Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

sistem imunitar mai puternic?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
altcevaa

altcevaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.06.2016
salut, mă interesează chestii experimentate personal.
cum s-a răcorit vremea, cum deja a cedat gâtul, primele ore ale zilei foarte iritat.
există rețete utile pentru o mai bună rezistență la frig? am 34 de ani și sunt friguros de când mă știu.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faci constant  miscare in aer liber ? Consumi proteine (carne) ?

Edited by pasilla, 22 September 2017 - 22:13.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 altcevaa, on 22 septembrie 2017 - 22:05, said:

salut, mă interesează chestii experimentate personal.
cum s-a răcorit vremea, cum deja a cedat gâtul, primele ore ale zilei foarte iritat.
există rețete utile pentru o mai bună rezistență la frig? am 34 de ani și sunt friguros de când mă știu.

Da.. expunerea treptata la temperaturi scazute si o forma de sport in aer liber.

#4
altcevaa

altcevaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.06.2016

 pasilla, on 22 septembrie 2017 - 22:10, said:

Faci constant  miscare in aer liber ? Consumi proteine (carne) ?

plimbări mai mult, nu alergat, din când în când bicicletă.

 rosix, on 22 septembrie 2017 - 22:14, said:


Da.. expunerea treptata la temperaturi scazute si o forma de sport in aer liber.

am făcut chestia cu dușul rece mai mult de o lună, doar duș cu apă doar rece, și cum au venit primele dimineți cu temperaturi mai joase mi-am luat țeapă.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Dusul e fix pix. Fa ca mine. Iesi in decembrie in boxeri in fata usii dupa ce te trezesti. Uiti de raceala.

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am citit pe net că ceaiul de cătină ar fi bun pentru așa ceva.
Nu am consumat eu,deci nu știu nimic despre el din experiență personală.
Dar,poate știu colegii.
Sau poți experimenta.

Edited by ASCENDED, 22 September 2017 - 23:17.


#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Expunerea necontrolata la temperaturi reci prin dus sau afara imbracat sumar te rezolva la fix, direct in pneumonii si alte bucurii, cum ar fi probleme cu rinichii. Singurele solutii eficiente sunt aceleasi dintotdeauna, sport, odihna si hrana corespunzatoare.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu mereu am făcut asta iarna. Sport fac, mănânc ce trebuie, cu odihnitului stau bine. Nu am probleme cu boala.

#9
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Si fumatorii spun la fel. Mereu.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Fumez de 10 ani Posted Image. Iti alerg 5 km cand vrei tu Posted Image)).

In urma cu 2-3 ani am facut o raza preventiv. Erau fresh plamanii mei Posted Image.

O sa mai fac una peste 5-6 ani tot ca precautie.
PS: Corasonul e si el in parametri.

Edited by Serafim606, 22 September 2017 - 23:35.


#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Daca esti friguros, nu inseamna ca ai sistemul imunitar slabit.

Nu stiu cat de benefic este dusul rece. Sa ai grija la schimbarile bruste. Nu trebuie sa faci dus foarte rece dintr-o data, daca nu esti obisnuit. Si nici sa reduci temperatura ambientala. Fa schimbari mici. Daca de obicei iarna ai 22 de grade in casa, cateva saptamani lasa pe 21.5, apoi scazi la 21, si tot asa. Va dura mult timp sa te obisnuiesti, si nici nu e bine sa ii oferi organismului socuri. Eu de exemplu iarna, vineri când trebuie scos tomberonul de gunoi, fac asta imediat cum ma trezesc. Dormind doar in boxeri, fara tricou, asa si ies afara, fie ca sunt 0 grade, sau -15 sau 20, nu conteaza. Si chiar imi place sa stau 1 minut asa. Sau uneori tot asa, iarna (dimineata) ies tot in boxeri sa fac niste exercitii de incalzire (rapide, 1-2 minute). Si racesc foarte rar, 1 data la 2 ani probabil. Dar evident, nu numai din cauza asta. Este important sa ai si o alimentatie sanatoasa. Aici sunt foarte multe pareri, dar este important sa ii oferi organismului vitamine si minerale. Ceea ce spune mai sus colegul, legat de ceai de catina, este legat de continutul de vitamina C al acestuia. Se spune despre catina, macese si ardei iute ca sunt cele mai bune surse de vitamina C, care este foarte importanta pentru sistemul imunitar.

A, da, si daca vrei un sistem imunitar bun, nu lua medicamente. Evident, daca situatia este critica, e mai bine sa iei medicament decat sa mori. Ultima oara când am luat un medicament a fost acu vreo 2-3 ani, am avut febra, si dupa vreo 6 ore in care am incercat diverse metode naturale sa o scad, a ajuns aproape la 41, si am luat o jumatate de pastila

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Serafim606, on 22 septembrie 2017 - 23:34, said:

Fumez de 10 ani Posted Image. Iti alerg 5 km cand vrei tu Posted Image)).

In urma cu 2-3 ani am facut o raza preventiv. Erau fresh plamanii mei Posted Image.

O sa mai fac una peste 5-6 ani tot ca precautie.
PS: Corasonul e si el in parametri.

Yeah right, :lol:

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 altcevaa, on 22 septembrie 2017 - 22:17, said:

am făcut chestia cu dușul rece mai mult de o lună, doar duș cu apă doar rece, și cum au venit primele dimineți cu temperaturi mai joase mi-am luat țeapă.

Nu cu dusul rece.. Trebuie sa-ti formezi o preferinta pentru locuri racoroase, sa tii camera mai rece decat de obicei (ex: iarna) si sa te imbraci ceva mai subtire cand iesi afara.. adica la limita confortului termic.

#14
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Inainte, raceam normal, o data/ de 2 ori/ iarna. Adica nas infundat, dureri in gat, rar febra.
De vreo 4 ani mi s-a modificat ”felul” de a raci. De vreo 4-5 ori/ iarna fac usoara febra ( sau subfebra, rar e peste 38 de grade), dar e de ajuns sa ma aduca in stare de leguma. Si nas infundat, fara picaturi nu mai pot dormi in perioada aia.
Macar nu am accese de tuse cand racesc :D.
Tot miscarea in aer liber cerd ca ar fi solutia pt. remediere.

#15
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Eu ma raceam de 5-6 ori iarna,dar am prins o smecherie care functioneaza. Iau o tableta de vitamina c+zinc de la Beres o data pe zi si nu ma racesc toata iarna. Neaparat ia-ti si cu zinc inclus, doar vitamina c e frectie

#16
c0styca

c0styca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2009
Usoara forma de alergie la aer rece? Catina cu miere 500g+500g.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
mai luati in calcul si inaintarea in varsta

#18
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017

 altcevaa, on 22 septembrie 2017 - 22:05, said:

salut, mă interesează chestii experimentate personal.
cum s-a răcorit vremea, cum deja a cedat gâtul, primele ore ale zilei foarte iritat.
există rețete utile pentru o mai bună rezistență la frig? am 34 de ani și sunt friguros de când mă știu.
Fara o ordine anume:
- miscare in aer liber constant
- nu exagera cu protectia la frig. Corpul nu se adapteaza daca nu il cunoaste
- NU FUMA
- bea apa (eu beau cam 3 litri pe zi
- un somn de noapte bun
- consuma fructe si legume

Astea.s cateva care funtioneaza la mine. Incearca, incearca.le, cauta altele dar nu renunta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate