Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2684 replies to this topic

#649
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
@AlexEn persoana din străinătate(Germania München) o sa aibă cartela prepay de orange România cu opțiune activa de roaming Cealaltă(din tara) adică eu abonament Orange.

#650
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 f300, on 11 ianuarie 2018 - 10:39, said:

"se trag pe cur pentru costuri" adica tu te plingi ca avem preturi extrem de mici la serviciile astea?!
Nu, eu ma plang ca sunt obligat sa cumpar un pachet mai mare decat am nevoie, ca sa beneficiez de roaming.
Preturile din RO cred ca sunt corecte fata de puterea de cumparare, cum si cele din vest sunt corecte pentru puterea de cumparare de acolo.
Orange/Vodafone/Telekom fac cumva profit mai mic in Romania decat in vest? Nu prea cred. In Romania si costurile de operare ale retelei sunt mai mici.

#651
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 katti, on 11 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Nu, eu ma plang ca sunt obligat sa cumpar un pachet mai mare decat am nevoie, ca sa beneficiez de roaming.

Pentru ca nu poti sa mai cumperi roamingul separat la minut sau cum iti trebuie. Asta nu e vina operatorilor ci exact spiritul si litera reglementarii.

 katti, on 11 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Preturile din RO cred ca sunt corecte fata de puterea de cumparare, cum si cele din vest sunt corecte pentru puterea de cumparare de acolo.

Este nerelevant ca sint corelate preturile cu puterea de cumparare (de fapt e si fals, sint corelate cu piata sparta de erdesh ca mult timp am avut preturi mari chiar daca aveam salarii mici) sau ca sint reglementate prin lege sau orice altceva ideea este ca platesti mult mai putin. Relevant e doar ca sint mai mici si fiind mai mici sansele sa primesti ceva moca in plus sint mai mici. Ca o paranteza s-a mai mentionat si in tarile nordice (precum si la un operator ieftin din UK) e acelasi circ, dependent exclusiv de pretul mic platit.

 katti, on 11 ianuarie 2018 - 11:16, said:

In Romania si costurile de operare ale retelei sunt mai mici.

Alo, stii ce e aia roaming?

#652
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 f300, on 11 ianuarie 2018 - 11:37, said:

Alo, stii ce e aia roaming?
Da, stiu, no shit. Tu ai scos ultima fraza din context.

 katti, on 11 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Orange/Vodafone/Telekom fac cumva profit mai mic in Romania decat in vest? Nu prea cred. In Romania si costurile de operare ale retelei sunt mai mici.
Era legat de cat profit fac operatorii din RO vs. vest.

#653
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

 Nexus11, on 11 ianuarie 2018 - 11:12, said:

@AlexEn persoana din străinătate(Germania München) o sa aibă cartela prepay de orange România cu opțiune activa de roaming Cealaltă(din tara) adică eu abonament Orange.

Tu o sa vezi ca te suna acel numar de cartela, nu e nicio diferenta daca te suna din strainatate sau din Romania.
Pe de alta parte, ai grija cu utilizarea intensiva a roamingului, daca ai mai mult trafic in roaming decat in tara o sa iti taie accesul sau iti pune suprataxa.

#654
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
care sunt pasii si costurile de roaming prepay in acest an?

#655
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

 AlexEn, on 11 ianuarie 2018 - 12:00, said:



Tu o sa vezi ca te suna acel numar de cartela, nu e nicio diferenta daca te suna din strainatate sau din Romania.
Pe de alta parte, ai grija cu utilizarea intensiva a roamingului, daca ai mai mult trafic in roaming decat in tara o sa iti taie accesul sau iti pune suprataxa.
Te anunta inainte de taiat? Daca dezactivezi extraoptiunea si ramai pe credit, iti deblocheaza cartela sau scapi de suprataxa?

#656
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Daca esti pe suprataxa inseamna ca nu mai consumi din resurse ci doar din credit si, la un moment dat, o sa iti taie si accesul cu totul.
Nu am idee daca anunta inainte dar e posibil sa dea vreun sms ceva. De sunat sigur nu te suna nimeni.

#657
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 AlexEn, on 19 ianuarie 2018 - 13:55, said:

la un moment dat, o sa iti taie si accesul cu totul.
De ce sa iti taie accesul cu totul daca platesti convorbirile la pret nominal, nu la pret de extraoptiune? Ce solutii sunt pentru a sta in roaming timp de 11 luni de exemplu?

#658
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Sa iti iei sim local.
Scrie clar in reglementarile UE ca roamingul este gandit pentru uz ocazional iar cei care au mai mult trafic in roaming decat in tara in ultimele 4 luni intra la abuz si se poate aplica suprataxa. 11 luni nu inseamna uz ocazional.

#659
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 biogood, on 19 ianuarie 2018 - 16:37, said:


De ce sa iti taie accesul cu totul daca platesti convorbirile la pret nominal, nu la pret de extraoptiune? Ce solutii sunt pentru a sta in roaming timp de 11 luni de exemplu?

Abonamentul ME25 Europa.

#660
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 AlexEn, on 19 ianuarie 2018 - 16:50, said:

se poate aplica suprataxa.
Nu am nimic impotriva sa aplice suprataxa atat timp cat numarul ramane activ cat doresc eu, de exemplu 11 luni. Intrebarea e: se taie accesul cu toata suprataxa? Reglementarile europene prevad doar suprataxa, nu si taierea accesului.

Edited by biogood, 19 January 2018 - 20:11.


#661
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci e posibil sa ramai doar cu suprataxa.

#662
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Sau e posibil sa nu. Credeam ca stii precis.

#663
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu stiu precis daca la un moment dat se taie si accesul sau daca doar ramai cu suprataxa.

#664
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu mai dezinformati. Daca nu iei nici o optiune, nici nationala (asa n-o sa ai roaming), nici cu resurse in roaming (asa s-ar putea sa te taie daca stai prea mult sau folosesti prea mult) atunci mergi pe credit la tarifele standard de roaming. Asa poti sa stai cat vrei tu, sau cat te tine creditul.
Au fost postari pe forum care au confirmat acest lucru.

#665
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,011
  • Înscris: 20.06.2009

 AlexEn, on 19 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Sa iti iei sim local.
Scrie clar in reglementarile UE ca roamingul este gandit pentru uz ocazional iar cei care au mai mult trafic in roaming decat in tara in ultimele 4 luni intra la abuz si se poate aplica suprataxa. 11 luni nu inseamna uz ocazional.
Valabil doar în cazul abonamentelor sau opțiunilor cu resurse incluse. Dacă se merge pe credit simplu, aceste reglementări nu se mai aplică.

#666
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Ieri in Belgia am obtinut din nou 2Mb pe secunda. Eu consider ca Orange Ro are o politica balcanica fata de utilizatorii de cartele. Am citit aici ca cei care au abonamente chiar la un cost inferior optiunii de 10 euro nu au limitare. Banii mei se pare ca au o valoare inferioara fata de cei platiti de un client cu abonament.
P.S. In Luxembourg am aceiasi limitare.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate