Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Stereo70 sau WGS84

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna seara!

Lucrez la un proiect in GIS, proiect ce are drept scop realizarea unei harti digitale ale autostrazilor si drumurilor nationale din Romania.

Digitizarea drumurilor cat si reprezentarea bornelor kilometrice le-am realizat in sitemul de proiectie Stereo70.

Astazi, la o discutie cu beneficiarul mi sa spus ca aplicatia lor ce colecteaza datele despre starea soselelor utilizeaza doar WGS84 ca sistem de proiectie.

Intrebarea este, cine a gresit . Eu sau beneficiarul care a achizitionat un software care stie doar WGS84?

La propunerea mea , de a convertii dintr-un sistem in altul, beneficiarul sa aratat foarte reticent spunand ca se pierde din precizie.

Multumesc !

#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Detaliile astea trebuiau stabilite inaintea inceperii proiectului

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Parerea mea este ca vina apartine beneficiarului. De ce?
WGS84 este un “standard” american folosit in special ca sistem de referinta pentru informatii geospatiale cu referinta GPS.
In Europa este folosit oarecum doar de Royal Observatory of Belgium care este de fapt un fel de subcomisie responsabila cu intretinerea sistemului ETRS89.
In Romania absolut toate lucrările topo-geodezice sunt executate în sistem de proiecție Stereo 70 sau Stereografic 1970 (harti și planuri cadastrale, harti topografie etc.) iar sistemul se foloseste in Romania ca urmare a Decretului nr. 305 din septembrie 1971

#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Este si evident, toate proiectele referitoare la drumuri si autostrazi sunt executate in Stereo70.

Faptul ca ei au achizitionat o aplicatie ce utilizeaza doar WGS84, creaza probleme.

Eu, nu voi realiza aplicatii GIS cum i se va nazarii fiecarui departament fiindca voi crea un haos total

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Beneficiarul ar fi trebuit sa stie faptul ca in Romania proiectia oficiala este Stereo 70.
Totusi, transformarea coordonatelor Stereo 70 în sistem WGS84 este posibila  utilizandu-se o succesiune de  formulele cu coeficienti dar in practica aceasta transformare este destul de dificila.

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Nu mai discut despre faptul ca, anumite elemente sunt luate din teren cu aparate GPS gresit si se doreste sa le corectez eu pe harta, de la birou.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
WGS84 nu este un sistem de proiectie, e un sistem de coordonate 3D (nu 2D).
Digitizarea , daca a fost facuta de pe suport Stero70, rezulta vectori Stereo70, chiar daca ar fi rezultat WGS84, tot ar fi fost o transformare la mijloc. Posibil mai proasta(conforma, de exemplu)
Din Stereo70 in WGS84, transformi cu Transdat, programul de la ANCPI, bun, rau asa cum este, e ala oficial.

Ce vreau sa zic e ca daca n-ai suport raster in WGS84, n-ai cum sa digitizezi WGS84 decat cu o pierdere uriasa de precizie(30metri pe unele locuri), fata de Transdat, ele de regula au o transformare conforma, fara gridul de deformatii al Transdat.

Edited by maccip, 22 September 2017 - 19:09.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsarateanu2004a, on 22 septembrie 2017 - 17:30, said:

Intrebarea este, cine a gresit . Eu sau beneficiarul care a achizitionat un software care stie doar WGS84?
WGS84 e un sistem global (World Geodetic System), stereo70 e european si e diferit in sensul ca e proiectie nu 3d cum e WGS...
Trebuia sa cadeti de acord de la inceput ce standarde si metode se vor folosi.

Edited by andreic, 22 September 2017 - 21:45.


#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostOctavian_SK, on 22 septembrie 2017 - 17:58, said:

Detaliile astea trebuiau stabilite inaintea inceperii proiectului

View Postandreic, on 22 septembrie 2017 - 21:44, said:

Trebuia sa cadeti de acord de la inceput ce standarde si metode se vor folosi.

:) Beneficiarul stabileste detaliile, el plateste

#10
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Beneficiarul nu mi-a specificat nimic privitor la sistemul de coordonate/proiectie, ieri cand a vazut proiectul mi-a spus "cine ti-a zis sa lucrezi in Stereo70- nu eu" ?. cu toate ca initial a fost un scandal cand, din gresala s-a uitat sa se faca conversia WGS84 - Stereo70  si mi-a spus ca nu este bine.
Am sters totul si am luat-o de la capat, realizand lucrarea in sistem Stereo70.

#11
BughY25

BughY25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.03.2006
Să reinvii un pic topicul... Cum se poate face transformarea unui nor de puncte lidar din sistem wgs84 în stereo 70?

#12
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020

View PostBughY25, on 10 noiembrie 2018 - 18:26, said:

Să reinvii un pic topicul... Cum se poate face transformarea unui nor de puncte lidar din sistem wgs84 în stereo 70?
Stiu ca ai intrebat de mult, dar poate ajuta pe cineva sau poate inca n-ai aflat.. poti folosi TransDatRO

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate