Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oamenii fac copii când sunt nemulțumiți de viața lor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#19
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postdorin_2k, on 22 septembrie 2017 - 05:50, said:

Clar: cetepeul are inceput de sfarsit.
Deontologul nu mai are subiecte de dezbatut? Nu mai are nici turnee de tenis de analizat?

Pe zi ce trece realizez cat de penibil devine omul asta.

#20
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Ctp a spus un adevar urat, dar a generalizat din greseala, e clar ca nu toti copiii-s facuti asa, poate doar a vrut sa spuna subtil ceea ce nu se spune la tv despre Romania.

Edited by Handicarpati, 22 September 2017 - 06:55.


#21
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postcaiuscorneliu, on 22 septembrie 2017 - 00:32, said:

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu
Asta le stie pe toate. E maistru in dat cu parerea. Macar castiga bani din asta.

#22
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Mulți oameni fac copii pentru a da sens vieții lor - asta cred ei, adică.

Gândirea tipică de părinte care mai încolo va ajunge ori un tiran, ori un frustrat, este : ” Copilul acesta va da sens vieții mele. ”

Acești oameni nu realizează că sensul vieții mele sunt EU, și dacă la acest nivel sunt probleme, atunci degeaba mai punem peste asta alte straturi, că întreaga structură va fi labilă.

Pentru că omul care este în echilibru își ajunge sieși.
Asta nu înseamnă că este asocial, ci că este în stare să trăiască o viață armonioasă și prosperă și pe cont propriu, fără să se folosească de sprijin precum un partener sau un copil.
Partenerul și copilul trebuie să fie niște extensii ale omului, nu un sprijin al omului.

Când aud că cineva face copii pentru ”a da sens vieții”, deja știu că acei părinți vor ajunge peste 10 ani fie să îl controleze pe copil, fie să încerce să îl facă să fie versiuni ale lor, fie să se bage în viața lui prea mult, fie să îl indoctrineze cu ideea că el este făcut pentru a avea grijă de părinții lui.
Nu, copilul meu nu îl fac să aibă grijă de mine, EU trebuie să am grijă de mine.
Copilul acela trebuie să își trăiască viața, acesta este singurul motiv pentru care merită să-l aduc pe lume.

Edited by AL_DRAGON, 22 September 2017 - 07:15.


#23
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostIllusiveMan, on 22 septembrie 2017 - 04:27, said:

Pai pe gratis il cresc si in europa vestica, ca statul social si alte alea... da' uite ca nu-i pasioneaza tare. Nu stiu daca incercai sa fii ironic.

Nu chiar ironic.

In anii 60 in Europa de Vest o famile avea in mdo normal 2 copii . In SUA familia normala avea 3-4 copi , Insa ce facea ca SUA sa fie chiar o exceptie .. era faptul ca miliomnarii americani ":turnau" 5,7, char 8 copii!!. Una din exolicati era faotul ca copii aia erau "pe gratis" chiar dca bogatul lor parinte ii trimitea la scoli particulare, la colegii si le cumprara masini de sport. Ma rpg yale si Harward erau mai scumpe ... da ma rog aici era si o cestie de "principiu" (auzit de o poveste despre un tanar american dintr-=o fameile destul de bigata. Ca sa isi supere familia ... s-a dus la Harward nu la yale. Sa o supere dar nu intra-ta sa fie dezmostenit!)
Ma rog pe vremea aia in SUA morala crestna era destul de puternica fata de Europa.
In plus SUA erau "pe val" , un muncitor calificat in SUA avea un nivel de trai de brrghez ajuns in Europa de vest....

I(nvers in Euopa de est se faceau mai putini copii .. venituri mai mici spre minuscule...

Su8nt inca destule in ecuatie... Depinde si de gradul de hedonism alsocietatii, de nivel de instructoe si informare samd etc.  Dacxa vrfei cu tot dinadinsul .. ar mai fi ca sarantocu f...e mai des decat CTP ul.

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcaiuscorneliu, on 22 septembrie 2017 - 00:32, said:

Oamenii fac copii când sunt nemulțumiți de viața lor
In primul rand,
De ce fac oamenii copii?
Real ii fac pentru a isi satisface instinctul matern.
Pentru a avea propria jucarie/robotel cu care sa te joci cand vrei tu, de-a ce vrei tu.
Pentru a iti asigura batranetea, pe cat posibil.

Banul/bunastarea este un bun surogat al necesitatii de a avea copii.

De ce fac rromii copii desi sunt "rupti in cur"?
Lipsa educatie (anticonceptionale, ciclul lunar al femeii si abstinenta cand e cazul).
O morala proprie.
In rest ii fac din motivele enumerate mai sus.

Banii nu aduc fericirea?
Corect, dar in 90% din cazuri banii suficienti impiedica nefericirile de care sufera saracii.

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Turcii fac cate 3-4 copii desi sunt fericiti. Nici cu banii nu stau chiar rau. CTP a spus chestia aia intre doua gameuri de tenis?

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Oamenii turnau copii:
- din placerea sportului
- lipsa contraceptie
- lipsa educatie
- mortalitate infantila mare
- nevoie de forta de munca in gospodarie!
- era ieftin si placut!

Cu cat nivelul de trai a crescut, cu atat nevoia de forta de munca fizica in gospodarie a scazut, iar copilul a devenit o cheltuiala din ce in ce mai mare/enorma.

La noi avorturile sunt inca record, deci partea cu contraceptia si educatia e optimista.

#27
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pe de alta parte, in unele zone, copilul este inca sursa de venit....alocatie etc.

#28
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,687
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAL_DRAGON, on 22 septembrie 2017 - 07:03, said:


Acești oameni nu realizează că sensul vieții mele sunt EU,
Gresit!
Total gresit!

Traiesti singur?
Nu ai legaturi cu societatea?
Cine ai impresia ca formeaza lumea cu care relationezi, intr-un fel sau altu'?!
Egocentrismu' nu-i bun pe termen lung.

#29
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015
Unii fac copii pentru ca pur si simplu isi doresc asta. Altii fac copii influentati fiind de cei din jurul lor (prieteni, rude care la randul lor au copii), cred ca apare un soi de competitie. Altii fac copii la presiunea parintilor. Mai sunt unii care fac copii cu totul accidental, adica ea ramane insarcinata si, ori e prea tarziu ca sa faca intrerupere, ori hotarasc sa pastreze copilul. Altii fac copii de teama ca la batranete vor fi singuri sau ca nu  vor avea cui sa lase toata agoniseala de-o viata (averea). Mai sunt unii care fac copii pentru ca prin ei sa realizeze tot ceea ce ei nu au reusit in viata (vezi subiectul filmului Bacalaureat in regia lui Mungiu). Mai exista o categorie care fac copii pentru ca de pe urma lor sa castige diverse beneficii ( alocatii, ajutoare sociale, de pe urma cersitului, hotiilor, prostitutiei etc). Mai exista o categorie de femei care "toarna un plod" barbatului/amantului cu speranta ca asa o sa-l tina langa ea pt tot restul vietii. Daca mai stiti exemple, lista ramane deschisa.

Edited by borhot, 22 September 2017 - 08:21.


#30
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

View PostBaxon, on 22 septembrie 2017 - 00:44, said:

E pe dracu . Majoritatea nu fac copii pana la 40 de ani ca nu mai prididesc cu chefurile , bautele etc si la 40+ isi dau seama ca e prea tarziu sa mai ( poata ) face plozi .
Aialalti care baga progenituri pe banda rulanta incep de la fragede varste ( acolo unde educatia e lipsa totala )
A se vedea clipul cu educatia femeilor (fetelor) din Africa de pe Eurosport .  Ce spune la urma profesoara negresa? "You teach a girl, you teach a generation". Cu siguranta substratul este emanciparea , prin educatie, a femeii din Africa ,ce va duce (se spera) in viitor la diminuarea populatiei de acolo.

Cat despre "africanii" nostri, stiu ca au existat acum cativa ani niste clipuri publicitare pe TV pt incurajarea educatiei rromilor. Numai ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor  educatia "fuge" pe ei ca apa pe ratza.

#31
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,687
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAdm, on 22 septembrie 2017 - 07:52, said:

Oamenii turnau copii:
- din placerea sportului
- lipsa contraceptie
- lipsa educatie
- mortalitate infantila mare
- nevoie de forta de munca in gospodarie!
- era ieftin si placut!

Cu cat nivelul de trai a crescut, cu atat nevoia de forta de munca fizica in gospodarie a scazut, iar copilul a devenit o cheltuiala din ce in ce mai mare/enorma.ca
De acord cu mesajul, desi "turnau" ala mi-a cam crapat ecranu' tabletei.

O simpla intrebare, daca- mi permiteti.
Daca cei dinaintea noastra gandeau in acest mod, cine mai posta aici?!

#32
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Rational vorbind, copii faci in general, cand esti implinit si fericit, ai o baza si un viitor. Mai faci copii si din alte motive, enumerate pana aici.

Eu zic ca nu faci copii cand esti nesigur de tine, de familia ta, de ceea ce te asteapta, depresiv, anxios si stresat.

Partea cu bogatii ce nu mai vor copii, e legata de egoism doar sau neputinta in sine.

Statistic s-a constatat ca apar mai multe nasteri la cca 9 luni dupa concediile de vara si dupa Craciun si Anul Nou. Trageti voi concluzia, cand iti doresti un copil?

Exemplul Romaniei! Pai de fericiti ce suntem, ne scade anual populatia si sporul este negativ? De fericiti pleaca romanii si nu vin la vot si....tot asa?

CTP a dat-o pe langa acum, desi in general le mai zice(a) ok!

Edited by arab, 22 September 2017 - 08:44.


#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postcaiuscorneliu, on 22 septembrie 2017 - 00:41, said:

Glumind puțin faptul că femeile își doresc copii mai mult decât bărbații, pe aceeași logică duce la concluzia că sunt și mai nemulțumite de viața lor decât cei din urmă.
In general femeile chiar daca nu isi gasesc printul calare pe un cal alb isi pot gasi "refugiul" intr-un copil, deasemenea ele stiu ca vor imbatrani si atractia va dispare(din pacate femeile imbatranesc mai urat ca barbatii) ei bine au o gramada de motive de a face un copil...

#34
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Oamenii care fac copii pe banda rulanta nu sunt de lipsiti de perspectiva sau ratiune cum cred unii. Ei prin procreere aduc un beneficiu societatii pt. ca facand mai multi copii, creste si forta de munca intr-o tara ( asta doar daca sunt trimisi la o scoala bineinteles ) si respectiva comunitate se dezvolta foarte bine dpdv econimic si social din cauza acestei rate de natalitate, ori mortalitatea nu face altceva decat sa blocheze evolutia umana.

Edited by EmyBoss7, 22 September 2017 - 08:59.


#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postborhot, on 22 septembrie 2017 - 08:15, said:

Unii fac copii pentru ca pur si simplu isi doresc asta. Altii fac copii influentati fiind de cei din jurul lor (prieteni, rude care la randul lor au copii), cred ca apare un soi de competitie. Altii fac copii la presiunea parintilor. Mai sunt unii care fac copii cu totul accidental, adica ea ramane insarcinata si, ori e prea tarziu ca sa faca intrerupere, ori hotarasc sa pastreze copilul. Altii fac copii de teama ca la batranete vor fi singuri sau ca nu  vor avea cui sa lase toata agoniseala de-o viata (averea). Mai sunt unii care fac copii pentru ca prin ei sa realizeze tot ceea ce ei nu au reusit in viata (vezi subiectul filmului Bacalaureat in regia lui Mungiu). Mai exista o categorie care fac copii pentru ca de pe urma lor sa castige diverse beneficii ( alocatii, ajutoare sociale, de pe urma cersitului, hotiilor, prostitutiei etc). Mai exista o categorie de femei care "toarna un plod" barbatului/amantului cu speranta ca asa o sa-l tina langa ea pt tot restul vietii. Daca mai stiti exemple, lista ramane deschisa.
nu gasesc in enumerarea ta nicio motivatie din dragoste...adica un copil ar trebui sa reprezinte strict materializarea iubirii dintre 2 adulti, orice alta motivatie de a face copii este o aberatie, de-aici vin toate problemele sociale si toate necazurile...

#36
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postfuturist, on 22 septembrie 2017 - 08:15, said:

Gresit!
Total gresit!

Traiesti singur?
......
Bravo, bravo ! Posted Image
Bravo că ai reușit să citești un rând din ce am scris.
Te invit să citești și celelalte 11 rânduri care fac parte din răspunsul meu, așa poate vei înțelege ideeaPosted Image

Edited by AL_DRAGON, 22 September 2017 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate