Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2749 replies to this topic

#1009
Alexandrache

Alexandrache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.08.2015
Salut ! Cum scapam de limitarea orange pentru faptul ca am stat preponderent in afara tarii ??chiar daca nu este adevarat?

#1010
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 04.10.2005
Prin portare... si revenire...

#1011
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlexandrache, on 23 iunie 2018 - 14:51, said:

Salut ! Cum scapam de limitarea orange pentru faptul ca am stat preponderent in afara tarii ??chiar daca nu este adevarat?
Nue vorba despre stat fizic ci despre trafic facut mai mult in roaming decat in tara. Daca stau 2 saptamani in roaming si folosesc telefonul iar restul timpului in tara dar in tara nu folosesc telefonul, atunci intru sub incidenta 'abuzivilor'.
Daca nu e adevarat, ce te impiedica sa faci o sesizare?

#1012
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 04.10.2005
E cumulativa... ori, ori...

#1013
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Cumulativă înseamnă și, și...Posted Image

#1014
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 04.10.2005

View Postcrislacor, on 24 iunie 2018 - 18:46, said:

Cumulativă Ă®nseamnă și, și...Posted Image
Da, bravo...

#1015
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Olanda:
Attached File  fullsizeoutput_628.jpeg   89.1K   58 downloads
Germania: (pe autostrada intr0un blocaj)
Attached File  fullsizeoutput_66c.jpeg   96.12K   58 downloads
Ungaria:
Attached File  fullsizeoutput_66b.jpeg   83.04K   54 downloads

#1016
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,925
  • Înscris: 28.09.2017
Roaming Republica Moldova
Operator Orange Moldova
Orange vs. Digi

Attached Files


Edited by A-ONE, 27 July 2018 - 16:53.


#1017
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostAlexEn, on 24 iunie 2018 - 12:58, said:

Daca stau 2 saptamani in roaming si folosesc telefonul iar restul timpului in tara dar in tara nu folosesc telefonul, atunci intru sub incidenta 'abuzivilor'.
Orice, numai sa va bateti joc de clienti cat se poate. Si nu, nu e Uniunea Europeana de vina, ci minunatii operatori care nu mai stiu cum sa isi bata joc.

#1018
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Daca crezi ca incalca regulile UE, poti face sesizare la ANCOM si BEREC.

P.S: cine sunt acei 'voi' la care faci referire?

#1019
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Deci tu plateste-ne tot anul abonament scump, in care ai roaming inclus, ca de aia e asa de scump, insa daca in cele doua saptamani petrecute la destinatie vorbesti cu un minut mai mult sau consumi internet cu 10 kB mai mult decat in precedenta perioada petrecuta in tara, noi te consideram abuziv si inchidem roamingul cand vrea plua noastra. Ca de aia noi suntem noi. Dar banii ti-i luam in continuare. Cam asa vine, nu? De ce niciun operator din Vest nu face asa ceva? Nu cumva e o interpretare cu rea intentie a normativelor europene? Posted Image

#1020
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am noul abonament din septembrie anul trecut. In tot acest timp am fost plecat din tara lunar, in unele luni chiar doua saptamani intr-o luna. Am avut luni in care mi-am consumat tot traficul de net, am facut si suplimentar chiar, nu am avut niciodata necazuri cu roamingul.
In ceea ce priveste minutele vorbite, nu le-am tinut niciodata socoteala, am nelimitat :)

Una peste alta sunt foarte multumit de conditiile de roaming....au ei alte bube, dar la roaming nu am ce comenta.

#1021
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Da, dar @AlexEn sustine altceva.

#1022
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Mai citeste o data ce am zis. Nu am zis ca se aplica automat la toata lumea, am zis ca se poate aplica, daca decide operatorul, dupa regulile operatorului.
In plus, daca in tara a consumat mai multe decat in roaming, atunci nu intra la abuz.

Inginerule, tu ai o ranchiuna dar nici tie nu ti-e clar de ce. Ti-am spus, daca consideri ca se aplica abuziv normele, poti face sesizare la ANCOM si BEREC. Sigur nu ar scapa vreunul ocazia de a da o amenda grasa.

Edited by AlexEn, 29 July 2018 - 17:55.


#1023
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Nu pot face sesizare si nici nu doresc deoarece furnizorul meu de telefonie mobila aplica in mod corect reglementarile de roaming, taxand suplimentar serviciul, fara artificii care sa confuzioneze si haotizeze clientii, cu cu extraoptiuni ultrascumpe, bunul plac sub forma "reguli" numai in favoarea lui si asa mai departe.

#1024
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Dacă utilizezi corect Posted Image ești tratat corect, dacă vrei să-i țepuiești nu o să îți reușească șmecheria! Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 29 July 2018 - 22:24.


#1025
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
A dracu corectitudine. Esti afara bagi o optiune de 10 euro si dupa o saptamana sau cateva zile te taie de la portie zicand ca faci abuz. Si f... si cu banii luati, viol pe fata.  Altgorimul pe care calculeaza ei este o scala logaritmica  pentru ca se face o medie pe x zile si cu cat te apropii mai mult de termenul de plimbat pe afara cu atat  mai repede iti scad resursele peste care Orange se crede abuzat. Alta ar fi situatia daca de la inceput ti-ar trimite un sms cand ai ajuns in roaming pana la data z (sau xx zile) poti folosii resursele alocate pentru roaming.
Daca nu bagi youtube pe autoplay si schimb de retete pe telefon inainte sa pleci ai pus-o conform altgoritmului.

Edited by IdI1, 30 July 2018 - 07:41.


#1026
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Resursele alocate in roaming le folosesti cata vreme sunt valabile (resursele din optiune cata vreme ai optiunea sau creditul, cata vreme esti in perioada activa). Cand esti trecut in abuz, esti notificat prin sms.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

micutu82

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate