Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Se pot realiza ansambluri rezidențiale de calitate în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#37
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postdjl, on 23 septembrie 2017 - 18:27, said:

Din moment ce mulți dintre orășeni (mai există și orașe-excepție) locuiesc Ăźn blocuri construite Ăźn perioada comunistă și destui se mută tot la bloc, e normal să luăm ca etalon de comparție blocurile comuniste.
Una e sa stai in “bloc comunist” in centru cu acces interzis cu exceptia riveranilor” cu bariera pe strada, oameni cu bun simt, scara curata etc si alta e sa stai in “bloc comunist” cu nea Vasile instalator, subsol urat mirositor si fara locuri de parcare.

View Postdenky, on 23 septembrie 2017 - 20:52, said:



Exista si altceva decat Rahova si porumbi in tara asta. Din fericire.
Din nefericire majoritatea au maxim 2000 - 3000 de lei pe luna, prima casa, dar ar vrea ca statul sa le faca, sa le dea.
Munca nu e pentru ei, ca doar au terminat “ o facultate”...

Drept dovada topicul asta... frate, te duce mintea, ai bani! Iti faci casa in centrul orasului si te doare in cur de pulime!

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu stau la apartament. Zonă semicentrală. Bloc contrsuit în perioada 1977-1978. 3 camere, doar 1 baie din păcate. Probabil vreo 70.000 - 80.000 Euro. În Oborul Vechi (eu stau în ăla Nou) probabil ar fi vreo 200.000 - 300.000 Euro o casă la curte dacă ai curtea mai mare.

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vorbesti de sutele de mii de euro de parca ai fi copilul lui Bill Gates.

Se poate dar romanul e invatat la cotet, plus ca e sarac si pana si cotele sunt scumpe in draci.

Edited by Friskey, 24 September 2017 - 02:40.


#40
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcatalin11catalin, on 23 septembrie 2017 - 20:57, said:

Una e sa stai in “bloc comunist” in centru cu acces interzis cu exceptia riveranilor” cu bariera pe strada, oameni cu bun simt, scara curata etc si alta e sa stai in “bloc comunist” cu nea Vasile instalator, subsol urat mirositor si fara locuri de parcare.


Din nefericire majoritatea au maxim 2000 - 3000 de lei pe luna, prima casa, dar ar vrea ca statul sa le faca, sa le dea.
Munca nu e pentru ei, ca doar au terminat “ o facultate”...

Drept dovada topicul asta... frate, te duce mintea, ai bani! Iti faci casa in centrul orasului si te doare in cur de pulime!

lol, adica daca ai 3000 de lei salariu net in Romania nu muncesti ????
frate, de unde ati aparut ?

#41
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Posttakillya, on 24 septembrie 2017 - 08:28, said:



lol, adica daca ai 3000 de lei salariu net in Romania nu muncesti ????
frate, de unde ati aparut ?
Daca atata primesti si te plangi ca nu ITI da mai mult statul sau patronul, ca NU SE FAC complexuri de calitate atunci da, nu muncesti si astepti sa iti dea cineva totul mura in gura.

Daca vrei mai multi bani nu mai sta la tata mamii! Strainatatea te asteapta!

Ia si fa-ti tu ce casa vrei in ce stil vrei tu, unde vrei tu! Daca te tine portofelul... nu astepta sa ITI faca altul si sa ITI creasca altul salariul ca sa iti permiti.

Edited by catalin11catalin, 24 September 2017 - 10:05.


#42
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
http://www.exclusive.../ro/apartamente


https://www.olx.ro/o...ce-ID8JLBh.html


Asta iti convine? Ai in spate niste bodegi de rromi, e cam la marginea orasului si nu prea ai spatiu intre blocuri dar asta e... ahh si s-ar putea sa te uiti in curtile oamenilor de la balcon fiindca e in zona de case...

Ia vezi ce procent din populatie crezi ca isi permite sa cumpere aici? De asta nu se fac blocuri de calitate. Fiindca nu are lumea bani.

Edited by catalin11catalin, 24 September 2017 - 11:01.


#43
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalin11catalin, on 24 septembrie 2017 - 10:05, said:

ca NU SE FAC complexuri de calitate atunci da, nu muncesti si astepti sa iti dea cineva totul mura in gura.

Ia si fa-ti tu ce casa vrei in ce stil vrei tu, unde vrei tu! Daca te tine portofelul... nu astepta sa ITI faca altul si sa ITI creasca altul salariul ca sa iti permiti.
Intrebarea este pusa corect si raspunsul tau atinge tangential o meteahna romaneasca: romanul isi cumpara apartament facut de altul, dar cand e vorba de casa, isi face el, dom'le.

Prin urmare, cu aceasta mentalitate nu au cum sa apara complexuri gandite ca un intreg si construite armonios. Pentru ca este intradevar necsar SA SE FACA (reflexiv, de altii) care se ocupa cu acest business. Cata vreme ramanem la stadiul iti faci, vom avea niste strazi modeste si aglomerate, cu aspect rural.

Astfel ca problema e pusa corect: exista unii care fac ceva frumos, "ca afara", unde sa poti sa iti cumperi? Eu raspund: NU.

View Postcatalin11catalin, on 24 septembrie 2017 - 10:57, said:

De asta nu se fac blocuri de calitate. Fiindca nu are lumea bani.
Explicatia e partiala. In anumite game de pret se poate face si mult mai frumos. Dar cererea are o mare problema: nu este critica. Ca sa fie armonios, trebuie sa existe un proces incremental. Deocamdata cumparatorii sunt in stadiul cand cumpara foarte inghesuit, pe niste criterii de neinteles. Mai intai sa nu mai cumpere la inghesuiala. Abia dupa aceea ar putea sa apara si cerinta de frumos.

#44
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postbladhaund, on 24 septembrie 2017 - 11:32, said:

Astfel ca problema e pusa corect: exista unii care fac ceva frumos, "ca afara", unde sa poti sa iti cumperi? Eu raspund: NU.

Exista, dar nu poti sa iti cumperi fiindca nu iti permiti.

#45
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu, iti spun cu toata responsabilitatea ca nu exista. Priveste clipurile pe care le-am pus cu proprietatea din Florida. Asa ceva (ca spatiu si amenajare cartier, casa nu e nimic deosebit) am vazut doar disparat, la cativa milionari din top, cate o proprietate facuta de ei prin padurea Snagov. Acestea nu le putem lua in calcul.

#46
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postbladhaund, on 24 septembrie 2017 - 11:36, said:

Deocamdata cumparatorii sunt in stadiul cand cumpara foarte inghesuit, pe niste criterii de neinteles. Mai intai sa nu mai cumpere la inghesuiala.
Cumpara bazat pe un singur criteriu usor de inteles: banii!!!

Ca sa faci blocuri rasfirate, situate central, sa faci strazi cu 2 benzi si asfalt pe care sa le donezi ulterior primariei iti trebuie muuulti bani pentru teren. Cine crezi ca o sa aiba bani sa cumpere apartamentele alea?

#47
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalin11catalin, on 24 septembrie 2017 - 11:40, said:

Cumpara bazat pe un singur criteriu usor de inteles: banii!!!
In zona de nord in Bucuresti se gasesc blocuri inghesuite si case mai mult sau mai putin inghesuite. Exista si case scumpe, dar si unele mai modeste, la acelasi pret cu apartamentele inghesuite. In sud si in alte zone din oras e la fel plin de apartamente inghesuite. Apartamentele se vand mult mai usor.

Pentru mine e de neinteles, gama de pret fiind aceeasi. Deci problema nu e pretul. Pur si simplu cumparatorii nu au pic de spirit critic si prefera inghesuiala.

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Asta mă miră şi pe mine: dorinţa de înghesuială. Când faci ceva nou, fie în oraş, fie în afară, normal e să-ţi doreşti măcar un pic mai mult spaţiu, indiferent de tipul de locuinţă. Dar nu, ne înghesuim ca nebunii. Cât despre "residenşiăl erias" unde blocurile sunt tare înghesuite... ce îţi place acolo. Cel puţin la înghesuiala din oraş ai mai multe aproape, deci să zicem că faci un compromis - ai înghesuială, dar măcar găseşti disponibilitate. În afară ai înghesuială, dar disponibilitate ioc. Culmea, că există unele cartietre de blocuri construite pe vremea comunismului care-s mai aerisite decât multe dintre "zonele rezidenţiale".

Edited by djl, 24 September 2017 - 11:57.


#49
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postbladhaund, on 24 septembrie 2017 - 11:39, said:

Nu, iti spun cu toata responsabilitatea ca nu exista. Priveste clipurile pe care le-am pus cu proprietatea din Florida. Asa ceva (ca spatiu si amenajare cartier, casa nu e nimic deosebit) am vazut doar disparat, la cativa milionari din top, cate o proprietate facuta de ei prin padurea Snagov. Acestea nu le putem lua in calcul.
Am vazut clipurile, proprietatea aia sigur era in sistem american, adica structura de lemn/osb. Hai sa ne imaginam ca un dezvoltator ar face asa in RO, nu s-ar cumpara sunt sigura.

Pai ai uitat cum se plang romanii de costurile de intretinere? Pai se intereseaza si la complexele noi cat costa intretinerea. S-au obisnuit cu gigacaloria sponsorizata de la primarie si compara un 3 camere cu o casa.

Sa mai discutam si ca s-ar plange de cat de greu este sa taie iarba, sa mature, sa ude, sa dea zapada... Iti zic eu casa ca aia daca i s-ar oferi la 125.000E tot ar alege un 3 camere la bloc nou. Posted Image)

Edited by alexandrinabob, 24 September 2017 - 11:58.


#50
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Accept eu oferta dacă este una reala, ca de bătut câmpii cu teorii si comparatii tembele e foarte facil pe un forum.
Eu mă văd obligat sa cumpăr un apart de 4 cam in ansamblu ala înghesuit pt ca am acces la metrou pt a nu sta amândoi parintii în mașină câte 2-3 ore zilnic , un parc mare unde sa pot lasa copii sa interacționeze cu cei de vârstă lor nu sa stea singuri în 100 mp de curte sa se scalde în piscina cu pisicuțe de 20 litri sau în jurul grătarului,  sa ajungă la școală singuri nu sa îi plimb 2 ore cu mașina și sa îi las la "after" unde sa steam cu fundul in banca mai mult decat mine pe scaun la birou si unde sa pot avea langa mine un mall , hipermarket, civilizatie...
Am stat 5 ani în Chiajna "rezidence" deci sunt pățit.
Iar cine susține ca în aceeași zona un om normal la minte ar alege apart im dauna unei case cu 300 mp de curte si cu utilități centralizate ni din proprie curte cred ca a emigrat acum 25 de ani și e rupt de realitatea din Bucuresti și Ilfov.

Am banii pregătiți dacă casa respecta condițiile de mai sus la 125.000 euro. Acces la metrou , parc și scoli în apropiere, magazine și mall....
Bloc am găsit care sa le îndeplinească chiar dacă e gata abia in toamna 2018.

#51
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Asa face romanul repede musca cand nu a inteles bine subiectul. Cumpara vise doar cand e de scris, concret se plange ca e fortat de imprejurari sa faca ce nu vrea... Maine or sa planga si aia din politica ca au fost fortati sa fie corupti.

Vorbesti cu amar fiindca stii ca asa este. Care dezvoltator s-ar inhama la cartier de case, sau blocuri decente, cand e de ajuns sa arunce o privire pe forum si sa iasa convins ca romanii vor blocuri cu intretinere mica. Ba inca ii considera prosti pe aia care nu mai pot si trantesc o casa in Ilfov, ca abia dupa sa ceara infrastructura.

Stii ca si tu esti de fapt o parte a problemei. Solutia ta este sa te inghesui langa metrou si sa participi la ghetoizarea unui cartier(vezi cazul Buc.Noi). Posted Image Este total normal ca in loc sa extinda reteaua de drumuri sa inghesuie cat mai multe blocuri urate pe metru patrat si noi sa cumparam. M-am saturat sa tot explic.

Pai am cunostintele sa dezvolt si daca ma chinui putin am si amici dispusi sa investeasca capital si sa ridice un cartier cochet de case, pe structura de lemn(ca alea se ridica in 3-4luni), cum vezi la youtuberu ala. Cu finisaje normale, la 2 minute de metrou si iti garantez ca la 125.000E bucata le-as scoate si pe profit.

Dar clar ceea ce am observat timp de 5 ani peacii este exact ce m-ar convinge sa renunt la linistea mea, la salariul gras din IT si sa imi risc casa, sa imi pun viata on hold ca sa trag tare. Fix ca pe urma sa mi se arunce cateva flegme gen "cel mai bine dupa serviciu este sa rupi canapeaua de la etajul 10 al blocului" sau ca "o casa costa".

Si pun pariu ca 100% dintre cei care au construit ar fi in stare sa scoata un cartier eficient si cochet in apropiere de metrou. Si nu, terenul nu influenteza pentru ca nu il cumperi atunci, il cumperi in perspectiva, cu 5-6 ani inainte, cam asa fac dezvoltatorii cu cap.

Acu priviti putin aici ce au facut francezii in Velizy, din blocuri drepte si urate dar amplasate cu cap si ingrijind foarte bine spatiul verde.
https://www.google.r...2.2056855?dcr=0

https://www.google.r...2.2056855?dcr=0

https://www.google.r...2.2056855?dcr=0

Edited by alexandrinabob, 25 September 2017 - 01:48.


#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
N-au trecut nici 24 de ore si cineva a confirmat cand scriam ca:

View Postbladhaund, on 23 septembrie 2017 - 15:39, said:

La acelasi buget cu un apartament, daca se vor uita la o casa, vor avea pretentia sa aiba un teren generos, o suprafata de peste 150 mp util, neaparat baie la dormitor (caci asa sunt obisnuiti de la apartamentul de 2 camere din Berceni, cu baie matrimoniala). Atunci, in mod aiuritor, vor prefera la aceeasi bani un apartament de bloc care evident nu bifeaza aceste cerinte: nu are curte, nu are 150 mp si nu are baie la dormitor. Dar acolo se poate, pentru ca, zic din nou, aiuritor, la apartamente conditiile puse sunt mult mai mici, desi e acelasi pret.
Asteptari nerealiste si comparat mere cu pere:

View Postsearchman, on 24 septembrie 2017 - 22:57, said:

Iar cine susține ca în aceeași zona un om normal la minte ar alege apart im dauna unei case cu 300 mp de curte si cu utilități centralizate ni din proprie curte cred ca a emigrat acum 25 de ani și e rupt de realitatea din Bucuresti și Ilfov. Am banii pregătiți dacă casa respecta condițiile de mai sus la 125.000 euro. Acces la metrou , parc și scoli în apropiere, magazine și mall....
Bloc am găsit care sa le îndeplinească chiar dacă e gata abia in toamna 2018.
La bloc ai 7 mp, locul de parcare, daca nu cumva e optional. La casa de ce trebuie sa ai 300 mp si nimic mai jos? Dupa mine, chiar si daca ai 100 mp e cu mult mai mult decat nimic.

In rest mesajul denota insuficienta organizare pe termen lung si mai scoate si tu filtrul "Militari" din cautare. M-am amuzat citind despre parc, apoi vazand ca era vorba de stilul sovietic de constructie: o incinta de blocuri care inconjoara un spatiu comun cu leagane (se numeste stilul cazarma).

Stilul original de unde s-au inspirat cu stilul cazarma s-ar putea face si la noi, dar daca clientii nu cer, nu li se ofera.

Asa ca aici: https://www.zillow.c...446_rect/10_zm/
(anuntul e de la o agentie imobiliara si trebuie sa va uitati pana nu dispare). Pretul cerut e 318.000 USD. La noi cred ca un 125.000 euro e cam pe acolo, relativ la venituri. Pun niste imagini din anunt cu cartierul, casa conteaza mai putin care e:

[ https://s26.postimg.org/e7jhfy5mh/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s26.postimg.org/dxbywlr09/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E o "golf property", daca stiti cum e aia.

Revenind la inghesuiala din Romania si de ce anume romanii o prefera, din cate inteleg colegul de mai sus gaseste potrivit ceva descris prin:

Quote

Pe o suprafata de 26.590 mp, proiectul format din 11 imobile cladiri  de locuinte colective cu regim de inaltime 2s+p+10e+11e duplex, partial parter  comercial, imprejmuire, anexe

Siuparb, ce sa zic. 11 bloace pe 2 hectare juma'.

#53
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunteti constienti ca americanii au venit mediu de 10 ori mai mare ca al romanilor, nu? Casoiul ala de 300.000 de dolari inseamna cam 30.000 pentru un roman.

In alta ordine de idei: Românii locuiesc înghesuiți, în spații mici. Și plătesc mult pentru asta


Quote

Românii sunt printre cetățenii europeni cu cea mai mare povară a costurilor legate de locuință, arată datele publicate astăzi de Oficiul European de Statistică. Potrivit Eurostat, România este și țara unde locuitorii stau cel mai înghesuiți, cu mult sub  media europeană de 90 de metri pătrați pentru o locuință. Iar situația nu ar urma să se schimbe prea rapid, în situația în care cele mai multe apartamente noi , deși mai arătoase, au dimensiuni comparabile cu cele comuniste, din dorința dezvoltatorilor de a putea vinde segmentului care contractează credite de tipul Prima Casă.
....
în România una din două persoane trăiește în spații de sub 50 de metri pătrați, în condițiile în care media europeană este undeva la 90 de metri.
“E greu să crezi că o să se schimbe tendința asta prea curând pentru că dezvoltatorii s-au orientat către Prima Casă, care le oferă oarecum niște standarde de respectat.
Pentru a se încadra într-un preț de 60 de mii de euro, să-l poată vinde prin acest program, preferă să facă suprafețe mai mici. La 3 camere, poți să ajungi la 60-70 mp. Dar, în continuare, e puțin față de media europeană.
...
Totul este legat de bani. Salariile în România sunt de câteva ori mai mici. Să nu ne așteptăm să trăiască mai confortabil decât cei care câștigă de câteva ori mai mult. Ideea este foarte simplă: dezvoltatorii nu sunt constrânși. Pur și simplu se adaptează nevoilor pieței, cererii .
...
Nu în ultimul rând, mentalitatea cumpărătorului român diferă de cea din Vestul Europei, în sensul în care mirajul deținerii unei locuințe e mai presus de orice alt plan  pe termen mediu și lung
...
Ei se gândesc să profite de Prima Casă, care are mereu tendința asta de a se transforma pe final de an într-un program care nu știi dacă mai continuă sau nu. Alimenteză dorința de a te grăbi.


#54
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View Postbladhaund, on 25 septembrie 2017 - 02:17, said:

N-au trecut nici 24 de ore si cineva a confirmat cand scriam ca:

Asteptari nerealiste si comparat mere cu pere:
La bloc ai 7 mp, locul de parcare, daca nu cumva e optional. La casa de ce trebuie sa ai 300 mp si nimic mai jos? Dupa mine, chiar si daca ai 100 mp e cu mult mai mult decat nimic.

In rest mesajul denota insuficienta organizare pe termen lung si mai scoate si tu filtrul "Militari" din cautare. M-am amuzat citind despre parc, apoi vazand ca era vorba de stilul sovietic de constructie: o incinta de blocuri care inconjoara un spatiu comun cu leagane (se numeste stilul cazarma).

Stilul original de unde s-au inspirat cu stilul cazarma s-ar putea face si la noi, dar daca clientii nu cer, nu li se ofera.

Asa ca aici: https://www.zillow.c...446_rect/10_zm/
(anuntul e de la o agentie imobiliara si trebuie sa va uitati pana nu dispare). Pretul cerut e 318.000 USD. La noi cred ca un 125.000 euro e cam pe acolo, relativ la venituri. Pun niste imagini din anunt cu cartierul, casa conteaza mai putin care e:


Cei din Orlando, Florida nu au iernile noastre, nu au zapezi, crivat etc. Mai exact, au climat subtropical umed: https://en.wikipedia...Florida#Climate
Oare cat costa intretinerea unei astfel de case? Si cam asta e o diferenta majora intre noi si ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate