Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sunt copiii Romaniei cel mai mare capital al tarii ?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Din ce in ce mai mult ma uimesc copiii Romaniei, chiar si cei nascuti in familii modeste.
Ii vezi pe majoritatea ca au doar cativa ani dar au un limbaj si comportament de multe ori ce il depaseste pe cel al parintilor.
Ieri vazusem prin mall o fetita de vreo 6 ani care ii explica tatalui ei care e diferenta intre salariul brut si cel net, si pareau o familie saraca.
Copilul ala la aprox 6 ani stia diferenta intre brut si net, ba chiar mai si explica atat de frumos tatalui ei.
Cred ca copiii astia sunt cea mai importanta sursa de optimism pentru anii urmatori.

Vad copii mici si prin UK, aia parca sunt mai prostuti decat astia romani.

Ce parere aveti despre asta ?

Edited by Astute, 23 September 2017 - 08:38.


#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Ma gandeam ca : are 6 ani dar injura mai rau ca dracu'.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
@ initiator / Da-mi voie sa nu te cred .
Eu constat o maturizare prematura , in adoptarea unei atitudini si gindiri maxim "cocalaristice " de la frageda virsta .
Greu de spus ca asta este un capital .

#4
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostYourFan, on 23 septembrie 2017 - 08:43, said:

Ma gandeam ca : are 6 ani dar injura mai rau ca dracu'.

Nope, nu e primul caz cand vad copii ce vorbedc extrem.de frumos, su si un volum de cumostinte foarte mare pentru varsta lor. O fi de la mancarea cu tot felul de hormoni de sunt asa isteti ?
Dar parca sunt mai isteti decat aia de pe afara, care o fi explicatie ?

View Post86-APP, on 23 septembrie 2017 - 08:45, said:

@ initiator / Da-mi voie sa nu te cred .
Eu constat o maturizare prematura , in adoptarea unei atitudini si gindiri maxim "cocalaristice " de la frageda virsta .
Greu de spus ca asta este un capital .

Poate cei de o varsta ceva mai mare.
Dar astia mai mici mi se par extrem de isteti, mult mai isteti decat generatiile moastre la varsta lor.

Cred ca multi din copiii astia stiu sa scrie mai bine in limba romana decat ministrul educatiei.

Edited by Astute, 23 September 2017 - 08:51.


#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,047
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAstute, on 23 septembrie 2017 - 08:50, said:

Nope, nu e primul caz cand vad copii ce vorbedc extrem.de frumos, su si un volum de cumostinte foarte mare pentru varsta lor. O fi de la mancarea cu tot felul de hormoni de sunt asa isteti ?

De la aia, de la tablete/telefoane si de la lipsa de miscare sunt mai grasi, nu mai isteti.

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Dar tu pe unde intri in contact cu cei mici de dincolo?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Copii sunt cel mai mare capital al oricarui stat.
Din pacate Romania isi cam bate joc de acest capital.

Edited by pasilla, 23 September 2017 - 09:06.


#8
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Copii pentru un popor sunt cel mai important capital si ar trebui investit in ei cat se poate de bine (si nu ma refer doar la natalitate). Desigur, nu e cazul in Romania unde pensionarii voteaza ce stim. Degeaba au murit aia la revolutie...ca prostii.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAstute, on 23 septembrie 2017 - 08:50, said:

......
Dar astia mai mici mi se par extrem de isteti, mult mai isteti decat generatiile moastre la varsta lor.

Cred ca multi din copiii astia stiu sa scrie mai bine in limba romana decat ministrul educatiei.
Asa par . Fiecare generatie creste cu vremurile ei .
Educatia si imaginea despre viata este deficitara

#10
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Da-mi voie sa nu te cred.
Un copil ls 6 ani csre stie digerenta intre netto si brutto ls salar poate 1 la milion

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De aceeasi parere e si Pomohaci...

#12
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
paraziti cu pretentii multe si capacitati putine

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View PostAstute, on 23 septembrie 2017 - 08:36, said:

Ieri vazusem prin mall o fetita de vreo 6 ani care ii explica tatalui ei...

Cred ca era bine sa ne spui daca fetița era româncă sau băștinoasă...

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,684
  • Înscris: 13.10.2003
România:
Cea mai mare mortalitate infantilă din UE (7,6 la mie).
Cea mai mare rată de abandon școlar din UE (2 din 10).
Primul loc la analfabetism funcțional în UE (42% dintre elevi).
Cele mai mici cheltuieli pentru Sănătate (5,14%) și pentru Educație (2,99%) din UE (în 2014).
Penultimul loc din UE la cheltuieli pentru cercetare-dezvoltare.
Cei mai puțini km de autostradă din Europa, mai puțini chiar decât Bulgaria.
Suntem pe locul 2 în UE ca număr de morți în accidente rutiere la milionul de locuitori.
Rată dublă de mortalitate pe șosele față de media UE.
Capitala României este al 5-lea cel mai aglomerat oraș din lume dpdv al traficului auto și cel mai congestionat din Europa.
România este țara cu cele mai lente trenuri din Uniunea Europeană.
etc
Petreanu

Intreaba-i mai Astute pe politicieni daca considera ei ca sunt  copiii la modul general cea mai pretioasa avutie a noastra.
Apoi bate-le obrazul ptr. ca impresia e ca se ingrijesc doar de odraslele lor. Vezi copiii lui Dragnea, Plumb, Cozma, Tutuianu, etc in rest ii doare la basca de ceilalti dovada cifrele de mai sus.

Apropo, e bine sa vorbesti de copii cand ii ai. Numai ca-ti place tie ,,procesul tehnologic'' nu inseamna ca te pricepi la ce inseamna copiii si mi-e greu sa cred ca esti foarte preocupat de problema. Daca chiar esti, mai citeste o  data ce scrie Petreanu ca sa intelegi ca nu este nimic cum ar trebui sa fie.

Edited by radumiki, 23 September 2017 - 12:35.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Sunt rari copii inteligenti in tara...

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
O fi, dar sunt bătaia de joc a tuturor.
Cineva zicea mai sus că sunt nişte paraziţi fără capacităţi. Da' cine pana mea se uită la tot felul de emisiuni "educative" sau fac comentarii "moderne" (a se citi "mondene")... ăia mai mari. Aşa că ce pana mea pretenţii să avem?

Edited by djl, 23 September 2017 - 10:00.


#17
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostAstute, on 23 septembrie 2017 - 08:36, said:

-----
Speranța pe care tu ai simțit-o văzând acel copil este probabil similară cu speranța pe care am simțit-o eu după ce am citit postarea fără să mă uit la cine a scris-o, ca mai apoi să descopăr că ai scris-o tu Posted Image
Am fost impresionat.

Da, și eu am observat că în România există tineri cu un potențial foarte ridicat, ceea ce este promițător pe de-o parte, dar nu atât de promițător încât să sărim până la cer.
Pentru că chiar dacă există resurse într-un pământ, fără mineri buni , care să investească timp și energie în valorificarea acelor resurse, tot degeaba este.

Așa că atitudinea în acest caz trebuie să aibă ca și pilon încrederea de sine și conștientizarea de sine că da, există un potențial bun în tineri, și celălalt pilon care să fie constituit dintr-o gândire realistă că dacă acest potențial nu este dezvoltat, se va pierde tot.

Și în foarte multe cazuri, oricât de tare ar încerca generațiile anterioare să nege acest lucru, părinții înșiși sunt cei care reprezintă cel mai mare obstacol în dezvoltare.

Edited by AL_DRAGON, 23 September 2017 - 10:05.


#18
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Copii Romaniei sunt o generatie nefericita. Au norma de lucru mai mare ca a unui adult incepand cu gimnaziul. 6 ore la scoala si 4 ore acasa. Asta daca aleg sa-si faca temele toate. Cei ce nu "tin pasul" sunt gradual exclusi din sustemul de invatamant.

Prin clasa a V-a deja urasc anumite discipline. Peste un an incep si urasc profesorii. In clasale VII -VIII incep sa ii urasca pe parinti ca-i trimit la scoala. La liceu deja isi achizitioneaza prima doza. Ca parinte, tot ce poti sa faci, te rogi la divinitate sa fie tutun si nu LSD.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate