Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Apa minerala carbogazoasa.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Anul trecut si anul asta am fost cate doua luni in Germania. Am tot căutat apa buna de baut . Am încercat nustiu cate sortimente si nimic. Am fost si in Turcia si la fel. Se cunoaște ca noi avem una din cele mai bune ape plate si minerale de baut. Iar 4 din cele 5 de top ape din România , au aceiași radacina. Este o zona vulcanica. Chiar acuma sunt tura de noapte si am baut o sticla de 1,5 litri de apa minerala . Adica mai am un pic.

#38
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Dar de ce nu spuneti si brandurile?
Sa stie tot romanul ce bune sunt Izvorul Minunilor, Zizin si Calipso  Posted Image

#39
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am dat fabricile la care muncesc pe pm
nustiu daca e normal sa spun unde muncesc si sa dau detalii .
oricat de bine intentionat asi fii , nustiu daca e bine.

#40
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
da-mi si mie pe pm

#41
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Bine , am muncit la Dorna , iar acuma muncesc la Bucovina.
Amândouă pot confirma ca se face treaba buna. La Dorna au echipamente performante , dar la capitolul plata , părerea mea, nu prea execeleaza. In schimb apa minerala este una dintre cele mai bune. Au izvoare de pe timpul reginei Maria, când se punea in sticla si se punea dop de pluta si se transporta in care cu fan sa nu se sparga.
Apa de Poiana negrii este o apa minerala care. Nu merge la sprit. Este o apa revigorantă. Multi taximetristi o combina cu cafeaua. De multe ori eu o beau in loc de cafea dimineata. Dorna se lasa băută daca e păstrată in loc răcoros , nu la frigider.
Im schimb Bucovina plata este o apa usoara sursa fiind de la Moara daracului undeva departe de localitatea Rosu. Izvorul se afla in dosul muntilor unde nu prea bate soarele. Eu o beau de când am început sa muncesc aici. Am adus si la copii cu dopul special pt copii. Nu au tehnologie ultra, nefiindu-le nevoie, pt ca apa nu are nevoie de filtrare microbiologica si nici de alte filtre sofisticate. Asta fiind un atuu .
Dupa cum am mai spus e o apa usoara.
Dincolo de munti la aproximativ 10 km se afla Aqua. Au cam aceiasi sursa ca Bucovina, dar e in fata soarelui.
Apa care sta la soare capata un gust salcau.
Deci apa plata de la Aqua si Dorna, au izvoare pe versantii muntilor cu expunere la soare.
Asta e părerea mea ca unul care are pretentii la apa.
Aici bătrânii care muncesc vara la fan , sunt foarte pretențioși la apa. Daca apa nu e buna , slabesc de putere. Ba se lasă la stomac, ba are gust rau , ba te slabeste, etc. Si eu sunt de aceiasi părere.
O apa rece într-un pahar curat de sticla te implineste sufleteste. Pt mine daca scoate si bule si e minerala, ma revigorareaza.

#42
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
mi-ai facut pofta de apa minerala  Posted Image

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
CO2ul e de la sursa sau alimentar?

#44
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Apa minerala trece prin mai multe procese de filtrare si ma indoiesc sa rămână co2 in orice apa minerala. Vezi poiana negri apriga sau pni cum ii spunem noi are co2 alimentar. Pni inseamna poiana negri îmbogățita.

#45
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 redbotos, on 22 septembrie 2017 - 22:17, said:

Apa minerala trece prin mai multe procese de filtrare si ma indoiesc sa rămână co2 in orice apa minerala. Vezi poiana negri apriga sau pni cum ii spunem noi are co2 alimentar. Pni inseamna poiana negri îmbogățita.
Ai si tu dreptate in parte. CO2-ul natural se poate pierde in procesele de agitare sau cele care presupun temperaturi mai ridicate. Cat despre diferenta intre CO2 ”alimentar”, ”natural” sau poate ”industrial” nu cred ca exista vreuna.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Toxic00, on 24 septembrie 2017 - 22:20, said:

Cat despre diferenta intre CO2 ”alimentar”, ”natural” sau poate ”industrial” nu cred ca exista vreuna.
Exista. Acel CO2  nu e pur, asa cum ti-ai imagina.

#47
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Si alea ieftine la 79 bani 2 litri cum sunt?

#48
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ză Best,când nu ai alternative pe momentPosted Image.

#49
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pai tocmai asta am întrebat la începutul topicului. Din cauza consumului prea mare de co2 , alimentar sau natural, nu afectează sănătatea. Asta era îngrijorarea. Plus minerale.

 robert8197, on 24 septembrie 2017 - 22:36, said:

Si alea ieftine la 79 bani 2 litri cum sunt?
Apa la 79 de bani petul 2 litri , sau chiar 2,5 litri este apa scoasa de la 200 m si îmbogățita cu co2 . Nu are nici o minerala in ea. E apa carbogazoasa. Apa minerală nu este totdeauna carbogazoasa, este si plata. Dar toata lumea când spune apa minerala, se gândește la cea cu co2. Nu e asa. Exemplu eticheta de la izvorul alb, nu contine numai h2o. Ci si mai multe minerale. In schimb Bucovina are mai putine minerale, fiind o apa cat mai aproape de puritate. Stiu pe cineva care foloseste apa Dorna izvorul alb, la cafea. Iar pe tevile expresorului sa prins ca un fel de calcar. Alea fiind minerale. Cu Bucovina nu i sa întâmplat asta.

#50
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 redbotos, on 25 septembrie 2017 - 09:48, said:

Pai tocmai asta am întrebat la începutul topicului. Din cauza consumului prea mare de co2 , alimentar sau natural, nu afectează sănătatea. Asta era îngrijorarea. Plus minerale.


Apa la 79 de bani petul 2 litri , sau chiar 2,5 litri este apa scoasa de la 200 m si îmbogățita cu co2 . Nu are nici o minerala in ea. E apa carbogazoasa. Apa minerală nu este totdeauna carbogazoasa, este si plata. Dar toata lumea când spune apa minerala, se gândește la cea cu co2. Nu e asa. Exemplu eticheta de la izvorul alb, nu contine numai h2o. Ci si mai multe minerale. In schimb Bucovina are mai putine minerale, fiind o apa cat mai aproape de puritate. Stiu pe cineva care foloseste apa Dorna izvorul alb, la cafea. Iar pe tevile expresorului sa prins ca un fel de calcar. Alea fiind minerale. Cu Bucovina nu i sa întâmplat asta.
Orice apa naturala este minerala. Proportiile in care intra "mineralele"/ionii in compozitia apei este diferita in functie de sursa. Chiar si apa distilata este intr-o mica masura minerala pentru ca nu este complet lipsita de ioni. Poate singura apa  "neminerala" este cea ultra-pura....Este adevarat ca foarte lume asimileaza apa minerala cu apa carbogazoasa/carbogazeificata dar realitatea este ca toate apele naturale sunt minerale indiferent de continutul de CO2.

Edited by Toxic00, 25 September 2017 - 19:32.


#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Toxic00, on 25 septembrie 2017 - 19:32, said:

Chiar si apa distilata este intr-o mica masura minerala pentru ca nu este complet lipsita de ioni.
Esti sigur? Apa distilata se mai numeste si apa demineralizata...Eu zic ca apa asta nu mai are nimic in ea....

https://ro.wikipedia...Apă_distilată

#52
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 Clovis, on 25 septembrie 2017 - 19:51, said:

Esti sigur? Apa distilata se mai numeste si apa demineralizata...Eu zic ca apa asta nu mai are nimic in ea....

https://ro.wikipedia...
Sunt foarte sigur ca pentru am produs-o si lucrez cu ea. Apa distilata este de mai multe categorii (in general in functie de conductivitate/rezistivitate). Ceea ce cumperi de la Peco poate fi apa distilata pentru bateria auto/fier de calcat etc. Apa complet demineralizata este obtinuta probabil din sinteza (O2+H2) intr-un mediu strict controlat si care este destul de scump. Toate celelate ape distilate au un grad mai mic sau mai mare de puritate echivalent cu pretul platit.

Edited by Toxic00, 25 September 2017 - 20:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate