Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caine 2 ani - colesterol si amilaza peste limita

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
In legatura cu hrana umeda: eu le dau la ai mei Lukullus  care costa 49,9 un bax cu 6 conserve de 800g. Are o compozitie mai mult decat ok.
Deruleazã pentru compoziția analiticã
Ingrediente:
33% incluzând inimi de pasãre, carne de pasãre, ficat de pasãre, pipote de pasãre, gâturi de pasãre, 33% incluzând inimi de miel, carne de miel, ficat de miel, plãmâni de miel, stomac de miel, 28,4% supã de carne, 4% cartofi, 1% minerale, 0,1% pãpãdie, 0,5% ulei din semințe de in
Aditivi:

vitamina D3 (200 UI), vitamina E (acetat de tocoferil)30 mg, biotinã 300 mcg, zinc(sulfat de zinc, monohidrat)15 mg, mangan (sulfat de mangan II, monohidrat) 3 mg, iod (iodat de calciu, anhidru)0,75 mg

Energie per 100 g: ME (FEDIAF, 2016) 456 kJ / 109 kcal
Asta e varianta cu pui si miel dar sunt mai multe sortimente, ai de unde alege . Se gasesc doar la zooplus.
Iar in legatura cu analizele , te sfatuiesc sa le repeti la alt cabinet veterinar. Cauta unul cu aparatura performanta.

Edited by Freddy12, 23 September 2017 - 14:28.


#20
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 13:43, said:

Inainte sa iei ORICE FEL DE DECIZII care pot omori cainele daca analizele sunt eronate, repeti analizele la alt laborator

I-ai distrus numai fuduliile

Oboseste repede datorita faptului ca a fost sedentar, nu are nimic de a face cu colesterolul care zici ca e de 10 ori mai mare.
Repeta analizele.
Nu exista organism care sa reziste unui colesterol DE 10 ORI MAI MARE decat normalul
Acuma tu ce crezi ca o sa fac ca sa il omor, nu e cazul.
Daca erau de porc le manca doctorul.Posted Image
Asa o fi, dar asa e de cand l-am luat si avea 1 an, oboseste repede.
Eu nu am scris asa ceva, colesterolul nu este 10 ori mai mare; colesterolul este triplu, reciteste datele.

 Testosteron, on 23 septembrie 2017 - 13:48, said:

Cainele castrat este mai inactiv si grasimea , colesterolul si toate chestiile astea daunatoare se acumuleaza mult mai repede in organism. Acum cel putin scoate-l la alergat, nu la plimbare, ca plimabrea nu consuma colesterolul.


N-ai vrea sa stii cum ai fi tu sau eu fara fudulii. Si la caini e mult mai grav pentru ca omul mai compenseaza, ma intreb cum, devine un eunuc, adica o leguma. Cam asta-i pe scurt castrarea.
L-am castrat de 10 zile.
Analizele le-am facut cu 1 zi inaintea castrarii.
Majoritatea, inclusiv orice veterinar, considera castrarea ceva necesar; in plus, el devenea din ce in ce mai agresiv.

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 14:08, said:

Tortul are mai mult colesterol decat aceeasi cantitate de carne. Lupul mananca mult mai multa carne fata de un câine domestic, dar nu are colesterolul marit. Cauzele sunt ceva mai complexe, nu doar carnea.
Tortul are mai mult colesterol, probabil, din cauza oualor si a grasimilor vegetale sau animale.
Ori, in orez, arpacas, morcov, mere, rosii, dovlecel etc (pe care desigur i le-am dat amstecate cu boabe si carne), nu cred ca exista prea multe grasimi.
Lupul, cainele in salbaticie mananca/manca carne de animale salbatice care e mult mai sanatoasa decat a celor domestice, mai ales decat a celor crescute in crescatorii, in plus facea miscare multa, alerga.
Nu zic nu.

Edited by altnume, 23 September 2017 - 16:45.


#21
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si cam ce fel de carne crezi ca este folosita in conserve, cea mai macra? Malai si grasime, fix colesterol.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 16:42, said:

colesterolul este triplu, reciteste datele.

Ah, atunci e okay, nu-ti face probleme

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Freddy12, on 23 septembrie 2017 - 14:27, said:

In legatura cu hrana umeda: eu le dau la ai mei Lukullus  care costa 49,9 un bax cu 6 conserve de 800g. Are o compozitie mai mult decat ok.
Derulează pentru compoziția analitică
Ingrediente:
33% incluzând inimi de pasăre, carne de pasăre, ficat de pasăre, pipote de pasăre, gâturi de pasăre, 33% incluzând inimi de miel, carne de miel, ficat de miel, plămâni de miel, stomac de miel, 28,4% supă de carne, 4% cartofi, 1% minerale, 0,1% păpădie, 0,5% ulei din semințe de in
Aditivi:

vitamina D3 (200 UI), vitamina E (acetat de tocoferil)30 mg, biotină 300 mcg, zinc(sulfat de zinc, monohidrat)15 mg, mangan (sulfat de mangan II, monohidrat) 3 mg, iod (iodat de calciu, anhidru)0,75 mg

Energie per 100 g: ME (FEDIAF, 2016) 456 kJ / 109 kcal
Asta e varianta cu pui si miel dar sunt mai multe sortimente, ai de unde alege . Se gasesc doar la zooplus.
Iar in legatura cu analizele , te sfatuiesc sa le repeti la alt cabinet veterinar. Cauta unul cu aparatura performanta.
Multumesc.
Da, din punct de vedere cantate carne inscrisa in compozitie, e ok (eticheta e ok, practica nu se stie la nici un produs ce surprize ofera); grasimea e asa si asa, era de preferat un 3-4% (din cauza colesterolului).
Am retinut asta cu analizele.

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 16:56, said:

Si cam ce fel de carne crezi ca este folosita in conserve, cea mai macra? Malai si grasime, fix colesterol.
Nu este vorba despre asta, caut o varinata potrivita din toate punctele de vedere, nu i-am dat si nu ii dau conserva in cantitati mari, de fapt nu i-am dat deloc pana acum aprox. 1 luna (poate 2) cand am ajuns la concluzia ca este posibil sa aiba oarece intoleranta la pui/pasare; de cand am inlocuit puiul cu hrana umeda din conserva (ii dau in continuare si boabe si legume/orez,... ) e foarte bine din punct de vedere scaun si starea generala (exceptand desigur cei doi parametri care i-au iesit f, mari).

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 17:06, said:

Ah, atunci e okay, nu-ti face probleme
Imi fac intrucat nu are decat 2 ani si imi pare grav sa aiba colesterolul total triplu fata de maxima admisa si amilaza cu aprox. 50% mai mare fata de maxima admisa.

Edited by altnume, 23 September 2017 - 17:23.


#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
1. repeta analizele
2. daca sunt la fel de proaste, schimba meniul complet, incearca carne fiarta fara pic de grasime, fara porumb, sfecla, soia sau alte prostii
3. repeta analizele

#25
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
eu vad urmatoarele variante:
1. schimbi mancarea cu una comerciala cu proteine/grasime mai putine, ceva gen light/senior, dar de la o marca superpremium! as recomanda Hill's, fara intentia de reclama, este destul de buna pe sortimentee de mancarea ca dieta!
2. te apuci sa-i gatesti, o mancare pe baza de orez cu legume(morcov) cu zeama de carne dar cu putina carne( pasare, peste)
In ambele variante as adauga ceva care sa ajute digestia/pancreasul: mezym, kreon, zymogen. personal as alege zymogenul, are ce trebuie si are si un pret decent! Poti sa adaugi si colebil, daca vrei!
insa daca are o afectare pancreatica, nu exista cura sau tratament eficace, din pacate! insa daca cainele nu a slabit relativ brusc si nu vomita, nu mi-as face prea multe probleme!

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 17:16, said:


Imi fac intrucat nu are decat 2 ani si imi pare grav sa aiba colesterolul total triplu fata de maxima admisa si amilaza cu aprox. 50% mai mare fata de maxima admisa.

Un om are pe LA 200 colesterolul.
Ce crezi? Cum ar fi omul ala cu colesterol 600???
Crezi ca exista asa ceva sau nu?
Daca exista un doctor care pe baza masuratorii de 600 te baga imediat la urgente cu perfuzii si-n cap, ce-ai zice?


Sunt tot felul de idioti.
Pe mine m-a speriat ca asta mica are cancer cu o saptamana inainte sa plecam in State, o prostuta care abia a terminat facultatea.
Ar fi trebuit s-o pun jos atunci nu? Sa nu se mai chinuie si sa nu mai cheltui bani cu ea? Sau sa renunt sa mai plec?

Am consultat un veterinar cu experienta si m-a intrebat in 5 ani de cate ori s-a imbolnavit, citind analizele.
I-am zis: NICIODATA.
"Sunt foarte bune analizele, nu-ti face probleme!"

Aceeasi intrebare am avut-o si aici in State, dupa care a zis: "e unul dintre cei mai sanatosi catei."

Cand ai o veste proasta nu te apuci ca ametitul sa actionezi imediat.
Te asiguri ca asa este intai.

REPETA ANALIZELE!

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am dat si eu o cautare si am gasit pe site-ul cabinetului Aid Vet valorile normale ale analizei sangelui la caine. Se pare ca analizele cainelui tau sunt normale mai putin colesterolul care e crescut dar nu de speriat.

Valori normale analize caine

HEMATOLOGIE.

denumire; ……………… valori normale;

WBC(leucocite) ……………… 6-17
RBC (hematii) …………………..5.5-8.5
HGB(hemoglobina) ……………………..12-18
HCT(hematocrit) ……………….37-55
MCV(vol.eritrocitar med) …….. ………..60-77
RDWc ……….15,1 ……….. —
MCH(hemoglobina med) ………………………… 19,5-24,5
MCHC(conc.in hemoglobima)…………………….. 31-34
PLT (trombocite)……………… ……………. 200-500
LY (limfocite) ……………………….12-30
MI (monocite) ………………………………..0,0-0,0
GR (granulocite)…………………………….. 62-87

Biochimic Sange.

denumire; ………………………valori normale;

UREE ……………….. …………………7-27
CREATININA ……………………………….0,4-1,8
ALBUMINE ………………………………… 2,6-4,3
GOT …………………………………… 5-55
GPT …………………………………………. 0-10
FOSFATAZA . A …………………………………. 10-150
BILIRUBINA T. …………….. …………………. 0,0-0,4
BILIRUBINA D. ……………. …………………..0,0-0,1
AMILAZA …………………………………….500-1500

A , si mai e ceva. Recoltarea probei pentru colesterol si amilaza trebuie facuta la 12 ore de la ultima masa.

Edited by Freddy12, 23 September 2017 - 20:27.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite, conserva asta are doar vita si curcan fara nici un fel de pui.
http://www.zooplus.r.../natural/242105
Deruleazã pentru compoziția analiticã
Ingrediente
33% incluzând inimi de vitã, carne de vitã, ficat de vitã, plãmâni de vitã, burtã de vitã, 33% incluzând inimi de curcan, carne de curcan, ficat de curcan, gâturi de curcan, 27,4% supã de carne, 5% cartofi, 1% minerale, 0,5% ulei de floarea-soarelui, 0,1% pãtrunjel

Aditivi:
vitamina D3 (200 UI), vitamina E (acetat de tocoferil) 30 mg, biotinã 300 mcg, zinc (sulfat de zinc, monohidrat)15 mg, mangan (sulfat de mangan II, monohidrat) 3 mg, iod (iodat de calciu, anhidru) 0,75 mg
Ca hrana uscata iti recomand  Lukulus cu rata si miel. Rata si mielul sunt ingrediente hipoalergice pentru caini. Este o hrana presata la rece, e dietetica si cu un raport pret/calitate e ctrem de convenabil . Eu o folosesc cand se mai strica ai mei la burta. Am intotdeauna in casa 2-3kg din hrana asta. Vezi in linkul de mai jos descrierea si imi vei da dreptate.
http://www.zooplus.r...us/adult/444464

Edited by Freddy12, 23 September 2017 - 21:50.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 23 septembrie 2017 - 20:23, said:

Recoltarea probei pentru colesterol si amilaza trebuie facuta la 12 ore de la ultima masa.

Eu stiam ca se face cu 12 ore inaintea ultimei mese

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 21:45, said:



Eu stiam ca se face cu 12 ore inaintea ultimei mese
Nu inteleg, adica sa nu manance nimic 12 ore dupa ce i se recolteaza sangele? Nu vad logica. Deci regula pentru analize si la oameni si la caini este sa nu manance nimic cu 12 ore inainte de recoltarea sangelui. Cred ca m-am exprimat corect cand am scris ca se ia sange la 12 ore de cand a mancat . Dupa ce i se ia sange, poti sa-i dai mancare fara nici o restrictie.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 23 septembrie 2017 - 21:56, said:

Nu inteleg, adica sa nu manance nimic 12 ore dupa ce i se recolteaza sangele? Nu vad logica. Deci regula pentru analize si la oameni si la caini este sa nu manance nimic cu 12 ore inainte de recoltarea sangelui. Cred ca m-am exprimat corect cand am scris ca se ia sange la 12 ore de cand a mancat . Dupa ce i se ia sange, poti sa-i dai mancare fara nici o restrictie.

just kiddin'

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
@altnume : daca esti din Bucuresti du catelul la dr. Moscu. Are aparatura buna si e un medic exceptional.  Am citit zilele astea blogul stapanei unei fetite de husky . M-a impresionat  foarte mult suferinta bietei cateluse pe nume Yrra, cat a avut de tras pana a ajuns la dr. Moscu la cabinet unde i s-a pus diagnosticul corect si a fost vindecata de ehrlichioza, o boala grava data de capusi. Si simptomele incipiente  cam semanau cu ale cainelui tau.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Al meu refuza cu indarjire, caviar.
Ce-o avea?

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 23:05, said:

Al meu refuza cu indarjire, caviar.
Ce-o avea?
Nu merge caviarul fara sampanie. Si vezi sa fie frantuzesc ca s-ar putea sa-l refuze daca e o sampanie de duzina.

#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 17:18, said:

1. repeta analizele
2. daca sunt la fel de proaste, schimba meniul complet, incearca carne fiarta fara pic de grasime, fara porumb, sfecla, soia sau alte prostii
Ok
Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca i-as da porumb, sfecla si soia.
Aseara i-am dat pastrav, morcov si boabe Advance gastroenteric low fat, o fi bine?

#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu tu ziceai ca conservele au doar 4% carne? :) Restul e porumb, soia, sfecla, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate