Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tigai - gatit fara ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFane, on 23 septembrie 2017 - 18:57, said:

ce ulei de masline folositi voi la prajit? ca stiam ca nu se recomanda cel extravirgin, pe motiv ca strica gustul a ce gatesti. el fiind usor amarui, chestie care da foarte bine la o salata de exemplu, dar nu prea e ok la prajit. la prajit stiam ca-i indicat cel din turte (denumit si Ulei de măsline Pomace sau Ulei de măsline Sansa), asta daca insisti sa folosesti ulei de masline la prajit.

uleiul de masline are un punct de ardere foarte scazut, daca il arzi se produc substante cancerigene. Grecii si italieni spre exemplu gatesc cam orice cu ulei de masline, pentru ca stiu temperatura corecta, niciodata nu incing foarte puternic uleiul cat sa il "strice". Cel mai recomandat este un ulei cu un punct de ardere ridicat si cu un gust neutru si fara colesterul.

Eu gatesc cu ulei de rapita pentru ca are colester scazut, are punctul de ardere undeva la 220 de grade si un gust neutru. Pentru prajeli este cel mai recomandat. Pentru paste folosesc ulei de masline, dar niciodata nu ridic focul prea tare.

#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFane, on 25 septembrie 2017 - 12:04, said:


de la cartofi prajiti ia-ti la revedere. fara ulei iti ies scrijele, daca pui ulei adsorb mult si nu mai corespund regimului. in privinta carfofilor o sa trebuaisca sa cauti alte metode de a-i gati.

Se pot face si prajiti fara sa absoarba mult ulei, prin metoda lui Heston Blumenthal: triple cooking...

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
esti sigur ca prin metoda asta cartofii nu absorb mai mult de 5gr de ulei / portie?

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt sigur ca absorb mai mult de 5g/porție, dar nu am văzut nicăieri o astfel de limita, in discuția de pana acum :).
Spuneai tu ceva parca, despre un regim mai vechi, dar aia e altceva.
Revenind, absorb mai mult de 5g, in mod cert. Însă in același timp absorb mult mai putin decât prin metoda standard.

#59
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Sa tineti cont si de gustul alimentelor gatite fara ulei. Nnevasta-mea isi mai face omlete fara ulei, am incercat si eu de cateva ori si aveau gust de ou copt, nu mi-au placut. La fel si cartofii, daca ii faci fara ulei in vreo minune de tigaie "vazuta la TV", ies probabil inabusiti sau ceva de genul. Daca ceea ce gatiti nu are grasime proprie, atunci nu obtineti nimic gustos fara sa adaugati macar un pic de ulei. La carne merge gatitul fara ulei, mai ales daca este putin impanata, sau daca se foloseste carne tocata cu ceva mai multa grasime [la chiftele de exemplu]. La fel la carnatii proaspeti --- eu ii fac de ceva vreme pe gratar sau in tigaie fara ulei si ies foarte buni ---mult mai buni decat prajiti in ulei. Concluzia ar fi ca sunt cateva alimente ce se pot praji cu foarte putin ulei sau chiar deloc  --- legume sotate, omleta, carnati, carne impanata, dar majoritatea nu se fac fara ulei - cartofii prajiti trebuie prajiti in ulei, altfel obtineti altceva, nu cartofi prajiti.

#60
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 22 septembrie 2017 - 17:21, said:

Ei hai! Pe asta de unde ai scos-o? ������
Exista sortimente de mâncăruri cu carne nepreparata termic (vezi tartarurile, sushi, sashimi) care conform logicii tale, ar însemna moarte sigura ������

Da, dar nu cu orice carne și nu preparată oriunde. Bacteriile nu sunt neapărat în carne la tăiere, se pot dezvolta când dau de anumite temperaturi. E foarte important lanțul. Carnea de vită e considerată mai sigură pentru că e o carne mai densă, iar bacteriile se dezvoltă la suprafață. De-asta o poți prepara în sânge. Dar dacă o toci, deja amesteci bacteriile alea formate la suprafață.

Acum ideea e nu că mori cu siguranță dacă mănânci carne care nu e preparată corespunzător. Dar te supui unor riscuri și se poate ajunge la moarte, mai ales dacă ai sistemul imunitar slăbit sau ai alte probleme. De cele mai multe ori organismul tău distruge bacteriile astea, dar se întâmplă să dea greș. Și în funcție de tipul bacteriei pot apărea complicații. De la diaree până la accidente vasculare, insuficiență renală, , pierderi de sarcină sau chiar paralizii. Adică nu e așa, "e, mănâncă lumea biftec și sushi, n-am ce să pățesc dacă nu mai gătesc carnea".

Carnea luată din comerț poate fi cu atât mai periculoasă dacă nu s-au respectat toate normele. Dacă nu a fost răcită la timp, la temperatura la care trebuie, dacă s-a transportat aiurea, dacă a trecut mult timp de când ai cumpărat-o până ai preparat-o.

Edited by SmurfK, 21 October 2017 - 20:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate