Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2748 replies to this topic

#2503
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View PostiDorin, on 31 decembrie 2022 - 18:33, said:

Nu doar asta, dar fiind în roaming, vitezele atinse sunt mai mult decât ok. Dacă mai suntem și în vacanță și nu în interes de servicu, chiar nu văd de ce ți-ar trebui viteze 5G.
La Vodafone nu sunt nici la jumătate din ce oferă partenerii Orange în materie de roaming.

Asta cu roaming este abureala totala, eu care fac Turcia de 4-5 ori pe an, cu toate ca am abonament Orange nu merita, decât in SSE, in rest cumperi sim prepay in țara respectiva și ieși mult mai ieftin. In Turcia cu 45 RON adică 9 euro ai 25 GB internet…. Sa fim serioși nu se compara cu ce oferă ei….

#2504
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Tarifele Orange în roaming sunt extrem de mari către unele destinații cum e și Turcia.
Pentru cine nu vrea cartela locala își poate face digi mobil și are cost de 1.33 euro per GB, adică la 25 GB plătești puțin peste 33 euro cu TVA.
La Vodafone pentru abonați se activează pachete de câte 15 euro pentru fiecare 3000 MB efectuați. Abonamente, nu cartela prepay.

Tariful standard Orange e 7.14 euro per MB. Mai au și o opțiune pt Turcia cu 15 euro, valabila 30 zile și include 2 GB de net și 20 minute sau mesaje

Sau la 7 euro 1 GB de net :lol:

#2505
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.02.2010
1.1 euro costa 1Gb in Turcia la digi din 2023. A scăzut prețul de anul asta.

https://forum.softpe...i/page__st__234

Edited by K-Bobby, 28 January 2023 - 19:53.


#2506
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Frumos. Și mai bine.

#2507
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VoLTE roaming activ ORO - Telekom.de. Codec EVS la apelurile cu ORO.

Attached File  Screenshot_20230217_182519_Call.jpg   49.5K   77 downloadsAttached File  Screenshot_20230217_182504_Netmonitor.jpg   102.34K   65 downloads

Edited by MembruAnonim, 17 February 2023 - 19:34.


#2508
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Wow!

#2509
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Conform site-ului care nu pare actualizat, Orange oferă VoLTE și în SUA pe AT&T

De menționat ca acum cu roaming Volte, clienții Orange și Vodafone au apeluri HD între ei și în roaming :) iar în rețea, evident, HD+

Practic vorbești ca în tara, pentru cei care nu au nevoie de atâtea detalii tehnice. Suna instant și ai și calitate maxima la apeluri, te dai pe net fără sa mai sari în 3G/2G.

#2510
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu AT&T a facut cam toata lumea VoLTE roaming, ca au renuntat total la voce CS 2G/3G. Chiar și Digi are.

In rest mai rar, e prima data cand vad cu ORO, nu au nici macar cu Orange ES volte roaming.
Mai e tentativa de la VF RO - VF ES dar care mie nu mi-a intrat in IMS, parca e nevoie si de un OTA update pe la telefoane ca sa funcționeze.

Edited by MembruAnonim, 19 February 2023 - 14:43.


#2511
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Mai revin si eu cu treaba cu Roamingul in UK, vad ca sunt si 30 de minute, dar daca primesti apel se contorizeaza conform tarifului?

#2512
szipi

szipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.01.2006
VoLTE și pe Telekom Ungaria.

#2513
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostOlympea, on 28 ianuarie 2023 - 17:09, said:

Tarifele Orange în roaming sunt extrem de mari către unele destinații cum e și Turcia.
Pentru cine nu vrea cartela locala își poate face digi mobil și are cost de 1.33 euro per GB, adică la 25 GB plătești puțin peste 33 euro cu TVA.
La Vodafone pentru abonați se activează pachete de câte 15 euro pentru fiecare 3000 MB efectuați. Abonamente, nu cartela prepay.

Tariful standard Orange e 7.14 euro per MB. Mai au și o opțiune pt Turcia cu 15 euro, valabila 30 zile și include 2 GB de net și 20 minute sau mesaje

Sau la 7 euro 1 GB de net Posted Image
Deci la Orange daca nu ai roaming pe abonament si vrei sa-l activezi, pe langa comisionul de activare ai de platit 7.14Eur/MB respectiv 7Eur/GB?

#2514
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Am si eu o problema si sper sa ma ajutati.

NU e ok in 2023 sa astepti cu orele in chaturi, apeluri telefonice si informatii incorecte pe siteuri....

Ai mei parinti pleaca din tara cateva zile, mama e pe Orange prepay si vreau sa ii activez romingul dar sa ii pun si o optiune pe telefonul mobil. Daca cumva intampina probleme sa ma poata suna, ei nestiind alta limba decat cea nativa, varsta inaintata, lipsa de experienta in calatoritul cu avionul etc.

Ma uit pe site la Orange si nu vad UNDE si CUM sa le pot lua cu cardul o optiune de roming...

IMI e dificil sa accept ca in 2023 in call center trebuie sa apas tasta 1 pentru limba romana si sa astept tot sirul de categorii pentru a ajunge unde trebuie...

#2515
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Poți încerca din contul Orange, fie al tău, fie al ei (dacă vreunul din voi aveți așa ceva). Se mai poate face încărcarea cu opțiune de roaming direct din telefonul ei. Pe site direct nu cred să existe așa ceva, pînă la urmă e o operațiune ce trebuie cît de cît securizată...
Din punct de vedere personal, cea mai la îndemînă este încărcarea din cont Orange. Că e cont personal sau nu, prea puțin contează.

#2516
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.orange.r...carcare-directa
Scroll in jos, ai toate modalitatile disponibile de reincarcare. Cel mai simplu e cum a mentionat colegul crislacor.

Exista si posibilitatea de reincarcare direct pe site dar nu pentru optiunea de 12 euro (nu stiu de ce): https://www.orange.r...charge/by-card/

Edited by AlexEn, 03 March 2023 - 11:45.


#2517
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Multumesc de info !

#2518
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostAlexEn, on 02 martie 2023 - 13:35, said:

(...) crisalcor (...)
... crislacor...:)

#2519
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005

View Postmaladetz, on 02 martie 2023 - 12:50, said:


Deci la Orange daca nu ai roaming pe abonament si vrei sa-l activezi, pe langa comisionul de activare ai de platit 7.14Eur/MB respectiv 7Eur/GB?
Daca nu activezi nici un pachet la Orange, tariful e aproximativ 7euro/MB - adica 7000Euro/1GB


Off: start

Inteleg ca nu stiti (unii dintre voi) raportul dintre 1GB si 1MB (cantitate de date), unde 1GB=1024MB.


Respectiv 1Gbps (sau prescurtat 1Gb) si 1Mbps (prescurtat 1Mb) - care se refera la viteza pe secunda.

Si 1MB=8xMbps - asta ca sa intelegeti ca viteza de 800Mbps se poate translata ca formula in 100MB...

B=byte
b=bit

1B=8xb
1Byte=8bit


Bine, e un pic (cam) abstract pentru pafarnisti, dar macar nu mai faceti confuzia intre cantitate si viteza, respectiv intre 1MB si 1GB... operatorii rotunjesc la 1000 raportul dintre MB si GB.

Off: end



Iar aceste rotunjiri nu se aplica in Roaming, pentru ca au unitatea de taxare per KB (cantitate).

#2520
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc de raspuns, cei de la Orange mi-au spus ca se poate activa roaming chiar daca nu ai in pachet contra unui cost de 3Eur/luna dar ce au omis ei sa-mi spuna sunt tarilefe specificate de tine si uite asa te trezesti cu un cost suplimentar de cateva mii bune de Eur ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

micutu82, gestt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate