Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sunt păgubit, deci sufăr - Despăgubire auto

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsergiu_gh, on 22 septembrie 2017 - 13:51, said:

Domnilor, mulțumesc. Pică faza cu aruncatul mașinii. O repar. Asta e, sunt încăpățânat.


Eu as incerca s-o repar sa mai trag de ea...pentru ca bani de alta masina, clar, n-am.... dar, daca tu ai nise bani pusi deoparte de alta masina.. mai sunt si alte variante.

Edited by Dany_Darke, 22 September 2017 - 16:53.
mai cu grija la limbaj


#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu am o cunostinta care are o masina tot din 2007 si ar vrea sa fie putin lovit si sa primeasca 7500 lei cash + epava cum spui tu. Dar nu are noroc :D

#21
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu mi-am reparat masina pe asigurarea celui care m-a lovit, s-a ocupat service-ul de recuperarea banilor de la firma de asigurari. Practic s-a facut deviz inainte, asigurarile l-au aprobat, ma rog, partial ca au mai taiat pe ici pe acolo, iar dupa ce au terminat reparatia cei de la service au trimis factura si dovezile reparatiei la asigurator.
Rapunsul a venit dupa cateva luni, au platit partial in prima etapa, iar au cerut poze si alte facturi si pana la urma au platit si restul.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Masina asta intentionai sa o lasi nepotilor mostenire?
Daca are asa valoare sentimentala, trebuia sa o tii in muzeu, nu pe strazi.
Eu zic sa o carpesti de banii ce-i primesti, si o mai calaresti cat se poate asa cum este.
E fix mandria si incapatanarea ta sa o repari la starea initiala.
O masina lovita nu mai e ce a fost. Nu se construiesc masinile pentru a fi ras reparate. Poate alea de razboi.  Astea sunt "expandable". De ce crezi ca unii prefera sa scape de o masina relativ noua si doar lovita usor? Pentru ca nu-si bat capul, nu merita efortul.  
Masina de 10 ani = 10% din valoarea de nou.  Hai ca prin  rabla ii mai creste valoarea la 1500 de euro.
De ce crezi ca proprietarii de masini de epoca ies cu masinile doar in cadrul unor evenimente orgabizate special? Pai daca isi lovesc piesele de muzeu, asiguratorii le rad in nas, si nici piese nu se gasesc pentru reparatii.  
O repari de 10000 de lei si asa o ai.
Mie mi-a picat un nuc pe masina la furtuna. Crezi ca ma pun sa vopsesc masina de 14 ani?  Asa sa o ia dracu. Nu ploua in ea, merge, asa ramane.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ce lonjeron ?! :lol: La lovitura aia doar daca era din plastilina avea ceva.
Ori poate la Hyundai sint facute la oha, posibil si asta.

Colegu", ia repede banii aia, ca sint destui, iti spun eu unde o faci foarte bine.

#24
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.07.2013
Am cerut închiderea topicului până nu ajung unii dintre voi la insulte.
Mi-aș fi dorit o discuție civilizată și fără caternici ieftine, legată de partea de hârțogăraie și libertatea mea de a-mi repara mașina ori la un service, ori jonglând cu două service-uri și unele piese luate de mine cu factură, astfel încât să mă apropii ca și cheltuială proprie de cei 10.000 de lei oferiți ca despăgubire. Nu știu unde am scris că vreau mai mult, de unde s-a dedus prostia asta.
Cu alte cuvinte, topicul viza pe cei care au fost în situația mea și au purces la repararea mașinii și dovedirea prin hârtii a acestei acțiuni.

O zi bună vă doresc.

Edited by sergiu_gh, 22 September 2017 - 14:40.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCiubex, on 22 septembrie 2017 - 13:53, said:

Mai sus recomandam sa ceri sfatul unui service de tinichigerie care lucreaza cu asiguratorul cu care ai nevoie, nu sa o repari pe "naspa" si sa iei banii de la asigurator. (am sa modific textul sa se inteleaga asta)
asiguratorul nu repara o masina la care e afectat lonjeronul. masina intra direct la dauna totala.
oricum, la ce lovitura are acolo, ar trebui sa se repare si sa ramana si un profit substantial.

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postsergiu_gh, on 22 septembrie 2017 - 14:38, said:

Am cerut închiderea topicului până nu ajung unii dintre voi la insulte.
Mi-aș fi dorit o discuție civilizată și fără caternici ieftine, legată de partea de hârțogăraie și libertatea mea de a-mi repara mașina ori la un service, ori jonglând cu două service-uri și unele piese luate de mine cu factură, astfel încât să mă apropii de cei 10.000 de lei oferiți ca despăgubire. Nu știu unde am scris că vreau mai mult, de unde s-a dedus prostia asta.

O zi bună vă doresc.
Ia 75 % + epava si o faci in orice vopsitorie, ce se vede din poza nu ai nimic foarte grav la ea, de sudat se sudeaza cam la orice tinichigerie, si daca stii sa cauti, ramai si cu bani.

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Asiguratorul iti ofera cateva variante din care tu alegi.
1. Iei banii oferiti si masina si ti-o repari tu.
2. Iei banii fara tinichea.
3. Repari masina intr-un service.

Daca alegi varianta 3, trebuie ca devizul de reparatie sa nu depaseasca suma oferita la punctul 2.
Altfel nu vor accepta reparatia si te vor pune musai sa alegi intre punctele 1 si 2.

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
La cum e lovita, e chiar rentabil sa le iei banii si sa pastrezi epava. Daca te apuci de dezmembrat motor, anexe, cutie, elemente de caroserie bune, interior si ce mai e bun la ea, scoti bani buni.

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Unii nu se pricepe sa face afaceri.

#30
ghetzi_jmenru

ghetzi_jmenru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2017
asculta ceti zic,, cu 50 de mil o faci k noua nu cont cat de rau ai lovita.
yo am un preten care tot asa o fo dana totala si am cautat una identica la dezmembrari si cu 40 mil era gata arata k noua
apoi o vanduto cu 200 mil si o mai primit si 100 mil de la asig=)))
ptr facturi cu reparati dak stai in buc te rezolv eu. am un preten cu servis si iti face facturi pe 100 mil ptr asig

#31
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Eu atat ii zic. Sa caute pe net cat costa usa soferului completa(cu tot cu oglinda). Si sa vada cat ia pe usa goala, cat ia pe geam, pe macara, pe masca, pe unitatea de comanda de pe usa, pe sistemul de inchidere, oglinda. O sa se cruceasca cand vede ca doar usa aia ajunge la 1000 de lei.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Asta a lui este ,,epava " :D

#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postghetzi_jmenru, on 22 septembrie 2017 - 14:59, said:

ptr facturi cu reparati dak stai in buc te rezolv eu. am un preten cu servis si iti face facturi pe 100 mil ptr asig
Normal ca ii face, ca apoi ii incaseaza el :D
Si proprietarul ramane cu teapa :D

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsamebo, on 22 septembrie 2017 - 15:04, said:


Normal ca ii face, ca apoi ii incaseaza el :D
Si proprietarul ramane cu teapa :D

Nu este fifi, dar tot troll este :lol:

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 22 septembrie 2017 - 14:51, said:

Asiguratorul iti ofera cateva variante din care tu alegi.
1. Iei banii oferiti si masina si ti-o repari tu.
2. Iei banii fara tinichea.
3. Repari masina intr-un service.

Daca alegi varianta 3, trebuie ca devizul de reparatie sa nu depaseasca suma oferita la punctul 2.
Altfel nu vor accepta reparatia si te vor pune musai sa alegi intre punctele 1 si 2.
Si punctu 3 se poate, cu precizarea ca tot ce depaseste suma din discutie va ramane nedecontat de asigurator

View Postghetzi_jmenru, on 22 septembrie 2017 - 14:59, said:

asculta ceti zic,, cu 50 de mil o faci k noua nu cont cat de rau ai lovita.
yo am un preten care tot asa o fo dana totala si am cautat una identica la dezmembrari si cu 40 mil era gata arata k noua
apoi o vanduto cu 200 mil si o mai primit si 100 mil de la asig=)))
ptr facturi cu reparati dak stai in buc te rezolv eu. am un preten cu servis si iti face facturi pe 100 mil ptr asig
Si eu cred ca am un prieten care ar putea imprumuta un abecedar..

View PostSerafim606, on 22 septembrie 2017 - 15:00, said:

Eu atat ii zic. Sa caute pe net cat costa usa soferului completa(cu tot cu oglinda). Si sa vada cat ia pe usa goala, cat ia pe geam, pe macara, pe masca, pe unitatea de comanda de pe usa, pe sistemul de inchidere, oglinda. O sa se cruceasca cand vede ca doar usa aia ajunge la 1000 de lei.
Si cine sta cu o masina ciopartita in fata blocului sau in curte cu lunile sau cu anii?

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Cum spune și colegul @tfmercedes, durează mult sa vândă mașina pe piese, si la final poate tot iese mai rau decat dacă o vindea întreaga.

Edited by Hider141, 22 September 2017 - 15:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate