat la calitate sau cantitate. Nu se gandeste ca ce nu pune la casa ii ramane lui in buzunar. Noo...


Probabil ca nu ai cunoscut pe nimeni in constructii.
Cum se fura? Cu Raba direct, in loc sa ajunga unde trebuia, ajungea in partea ailalta. Muncitorii erau pontati intr-un loc dar lucrau la casa/vila vreunia. La industrial o hala trebuia data cu 7 straturi de vopsea, era data cu 3 si 4 dispareau etc. Nici nu vreau sa ma gindesc cum se respecta formula la ciment etc.
Nu mai zic de blocurile alea din prefabricate de o schioapa grosime, ma jucam eu in ele cind eram mic. Prefabricatul avea "celuloza" (polistiren) pentru un minim de izolare, il smulgeau sau ardeau plozii pe tot.

View Postcatalin11catalin, on 11 octombrie 2017 - 12:36, said:

Iar acuma sunt blocuri noi cu o singura incapere care tine loc si de hol si de sufragerie si de bucatarie, se cheama open space... deschizi usa, vezi cuptorul. Prajesti un ou, imputi canapeaua. Te uiti la tv, auzi ce face unul pe wc in baie.


Daca nu ar fi mici conceptul de open space e misto... problema e ca daca vrei sa il implementezi in citiva m2 o sa-ti sara zoaiele din chiuveta pe "plasma".

#471
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017
Sunt apartemente comuniste de 2 camere unde dai din mini-hol direct in mini-bucatarie, iar baia are o mini-cada si o mini-buda. Asa ca si Ceaisescu a considerat ca poporul muncitor nu are nevoie de mai mult,

Cand prajesti un carnat, se imprastie mirosul in toata casa. Dar hei, ai open-space!

#472
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2017 - 19:17, said:




Probabil ca nu ai cunoscut pe nimeni in constructii.
Cum se fura? Cu Raba direct, in loc sa ajunga unde trebuia, ajungea in partea ailalta. Muncitorii erau pontati intr-un loc dar lucrau la casa/vila vreunia.

Pe vremea lui Ceausescu?!!! Apareau asa vile si nu se sesiza nimeni? Ce dracu mai? Le mai exagereaza unii dar nici chiar asa.

View Postleusteanul, on 11 octombrie 2017 - 19:53, said:

Sunt apartemente comuniste de 2 camere unde dai din mini-hol direct in mini-bucatarie, iar baia are o mini-cada si o mini-buda. Asa ca si Ceaisescu a considerat ca poporul muncitor nu are nevoie de mai mult,
La fel de bine sunt apartamente ceausiste de 3 camere si 85 mp si de 4 camere de peste 100 mp.

#473
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Ti-am zis ca habar nu ai ce vorbesti...

#474
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2017 - 20:08, said:

Ti-am zis ca habar nu ai ce vorbesti...
Asa e, asa e...

#475
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Astept open space cu wc-ul

#476
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Exista, la americani. Vorbim de case de 300mp deci spatiul nu e o justificare, dar a fost o moda la un moment dat ca am vazut niste case construite in perioade apropiate cu wcul intr-un colt al dormitorului, cu un zid de 1m din caramizi de sticla pe 1 latura.

#477
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Da le-am vazut si eu la TV, la nu stiu ce emisiune, cautau unii sa inchirieze. Dormitor cu wc si dus inclus, WC ul despartit de pat doar printr-un zid, fara usa... Asta ca sa te simti asa ca la puscarie.

Eu zic sa nu mai dati ideii dezvoltatorilor, cas pregatiti sa prinda tot ce este mai prost. S-ar putea sa vedem in curand blocuri ca la camin, cu o singura baie pe etaj, la comun. Acu 5 ani cand cautam chirie am vazut apartament cu bucatarie si terasa la comun.

#478
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Sint si d-astea. La Paris :)

#479
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 09.09.2017

View Postalexandrinabob, on 11 octombrie 2017 - 23:49, said:

Da le-am vazut si eu la TV, la nu stiu ce emisiune, cautau unii sa inchirieze. Dormitor cu wc si dus inclus, WC ul despartit de pat doar printr-un zid, fara usa... Asta ca sa te simti asa ca la puscarie.

Eu zic sa nu mai dati ideii dezvoltatorilor, cas pregatiti sa prinda tot ce este mai prost. S-ar putea sa vedem in curand blocuri ca la camin, cu o singura baie pe etaj, la comun. Acu 5 ani cand cautam chirie am vazut apartament cu bucatarie si terasa la comun.

Era cumva un micro-apartament din Paris? Asa ceva? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuLJLJZ69zI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau microstudio din Manhattan? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JZSdrtEqcHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#480
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postleusteanul, on 12 octombrie 2017 - 06:09, said:


Era cumva un micro-apartament din Paris? Asa ceva? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuLJLJZ69zI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau microstudio din Manhattan? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JZSdrtEqcHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acesta este trendul in cele mai aglomerate metropole din lume, noi suntem inca departe, deci nu ne afecteaza prea mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate