Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Se pot realiza ansambluri rezidențiale de calitate în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
@ bladhaund : depinde de cât de intens e traficul auto. Bloc poate să însemne şi P + 3-5. Unde sunt străzi de tranzit, laşi mai mult spaţiu între carosabil şi bloc.

#20
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ansamblu de calitate, dupa mine, ar trebui sa includa si conditia de gated community, cel putin in Romania, unde strazile se umplu imediat de masini venite de te miri unde. In alte locuri se poate si cu strazi normale, pentru ca suburbiile sunt suficient de intinse ca sa nu mai vina de aiurea. La noi insa nu se poate, avem o mare problema cu densitatea in orase, dar nu se intrevede nicio solutie.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
De asta am zis străzi de tranzit. Să fie străzi doar pt. riverani, vizitatori şi servicii, iar în rest, la anumite distanţe străzi care să ocoloească aceste zone.
La noi e nebunie pentru că nu avem nici o reţea rutieră ca lumea, nici un transport în comun ca lumea, şi asta nu poate însemna decât dezastru!

Edited by djl, 23 September 2017 - 16:18.


#22
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Lumea vrea sa cumpere cat mai ieftin, nu se uita la detalii gen arhitectura, finisaje de lux, spatii verzi etc. Sa fie cat mai ieftin, sa se incadreze la Prima Casa si cam atat. Pe de alta parte, e de inteles: suntem un popor sarac, iar unde e saracie n-ai cum sa ai pretentii la mai mult. Pana la urma, fiecare are dreptul la un acoperis deasupra capului.
Da, se pot construi si ansambluri frumoase, dar inaccesibile maselor. Majoritatea cumpara in blocuri noi, in ansambluri inghesuite si construite fara o viziune urbanistica, pentru ca atat isi permit. Cine e de vina? Dezvoltatorul? Primaria care da autorizatiile? Arhitectul? Cumparatorul? Ar trebui sa ne acceptam propriile limite si propria saracie si sa recunoastem ca atat se poate la noi. E bine ca se construieste masiv, chiar si asa, e bine ca exista o cerere uriasa de apartamente noi, pentru ca asta angreneaza multe ramuri ale economiei.
Dar nu e cazul sa visam cai verzi pe pereti. Suntem mult prea saraci pentru altceva.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Chiar daca sunt, caracterul smecheresc, descurcaret si obraznic al romanilor transforma in strada de tranzit orice zona, pentru ca "e mai liber". Mai nou si aplicatii precum Waze promoveaza acest tip de comportament. Sau daca nu de tranzit, macar de parcare, ca nu e "prost" sa dea banii pe parcare cand e gratis pe strada, evident la altii in fata.

La noi peste tot exista riscul major, sa fie chiar amplasat si in camp, ai liniste pe termen scurt, dar se face ceva in zona care strica. Starea aceasta fluida a situatiei e daunatoare pentru planuri pe termen lung. Ce azi e minunat, in 10 ani s-a stricat ca... ceva.

Astfel ca pe la noi ai o sansa de liniste pe termen lung numai cu garduri. Uneori nici atunci.

Eu sunt pesimist in privinta perspectivelor de locuire decenta si de calitate in Romania. Situatia merge inspre deteriorare (dpdv al calitatii locuirii), cu o aglomeratie cat mai mare.

View Postdjl, on 23 septembrie 2017 - 16:16, said:

De asta am zis străzi de tranzit. Să fie străzi doar pt. riverani, vizitatori şi servicii, iar în rest, la anumite distanţe străzi care să ocoloească aceste zone.

View Postleusteanul, on 23 septembrie 2017 - 16:26, said:

Dar nu e cazul sa visam cai verzi pe pereti. Suntem mult prea saraci pentru altceva.
Sunt destui care nu sunt chiar saraci. Dar au niste asteptari aiuritoare, nu accepta sa stea la "casa", ori e viloaie, ori la bloc inghesuit. De aici o lipsa crunta de critica si feedback negativ fata de cei ce aglomereaza periferiile cu blocuri. Daca merge si se vinde chiar si bloc in camp, de ce ar face mai mult?

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt blocuri şi blocuri. Medium denisity are anumite avantaje.
Din păcate ai dreptate în ceea ce priveşte caracterul locuitorilor din Ro. Degeaba faci ceva bun (mă refer la modul general), că se vor găsi alţi 10 să strice, da' după aia tot ei se plâng.

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbladhaund, on 23 septembrie 2017 - 15:39, said:

... De ce? Singura explicatie valabila: avem ceva la cap.
Sigur , ceva la cap și ceva lipsa la buzunar
Cînd citesc ce pretentii și figuri sint la cei care construiesc , senzația este aproape de greata.
Multi bani aruncați pe timpenii.
Mai sunt și cei fără bani dar care vor sa construiască palate , desi sint la prima generație cu wc în casă.

#26
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postdjl, on 23 septembrie 2017 - 13:41, said:

Se pot face și blocuri, dar lasă un pic de spațiu verde, ca să ai grădină + mic loc unde să zburde copii.
Poți să faci camerele cu 1-2 m mai mari decĂąt la blocurile comuniste. Ai nevoie de 100.000 Euro?
Aveti o obsesie cu “blocuri comuniste”... e naspa tare sa stai in centru in bloc comunist cu locuri de parcare...

View Postdjl, on 23 septembrie 2017 - 16:16, said:

De asta am zis străzi de tranzit. Să fie străzi doar pt. riverani, vizitatori și servicii, iar Ăźn rest, la anumite distanțe străzi care să ocoloească aceste zone.
La noi e nebunie pentru că nu avem nici o rețea rutieră ca lumea, nici un transport Ăźn comun ca lumea, și asta nu poate Ăźnsemna decĂąt dezastru!
Presupun ca ai buletin. Doar asta iti trebuie ca sa zbori oriunde vrei tu.
V-ati invatat sa stati cu mana intinsa sa va faca statul...

Ce vrei tu e la intrare in botosani spre exemplu.
Ai 250.000 - 300.000 de euro sa dai pe o casa plus cateva zeci de milioane pe luna pentru agentii de paza?
Spune sincer cat costa casa/apartamentul in care stai... de asta nu se fac conplexuri de calitate...

Edited by catalin11catalin, 23 September 2017 - 17:11.


#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdoxan, on 23 septembrie 2017 - 15:59, said:

Cartierul francez e un exemplu graitor...din pacate nu e accesibil maselor de proletari, intotdeauna chestile de calitate nu o sa fie rezervate lor.
Logic, calitatea se plateste.
Nu ti se pare normal?

"proletari" Posted Image

Edited by ericmario, 23 September 2017 - 17:13.


#28
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
In Cernica am auzit ca e fabulos pentru locuit, ce parere aveti?

#29
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
Ultima zona sistematizata ca la carte este zona Unirii... Asa ar trebui sa arate cartierele de blocuri din Ro, insa coruptia a facut sa apara favelele din Bucuresti si nu numai...

#30
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcatalin11catalin, on 23 septembrie 2017 - 17:10, said:

Aveti o obsesie cu “blocuri comuniste”... e naspa tare sa stai in centru in bloc comunist cu locuri de parcare...


Presupun ca ai buletin. Doar asta iti trebuie ca sa zbori oriunde vrei tu.
V-ati invatat sa stati cu mana intinsa sa va faca statul...

Ce vrei tu e la intrare in botosani spre exemplu.
Ai 250.000 - 300.000 de euro sa dai pe o casa plus cateva zeci de milioane pe luna pentru agentii de paza?
Spune sincer cat costa casa/apartamentul in care stai... de asta nu se fac conplexuri de calitate...

asta e o aberatie, se pot face cartiere de case si fara 300k euro pe bucata.

uite:
http://www.mygreencity.ro/casa-ta

Edited by takillya, 23 September 2017 - 18:16.


#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007
bucurestiul a avut favele de prin anii 30. cartiere precum chitila, colentina, andronache, 23 august (zone pe care le stiu personal) cu loturi de pina in 250-300 m2, cu strazi la 90 grade, ca in america, au fost si sunt favelele bucurestiului, chiar daca au fost incorporate in bucuresti, iar postrevolutionar au inceput sa se dezvolte din casele muncitoresti in pseudovile cu mansarda locuibila.

#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postprotocala, on 23 septembrie 2017 - 17:52, said:

In Cernica am auzit ca e fabulos pentru locuit, ce parere aveti?
Ca nu cunosti sensul cuvintului " fabulos " ...

View Posttmvali, on 23 septembrie 2017 - 18:05, said:

Ultima zona sistematizata ca la carte este zona Unirii... Asa ar trebui sa arate cartierele de blocuri din Ro, insa coruptia a facut sa apara favelele din Bucuresti si nu numai...
Zau ? ia sa vedem si noi zona aia minune !
PS . ...si lasa FB-ul cu coruptia , tromboanele astea ...

Edited by 86-APP, 23 September 2017 - 18:24.


#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Eu dacă dau 200.000 Euro mă mut în zona semi-centrală.
Am menţionat eu ceva de să facă statul asemenea cartiere, deşi dacă e să le facă statul, tot ar trebui să le facă cu cap, nu ca aberaţia aia Constanin Brâncuşi (însuşi denumirea cartierului aberantă, căci Str. Constantin Brâncuşi se alfă în partea opusă a oraşului).
Din moment ce mulţi dintre orăşeni (mai există şi oraşe-excepţie) locuiesc în blocuri construite în perioada comunistă şi destui se mută tot la bloc, e normal să luăm ca etalon de comparţie blocurile comuniste.

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru cine?Posted Image

#35
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Posttakillya, on 23 septembrie 2017 - 18:11, said:



asta e o aberatie, se pot face cartiere de case si fara 300k euro pe bucata.

uite:
http://www.mygreencity.ro/casa-ta
Habar nu am unde asta. Cartierul de care spun e la marginea botosaniului, nu la seminaveta de oras, are multi agenti de paza inclusiv pe dealurile din imprejurimi, iar in el stau oameni care invart milioane de euro.

View Postdjl, on 23 septembrie 2017 - 18:27, said:

Eu dacă dau 200.000 Euro mă mut Ăźn zona semi-centrală.
Daca asta e cu litere mari si ingrosate... cat costa lucuinta in care stai?...

#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posttakillya, on 23 septembrie 2017 - 13:38, said:

sincer nu inteleg ce dracu e cu panarama asta la romani cu ansamblurile rezidentiale.

ma duc la dracu in praznic la marginea orasului de-mi bat cocenii de porumb in geam cand bate vantul si ma simt inghesuit de celelalte blocuri de parca m-as fi mutat in rahova..
cand or sa inceapa sa faca si la noi complexe rezindentiale de case+curte ca in toate tarile civilizate?

Exista si altceva decat Rahova si porumbi in tara asta. Din fericire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate