Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Voi cum stați cu engleza?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

View PostSerafim606, on 22 septembrie 2017 - 15:25, said:

Eu stau capra si ea ma &#@* Posted Image.
Mama ei de engleza!
Looks like the goat is very fond of you

#20
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
In diploma de BAC am totul B2, dar eu sunt la nivel C1- C2.

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostBursul, on 22 septembrie 2017 - 15:19, said:

Cu engleza am inceput in clasa V-a.
- This is a pencil.
- This is a window.

Si pentru ca aveam note bune, am avut voie sa-mi aleg un nume in engleza. Mi se zicea BobPosted Image
Asta-mi aduce aminte de bancu' ala ;) cei mai "in vrasta" :) poate-l cunosc... Iliescu in deplasare in strainatate, suna la receptie si zice: "Tu ti tu tu tu tu" Aia disperati, "scuse me sir, I didn't get what you want", Iliescu iar "Tu ti tu tu tu tu"... Astia disperati isi aduc aminte ca au un angajat roman, si se duc la aia sa-l intrebe, ma ce vrea Iliescu de la noi?!? Si ala le traduce!..  Na, hai sa vedem cine stie ce vroia iliescu :D

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Am citit toate bancurile din sectiunea Fun inca de la primul topic. Bancul asta a fost de cel putin 4-5 ori p'acolo!

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostBursul, on 22 septembrie 2017 - 15:19, said:

Cu engleza am inceput in clasa V-a.
- This is a pencil.
- This is a window.
alt clasic din vremea scolii:
The pioneers are sitting in the classroom.
sau
The workers are going to the factory.

#24
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postjimmyboy9111, on 22 septembrie 2017 - 13:59, said:

Eu personal, consider ca stau foarte bine cu engleza..ma incurca accentul foarte mult in conversatii, parca am voce de copil:))..nu stiu de ce:|..cat despre filme, si eu le prefer cu subtitrare, dar o prefer in engleza..imi place sa si citesc in timp ce ma uit la un film:P..e doar o preferinta de-a mea..pot foarte lejer sa urmaresc si fara subtitrare.

Dar, eu nu inteleg cum te poti juca jocuri pe PC, daca nu intelegi engleza:|
La jocuri nu aveam problemă, niciuna. În ultima vreme nu mă mai joc, dar nu din cauza limbii engleze.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostRedDev, on 22 septembrie 2017 - 14:02, said:

Badass e să te uiți la film dublat Ă®n Rusă și subtitrat Ă®n Engleză. Panymaeși?

So, silver spoon ha?

View PostHamdoulillah, on 22 septembrie 2017 - 15:56, said:


Asta-mi aduce aminte de bancu' ala ;) cei mai "in vrasta" :) poate-l cunosc... Iliescu in deplasare in strainatate, suna la receptie si zice: "Tu ti tu tu tu tu" Aia disperati, "scuse me sir, I didn't get what you want", Iliescu iar "Tu ti tu tu tu tu"... Astia disperati isi aduc aminte ca au un angajat roman, si se duc la aia sa-l intrebe, ma ce vrea Iliescu de la noi?!? Si ala le traduce!..  Na, hai sa vedem cine stie ce vroia iliescu :D

Iliescu bea cafea, ceausescu era cu ceaiurile

#26
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Mie mi-a plăcut cât am fost la şcoală, cu engleza îmi mai săltam şi eu media. Posted Image
Pe PC/telefon sau alte device-uri mă enervează să am altă limbă în afară de engleză. Din păcate în ultimii ani nu prea am avut cu cine să comunic verbal iar accentul e cam neşlefuit, conform Wikipedia (click) m-aş încadra la nivelul C1.

#27
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Frica de accentz, focusul pe accent e una din cele mai mari greseli ce le poate face un incepataor intr'o limba ca engleza. Am auzit ca la limbile asiatice e o problema.
Dar la engleza... vorbiti. Sa nu va pese de accent, dati drumul la gura.
Dar la noi cultura baga pumnul in gura celui ce nu stapaneste bine o alta limba. L'ai auzit ma cum vorbea? Ce engleza de balta, vaporean etc avea si el. Etc etc etc.
Si uite asa apar angoase si omul in lc sa invete, sa evoluez2 se inchide in el.

#28
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postargentum, on 22 septembrie 2017 - 22:35, said:

Frica de accentz, focusul pe accent e una din cele mai mari greseli ce le poate face un incepataor intr'o limba ca engleza. Am auzit ca la limbile asiatice e o problema.
Dar la engleza... vorbiti. Sa nu va pese de accent, dati drumul la gura.
Dar la noi cultura baga pumnul in gura celui ce nu stapaneste bine o alta limba. L'ai auzit ma cum vorbea? Ce engleza de balta, vaporean etc avea si el. Etc etc etc.
Si uite asa apar angoase si omul in lc sa invete, sa evoluez2 se inchide in el.

La faza cu accentul, este nevoie sa vorbesti cu cineva din tara respectiva, pentru a-ti modifica putin vocea, timbrul.sa vezi cum au ei accentul, cum se exprima ei..nu e ceva ce poti face acasa, esti cumva obligat sa stai o perioada la ei in tara, cel putin, pentru a vorbi la nivel de nativ.

Si eu am un accent in egleza foarte nasol, am vorbit cu cativa  prietenei straini pe skype, si pot sa zic, ca sunt praf la capitolul asta, am nevoie de putina exersare:)

Si la noi se poate observa acest lucru, daca te duci si stai o perioada in maramures (de exemplu), vei incepe sa-ti schimbi putin accentul si sa vorbesti ca ei:)..mie mi s-a intamplat..am avut nevoie de o perioada de acomodare pentru a-mi reveni

#29
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Foarte bine spus insa pt a invata un accent iti trebuie minim 2-3 ani in acea tara. Si chiar si atunci il vei invata doar pe cel local-din zona respectiva. Mie cel putin mi-au trebuit 2-3 pt a invata spaniola ( castiliana) cu accent catalan.
Iar daca nu vorbesti decat ocazional o limba vei constata ca nu uiti doar accentul ci uiti limba cu totul deci vei uita cum se spune unui lucru in acea limba si implicit te vei exprima din ce in ce mai greu

Edited by Nytro84, 23 September 2017 - 10:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate