Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Apa minerala carbogazoasa.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ericmario, on 21 septembrie 2017 - 18:11, said:

Borsec?
Voluntari ?

 redbotos, on 21 septembrie 2017 - 18:13, said:

ma uit si multi trec si de 80 de ani.
ai mei au 75 si o duc bine chiar daca tata fumeaza de la 14 ani
Si de ce iti mai pui astfel de intrebari  ?

#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
pt ca ei au baut apa direct de la sursa si nu beau apa minerala asa cum beau eu.

#21
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Doar intreb, tevile de la fabrica cum sunt?

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 redbotos, on 21 septembrie 2017 - 18:27, said:

pt ca ei au baut apa direct de la sursa.
Pai, toarna atunci ce se intampla cu apa aia de la sursa pana o bei tu ? Poate aflam si noi ce bem.

#23
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Recomand sa bei apa minerala naturala nu imbogatita cu CO2, de preferat Borsec la sticla de sticla sau Perla Harghitei . Eu beau din apele astea de ani de zile si nu am avut niciun fel de problema, ba chiar iti da energie pt. intreaga zi !

Edited by EmyBoss7, 21 September 2017 - 18:56.


#24
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
apa e filtrata de anumit compusi , apoi o inbunatatesc cu bioxid de carbon.
apa din put iese putin acidulta , iar daca o ti in sticla mai mult de o perioada isi pierde acidul si pe sticla apare rugina.
sau minerale.

ar fii culmea ca sa cumpar apa borsec si sa nu beau apa gratis la munca.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
Poti face litiaza si la glandele salivare.
Asa am facut eu. Mi-a scos o piatra de 3x2 cm. A zis ca e f ok ca am facut-o sub limba si nu la rinichi. Se amuza doctorul ca vreau sa imi fac casa cu pietrele din mine.
Si beau doar apa minerala de peste 20 de ani.
Borsec la 1l (sticla), acum la 1,5 l (PET). Sau Poiana Negri Apriga.  Cand nu gasesc beau Bucovina.

De 3 luni mi-am luat o cana de filtrare Brita. Insa tot mai buna e pt mine apa minerala carbogazoasa.

Edited by dorin_2k, 21 September 2017 - 19:04.


#26
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 dorin_2k, on 21 septembrie 2017 - 19:03, said:

Poti face litiaza si la glandele salivare.
Asa am facut eu. Mi-a scos o piatra de 3x2 cm. A zis ca e f ok ca am facut-o sub limba si nu la rinichi. Se amuza doctorul ca vreau sa imi fac casa cu pietrele din mine.
Si beau doar apa minerala de peste 20 de ani.
Borsec la 1l (sticla), acum la 1,5 l (PET). Sau Poiana Negri Apriga.  Cand nu gasesc beau Bucovina.

De 3 luni mi-am luat o cana de filtrare Brita. Insa tot mai buna e pt mine apa minerala carbogazoasa.
Isi face treaba filtrul Brita, dar tot mai buna e apa aia rece de la izvorul bunicii ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 21 September 2017 - 19:20.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
N-am de unde la bloc de izvorul bunicii.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 redbotos, on 21 septembrie 2017 - 18:13, said:

nop, undeva intre Dorna, Bucovina, Aqua carpatica.
ma uit si multi trec si de 80 de ani.
ai mei au 75 si o duc bine chiar daca tata fumeaza de la 14 ani

Eu de 10 ani consum numai apa minerala Tusnad........nici vorba de nisip sau pietre la bila ori rinichi.Posted Image
Preventiv mai consum si ceva bere neagra...Posted Image

#29
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
pietrele alea le faci mai repede de la mancarea de calitate indoielnica decat de la apa; nu cred ca-i prea sanatoasa apa imbogatita cu C02, mai exista pe piata si aqua sara cu CO2 de la sursa, sau aia mai scumpa, carpatica.

#30
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dacã n-are prea mult fer....cã zã laif is not fer... N-ai nimic. Noi bem tone de apã de la voi...e besta bestelor...apropos...cui am vîndut-o pe nimic?

#31
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Intreaba si tu un medic urolog batran, localnic. In Romania asa se fac studiile clinice.

#32
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 meanman, on 21 septembrie 2017 - 20:07, said:

nu cred ca-i prea sanatoasa apa imbogatita cu C02

Exista mosnegi care au baut toata viata apa de la robinet imbogatita cu CO2 - o chestie numita sifon Posted Image N-au nici pe naiba!
Eu am avut o criza de rinichi acum 19 ani. Cei de la urgente mi-au sugerat sa merg la controale amanuntite pentru as avea ”nisip la rinichi”. Nu m-am dus. Am preferat tratamentrul folosit de xmanyacs77 cu diferenta ca prefer blondele. N-am mai avut nicio problema cu rinichii de atunci.Mai am de verificat ficatul Posted Image

Ca fapt divers: Am facut analiza comparativa a unei ape minerale cunoscute si a apei de la robinet in privinta nitritilor/nitratilor. Apa de robinet a avut un continut de circa 5 ori mai mic in acesti componenti...

Edited by Toxic00, 21 September 2017 - 21:01.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum din Borsec, Biborteni, Harghita, nu au mai ramas decat eticheta si amintirile.

Edited by pasilla, 21 September 2017 - 21:11.


#34
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 adisz, on 21 septembrie 2017 - 20:59, said:

Cat de trombonist si naiv poti fi.
Apa minerala naturala o mai gasesti doar in cartile de specialitate si la mama lor,adica in natura.Tot ce este imbuteliat se numeste apa minerala capitalista,adica apa cu bulbuci mai mult sau mai putin minerali.
Vorbesti prostii mai mari ca tine ! Cine te-a indoctrinat in halul asta ? Se vede de la o posta ca tu esti singurul naiv de pe aici. Brand-urile mentionate de mine fac parte din istoria apelor minerale romane, deci nu are nimeni interes sa pacaleasca cumparatorul cu CO2-ul produs de ei ca altfel, si-ar pata imaginea. Alea chiar sunt izvoare naturale deci doar ceilalti producatori se preteaza la astfel de manevre josnice, sa fim seriosi !

Edited by EmyBoss7, 21 September 2017 - 21:42.


#35
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pt degustătorii de apa minerala carbogazoasa. Am lucrat aproximativ opt ani la o fabrică de îmbuteliată apa si stiu ca sunt exigenti in calitate. Totul e perfect si au comisii luna de luna. Au izvoarele bine definite si intretinute. Apa minerala la ei e una dintre cele mai bune. Am plecat de la ei foarte supărat pe conducere, dar trebuie sa recunosc calitatea. In schimb , mie unul personal nu mi-a placut  la ei apa plata . E o apa grea.
De trei luni muncesc la o alta fabrica de gen unde am început sa cochetez cu apa plata. E cea mai buna din Romania, se spune, si vad ca se fac exporturi chiar si către China. Apa la sticla. Au izvorul undeva in fundul muntilor. E o apa dulce , cum spun bătrânii. Cunosc in zona o fântână si 5 izvoare de genul asta. Câteodată când merg pe creasta muntilor si ma apropii de un astfel de izvor, ma abtin sa beau apa de la mine. Ma duc la izvor si stau o juma de ora si beau apa cu înghițiri mici. Am observat ca pământul din zona este negru. Apa este tot timpul anului rece.

Edited by redbotos, 21 September 2017 - 23:22.


#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Trimite-mi și mie pe PM numele celor 2 mărci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate