Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2684 replies to this topic

#1963
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postaris86, on 19 august 2019 - 23:42, said:

Orange continua bătaia de joc în roaming. Maine mai pun de o reclamație la ANCOM

Astea sunt povesti, nu limiteaza nimeni nimic, si pe ANCOM nu o sa gasesti vreodata un paragraf in care s-ar incalca un acord sau o lege pe faptul ca prinzi 5mbs in roaming. In roaming in primul rand tu nu ai prioritate , ci o au cetatenii respectivi , adica croatii. Aia e viteza, puterea de transmisie de la releu catre tine. Luam, exemplu colegu dinaintea ta cu ,  Croatia unde ai urmatorii parteneri cu Orange Romania : Telekom Croatia, Tele2 si Vip Croatia. Din retele mobile, operatori de retea schimbai pana dai de unul pe care reteaua nu e aglomerata.

Barfele si povestile ca Orange sau altii operatori limiteaza vitezele , ma fac pe mine unul care a lucrat in domeniu sa rada , exact ca la povestile de SF cu extraterestrii si monstrul din Locness. Nu exista limitari. Exista retele slabe, exista prioritate mai mica in Roaming , exista zone neacoperite. Sa o luam pe logica, nu ar fi mai bine sa fie viteze mai mari ca sa consumi si mult internet si sa faci cost suplimentar? Asa daca ar limita la viteze mici nu ai mai consuma niciodata Fupul (calupul de internet in roaming)
Insa , pot spune ca da, interconectarile merg mai bine in cadrul aceleiasi companii mama, de exemplu client Orange Romania in Franta conectat pe Orange Franta, doar ca prioritate si raport de consum se actualizeaza mai rapid.

Edited by MariusXT, 20 August 2019 - 15:02.


#1964
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@MariusXT , esti nou pe aici, citeste un pic, se limiteaza la greu, am demonstrat cu mesajele de semnalizare luate de pe pe telefon, e clara treaba. S-a limitat si in UK , acolo operatorul , parca EE a luat si amenda.
Prin luna mai, ca urmare a mesajelor si reclamatilor noastre, a alora care eram prin Germania, a disparut limitarea in Germania. In alte tari mai apar probleme.

Daca ai lucrat in domeniu sper ca intelegi ce scrie aici : https://volteromania.../orolimits.html

Si aici : https://forum.softpe...4#entry24678151

#1965
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Numărul prepay al soției nu a fost limitat ca nu prea a făcut trafic pe el, și am văzut ca sunt IP-uri diferite, cele cu teste limitate și fără limită impusă.
@Marius, dacă nu știi care e treaba, mai bine nu trage concluzii pripite. Dintre toți operatorii de la noi din țară, doar ORO practica limitarea. Anul trecut, clienții cu cartele prepay, aveau 2Mbs duplex, pana când a făcut Sethny reclamație la ANCOM și au renunțat temporar. Dar, acu filtrează anumite clase de IP-uri, numai aplica limitarea general.

#1966
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMariusXT, on 20 august 2019 - 15:01, said:

Astea sunt povesti, nu limiteaza nimeni nimic, si pe ANCOM nu o sa gasesti vreodata un paragraf in care s-ar incalca un acord sau o lege pe faptul ca prinzi 5mbs in roaming. In roaming in primul rand tu nu ai prioritate , ci o au cetatenii respectivi , adica croatii. Aia e viteza, puterea de transmisie de la releu catre tine. Luam, exemplu colegu dinaintea ta cu ,  Croatia unde ai urmatorii parteneri cu Orange Romania : Telekom Croatia, Tele2 si Vip Croatia. Din retele mobile, operatori de retea schimbai pana dai de unul pe care reteaua nu e aglomerata.

Barfele si povestile ca Orange sau altii operatori limiteaza vitezele , ma fac pe mine unul care a lucrat in domeniu sa rada , exact ca la povestile de SF cu extraterestrii si monstrul din Locness. Nu exista limitari. Exista retele slabe, exista prioritate mai mica in Roaming , exista zone neacoperite. Sa o luam pe logica, nu ar fi mai bine sa fie viteze mai mari ca sa consumi si mult internet si sa faci cost suplimentar? Asa daca ar limita la viteze mici nu ai mai consuma niciodata Fupul (calupul de internet in roaming)
Insa , pot spune ca da, interconectarile merg mai bine in cadrul aceleiasi companii mama, de exemplu client Orange Romania in Franta conectat pe Orange Franta, doar ca prioritate si raport de consum se actualizeaza mai rapid.

Nu sunt ai nostri gaura la covrig, au incercat altii inainte : https://www.theregis...roaming_abroad/ . EE, conglomerat rezultat din unirea Orange cu Telekom. Doar ca la ei autoritatiile si-au facut treaba si i-au prins, fortandu-i sa scrie despre limitari in contracte.

Cat tine de consumul mai mult in roaming, nu se mai aplica logica de cand cu RLAH, operatorii fiind limitati in cat pot tarifa pentru roamerii din UE. In consecinta, retelele din tari mari si turistice fiind mult mai avantajate fata de tari mici si exportatoare de forta de munca ieftina ca Romania. Dar am mai scris despre asta tot pe topicul asta, eu zic sa il citesti de la inceput inainte sa te implici intr-un subiect cu colegi care au testat si dovedit cele discutate aici.

Edited by Catean, 20 August 2019 - 15:42.


#1967
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaris86, on 19 august 2019 - 23:42, said:

Orange continua bătaia de joc în roaming. Maine mai pun de o reclamație la ANCOM

Ca să scap de limitare, am trecut datele pe cartelă de Telekom din softul telefonului și apoi am revenit la Orange. Deși după revenire, viteza a fost cam 30 Mbs, la următorul test nu a mai trecut de 12 Mbs.
Attachment Screenshot_20190819_223217_org.zwanoo.android.speedtest.jpgAttachment Screenshot_20190819_223902_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
Și iar l-au limitat
Attachment Screenshot_20190819_224016_org.zwanoo.android.speedtest.jpgAttachment Screenshot_20190819_224203_com.parizene.netmonitor.jpgAttachment Screenshot_20190819_224229_com.parizene.netmonitor.jpg

Inseamna ca e chiar profitabila limitarea daca nu vor s-o lase, traficul se reduce, clientii se complac si raman la orange, sesizari daca fac 100 de clienti pe an e bine, orange da vina pe operatorul extern si le inchide gura.

Eu am scapat de ei, cu ceilalti 3 operatori din RO nu sunt deloc probleme in roaming. Nici limitari de viteza, nici acces blocat pe retele pe care au agreement teoretic (cum face orange RO cu Vodafone peste tot).

Edited by MembruAnonim, 20 August 2019 - 16:11.


#1968
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu vad in jurul meu : Ai vazut ce prost merge netul in Germania/Franta/UK, etc.?

Pe cei non-tehnici nici nu ii duce gandul ca Orange ar face asa ceva, de asta nu sunt multe sesizari. E pe umerii nostri sa facem dreptate si pentru cei care nu au abilitati tehnice. Ma interesez zilele astea cum putem prezenta cazul la nivel UE, ca deja practica se extinde la mai multi operatori din uniune.

#1969
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View PostSethNY, on 20 august 2019 - 15:18, said:

@MariusXT , esti nou pe aici, citeste un pic, se limiteaza la greu, am demonstrat cu mesajele de semnalizare luate de pe pe telefon, e clara treaba. S-a limitat si in UK , acolo operatorul , parca EE a luat si amenda.
Prin luna mai, ca urmare a mesajelor si reclamatilor noastre, a alora care eram prin Germania, a disparut limitarea in Germania. In alte tari mai apar probleme.

Daca ai lucrat in domeniu sper ca intelegi ce scrie aici : https://volteromania.../orolimits.html

Si aici : https://forum.softpe...4#entry24678151

Nu zic ca nu ar exista chestii punctuale, insa asta e ilegal, oficial nu au voie sa faca asa ceva. Probabil fac lucrul asta pe zone aglomerate unde exista populatie foarte densa de turisti straini si automat pentru a preveni reclamatii de la clientii locali pentru ca aia din roaming reclama la operatorul de acasa , este posibil ca unii operatori sa fi facut asa ceva insa astea sunt magarii. Pentru ca asta inseamna ca si operatorul din roaming si cel home ar fi intr-o intelegere, ceea ce nu cred asa ceva pt ca s-ar lua amenzi imense.
Erori intentionate dar pe alta speta sau lucruri neintentionate am vazut si eu. Ip-uri in blacklist in roaming. Clienti care ori ce ar fi facut nu aveau acces la date fie prepaid sau postpaid si in urma unei sesizari la parteneri au fost scosi din blacklist. Si clientii aia puteau reclama aici. Inca odata nu cred ca este intentionat , eu cred ca sunt erori, lipsa de reconcilieri in sisteme. Am o ruda inginer la o companie concurenta si practic are acces detaliat la sisteme.. Daca el nu crede in asa ceva inseamna ca totul se intampla peste el la nivel inalt.

View PostSethNY, on 20 august 2019 - 15:18, said:

@MariusXT , esti nou pe aici, citeste un pic, se limiteaza la greu, am demonstrat cu mesajele de semnalizare luate de pe pe telefon, e clara treaba. S-a limitat si in UK , acolo operatorul , parca EE a luat si amenda.
Prin luna mai, ca urmare a mesajelor si reclamatilor noastre, a alora care eram prin Germania, a disparut limitarea in Germania. In alte tari mai apar probleme.

Daca ai lucrat in domeniu sper ca intelegi ce scrie aici : https://volteromania.../orolimits.html

Si aici : https://forum.softpe...4#entry24678151

Sigur totul tine de filtre pe IP-uri , in UK am locuit si eu 2 ani, eram pe Vodafone UK , pe EE cu prepaid de Vodafone RO. Existau momente de genul asta , cand pe anumite clase de IP (nu cele din NAT in spate) cele de iesire aveam viteze mici insa pe altele viteze mari. Alocarea aia e random, nu poate fi schimbata din tara. Insa m-am gandit sa incerc o chestie cand ma voi duce prin Europa , mai ales Germania si Franta/UK sa imi pun un APN privat sau un IPFix pe abonament de voce (desi nu prea se ofera) vad eu cum fac. Sunt curios daca prin ip fix in roaming in locul din UK unde stiam eu ca se intampla asa voi mai prinde viteze mici. Atentie acolo totul era random, nu exista o ora anume, era norocul meu pe ce clasa ieseam

Insa nu cred ca operatorii romani ar limita pentru ca nu au cum , profilul hlr din ro e si pentru roaming nu sunt profile diferite, practic operatorii din roaming limiteaza, fara ca cel din RO sa stie..cel din RO nu are nici un interes ca practic nu mai esti in ograda lui si il doare undeva daca iti merge, suni la el si iti zice schimba operatorul. Deci teoretic aia din roaming limiteaza pentru a nu avea reteaua lor locala aglomerata

Edited by MariusXT, 20 August 2019 - 16:30.


#1970
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Cum explici, ca un nr prepay nu este limitat și celalalt de abonament e limitat, teste făcute aproximativ în același timp.

#1971
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postaris86, on 20 august 2019 - 16:34, said:

Cum explici, ca un nr prepay nu este limitat și celalalt de abonament e limitat, teste făcute aproximativ în același timp.

Va cred, si faptul ca imi da-ti si surse/dovezi ma pune pe ganduri. Cat timp am lucrat , nu am auzit asa ceva nici prin barfe/zvonuri in cercurile mele. Insa ca sa raspund la intrebarea ta..eu as limita prepaid si abonamentul nu (acolo apar si costuri suplimentare...ceeea ce e un lucru benefic pentru operator home)

Sigur e vorba de filtre pe ip-uri, poate pe retea sunt anumite lucruri care sunt dincolo de noi.

#1972
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@ MariusXT cred ca nu ai inteles ce e scris la linkul de pe volteromania. Nu e vorba de profil HLR, ala e ptr 2G/3G, nu este vorba nici de profil HSS care baza de date ptr 4G si intodeauna e la fel oriunde ai fi. E vorba de limitare din PCRF (sau PGW) ca aia stiu daca esti in Roaming sau nu si pot lua decizii n functie de asta sau de intervaul orar. Si mai mult de firewallurile de pe legatura catre internet ca si alea stiu cate ceva. E simplu, se practica, sunt dovezi. Operatorul din strainatate nu se baga sa te limiteze la 2Mbps ; am testat in acelasi timp la 2 operatori in acelasi timp, aceeasi problema.
Oricum, cum am precizat, dupa reclamatii la ancom in Germania s-a rezolvat treaba.

#1973
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View PostSethNY, on 20 august 2019 - 16:46, said:

@ MariusXT cred ca nu ai inteles ce e scris la linkul de pe volteromania. Nu e vorba de profil HLR, ala e ptr 2G/3G, nu este vorba nici de profil HSS care baza de date ptr 4G si intodeauna e la fel oriunde ai fi. E vorba de limitare din PCRF (sau PGW) ca aia stiu daca esti in Roaming sau nu si pot lua decizii n functie de asta sau de intervaul orar. Si mai mult de firewallurile de pe legatura catre internet ca si alea stiu cate ceva. E simplu, se practica, sunt dovezi. Operatorul din strainatate nu se baga sa te limiteze la 2Mbps ; am testat in acelasi timp la 2 operatori in acelasi timp, aceeasi problema.
Oricum, cum am precizat, dupa reclamatii la ancom in Germania s-a rezolvat treaba.

Nu am citit tot de pe volteromania, am luat-o de buna.Ti-am zis te cred dar trebuie gasita buba. Nu cred insa ca limitarea vine de la operatorul home.
Am lucrat cu PCRF , aveam acces total, nu se schimbau parametrii din el doar in anumite cazuri : existau parametri de control eurocontrol (50-500 euro) obligatoriu , parametri de voip, intradevar traficul de date atat EEA (UE) cat si national. Si intradevar in PCRF apareau limitarile de viteza doar pe persoane juridice pentru ca aia aveau limitari contractuale gen speedcap pe abonamente cand terminau fup in roaming sau block trafic si toate apareau in PCRF, alte limitari apareau pe abonamentele de date persoane fizice si juridice. Acum ca dincolo in spate erau altii care erau si mai smecheri asta era ceva ce nu am observat dar nici nu am intalnit cazuri. Poate in spatele HSS si HLR mai sunt alte sisteme (clone) care alea defapt au profilele limitate si afisajul din HSS si HLR e defapt fals , sau unul generalist, viteze la misto. Dar tot nu cred..
De la ANCOM ce raspuns sa primit la reclamatie? Ca presupun ca doar nu a fost ceva de genul : gata sa rezolvat...se lua si o amenda , logic ca deabia asteptau sa o dea nu?

Insa stai ca acum mi-am adus aminte. Intalneam sute de cazuri si se ridicau SD-uri catre echipa mea, pe PCRF neprovizionat corect conform sistemului central de abonamente si se facea sincronizare cu PCRF. Practic existau prepaid cu profil in PCRF de abonament si invers. Existau profile limitate din trecut pe abonamente noi. Si ala ramanea limitat toata viata lui daca nu se ajungea la noi. Existau abonamente fara profil in PCRF si daca avea ala ceva pe cont, un bonus nelimitat il topea la bani. Da profile gresite in PCRF neconforme cu sistemul CRM central erau cu miile dar se rezolvau prin service desk si mai ales era nasol cand nu apareau cotele de trafic in PCRF.

Edited by MariusXT, 20 August 2019 - 17:07.


#1974
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
ANCOMul a raspuns ca totul e ok, sa stam la locurile noastre. Oricum nu are ANCOMul conostinte si oameni pe care sa ii trimita in roaming sa investigheze asa ceva. Singurul lucru facut de ei e sa trimita o cerere la Operator care evident, a negat ... ce putea face insa a rezolvat problema rapid. Una peste alta, o problema care se vedea atat pe prepay cat si pe postpaid, sistematic, in fiecare zi, la toti operatorii din roaming, a disparut in cateva saptamani ptr toti cei ce eram in Germania.

#1975
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Seara trecută, IP-ul nu s-a mai schimbat, e același și în aceasta dimineață. Deși au mai fost sincope, e posibil sa fi fost datorate rețelei EE. O sa mai testez în week-end în Bulgaria, unde data trecuta am avut aceasta limitare. Mai jos pun câteva teste de viteza de aseară și azi dimineață.



#1976
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postaris86, on 21 august 2019 - 07:18, said:

Seara trecută, IP-ul nu s-a mai schimbat, e același și în aceasta dimineață. Deși au mai fost sincope, e posibil sa fi fost datorate rețelei EE. O sa mai testez în week-end în Bulgaria, unde data trecuta am avut aceasta limitare. Mai jos pun câteva teste de viteza de aseară și azi dimineață.

Cumpara o cartela de EE si incearca sa faci test din aceiasi zona. Testele sa fie in maxim 5 minute din acelasi unghi atat pe roaming cat si pe local

#1977
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View PostSethNY, on 20 august 2019 - 17:11, said:

ANCOMul a raspuns ca totul e ok, sa stam la locurile noastre. Oricum nu are ANCOMul conostinte si oameni pe care sa ii trimita in roaming sa investigheze asa ceva. Singurul lucru facut de ei e sa trimita o cerere la Operator care evident, a negat ... ce putea face insa a rezolvat problema rapid. Una peste alta, o problema care se vedea atat pe prepay cat si pe postpaid, sistematic, in fiecare zi, la toti operatorii din roaming, a disparut in cateva saptamani ptr toti cei ce eram in Germania.
Ah, mi-ai readus aminte de Cătălina Miriță, consiliera lui Sorin Grindeanu. Posted Image . În fine, pentru noi n-o fi bine dar pentru Sorin: Posted Image

Criteriile de selecție sunt subiective/personale. ;)

#1978
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Nu mai stau aici, o sa plec, ideea este ca o sa testez și în Bulgaria, apoi vedem ce se va întâmpla. Am depus și 2 tichete la Orange, funcție de ce vor zice, voi acționa în concecință. O sa pun ceva credit și pe cartelă Telekom, ca să fac câteva teste edificatoare și la bulgari.

Apropo, de metrou, rețeaua EE, neam semnal în subteran.

#1979
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostMariusXT, on 20 august 2019 - 15:01, said:

Astea sunt povesti, nu limiteaza nimeni nimic, si pe ANCOM nu o sa gasesti vreodata un paragraf in care s-ar incalca un acord sau o lege pe faptul ca prinzi 5mbs in roaming. In roaming in primul rand tu nu ai prioritate , ci o au cetatenii respectivi , adica croatii. Aia e viteza, puterea de transmisie de la releu catre tine. Luam, exemplu colegu dinaintea ta cu ,  Croatia unde ai urmatorii parteneri cu Orange Romania : Telekom Croatia, Tele2 si Vip Croatia. Din retele mobile, operatori de retea schimbai pana dai de unul pe care reteaua nu e aglomerata.

Barfele si povestile ca Orange sau altii operatori limiteaza vitezele , ma fac pe mine unul care a lucrat in domeniu sa rada , exact ca la povestile de SF cu extraterestrii si monstrul din Locness. Nu exista limitari. Exista retele slabe, exista prioritate mai mica in Roaming , exista zone neacoperite. Sa o luam pe logica, nu ar fi mai bine sa fie viteze mai mari ca sa consumi si mult internet si sa faci cost suplimentar? Asa daca ar limita la viteze mici nu ai mai consuma niciodata Fupul (calupul de internet in roaming)
Insa , pot spune ca da, interconectarile merg mai bine in cadrul aceleiasi companii mama, de exemplu client Orange Romania in Franta conectat pe Orange Franta, doar ca prioritate si raport de consum se actualizeaza mai rapid.
poate vrei sa explici de ce la alti operatori tot in roaming pe cele doua retele telekom hr sau tele2 l, obtin viteze de peste 50Mbps, foarte apropiate de cele obtinute cu simuri locale in exact aceleas locati si conditi?

Edited by carmenclara1, 21 August 2019 - 12:25.


#1980
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postcarmenclara1, on 21 august 2019 - 12:11, said:

poate vrei sa explici de ce la alti operatori tot in roaming pe cele doua retele telekom hr sau tele2 l, obtin viteze de peste 50Mbps, foarte apropiate de cele obtinute cu simuri locale in exact aceleas locati si conditi?

Eu raman la parerea ca nu operatorul de acasa limiteaza, pentru ca nu este posibil asa ceva, ci limiteaza cel din roaming sau exista anumite chestii tehnice. Ori in acordurile de roaming, incheiate la nivel inalt dispun de un anumit numar de roameri conectati si dupa ce se atinge cifra aia..incepe limitarea ca sa te faca sa cauti manual alt operator partener. Teoriile conspiratiei sunt multe, cum erau si cu ca nu exista 5G la Digi sau Vodafone s-a dovedit a fi , cred ca aici din punct de vedere tehnic sunt mai multe situatii : o limita de roameri pe zone, sau pe tara conectati in acelasi timp, ori ip-uri blacklistate in care sunt filtre puse aiurea pe date, ori prostie din punct de vedere tehnic intre operatori si mai exista momente de genul. Acordurile de roaming se fac de la egal la egal si nu cred ca exista clauze de genu asta, faptul ca germani/francezi vin mai rar in Romania fata de cati romani vin la mine , te voi limita la anumite momente.

Edited by MariusXT, 21 August 2019 - 14:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate