Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Caine 2 ani - colesterol si amilaza peste limita

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am un catel cu varsta de aprox. 2 ani, metis Ciobanesc Mioritic (sau Pastor Catalan); talie medie 18,7 kg.
Primul an de viata nu se stie unde a trait, a fost gasit pe strada si tinut 2, 3 luni intr-un adapost particular improvizat, de unde l-am luat.
Il am de aproape 1 an si acum i-am facut primele analize de sange (intrucat l-am castrat).:
-colesterol total 234 in loc de 40-78
-amilaza 1181 in loc de 185-700
In perioada de cand il am, l-am hranit cu carne de pui fara piele si fara supa ramasa (vomita daca ii dadeam cu supa), boabe (equilibrio, bosch), legume, paine, orez, arpacas si in ultimele 2 luni am introdus hrana umeda Tomi in loc de pui (am asociat in parte puiul cu oarece intolerenta; avea diaree si nu se simtea bine o data la cateva zile; cu toate ca asta era posibil a se datora si vizitelor lui la socrii de unde primea te miri ce).

De la ce i se trage colesterolul asa de mare (si amilaza), mai ales la varsta asta?
Ce sa fac?

Cu acesta ocazie am constatat ca in hrana umeda (orice conserva verificata de mine), continutul din carnea indicata ca majoritara in acea conserva, este de numai 4% (4g la 100g sau 40g la 1 kg) incredibil!

Si 2 poze aici

Edited by altnume, 23 September 2017 - 01:44.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un pic de carne si restul ...cereale....

O dieta sanatoasa si pentru oameni si pentru caini

#3
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu a mancat carne multa nici in perioada de 1 an de cand il am (nu stiu in rest), cam 1/3 din cantitatea de hrana (1/3 erau legulele/orez sau paine si 1/3 boabe).
Cereale ce?
Arpacas, orez?
Orez i-am dat, arpacasul nu prea il agrea.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
repeta analizele

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cainele este carnivor. dieta naturala a lui nu contine cereale.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 01:30, said:

Cu acesta ocazie am constatat ca in hrana umeda (orice conserva verificata de mine), continutul din carnea indicata ca majoritara in acea conserva, este de numai 4% (4g la 100g sau 40g la 1 kg) incredibil!
Ori nu te-ai uitat atent, ori cumperi cea mai ieftina hrana. E mai ieftin sa prepari singur hrana cainelui decat sa cumperi ceva de calitate.

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 03:37, said:

repeta analizele
E posibil si asta, analize eronate.

 rich1974, on 23 septembrie 2017 - 06:08, said:

cainele este carnivor. dieta naturala a lui nu contine cereale.
Viata cainilor nu mai este in nici un aspect viata naturala; asa nu trebuia nici sa il castrez ci, sa ii aduc tovarasa.
Totusi, sa ii creasca colesterolul de la orez, de la o mana de orez la cateva zile? Nu am mai auzit asa ceva.

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 06:21, said:

Ori nu te-ai uitat atent, ori cumperi cea mai ieftina hrana. E mai ieftin sa prepari singur hrana cainelui decat sa cumperi ceva de calitate.
Am incercat cateva feluri de conserva de la farmacie, curcan, vita, miel, presata, cuburi (mi le-au recomandat ei deoarce au iesit analizele asa cum am scris; pe ele scrie de exemplu curcan, iar marunt de tot scrie 4/% curcan sau scrie vita si marunt scrie 4% vita etc. Ma intreb ce este in rest daca produsul promovat, cel ce da denumirea conservei se afla numai in procentaj de 4%? Oare in hrana uscata, in boabe nu este la fel?

Edited by altnume, 23 September 2017 - 06:41.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si la conservele pentru pisici e la fel. 4 % e un procentaj standard. restul nici nu stii ce e. probabil cereale, ca sunt ieftine. problema este ca hrana cu foarte multi carbohidrati nu e specifica carnivorelor, de aici problemele de sanatate. cel mai bine sa ii prepari singur mancarea. carne, oua, oase, etc.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ma uit acum la un pliculet pentru pisici, vita in aspic, 48% carne si derivate din carne, din care 4% carne de vita. Pliclet le dau rar de tot, e mai bine sa le ofer o bucata de carne 100% preparata decat cine stie ce e prin conserve.

http://ehrana.ro/con...enior-370g.html


Quote

Hill's SP Canine Mature 7+ conserva este o hrana umeda superpremium cu pui, perfect echilibrata pentru cainii batrani cu care depasesc varsta de 7 ani.
Ingrediente:
Carne pui (minimum 10 %), arpacas, porumb macinat, zer deshidratat, ficat, oxid de fier, pulpa sfecla deshidratata, faina de gluten de porumb, hidrolizat de pui, ulei vegetal, faina de peste, carbonat de calciu, clorura de potasiu, vitamine, microelemente.

50 lei pentru 1.5 kg de conserva de porumb, arpacas si sfecla :)

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Alimentatia ca alimentatia. Dar miscare cata face? Rasa in sine presupune umblatul pe dealuri o zi intreaga, in fiecare zi in functie de deplasarile turmei. Daca iei un caine care prin natura lui se deplaseaza 10-20km/zi si il tii in tarc sa nu te astepti sa aiba analize perfecte.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Pai daca l-ai castrat, l-ai distrus.

#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 rich1974, on 23 septembrie 2017 - 06:49, said:

si la conservele pentru pisici e la fel. 4 % e un procentaj standard. restul nici nu stii ce e. probabil cereale, ca sunt ieftine. problema este ca hrana cu foarte multi carbohidrati nu e specifica carnivorelor, de aici problemele de sanatate. cel mai bine sa ii prepari singur mancarea. carne, oua, oase, etc.

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 06:52, said:

Ma uit acum la un pliculet pentru pisici, vita in aspic, 48% carne si derivate din carne, din care 4% carne de vita. Pliclet le dau rar de tot, e mai bine sa le ofer o bucata de carne 100% preparata decat cine stie ce e prin conserve.
Problema majora e colesterolul; colesterolul nu creste din cauza grasimii din alimente?
Cine are grasime daca nu carnea, produsele de origine animala?

Edited by altnume, 23 September 2017 - 12:33.


#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 PoeOvidiu, on 23 septembrie 2017 - 07:18, said:

Alimentatia ca alimentatia. Dar miscare cata face? Rasa in sine presupune umblatul pe dealuri o zi intreaga, in fiecare zi in functie de deplasarile turmei. Daca iei un caine care prin natura lui se deplaseaza 10-20km/zi si il tii in tarc sa nu te astepti sa aiba analize perfecte.
Ghinion.
O data intrucat el de fel oboseste repede; acum 2 luni cand faceam un tur zilnic de aprox. 45-60 minute de mers normal pentru mine (cu adulmecatul lui de rigoare), el ajunge acasa terminat.
Si alt motiv de ghinoion pentru el este faptul ca nu are cine sa mearga cu el, mie nu imi permit picioarele si altcineva nu are cine.
Nu e un caine jucaus si nu alearga; nici nu a avut cu cine se antrena la alergat (nu suporta masculii).

Acuma plimbarea lui zilnica este de aprox. 25-30 min, cu adulmecari cu tot (sambata si duminica in general plimbarea e de 1 ora).

 Testosteron, on 23 septembrie 2017 - 10:30, said:

Pai daca l-ai castrat, l-ai distrus.
Din ce punct de vedere?

Edited by altnume, 23 September 2017 - 13:09.


#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 lucifer76, on 23 septembrie 2017 - 06:52, said:

Ma uit acum la un pliculet pentru pisici, vita in aspic, 48% carne si derivate din carne, din care 4% carne de vita.
Intrucat nu mai aveam ce sa ii dau, pana reusim sa ii facem un meniu potrivi situatiei (de cand cu castrarea mananca de stinge), am cumparat 5 sorturi de hrana umeda de la farmacie (acuma in privinta hranei uscate am trecut pe advence low fet); ii amestec boabe, legume/orez si hrana umeda aprox. in parti egale.
Patru dintre ele sunt trucate rau, asa cum zicem, 4% carnea care da denumirea produsului iar in rest ...pamant de flori!?.
Unul dintre ele insa intradevar e ceva mai aproape de normalitate; culmea e ca, din intamplare probabil, si pe acesta, eticheta cu traducerea in romana are curcanul trecut cu 87% in loc de 46%.

Edited by altnume, 23 September 2017 - 13:12.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 06:38, said:

E posibil si asta, analize eronate.

Inainte sa iei ORICE FEL DE DECIZII care pot omori cainele daca analizele sunt eronate, repeti analizele la alt laborator

 Testosteron, on 23 septembrie 2017 - 10:30, said:

Pai daca l-ai castrat, l-ai distrus.

I-ai distrus numai fuduliile

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 12:46, said:

Ghinion.
O data intrucat el de fel oboseste repede; acum 2 luni cand faceam un tur zilnic de aprox. 45-60 minute de mers normal pentru mine (cu adulmecatul lui de rigoare), el ajunge acasa terminat.
Si alt motiv de ghinoion pentru el este faptul ca nu are cine sa mearga cu el, mie nu imi permit picioarele si altcineva nu are cine.
Nu e un caine jucaus si nu alearga; nici nu a avut cu cine se antrena la alergat (nu suporta masculii).

Acuma plimbarea lui zilnica este de aprox. 25-30 min, cu adulmecari cu tot (sambata si duminica in general plimbarea e de 1 ora).

Oboseste repede datorita faptului ca a fost sedentar, nu are nimic de a face cu colesterolul care zici ca e de 10 ori mai mare.
Repeta analizele.
Nu exista organism care sa reziste unui colesterol DE 10 ORI MAI MARE decat normalul

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 altnume, on 23 septembrie 2017 - 12:46, said:

Din ce punct de vedere?
Cainele castrat este mai inactiv si grasimea , colesterolul si toate chestiile astea daunatoare se acumuleaza mult mai repede in organism. Acum cel putin scoate-l la alergat, nu la plimbare, ca plimabrea nu consuma colesterolul.

 Tsunnnami, on 23 septembrie 2017 - 13:43, said:

I

I-ai distrus numai fuduliile
N-ai vrea sa stii cum ai fi tu sau eu fara fudulii. Si la caini e mult mai grav pentru ca omul mai compenseaza, ma intreb cum, devine un eunuc, adica o leguma. Cam asta-i pe scurt castrarea.

Edited by Testosteron, 23 September 2017 - 13:46.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Da, un om castrat joaca sah mai incet, :lol:

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Tortul are mai mult colesterol decat aceeasi cantitate de carne. Lupul mananca mult mai multa carne fata de un câine domestic, dar nu are colesterolul marit. Cauzele sunt ceva mai complexe, nu doar carnea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate