Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Infiintare SRL, import produse din China, vanzare in RO. Ce taxe platesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 neagu_laurentiu, on 21 septembrie 2017 - 18:09, said:

Nu incerca sa te crezi mai smart decat altii. Nu merita, stiu si ei trucuri de 2 lei.

Hehehe

Dar de comentat, comenteaza ca am 50 de produse x pe persoana fizica, chiar si daca le platesc TVA-ul ?

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001

 bladhaund, on 21 septembrie 2017 - 16:59, said:

Asa e, 3%.
Da... Posted Image

Ete fas... eu sunt la 1% si am fost pe rand la 3% si apoi la 2%. Sa luam procentual cat am dezinformat eu de la 2 la 3% fata de 3% la 16%???? Hai, canta la alta masa.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Hypocrisy, on 21 septembrie 2017 - 18:12, said:

Dar de comentat, comenteaza ca am 50 de produse x pe persoana fizica, chiar si daca le platesc TVA-ul ?
Lasa vama, o data inregistrat stie si ANAF-ul ca tu incasezi venituri si la care vrea impozit pe venit, ulterior.

#22
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 neagu_laurentiu, on 21 septembrie 2017 - 18:15, said:

Lasa vama, o data inregistrat stie si ANAF-ul ca tu incasezi venituri si la care vrea impozit pe venit, ulterior.

Ai dracu astia, sunt chiar asa peste tot? Se iau si de cineva care comanda 50 de bratari pe persoana fizica Posted Image) ?
Mai bine ma duc la furat sau ma fac peste, vad ca pe ei nu-i ia nimeni la puricat...

Edited by Hypocrisy, 21 September 2017 - 18:38.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu vezi ca n-au bani pentru promisiunile facute si cauta tot felul de solutii? Nu spun ca vin repede dupa tine. Da' daca vezi ca-ti merge iar mai aduci, tot creste acolo o suma pana cand i se pare cuiva suspect. Te mai reclama un binevoitor si uite cum le intri in vizor. Si pentru ce? Vrei sa faci comert, fa-l la vedere, nu cu gainarii din astea.

Edited by neagu_laurentiu, 21 September 2017 - 18:28.


#24
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 neagu_laurentiu, on 21 septembrie 2017 - 18:28, said:

Nu vezi ca n-au bani pentru promisiunile facute si cauta tot felul de solutii? Nu spun ca vin repede dupa tine. Da' daca vezi ca-ti merge iar mai aduci, tot creste acolo o suma pana cand i se pare cuiva suspect. Te mai reclama un binevoitor si uite cum le intri in vizor. Si pentru ce? Vrei sa faci comert, fa-l la vedere, nu cu gainarii din astea.

Doamne ajuta sa am vanzari si sa trebuiasca sa mai comand :)) . In cazul ala iti dai seama ca deschid firma, dar initial vreau sa iau cateva pentru test.

#25
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
micro: 3% fara salariati si 1% cu minim un salariat cu 8ore/zi
profit: 16%

dividende:
-impozit venit: 5% si
- sanatate: 5,5% daca nu esti salariat

PS1: pt inceput e rentabil micro apoi
PS2: in comert (marfa) in functie de rata profitului si de la o anumita valoare a cifrei de afaceri poate fi mai convenabil la impozit pe profit.

Edited by costinuti, 21 September 2017 - 18:56.


#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mda. O comanda din China soseste cam in 2 luni.
     Daca o sa cumperi 100 de bucati din produsul X probabil se vor vinde in 3 luni (caz fericit).
     Daca faci 2 comenzi de 100$ pe an, in vreo 200 de ani o sa ai o afacere de invidiat.

#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce test? Pe ce lume traiesti? Pe persoana fizica cumperi pt uzpersonal, o bucata-doua. Daca cumperi 50, e clar ca faci contrabanda si vamesul iti va cere sa le importi pe firma. Acum, depinde si ce cumperi. Una e sa cumperi 100 ace de pescuit, ca alea pot fi pt uz personal, alta e sa cumperi 10 ceasuri sau telefoane. E plin forumul de copii care se credeau smecheri, apoi plangeau pe aici ca la vama i-au confiscat marfa.

#28
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 cspot, on 21 septembrie 2017 - 19:00, said:

Mda. O comanda din China soseste cam in 2 luni.
Daca o sa cumperi 100 de bucati din produsul X probabil se vor vinde in 3 luni (caz fericit).
Daca faci 2 comenzi de 100$ pe an, in vreo 200 de ani o sa ai o afacere de invidiat.

Am gasit cativa vanzatori care ofera gratis transport prin DHL la 100+ bucati.

#29
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Mai bine faci dropshipping din UK pentru inceput. Iesi mult mai bine.

#30
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 Tort, on 21 septembrie 2017 - 19:11, said:

Mai bine faci dropshipping din UK pentru inceput. Iesi mult mai bine.
Nu ar fi o problema durata mai lunga de transport? Avand in vedere ca la dropshipping nu tin stock in RO

#31
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 Tort, on 21 septembrie 2017 - 19:11, said:

Mai bine faci dropshipping din UK pentru inceput. Iesi mult mai bine.
Pai nu se stie deoarece de tva oricum nu va scapa:
- daca e platitor de tva, va adauga tva in pretul final la clienti (adica ia fara tva din UE si apoi pune tva in RO)
- daca e neplatitor in limita a 10.000E plateste tva-ul in UK iar apoi dupa ce depaseste acest plafon este obligat ca plateasca tva-ul in RO chiar daca marfa e din UK.

PS E valabil pt orice tara din UE, nu numai din UK.

Edited by costinuti, 21 September 2017 - 19:59.


#32
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
O varianta sa scapi de astea e sa cumperi produsele pe adresa unei persoane din UK si sa ti le trimita cu o firma de transporturi. Iesi mult mai rapid si mai ieftin asa.

Orezarii au gasit metoda pentru pierderea clientilor din cauza duratei mari de asteptare.
Mentioneaza ca au stoc in UK, clientul o ia de buna si plaseaza comanda, apoi sta si asteapta. Doar nu are ce altceva sa faca.
Poti sa strangi saptamanal o serie de produse comandate, le cumperi pe o adresa din UK si in 2 zile de la livrare deja o sa le ai in Ro. Apoi le trimiti fiecaruia in parte, o sa ajunga termenul de livrare undeva pe la 12 zile pentru clientii din tara. Poate chiar si mai putin. Si acolo poti da lejer vina pe posta.

#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 petman, on 21 septembrie 2017 - 18:13, said:

Sa luam procentual cat am dezinformat eu de la 2 la 3% fata de 3% la 16%???? Hai, canta la alta masa.
E bine sa o iei faptic. Sa nu te dai cocos cand nici nu nu stapanesti integral subiectul. E usor ridicol sa ii faci pe altii prosti cand si tu raspandesti informatii eronate. Genul acesta de atitudine tine cand esti expert pe domeniu si stii sigur ca ai dreptate.

#34
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Hai sa nu incepem sa cautam nod in papura.
Faptic am gresit cu 1 pp comparativ cu ceilalti care au gresit cu 13-15pp. Esti multumit? Am dezinformat de am rupt.
Sincer, la cat de des se schimba kktul asta de legislatie economica, consider ca am oferit informatii mai bune decat altii. Dar totusi, imi plac aia (si aici te poti include si pe tine) care bat din p''da fara sa spuna nimic concret cu subiectul curent. Inca o data, imi pun cenusa in cap ca am gresit.

Vai plm.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Hypocrisy, on 21 septembrie 2017 - 13:23, said:

Eu cu cati bani raman din aia 50lei, ce taxe platesc la stat?

Hai să o luăm cu începutul.

Tu, când CUMPERI un produs, plătești preț + TVA. Iei un produs de 20 de lei din China, mai plătești 3,8 lei TVA la vamă. Ăla e TVA plătit.
Când VINZI un produs, încasezi TVA de la cumpărător. Vinzi un produs la 50 de lei (cu TVA inclus), tu încasezi 42,02 + 7.98 TVA.

Acum, că ai plătit TVA-ul ăla în primă instanță, statul îți datorează ție 3,8 lei. Pe ăla pe care îl încasezi, 7,98, îl datorezi tu statului. Trimestrial, ai de plată diferența de TVA. Dacă ai de încasat, îi poți încasa, dar în anumite condiții.

Pe lângă TVA, mai plătești și impozitul pe venit, ca microîntreprindere. 3% dacă nu ai angajaț, 1% dacă ai cel puțin un angajat.

Cu dividendele e mai complicat, pentru că trebuie să le distribui la începutul anului. Plătești 5% pe ele. Plătești în funcție de ce dividende îți distribui tu pentru tot anul. Nu le poți scoate lunar, după cum vrei tu.

Dacă îți dai un salariu, plătești contribuții la el. Găsești pe net cât.

Ce mai contează... Contabilitatea. Dacă tu vinzi 100 de răhățișuri într-o lună, contabilul trebuie să gestioneze 100 de intrări. Asta te duce pe la 5-600 de lei.


Trebuie să te gândești bine dacă merită. Pentru că îmi vine greu de crezut că ai putea tu lua vreodată 50 de lei pe un încărcător chinezesc. Costă 20 de lei în bazar. Iar tu nu prea îți permiți să-l vinzi cu 20 de lei, pentru că n-o să ai rulaj suficient.


Tu de pe ce site-uri ai cumpărat chestii online? Preferi gigitelefon.ro, sau eMAG, PC garage, ăștia mari? E greu să vinzi produse generale de genul încărcătoare de telefoane. Vinzi produse care nu au piață mare de desfacere în România. Un exemplu la întâmplare... stilouri chinezești. Dacă iei multe modele Baoer, Jinhao, Hero, e posibil să găsești mai mulți cumpărători decât în cazul încărcătoarelor de telefoane. Și e posibil să poți vinde și către librării mai mici. Pe când încărcătoare de telefon chinzești cam găsești peste tot, iar ăia care le au la vânzare, au deja importatorii lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate