Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Voi cum stați cu engleza?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Mi mi-a plăcut mult în generală și până în liceu, eram obsedat de ea, aș fi fost dispus să vorbesc non-stop în engleză, ascultam melodii în engleză apoi de prin liceu am început s-o cam urăsc și să ADOR doar limba română (deci text în română preferabil, filme musai cu subtitrarea în română, dacă dublate e prea mult).  Îmi poate plăcea să formulez, să scriu și să vorbesc în engleză, în limita cunoștințelor însă NU îmi place extraordinar de mult spre deloc să citesc fraze lungi sau să ascult discursuri lungi în engleză. Cum se explică asta sau ce înseamnă despre mine? Că mă rezum doar la noțiuni de bază (nu știu avansat, am rămas cu ce se preda în generală iar în liceu făceam când și când ceva nou). Azi m-am gândit la asta, fiindcă vroiam să citesc un articol în engleză cam lung și mi se părea dificil.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 dannyetlv, on 22 septembrie 2017 - 13:24, said:

Cum se explică asta sau ce înseamnă despre mine?

Explicatia este foarte simpla,da' sa nu te superi.
Adica ai un caracter superficial si lipsit de ambitie si vointa.Asta,asa repede,dupa cele cinci randuri din postarea de mai sus.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

Voi cum stați cu engleza?
La mine e asa. Merg prin centrul München-ului si sunt intrebat de un turist:
- Excuse me, do you speak english?
- Ja!

Csf, n-ai csf!!!

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se rezolva prin invatare si intelegere.

Engleza suna bine dar are si o caracteristica stupida in faptul ca foloseste uzual expresii plastice si figuri de stil inclusiv in limbaj tehnic - chestie ridicol de absurda cu rare dar notabile exceptii.
Din acest motiv, pt. chestiuni tehnice, specificatii, manuale si instructiuni se recomanda mai mult franceza care e o limba mai exacta ( si ea cu unele exceptii...), si limba celor care au facut academia franceza si sistemul international de masuri.
Insa odata invatata engleza, se pot deprinde sensurile cuvintelor si expresiilor inclusiv pt limbajul tehnic, in f. de context si in f. de nivelul de invatare, si e normal sa fie cunoscute de toata lumea pt. ca engleza e internationala standard.

Nu ai scuze sa nu sti engleza in sec 21, nici daca esti un "special snowflake"...; esti considerat pur si simplu retard...

Daca era vorba de germana acolo treaba e mai subiectiva, scrisul gotic este mai obositor, mai ales suprapus peste cuvinte compuse din 27 de litere, chiar daca in sine nu e ceva complicat, ba chiar e cam infantil...

Edited by loock, 22 September 2017 - 13:48.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Parerea mea este sa continui sa studiezi si sa aprofundezi limba romana, degeaba o adori, se poate observa ca n-ai ajuns s-o stapanesti asa cum ar trebui.
Vezi ca formulezi ciudat (twisted) anumite propozitii sau fraze, ca si cum ai gandi intai in engleza si apoi ai traduce in romana. Despre punctuatie, nu mai zic...

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
O limbă nu se uită așa ușor. Dacă tu ai trecut subit la filme cu subtitrare înseamnă că, de fapt, n-ai știu niciodată engleză. Cel mult ai fost obsedat de niște replici care sunau cool și erau like la modă printre puștii de aceeași vârstă cu tine. La un moment dat te-ai plictisit de romgleză și ai rămas la o limbă, respectiv româna.

Ce-ți pot sugera este să te pui cu burta pe engleză. Nu trebuie să-ți placă, dar în zilele noastre e obligatoriu să o știi cam la orice loc de muncă serios. Sau dacă engleza chiar nu-ți place, atunci altă limbă. Franceză, germană... orice. Măcar o limbă de circulație internațională e bine să știi, măcar la nivel conversațional de bază. Mie îmi pare rău că nu știu și alte limbi în afară de română și engleză. Posted Image

Edited by alexcrist, 22 September 2017 - 13:43.


#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La gugãl/translate dacã te pricepi n-ai treabã-n imperiul habsburjic. Tilifon performant sã ai și sã recunoascã ce zici...

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
'u guts 2 watch dem movies with english subs , 'u feelin' me bro' ?

#9
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
Eu personal, consider ca stau foarte bine cu engleza..ma incurca accentul foarte mult in conversatii, parca am voce de copil:))..nu stiu de ce:|..cat despre filme, si eu le prefer cu subtitrare, dar o prefer in engleza..imi place sa si citesc in timp ce ma uit la un film:P..e doar o preferinta de-a mea..pot foarte lejer sa urmaresc si fara subtitrare.

Dar, eu nu inteleg cum te poti juca jocuri pe PC, daca nu intelegi engleza:|

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Badass e să te uiți la film dublat în Rusă și subtitrat în Engleză. Panymaeși?

#11
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
ncsf.
csf?

#12
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
C2
C1
C1
C2
C1

Asa scrie pe diploma de bac.

#13
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Am invatat-o fara sa vreau uitandu-ma pe cartoon network.. cumva asociam involuntar sunetele cu actiunile si pricepeam in mare. Am bagat cablu in casa cu putin timp inainte sa incep sc. generala, si cand prindeam televizorul bagam cn grupa mare. Au vazut ai mei ca inteleg filmele fara sa ma uit la subtitrare, am bagat cateva meditatii la engleza, si aia a fost. Si de atunci o tot perfectionez...

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
În curând o să ai un aparat la purtător care-ți va traduce în timp ce vorbești cu un străin, în orice limbă. De fapt cred că există deja, cum au ăia pe la Parlamentul european. Cred că în urmatorii zece ani nu va mai constitui un avantaj să știi "limbi". Google deja lucrează la asta.

E și absurd ca în secolul 21 când facem asemenea progrese în IT și inteligență artificială să fie un impediment în comunicare multitudinea de limbi de pe glob.

#15
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Handicarpati, on 22 septembrie 2017 - 13:58, said:

'u guts 2 watch dem movies with english subs , 'u feelin' me bro' ?
my brother from another mother! Posted Image

Edited by althea, 22 September 2017 - 16:21.
citat mesaj sters


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nivelul meu este : " for_inglish_pres_tu " ....sau " tu_di_erport "

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Cu engleza am inceput in clasa V-a.
- This is a pencil.
- This is a window.

Si pentru ca aveam note bune, am avut voie sa-mi aleg un nume in engleza. Mi se zicea BobPosted Image

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Eu stau capra si ea ma f*te :lol:.
Mama ei de engleza!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate