Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Oamenii fac copii când sunt nemulțumiți de viața lor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015

View PostValmont43, on 22 septembrie 2017 - 08:56, said:

nu gasesc in enumerarea ta nicio motivatie din dragoste...adica un copil ar trebui sa reprezinte strict materializarea iubirii dintre 2 adulti, orice alta motivatie de a face copii este o aberatie, de-aici vin toate problemele sociale si toate necazurile...

Prima categorie fac copii din dragoste: "Unii fac copii pentru ca pur si simplu isi doresc asta."

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postaltnume, on 22 septembrie 2017 - 07:31, said:

Banii nu aduc fericirea?
Corect, dar in 90% din cazuri banii suficienti impiedica nefericirile de care sufera saracii.

Eu as spune in felul urmator:

Omul contemporan nu mai stie sa-si gaseasca fericirea fara a avea bani, iar cand are banii, descopera ca fericirea generata de banii dupa care a alergat, e doar o iluzie, nu exista. Posted Image

Omul cu bani e insa mai linistit, mai putin stresat, eventual. Unii nici atunci.

Edited by Phobos, 22 September 2017 - 09:48.


#39
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 09:17, said:

Bravo, bravo ! Posted Image
Bravo că ai reușit să citești un rând din ce am scris.
Te invit să citești și celelalte 11 rânduri care fac parte din răspunsul meu, așa poate vei înțelege ideeaPosted Image
Care idee?
Ce vrea sa insemne extensii?
Negi un lucru normal si firesc pentru orice vietate de pe planeta.
Supravietuirea.

Mdea, suntem civilizati, am descoperit limbaju' articulat, scrisu', am construit orase, draci , laci, da' tot tre' sa ne futem si sa facem copii.
Nu, nu la copiator.
Sa traiesti doar pentru a baga la maț si a trage pe pubipla nu mi se pare corect.

Cine spune de orfelinate si alte magarii, ma-sa e Victor Ponta.

#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 30.04.2007
o scriu si o sustin la infinit ..
cetepe'u era infinit mai bun ca sriitor de saians ficsan decit ca analist politic ..

sa nu-mi ziceti ca nu i-ati citit nici macar o opera .. cautati in almanahurile anticipatia.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Mi s-a părut amuzant Prelipceanu în fragmentul de discuție, el finuț și naiv ca o domnișoară, spunând că omul vrea copil pentru "o viață, un destin, să pui pe picioare un om".. și încruntatul CTP tăindu-i elanul cu un topor în moalele capului :))

#42
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postfuturist, on 22 septembrie 2017 - 09:47, said:

1. Care idee?
Ce vrea sa insemne extensii?

2. Negi un lucru normal si firesc pentru orice vietate de pe planeta. Supravietuirea.

3. Sa traiesti doar pentru a baga la maț si a trage pe pubipla nu mi se pare corect.


1. Extensii înseamnă rezultatele care provin dintr-un interior echilibrat ( acesta ar trebui să fii tu ) , sprijin înseamnă rezultatele care provin dintr-un mediu dezechilibrat și labil.
Dacă faci un copil pentru că tu deja ești fericit, puternic și echilibrat în viață, atunci copilul este o extensie a ta.
Dacă faci un copil ca să te facă fericit, ca să îți dea putere, ca să îți umple golul interior, atunci copilul este doar un sprijin , un fel de cârjă mentală.

2. Supraviețuirea nu are nicio legătură cu acest subiect. Omenirea ( fie că le place persoanelor mai primitive sau nu ) , evoluează.

Au trecut vremurile când făceau oamenii concurs la făcut copii doar ca să răspândească neamurile.
Acum oamenii fac copii ca să le transmită niște valori și să îi facă oameni capabili de evoluție intelectuală, ceea ce este mai mult decât supraviețuire.
De supraviețuit pot și maimuțele și paraziții.Posted Image
Până acum oamenii se gândeau într-o creștere a populației cantitativă, acum oamenii mai evoluați se gândesc la o crește calitativă.
Mai pe scurt : dacă vrei să aduci un copil pe lume doar ca să-i inspiri mentalitatea ta infectă, mai bine nu-l aduce pe lume .

3. Nici mie.
La fel cum nu mi se pare corect nici să faci copii ca apoi să te hrănești din ei, fie financiar, fie emoțional, ca un parazit.

Edited by AL_DRAGON, 22 September 2017 - 10:08.


#43
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Parerea mea: in tarile cu nivel ridicat de trai (s-a amintit aici Finlanda), sau la persoanele cu nivel ridicat de trai, eu cred ca lipsa copiilor vine dintr-o forma de egoism. Copilul este vazut ca un factor perturbator, al carierei, al modului de viata, al relatiilor cu partenerii, cu prietenii. Si din egoism, preferi sa nu-ti deranjeze nimeni viata.
Iar egoismul e hranit de educatie si de societate. Esti invatat din frageda pruncie ca pe primul loc in lista de prioritati trebuie sa fie mereu propria persoana si ca tu singur, prin fortele proprii, poti reusi orice.
Pentru tineri, un eventual copil (o ”sarcina”) este promovat mereu ca fiind ceva ”nedorit”, ”neprogramat”, sunt promovate anticonceptionalele ca obisnuinta, avortul ca solutie facila, si astfel, incet-incet, in subconstient se instaleaza ideea ca ”nu acum, mai tarziu”... Oricum, toti tinerii cred ca pot face orice in viata, inclusiv un copil, exact atunci cand vor ei, cand ei calculeaza si hotarasc momentul.
Doar ca nu pentru toti functioneaza viata chiar asa. Majoritatea cand ajung sa-si doreasca un copil, constata ca nu se mai poate, din cauza varstei. Unii reusesc, altii nu. Per total, sporul natural scade.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 22 septembrie 2017 - 07:52, said:

Cu cat nivelul de trai a crescut, [....]iar copilul a devenit o cheltuiala din ce in ce mai mare/enorma.
Hmmmmm, eu zic ca-i chiar pe dos: cu cat ai bani mai multi, cheltuielile cu copilul vor reprezenta un procent tot mai mic din venituri.

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cu cat ai mai multi bani pretentiile cresc enorm!

#46
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postmariachi, on 22 septembrie 2017 - 10:09, said:

Parerea mea: in tarile cu nivel ridicat de trai (s-a amintit aici Finlanda), sau la persoanele cu nivel ridicat de trai, eu cred ca lipsa copiilor vine dintr-o forma de egoism.

Dar că țăranul face copil ca să îl ajute la gospodărie și să îl îngrijească la bătrânețe nu ți se pare egoism, așa-i ?

Sau că familia generică din România face copil ca să se mândrească altora de ce are el, sau ca să folosească acel copil pentru a-și umple golul singurătății și al disperării în viață nu ți se pare egoism, așa-i ?

Edited by AL_DRAGON, 22 September 2017 - 10:15.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 10:07, said:

acum oamenii mai evoluați se gândesc la o crește calitativă.
De aceea ne indreptam spre un fel de Idiocracy? :habarnam:

#48
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostKarhu, on 22 septembrie 2017 - 10:15, said:

De aceea ne indreptam spre un fel de Idiocracy? Posted Image
Cine a zis că nu există încă destui idioți ?
Și după cum vezi, ei sunt cei care sunt tare obsedați de făcut copii.

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
CTP are copii?

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Cert este că nimeni nu se gândește la perpetuarea speciei care este scopul natural și primar în a procrea. Asta mă duce la concluzia că într-adevăr oamenii fac copii din egoism și propriul interes.

#51
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 10:07, said:

Acum oamenii fac copii ca să le transmită niște valori și să îi facă oameni capabili de evoluție intelectuală, ceea ce este mai mult decât supraviețuire.
Atîta doar că nu prea mai fac, că asta e discuția. Deci nu prea au cui să transmită acele valori. De unde rezultă că acest set de valori e falimentar, nesustenabil, conține germenele autodistrugerii.
La ritmul ăsta de creștere, societatea actuală, depozitara valorilor de care vorbești, e la vreo 2 generații de dispariție. Deci, ceva trebuie schimbat, ceva e greșit.

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 22 septembrie 2017 - 10:14, said:

Cu cat ai mai multi bani pretentiile cresc enorm!
Asta cand lipseste autocontrolul si parintele vrea sa demonstreze ceva, prin copil :)
Eu zic ca nu-i tocmai normal sa nu ai liniste daca odrasla nu-i plina de aur si diamante, lunar haine de mii de euro, Lamborghini la 18 ani etc etc. Copiii crescuti in felul acela de obicei cam pierd contactul cu realitatea...

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 10:17, said:

Cine a zis că nu există încă destui idioți ?
Cica exista din ce in ce mai multi Posted Image

Edited by Karhu, 22 September 2017 - 10:21.


#53
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 10:07, said:

1. Extensii înseamnă rezultatele care provin dintr-un interior echilibrat ( acesta ar trebui să fii tu ) , sprijin înseamnă rezultatele care provin dintr-un mediu dezechilibrat și labil.
Dacă faci un copil pentru că tu deja ești fericit, puternic și echilibrat în viață, atunci copilul este o extensie a ta.
Dacă faci un copil ca să te facă fericit, ca să îți dea putere, ca să îți umple golul interior, atunci copilul este doar un sprijin , un fel de cârjă mentală.

2. Supraviețuirea nu are nicio legătură cu acest subiect. Omenirea ( fie că le place persoanelor mai primitive sau nu ) , evoluează.

Au trecut vremurile când făceau oamenii concurs la făcut copii doar ca să răspândească neamurile.
Acum oamenii fac copii ca să le transmită niște valori și să îi facă oameni capabili de evoluție intelectuală, ceea ce este mai mult decât supraviețuire.
De supraviețuit pot și maimuțele și paraziții.Posted Image
Până acum oamenii se gândeau într-o creștere a populației cantitativă, acum oamenii mai evoluați se gândesc la o crește calitativă.
Mai pe scurt : dacă vrei să aduci un copil pe lume doar ca să-i inspiri mentalitatea ta infectă, mai bine nu-l aduce pe lume .

3. Nici mie.
La fel cum nu mi se pare corect nici să faci copii ca apoi să te hrănești din ei, fie financiar, fie emoțional, ca un parazit.
1. Un interior echilibrat iti spune si ca trebuie sa ai urmasi.
Nu, nu sa-ti aduca apa cand esti la ATI.
Si nu, copilu' nu e o extensie.
Copilu' e o bucurie vie, care iti modeleaza viata asa cum nici nu te astepti.
Copilu' e ce vrea el sa fie. Tu esti doar indrumator.


2. Omenirea involueaza.


3.Aici suntem de acord.

#54
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcaiuscorneliu, on 22 septembrie 2017 - 00:32, said:

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu spune că natalitatea e condiționată de siuația economică, dar nu în sensul așteptat: cu cât oamenii sunt mai mulțumiți de viața lor, cu atât sunt mai puțin dispuși să aibă copii. El a dat exemplul Finlandei, o țară prosperă din punct de vedere economic, dar în care natalitatea a scăzut foarte mult.

http://m.digi24.ro/s...iata-lor-797579

Interesantă abordarea CTP și trebuie să recunosc că după părerea mea nu este chiar atât de departe de adevăr.
CTP vorbește despre abordarea ușoară de a crește natalitatea.

Abordarea grea e să îi faci pe toți milionari în euro, ai să vezi că și atunci crește natalitatea, dacă bărbatul e cel care aduce banii.

Ba mai mult, e mult mai sigur pentru un bărbat milionar să îi trântească femeii câțiva copii, pentru a reduce riscul de divorț și deci de împărțire a milioanelor de euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate