Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Oamenii fac copii când sunt nemulțumiți de viața lor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#181
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlupini, on 07 octombrie 2017 - 12:40, said:

dar tot progres e.
A drac'lui progres, sa mergi catre extinctie!
Pai atunci trasul unui glonte in cap, simultan, de catre tot poporul inseamna ca e maximul de progres posibil!
Hai, care dati startul?

#182
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Well, daca te apuci de făcut copii la patruj' de ani, o faci pt că fix ce zice CTPu. Sau s o bifezi și p asta, sa aibă cine sa ți ducă numele mai departe. Lol

Dar cine face copil de tânăr, îl face pt că iubește. Punct.

#183
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKarhu, on 07 octombrie 2017 - 18:29, said:

A drac'lui progres, sa mergi catre extinctie!

Au fost cinci extincţii majore în istoria geologică a Pământului, şi alte 20 mai mici. Nu ar fi nici prima dată nici ultima când o specie dispare, şi e înlocuită de una care se adaptează mai bine mediului. Şi acesta, spun tot mai mulţi, va fi...Inteligenţa Artificială, care nu va avea nicio problemă cu poluarea, şi "creierul" artificial va putea face mult mai multe operaţiuni pe secundă decât cele 1015 pe care le poate face creierul nostru biologic.

Însă, cum se spune, nimic nu se pierde totul se transformă, aduc în discuţie o idee a lui Max Tegmark, de la M.I.T., pe care am citit-o într-o recenzie a ultimei lui cărţi - Viaţa 3,0 (Life 3.0).

Tegmark, după ce dă o posibilă definiţie a vieţii, spune că aceasta, viaţa, pe Terra, se organizează în trei stadii evolutive:

1. Viaţa 1,0 (stadiul biologic), e cel în care organismelor li se dezvoltă corpul biologic (harware), şi structura de funcţionare a sistemului nervos central (software).

2. Viaţa 2,0 (stadiul cultural), e cel în care organismelor li se dezvoltă în continuare corpul biologic, dar îşi creează ele însele soft-ul, prin apariţia gândirii şi a culturii.

3. Viaţa 3,0 (stadiul tehnologic), e cel în care organismele deja foarte inteligente, îşi vor dezvolta ele însele şi corpul biologic dar şi soft-ul gândirii, adică, evoluţia nu va mai fi adaptarea la mediu, ci mediul va fi adaptat evoluţiei voluntare a viitoarelor fiinţe pseudo-umane.

Edited by lupini, 08 October 2017 - 12:03.


#184
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlupini, on 08 octombrie 2017 - 12:01, said:

...
Deci cu care specie foarte inteligenta va fi inlocuit omul?
Inteligenta artificiala nu e specie, e o ''unealta'' a speciei noastre...

#185
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

View PostASCENDED, on 22 septembrie 2017 - 00:39, said:

Eu cred că jurnalistul ăsta interpretează greșit statisticile.
CTP s-a prostit demult. E doar o relicva post-decembrista care trebuia sa se pensioneze demult.   Isi da cu parerea pe orice domeniu, dar el nu stie un rahat.
Ma mir ca inca mai sunt romani care il baga in seama in era forumistica.


De altfel, nu cred ca un om nemultumit de propria viata s-ar apuca de facut copii  daca nu are resurse sa  se intretina pe el, dar o familie intreaga.

Edited by kirkik, 08 October 2017 - 16:44.


#186
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu cred ca in urmatorele decenii vom vedea legi mai stricte pentru integrarea celor care migreaza in tarile gazda. De exemplu, gemania are un spor negativ, dar populatia continua sa creasca lent, datorita migratiei economice. Va fi ceva de genul: "veniti aici sa munciti, trebuie sa respectati urmatoarele traditii culturale".

Romania nu va mai avea spor natural bun multi ani de acum inainte datorita migratiei economice a tinerilor. Probabil daca nu eram in UE si migratia fortei de munca ar fi fost mai limitata, probabil sporul natural ar fi cost cu 0.1 sau 0.2 mai mare.

#187
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

https://lucianmindru...ari-in-decenii/

#188
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006

View Postlupini, on 08 octombrie 2017 - 12:01, said:

Au fost cinci extincţii majore în istoria geologică a Pământului, şi alte 20 mai mici. Nu ar fi nici prima dată nici ultima când o specie dispare, şi e înlocuită de una care se adaptează mai bine mediului. Şi acesta, spun tot mai mulţi, va fi...Inteligenţa Artificială, care nu va avea nicio problemă cu poluarea, şi "creierul" artificial va putea face mult mai multe operaţiuni pe secundă decât cele 1015 pe care le poate face creierul nostru biologic.

Însă, cum se spune, nimic nu se pierde totul se transformă, aduc în discuţie o idee a lui Max Tegmark, de la M.I.T., pe care am citit-o într-o recenzie a ultimei lui cărţi - Viaţa 3,0 (Life 3.0).

Tegmark, după ce dă o posibilă definiţie a vieţii, spune că aceasta, viaţa, pe Terra, se organizează în trei stadii evolutive:

1. Viaţa 1,0 (stadiul biologic), e cel în care organismelor li se dezvoltă corpul biologic (harware), şi structura de funcţionare a sistemului nervos central (software).

2. Viaţa 2,0 (stadiul cultural), e cel în care organismelor li se dezvoltă în continuare corpul biologic, dar îşi creează ele însele soft-ul, prin apariţia gândirii şi a culturii.

3. Viaţa 3,0 (stadiul tehnologic), e cel în care organismele deja foarte inteligente, îşi vor dezvolta ele însele şi corpul biologic dar şi soft-ul gândirii, adică, evoluţia nu va mai fi adaptarea la mediu, ci mediul va fi adaptat evoluţiei voluntare a viitoarelor fiinţe pseudo-umane.

Io mă gîndesc că mai există o cale către care se poate evolua: colonizarea altor planete. Io așa aș vedea evoluția finală a omenirii, nu către organisme tehnologice, ci către mutarea la timp pe alte planete. Asta ar fi adaptarea evoluționistă perfectă la mediu.Să poți să scapi de pe o planetă, cînd rămîne fără resurse sau cînd se duce naibii clima.
Momentan nu știm dacă așa ceva e posibil.

Edited by abancor, 08 October 2017 - 22:23.


#189
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKarhu, on 08 octombrie 2017 - 15:45, said:

Inteligenta artificiala nu e specie, e o ''unealta'' a speciei noastre...

Unii spun că deja omul ar fi o unealtă Inteligenţei Artificiale. Şi, cine ştie, poate că Internetul, cu miliardele de unităţi legate între ele, precum neuronii unui creier, se foloseşte de noi ca de unelte, fără a băga de seamă.




View Postabancor, on 08 octombrie 2017 - 22:22, said:

Io mă gîndesc că mai există o cale către care se poate evolua: colonizarea altor planete.

Colonizarea altor planete de către corpurile biologice, nu se poate face. Omul nici măcar la înălţimea de 200 de kilometri de Pământ nu poate trăi mai mult de 1 an. Corpul biologic uman a apărut pe Terra, s-a adaptat Terrei, şi aici va rămâne. Dacă va fi o colonizare, va fi făcută de Inteligenţa Artificială nebioloigică.

Însă, eu spun că nu va exista nicio colonizare a altor planete, deoarece se va descoperi dimensiuni superioare celor 3+timpul cunoscute, şi va fi o migraţie acolo.

Edited by lupini, 09 October 2017 - 13:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate