Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Frankfurt - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Arad Bucuresti o puneam pe 8 ore. Ma cam indoiesc ca as face acum doar 5.
Problema mea era daca din Arad sa merg pe drumul vechi sau pe autostrada.
Se pare ca nu salvez nimic pe autostrada, prefer pe drumul vechi, e probabil, mult mai frumos, iar acum, banueisc ca e si fara camioane

#20
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View PostTsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 14:56, said:


Pai si-n cazul asta merg pe Arad - Deva, cred ca-l dau gata in 2 ore, mai ales ca imi place la nebunie p-acolo.
Daca nu salvezi timp, prefer sa merg pe soseaua aia

Multumesc tuturor care s-au implicat in ajutorarea unui arogant, Posted Image

Atentie, nici o agentie Herz, Budget, Avis, etc. nu inchiriaza masini pentru Romania. Asta daca vrei sa inchiriezi o masina.
Odata ce le spui ca vrei sa mergi cu ea in RO, e gata. Si nu poti sa nu le spui.

Altminteri  exita posibilitatea sa inchiriezi din Budapesta.

#21
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Fata de acum 3 ani ai autostrada de la Mako la Arad. Doar la asta castigi o ora. Apoi de la Arad la Deva, pe autostrada, castigi iar undeva catre o ora. De la Deva la Sibiu mai pui un castig de minim jumatate de ora ca acum 3 ani la Miercurea Sibiului era inchisa portiunea surpata.
Iar castigurile astea le faci la mers legal, confortabil, fara stres de radare, carute, betivi, ... .

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSkytalker, on 27 septembrie 2017 - 22:11, said:


Atentie, nici o agentie Herz, Budget, Avis, etc. nu inchiriaza masini pentru Romania. Asta daca vrei sa inchiriezi o masina.
Odata ce le spui ca vrei sa mergi cu ea in RO, e gata. Si nu poti sa nu le spui.

Altminteri  exita posibilitatea sa inchiriezi din Budapesta.

Am gasit o firma aici in State care ia pe raspunderea ei de la AVIS si le dau lor banul

View PostteRRa, on 28 septembrie 2017 - 06:22, said:

Apoi de la Arad la Deva, pe autostrada, castigi iar undeva catre o ora.

Arad - Deva, 2h 18 min, autostrada

https://goo.gl/maps/fKuVsUrDDcz


Pe drumul vechi:

Arad - Deva, 2 h 21 min

https://goo.gl/maps/baUi1tA3yiz

Si daca e sa castig timp o fac mai usor pe secundar decat pe autostrada
In plus drumul e mai misto, si.. fara camioane de data asta

Nu mai pun ca e mai scurt si consum mai putin, asta e neimportant

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2017 - 06:41, said:

Pe drumul vechi:

Arad - Deva, 2 h 21 min

https://goo.gl/maps/baUi1tA3yiz

Treaba cu "2 h 21 min" depinde de cum ti-e norocu' la trecut dincolo de Arad  ;)

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Au teerminat centura Aradului? Ca acum 3-4-5-6-.. ani era praf

#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2017 - 07:10, said:

Au teerminat centura Aradulu?
N-am mai fost de la mijlocu' lu' iulie pe acolo ... da' nu cred ca s-au intimplat minuni ... adica nu cred ca s-a dat in folosinta pasaju' peste calea ferata.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
"Aoleo mancati-as...."
De cel putin 6 ani lucreaza la el

#27
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2017 - 18:55, said:


Problema mea era daca din Arad sa merg pe drumul vechi sau pe autostrada.
Se pare ca nu salvez nimic pe autostrada, prefer pe drumul vechi, e probabil, mult mai frumos, iar acum, banueisc ca e si fara camioane
Total gresit , majoritatea TIR-istilor merg tot pe drumul vechi , mai scurt cu 30 km si fara portiunile de deal/munte pina urca la Marginea pe autostrada . De la ILIA  spre DEVA e o coloana non stop de camioane care vin dinspre  Arad pe drumul vechi .

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrocaddy, on 28 septembrie 2017 - 16:34, said:

Total gresit , majoritatea TIR-istilor merg tot pe drumul vechi , mai scurt cu 30 km si fara portiunile de deal/munte pina urca la Marginea pe autostrada . De la ILIA  spre DEVA e o coloana non stop de camioane care vin dinspre  Arad pe drumul vechi .

Sper sa glumesti

#29
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Din pacate nu ..

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Deci, vrei sa spui ce?
Ca Romania a construit autostrada doar pentru a merge capsunarii cu masina in Spania sau bucurestenii in concediu?

Vrei sa spui ca sunt mult mai putine TIR-uri pe autostrada si toate se inghesuie pe drumul vechi?
Nu am cum sa cred asa ceva

#31
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
Am făcut drumul ăsta de mai muuuulte ori , anul trecut de 2 ori in perioada asta , intre Lugoj (unde se termina autostrada ) si Ilia (intersectia cu DN 7) am întîlnit 2/3 camioane.In ambele sensuri.

#32
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2017 - 21:26, said:

Deci, vrei sa spui ce?
Ca Romania a construit autostrada doar pentru a merge capsunarii cu masina in Spania sau bucurestenii in concediu?

Vrei sa spui ca sunt mult mai putine TIR-uri pe autostrada si toate se inghesuie pe drumul vechi?
Nu am cum sa cred asa ceva

Am fost in august in Austria si am parcurs ambele variante (la dus pe autostrada si la intors pe DN). Majoritatea TIR-urilor merg pe autostrada, iar halul in care se prezinta bucata de drum de la Margina pana la intersectia cu DN7 (aproape 40km) m-a determinat sa nu mai aleg varianta respectiva pana cand nu mai avanseaza lucrarile. La intoarcere am ales valea Muresului (drumul vechi Arad - Deva) iar drumul a fost superb. Aproape pustiu, nu am intalnit mai mult de 5-6 TIR-uri, care oricum, avand in vedere traficul foarte rarefiat in ambele sensuri, sunt extrem de usor de depasit. Recomand clar varianta dn intre Arad si Deva. Drum foarte liber, medie orara foarte buna, peisaje frumoase, asfalt foarte bun (cu foarte putine exceptii, zone cu denivelari prin cateva viraje).

Edited by paultt, 29 September 2017 - 06:41.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpaultt, on 29 septembrie 2017 - 06:29, said:

Am fost in august in Austria si am parcurs ambele variante (la dus pe autostrada si la intors pe DN). Majoritatea TIR-urilor merg pe autostrada, iar halul in care se prezinta bucata de drum de la Margina pana la intersectia cu DN7 (aproape 40km) m-a determinat sa nu mai aleg varianta respectiva pana cand nu mai avanseaza lucrarile. La intoarcere am ales valea Muresului (drumul vechi Arad - Deva) iar drumul a fost superb. Aproape pustiu, nu am intalnit mai mult de 5-6 TIR-uri, care oricum, avand in vedere traficul foarte rarefiat in ambele sensuri, sunt extrem de usor de depasit. Recomand clar varianta dn intre Arad si Deva. Drum foarte liber, medie orara foarte buna, peisaje frumoase, asfalt foarte bun (cu foarte putine exceptii, zone cu denivelari prin cateva viraje).

In fiecare an mergeam din Bucuresti spre Nantes, franta de vreo 4-5 ori, + de alte 3,4,5 ori prin Europa pe la conferinte, pregatiri etc, si mergeam numai cu masina sau motocicleta (in 5 ani am folosit avionul doar o data), portiunea aia + Sibiu - Sebes mi s-a parut cele mai misto de pe traseu

Si Valea Oltului era misto, dar cam aglomerata...

#34
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007
Subscriu 100%! Si eu bat zona cu o frecventa de minim 4 treceri/an de foarte multi ani... Pentru V.Oltului trebuie doar sa ajungi la ore potrivite si mai scapi de aglomeratie (sau dimineata foarte devreme sau seara tarziu..). Iar referitor la autostrada, eu personal nu o mai iau pe acolo pana nu se apropie cu inca cel putin 20-25 de km de jonctiunea cu dn. Drumul de la Ilia la Margina este si foarte slab calitativ, si extrem de aglomerat, stare de fapt care anuleaza mai tot avantajul autostrazii de dupa. In conditiile in care V.Muresului este semi-pustie, chiar se scot medii orare foarte ok si te bucuri si de peisaj.

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTsunnnami, on 28 septembrie 2017 - 06:41, said:

In plus drumul e mai misto,
Eu zic sa mergi pe autostrada ... merita ... s-au pus indicatoare inedite Posted Image

#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postrocaddy, on 28 septembrie 2017 - 21:34, said:

Am făcut drumul ăsta de mai muuuulte ori , anul trecut de 2 ori in perioada asta , intre Lugoj (unde se termina autostrada ) si Ilia (intersectia cu DN 7) am întîlnit 2/3 camioane.In ambele sensuri.

Eu merg saptamanal tm-deva, tot saptamanal deva arad, tot saptamanal tm lugoj, mi-e greu sa cred ca sunt mai multe tiruri pe valea muresului decat pe partea asta.

View Postadrian_r5, on 28 septembrie 2017 - 07:19, said:


N-am mai fost de la mijlocu' lu' iulie pe acolo ... da' nu cred ca s-au intimplat minuni ... adica nu cred ca s-a dat in folosinta pasaju' peste calea ferata.

E in continuare aceeasi bataie de joc. De vreun an a disparut si tabla pe care se plangea cj arad ca guvernul nu mai da bani pt pasaj. Cat au fost pdl-istii lor la conducere, ce mama masii au pazit?

View Postpaultt, on 29 septembrie 2017 - 06:29, said:



Am fost in august in Austria si am parcurs ambele variante (la dus pe autostrada si la intors pe DN). Majoritatea TIR-urilor merg pe autostrada, iar halul in care se prezinta bucata de drum de la Margina pana la intersectia cu DN7 (aproape 40km) m-a determinat sa nu mai aleg varianta respectiva pana cand nu mai avanseaza lucrarile. La intoarcere am ales valea Muresului (drumul vechi Arad - Deva) iar drumul a fost superb. Aproape pustiu, nu am intalnit mai mult de 5-6 TIR-uri, care oricum, avand in vedere traficul foarte rarefiat in ambele sensuri, sunt extrem de usor de depasit. Recomand clar varianta dn intre Arad si Deva. Drum foarte liber, medie orara foarte buna, peisaje frumoase, asfalt foarte bun (cu foarte putine exceptii, zone cu denivelari prin cateva viraje).

Nu e chiar asa dramatica portiunea margina sacamas, se merge greu daca prinzi tir cap de coloana pe cosava sau cosevita, dar sunt si cateva portiuni unde se poate depasi in siguranta. Ca idee, tm deva (160 km) nu trec niciodata de 2 ore, indiferent de ora si trafic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate