Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Caine 2 ani - colesterol si amilaza peste limita

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrichi_e, on 23 septembrie 2017 - 17:30, said:

eu vad urmatoarele variante:
1. schimbi mancarea cu una comerciala cu proteine/grasime mai putine, ceva gen light/senior, dar de la o marca superpremium! as recomanda Hill's, fara intentia de reclama, este destul de buna pe sortimentee de mancarea ca dieta!
2. te apuci sa-i gatesti, o mancare pe baza de orez cu legume(morcov) cu zeama de carne dar cu putina carne( pasare, peste)
In ambele variante as adauga ceva care sa ajute digestia/pancreasul: mezym, kreon, zymogen. personal as alege zymogenul, are ce trebuie si are si un pret decent! Poti sa adaugi si colebil, daca vrei!
insa daca are o afectare pancreatica, nu exista cura sau tratament eficace, din pacate! insa daca cainele nu a slabit relativ brusc si nu vomita, nu mi-as face prea multe probleme!
Asta si fac, urmand ca in cateva zile sa definitivez un meniu potrivit. Ii gateam si pana acum, dar a trebuit sa renunt la pui (nu se simtea bine).
Mi s-a recomandat de la clinica si ii dau de cateva zile Rx Zyme, formula enzimatica terapeutica.
De cand nu ii mai dau carne de pui fiarta fara piele (asta dinaintea analizelor cand am aflat despre colesterol si amilaza), nu ii mai este rau, nu mai are diaree si nu mai vomita.
Supa de pui i-am scos-o de aproape 1 an intrucat era grasa si vomita.
Acum, de 1 saptamana este foarte bine.

Se pare ca valorile normale ale colesterolului si amilazei difera de la "scoala" la "scoala"; conform dr. Braslasu Cornel colesterol total este normal la valori de 115-300, valori in care se incadreaza si catelul meu cu 234 cat apare a ii fi iesit; iar amilaza dupa parametrii de normalitate oferiti de colegul Freddy 12 se incadreaza si ea!!?

View PostTsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 17:30, said:

Tu ce crezi ca ma apuc sa il intubez acuma?Posted Image
Oricum analizele au ajuns in parametrii fara sa fac nimic (vezi raspunsul catre coleg).

View PostFreddy12, on 23 septembrie 2017 - 20:23, said:

Am dat si eu o cautare si am gasit pe site-ul cabinetului Aid Vet valorile normale ale analizei sangelui la caine. Se pare ca analizele cainelui tau sunt normale mai putin colesterolul care e crescut dar nu de speriat.

Valori normale analize caine

A , si mai e ceva. Recoltarea probei pentru colesterol si amilaza trebuie facuta la 12 ore de la ultima masa.
Multumesc
Conform acestor valori amilaza catelului meu este in parametri normali.
Conform valorilor indicate de catre medicul Braslasu Cornel aici in tabelul 24 si colesterolul se incadreaza, valorile normale fiind considerate 115-300 si el avand 234.
Asa am facut.

Edited by altnume, 24 September 2017 - 04:36.


#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostFreddy12, on 23 septembrie 2017 - 21:24, said:

Foarte bune recomandarile, o sa tin cont.

View PostFreddy12, on 23 septembrie 2017 - 22:34, said:

@altnume : daca esti din Bucuresti du catelul la dr. Moscu. Are aparatura buna si e un medic exceptional.  Am citit zilele astea blogul stapanei unei fetite de husky . M-a impresionat  foarte mult suferinta bietei cateluse pe nume Yrra, cat a avut de tras pana a ajuns la dr. Moscu la cabinet unde i s-a pus diagnosticul corect si a fost vindecata de ehrlichioza, o boala grava data de capusi. Si simptomele incipiente  cam semanau cu ale cainelui tau.
Multumesc, este destul de aprope de mine.

View PostTsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 23:05, said:

Al meu refuza cu indarjire, caviar.
Ce-o avea?
In Romania sturionul era de la Marea Neagra, acuma cine stie ce surogate ii dai, or fi chinezarii.

View PostPoeOvidiu, on 23 septembrie 2017 - 07:18, said:

miscare
Am o mare dilema referitor la miscare; am scris aici in ce consta actualmente miscarea lui.
Daca nu ar fi periculos l-as lega dupa bicicleta, dar e extrem de periculos din cauza traficului, a agresivitatii lui (medicul mi-a spus ca o luna dupa operatia de sterilizare mai are testosteron in organism; iar daca agresivitatea e deja o deprindere, poate ramane cu ea) si a altor caini, a faptului ca se poate accidenta intrucat se sperie usor etc

Edited by altnume, 24 September 2017 - 07:19.


#39
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostFreddy12, on 23 septembrie 2017 - 20:23, said:

Am dat si eu o cautare si am gasit pe site-ul cabinetului Aid Vet valorile normale ale analizei sangelui la caine. Se pare ca analizele cainelui tau sunt normale ...
Acesta e de departe raspunsul castigator.
Iti mutumesc f. mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate