Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Vreau să învăț limba engleză

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Sunt student și aș dori să călătoresc în lume, iar limba engleză devine cam obligatorie. Știți bine cum e sistemul educațional românesc, tot ce știu în engleză e să număr de la 1-10 și cuvinte care le-am învățat oricum din alt mediu. Amu' nici chiar așa, dar insuficient să pot conversa despre ce subiect aș dori. Am inercat Duolingo dar e putin util după părerea mea. Poate pentru copii.

Edited by corectsunt, 22 September 2017 - 16:58.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Limba engleza nu "devine cam obligatore" - ea este obligatorie daca vrei sa "dai cu sapa" pe afara
Pana la urma ce incerci sa afli? Care este cel mai bun modul de studiu? Cum o poti invata mai repede?
Ce anume exact?

PS
Limba "emgleză" nu exista

Edited by Naijax, 22 September 2017 - 17:05.


#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asculta radio in engleza, chiar daca nu intelegi nimic la inceput. filme in engleza pe net sau netflix cu sub in engleza, nu in romana.
in 6-12 luni ar trebui sa cunosti un pic cat sa te descurci. daca nu continui practica, uiti.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
https://forum.softpe...glish-practice/

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Atunci următorul pas este să înveți să numeri de la 1 la 100.


#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Faci cursuri la Alpha. E aproape gratis pentru studenții UBB, sunt predate simultan atât de profesori universitari, cât și oameni cu experiență practică din mediul privat (e.g. engleză pentru ingineri civili etc).

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
DuoLingo nu e chiar deloc putin util ... doar ca dureaza sa inveti o limba, crezi ca daca faci 5 minute pe zi Duolingo peste o luna o sa fii as la engleza? Posted Image Baga cate o jumate de ora pe zi de DuoLingo timp de 6 luni si o sa incepi sa simti evolutia. Dar tine-te zilnic de el, altfel n-ai cum sa evoluezi. Evident sunt cursuri intensive unde poti evolua mai rapid decat cu DuoLingo, dar pe bani.

Edited by utopium, 22 September 2017 - 17:07.


#8
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
eu cand am invatat engleza, scriam fiecare cuvant de 10-20 de ori..surprinzator, s-a prins de mine:)..e o metoda mai babeasca, dar face minuni.

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
problema englezei este za pronunsiasian.
ca se scrie shakespeare si se pronunta sopenhaouer, vorba unora. de asta ai nevoie sa auzi limba vorbita.
in zilele de astazi, cu netflixul spre exemplu, faptul ca ai acces la un film in engleza, subtitrat in engleza si poti asocia sunetul cu litera scrisa e mare lucru. daca mai ai si memorie fotografica, te;ai scos.

#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
http://www.rosettastone.co.uk/

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Altu care visează să devină backpack your live.

Ai 3000 euro pe lună să călătorești?

#12
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Inveti usor de la filme si piese muzicale traduse . Generatia mea invatam cu ajutorul casetelor de la sarbi care intrau in tara pe vremuri . De la fimele cu Arnold si Bruce Lee plus dictionare si orele de engleza de la scoala si liceu am ajuns sa vorbim sau macar sa intelegem destul de bine .Cu  exceptia acelor casete care  "beneficiau " de asa zisele traduceri ale Irinei Margareta Nistor, desigur . Posted Image

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu imi aduc aminte exact cum am invatat dar sunt sigur ca cititul m-a ajutat foarte mult. Citesc exclusiv in engleza de ani de zile.

Nu imi aduc aminte sa ma fi chinuit cu engleza, am invatat-o din mers, folosind-o. Bine, din clasele primare.

Daca practici ceva nu te ajuta foarte mult, trebuie sa citesti ca sa iti formezi vocabularul.

#14
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010

 zzhunt, on 22 septembrie 2017 - 19:34, said:

Altu care visează să devină backpack your live.

Ai 3000 euro pe lună să călătorești?
*life

@op, treci de cursurile "de copii" de pe Duolingo si ai rabdare pana intri in pita.

#15
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Eu nu am avut șansa să învăț engleza la școală. Din clasa 5 până la liceu am avut fix 21 de profesoare. Veneau toate fufele.
Da vreau să călătoresc. Anul acesta aveam de exemplu oportunitatea să mă duc chiar în Chicago.

Edited by corectsunt, 01 October 2017 - 13:55.


#16
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Lasa balariile cu duolingo timp de 6 luni ca iti pierzi timpul. Ia o carte de gramatica si invata gramatica si vocabularul de baza. Foarte important e sa o asculti (uita-te la stiri, documentare, emisiuni, filme etc). Evita subtitrarile pentru ca atunci cand folosesti subtitrari mai mult citesti. De asemenea foloseste SRS (spaced repetition system) pentru a repeta ce ai invatat.
Daca vrei mai multe detalii, PM

#17
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Daca ti doresti sa inveti iti recomand sa te uit la filme , si da sa lucrezi cu foaia si pixul ca altfel nu ai cum.Daca iti permiti du te la un centrul de Bristish Council sau ia niste meditatii.Fa ti un program si respectati-l.Doar de tine depinde. Bafta

Edited by helen76, 21 October 2018 - 19:52.


#18
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Predau limba engleză şi pentru mine sunt o mare belea acele persoane, care mai întâi îşi procură bilet la avion,
iar apoi mai caută să înveţe limba engleză.
Ei nu pot înţelege, că aşa lucru nu se face din galop.
Iar eu nu am nici o satisfacţie de la aşa lucru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate