Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2751 replies to this topic

#2341
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@w21, toate astea fara limita de timp? Il poate folosi pe post de roaming permanent?

#2342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana acum cateva luni nu se limita sigur, nu stiu daca au implementat si pe yoxo suprataxarea.

Oricum, daca trece la yoxo isi mai poate folosi numarul si resursele inca 4 luni garantat. Dupa ramane de vazut.

Nu vad de ce ai folosi pe termen lung asa ceva in roaming, 8 euro pentru 4,4GB nu merita.

Edited by MembruAnonim, 19 November 2021 - 21:11.


#2343
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sper sa apara un provider si sa convinga autoritatiile de reglementare de prin lume, ca cel mai sănătos approach ii sa ne lase sa ne portam numerele pe o platforma VoIP și sa cumpărăm doar pachete de date. Sper ca Apple sa aibă motivația sa facă primul acest pas, după ce a ajutat la răspândirea eSIM.

#2344
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2021 - 18:46, said:

Treci pe Yoxo direct din aplicație. Daca il faci azi se va activa cand se termina luna de facturare curenta si abonamentul vechi se inchide.

Nu te mai suprataxeaza si poti folosi resursele in roaming SEE la cel de 39 lei, fara stres, ramane acelasi sim.
Ai si o luna gratis folosind un cod de refferal.
O sa încerc mâine sa vedem dacă reușesc,  ideea e ca e încă în perioada contractuala

#2345
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostEagle Raider, on 20 noiembrie 2021 - 14:51, said:

ideea e ca e încă în perioada contractuala

Dacă nu ai luat telefon, nu mai exista "perioada contractuala".

#2346
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Sa nu aiba insa reduceri pe intreaga "perioada contractuala", de exemplu 15 euro redus la 12, ca va trebui sa dea inapoi diferenta. Tot pe intreaga perioada contractuala.

#2347
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te lasa aplicatia nu iti cere nimeni nimic, am inchis eu un smart15 redus 30% cu ajutorul yoxo. Mai avea 10 luni perioada contractuala.

Edited by MembruAnonim, 21 November 2021 - 13:29.


#2348
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMembruAnonim, on 21 noiembrie 2021 - 13:28, said:

Daca te lasa aplicatia nu iti cere nimeni nimic, am inchis eu un smart15 redus 30% cu ajutorul yoxo. Mai avea 10 luni perioada contractuala.
La fel si eu un Smart25 redus 30%.

#2349
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
De la 1 ianuarie scade tariful de roaming astfel, de la 0,003 euro/mb la 0.0025 euro,iar volumul de date disponibil in roaming SEE va creste

#2350
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostCatean, on 20 noiembrie 2021 - 12:50, said:

Sper sa apara un provider si sa convinga autoritatiile de reglementare de prin lume, ca cel mai sănătos approach ii sa ne lase sa ne portam numerele pe o platforma VoIP și sa cumpărăm doar pachete de date. Sper ca Apple sa aibă motivația sa facă primul acest pas, după ce a ajutat la răspândirea eSIM.

Din pacate, nu avem un standard de numerotatie international (inca sunt tari cu 8 sau 9 cifre pentru numerele nationale, chiar daca multe sunt in formatul de 10 cifre). Nu mai spun de sistemul nord-american (cred ca se aplica si prin America Latina) in care numerele sunt la gramada (ai, de exemplu, numarul 555-555555 care poate fi trecut de la fix la mobil, si inapoi la fix).

Este ideal ce zici (un numar national sa fie portat international) dar nu cred ca va fi vointa necesara in viitorul apropiat, cel putin din partea operatorilor. Cum ar fi un american sa porteze numarul in Digi si sa stea in roaming permanent? Cu 2E plus consumul de roaming (inclusiv TVA) ar fi boier. Bine, daca ar fi la granita cu Canada sau Mexic ar avea nevoie de o mica atentie (11E per MB), dar in SUA n-ar avea probleme.

@ceanu1980: deja e scazut mult. Cred ca 0.5GB in plus sau in minus devin irelevanti asupra costurilor. In concediul de anul trecut (facut in Bulgaria) am depasit cu 100MB alocarea de SEE si am platit, parca, vreo 2 lei in plus.

#2351
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View PostCatean, on 21 noiembrie 2021 - 12:15, said:


Dacă nu ai luat telefon, nu mai exista "perioada contractuala".
a mers sa trec la yoxo, avea un me6 valabil pana in iunie 2022

#2352
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
...fara compensatii?

#2353
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
nu mi-au zis nimic de genul, acum vedem cand vine factura

#2354
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
sa revenim la subiect

"Vesti bune! Din 1.01.2022 tariful de roaming pentru traficul de internet suplimentar in SEE scade de la 0,003 euro credit/MB la 0,0025 euro credit/MB, iar volumul de date disponibil in roaming SEE va creste, conform reglementarilor europene. Afla noua limita pentru traficul de date la *100# sau in contul tau Orange, incepand cu 1 ianuarie."

daca tot reduc tariful "de bunavoie Posted Image" nu ar fi indicat sa faca ajustari de pret si la traficul din afara SEE ca vestile sa fie intradevar bune,

chiar cu noua scadere de tarif concurenta e de 3 ori mai ieftina, mai e mult pana departe.....(da stiu... vorbim de cartela vs abonament dar nu cred ca are importanta cat timp iti realizezi scopul propus)

#2355
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Costurile de interconectare intre operatori sunt foarte mari in afara SEE, de unde si pretul ridicat. Nu va asteptati la reduceri :)

#2356
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
5G pe roaming merge pe Orange Franța și A1 Slovenia. Pe ITIM Italia merge de câteva luni.

#2357
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAlexEn, on 24 noiembrie 2021 - 10:54, said:

Costurile de interconectare intre operatori sunt foarte mari in afara SEE, de unde si pretul ridicat. Nu va asteptati la reduceri :)
Totuși uneori sunt niște diferențe care nu se explica prin tarifele alea. Un Ucraina orange e 8 euro mega, tot acolo digi e un cent per mega.

#2358
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Digi are alta politica in privinta tarifelor de roaming, merge in pierdere pe partea asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 1 anonymous users

mtuchendria

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate