Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema DVD-ROM

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Stimati colegi,

N-am mai folosit de mult dvd-rom-ul si azi cand am incercat sa-l deschid, nu a vrut la prima apasare a butonului.
Cand apas butonul de deschiderea a sertarului, se aude ca cupleaza, ca ar vrea sa se deschide dar nu se deschide. Dupa vreo doua-trei apasari se deschide .Am introdus un CD si de citit il citeste. Curios ca in File Explorer nu apare ca status dar daca introduc CD-ul apare DVD RW Drive (F).
Am desfacut unitatea Pc, am verificat cablurile si toate par OK. Precizez ca nu sunt de specialitate si altceva nu stiu sa verific.
Imi puteti da un sfat sau ce problema ar avea de ce nu se deschide sertarul la prima apasare a butonului si de ce nu apare ca si status in File Explorer ?

Multumesc.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
exact aceeasi problema am patit-o cu 2 unitati optice plextor diferite. dupa ce au fost folosite normal o perioada, au stat nefolosite vreo 2 ani. am dat apoi calculatorul unei alte persoane. ambele unitati refuza sa mai deschida tava, chiar si ajutate de agrafa de birou. in trecut, dupa citeva incercari cu agrafa, una din unitati "si-a" revenit, a parut a functiona normal o perioada, in sensul ca se deschidea usita la comanda, insa dupa o alta perioada de nefolosire, din nou refuza sa se deschida...

adevarul e ca unitatile optice se folosesc tot mai rar...


personal, cred ca de vina este praful care s-a asezat peste partile mecanice ale mecanismului de scoatere a tavei. sau "imbatrinirea" acestui mecanism.

Edited by tEo, 22 September 2017 - 22:56.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Intre motor si mecanism e o curea de cauciuc ce se largeste si incepe sa alunece in gol (motorul) si intr-adevar mai sunt si axele pe care sunt puse acele pinioane de actionare a tavitei, se cleieste vaselina sau se amesteca cu praf si intepenesc.

#4
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Ok, am inteles ca partea mecanica ar fi de vina,dar atunci de ce nu vad DVD RW-ul in file explorer, ca unitate optica sub forma de DVD RW drive(F)?

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In Folder Options, la View, debifeaza Hide Empty Drives. Asa vei vedea si unitatea optica, chiar daca nu are disc introdus.
Cureaua de antrenare a mecanismului de Eject este obosita.
Se rezolva partial prin eject manual si lasarea permanenta a unui CD/DVD in unitate. Un CD audio sau cu mp3-uri este perfect, ca nu va ingreuna boot-ul, daca ai unitatea optica pe prima pozitie.
Iti spun asta din experienta.
Acelasi lucru l-am patit si la DVD player si acolo nu ai gaurica pentru agrafa. Am gasit un elastic ca cel de bani care s-a potrivit la dimensiuni si cu care am inlocuit cureaua originala si cu ala merge si azi de 2 ani!

Edited by viceroy56, 23 September 2017 - 18:06.


#6
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008

 viceroy56, on 23 septembrie 2017 - 18:06, said:

In Folder Options, la View, debifeaza Hide Empty Drives. Asa vei vedea si unitatea optica, chiar daca nu are disc introdus.
Poti fi te rog un pic mai explicit.  Cum ajung in folder Options ? Niste pasi, te rog.

Multumesc

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am atasat o poza.
cu cursorul peun folder, din meniu alegi View, api in dreapta Options, click pe sgeata si apare optiunea din poza.
Se deschide o fereastra cu 3 tab-uri, alegi View si defilezi pana gasesti optiunea care trebuie selectata/bifata!
Sau din Control Panel->File Explorer Options si lafel alegi al 2-lea tab, View.

#8
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008

 viceroy56, on 25 septembrie 2017 - 17:31, said:

Am atasat o poza.
cu cursorul peun folder, din meniu alegi View, api in dreapta Options, click pe sgeata si apare optiunea din poza.
Se deschide o fereastra cu 3 tab-uri, alegi View si defilezi pana gasesti optiunea care trebuie selectata/bifata!
Sau din Control Panel->File Explorer Options si lafel alegi al 2-lea tab, View.
Am facut cum ai zis tu , dar ori bifat, ori nebifat, in stanga pe coloana cu directoarele din This PC, nu apare  DVD RW Drive F.
Atasez un print screen cu ce am zis mai sus.

Attached Files



#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
nu apare nici la mine, decit atunci cind am disc in unitate, o fi vreun "feature" al windowsului... adevarul e ca nici n-am bagat de seama pina nu ai pomenit de "problema" ta, fiindca eu folosesc 99% din timp Total Commander, iar acolo exista iconita unitatii optice, indiferent ca are sau nu disc.


fara disc in unitate:

Attached File  Clipboard01.jpg   88.26K   3 downloads

cu disc:

Attached File  Clipboard02.jpg   95.8K   3 downloads

#10
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Multumesc de raspuns.
Cu disc si la mine apare.
Eram curios, ca la servici am W7 si acolo apare.

Attached Files


Edited by donPedros, 25 September 2017 - 21:09.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am atasat o alta poza.
In stanga, pe un spatiu liber(jos, de obicei), click dreapta si bifati Show all folders.
Asa o sa apara si in stanga DVD drive-ul,chiar daca este gol!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate