Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Viteza 300 mbps placa de retea + router?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Ca sa profit la maxim de viteza asta, mi-ar trebui o anumita placa de retea? Nu-mi amintesc sa-mi fi cumparat vreo placa de retea dedicata sau ceva de genul, deci cred ca se foloseste de cea integrata banuiesc a placii de baza, corect? Placa mea de baza e Asrock H97M Anniversary si cica suporta viteze de pana la 1000mbps deci din acest punct de vedere n-ar trebui sa fie probleme, am dreptate? Posted Image
In plus imi puteti recomanda un router decent sa se descurce cu viteza asta? O sa fim 2 pe el apropo. Eu probabil pe cablu si cealalta conexiune wireless + desigur.. 2 telefoane pe wireless. Deci in total 4. Una pe cablu 3 pe wireless.

Edited by g0dafk, 22 September 2017 - 19:42.


#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Ai nevoie de un router gigabit. Iti recomand unul la pret modest si duce bine ......il am si duce lejer 920-930Mbps pe download si 500 Mbps pe upload pe cablu(daca ai RDS), sau 375-400Mbps pe wifi la 5 Ghz si norma ac Posted Image
https://www.pcgarage...-842-dual-band/

Edited by feribalint, 22 September 2017 - 20:05.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postg0dafk, on 22 septembrie 2017 - 19:38, said:

In plus imi puteti recomanda un router decent sa se descurce cu viteza asta? O sa fim 2 pe el apropo. Eu probabil pe cablu si cealalta conexiune wireless + desigur.. 2 telefoane pe wireless. Deci in total 4. Una pe cablu 3 pe wireless.

Orice router gigabit ar trebui sa poata gestiona o astfel de congestie de trafic.  Eu am TP-Link WDR 4300, foarte bun , din pacate nu mai e pe piata.

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu am TP-Link Archer C2 si merge excelent pe RCS la 300mb abonament

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
ai un buget?

#6
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View Postxeleron, on 22 septembrie 2017 - 20:39, said:

ai un buget?
100 maxim 150 sa zicem dar mai mult nu cred ca as da pe un router.
A si inca o intrebare: Ce este de fapt PING-ul sau latency  in jocuri si cum viteza de internet si poate chiar routerul influenteaza ping-ul? Mereu m-am intrebat daca o viteza mai mare inseamna si un ping mai mic.
Apropo, este vorba de rds aici. Posted Image

Edited by g0dafk, 22 September 2017 - 21:07.


#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
”Pingul” ala e ca atunci cand aprinzi lanterna in fata oglinzii si cronometrezi in cat timp se intoarce lumina la tine. ”Latency” este ca si cum ai 5km pana la serviciu, RDS iti spune ca faci 10 minute negarantat iar tu, dupa ce treci prin 5 intersectii si mai esti si la ora de varf, faci 50 de minute...

Edited by Toxic00, 22 September 2017 - 21:40.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
https://www.emag.ro/...7/pd/DDJD6YBBM/

io folosesc doua bucati d-astea. se comporta impecabil. bonus, telefonie fixa VoIP, pentru cine e pasionat.

#9
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

View PostToxic00, on 22 septembrie 2017 - 21:40, said:

”Pingul” ala e ca atunci cand aprinzi lanterna in fata oglinzii si cronometrezi in cat timp se intoarce lumina la tine. ”Latency” este ca si cum ai 5km pana la serviciu, RDS iti spune ca faci 10 minute negarantat iar tu, dupa ce treci prin 5 intersectii si mai esti si la ora de varf, faci 50 de minute...
Pot face ceva s-o iau pe "scurtatura" si sa obtin un ping cat mai mic?Posted Image

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postg0dafk, on 22 septembrie 2017 - 22:00, said:

Pot face ceva s-o iau pe "scurtatura" si sa obtin un ping cat mai mic?Posted Image
Se face la nivel de protocol,caută ospf.

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postg0dafk, on 22 septembrie 2017 - 21:05, said:

100 maxim 150 sa zicem dar mai mult nu cred ca as da pe un router.
A si inca o intrebare: Ce este de fapt PING-ul sau latency  in jocuri si cum viteza de internet si poate chiar routerul influenteaza ping-ul? Mereu m-am intrebat daca o viteza mai mare inseamna si un ping mai mic.
Apropo, este vorba de rds aici. Posted Image
La 150 lei poți cumpără un Archer C2 de la tp-link ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate