Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Infiintare SRL, import produse din China, vanzare in RO. Ce taxe platesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Vreau sa-mi fac un mic magazin online, sa-mi infiintez SRL(doar cu firma pot comanda de pe alibaba), si sa aduc ceva chestii trestii de pe alibaba.

Luam spre exemplu un incarcator de telefon. Pe alibaba e 1$, cumpar 100, deci 100$. Taxele de transport, cat or fi si ele, nu conteaza.

Imi vine in tara, platesc TVA 20%, daca e peste 150$ mai platesc si taxe vamale. Deci 20$ TVA.

Pun produsul pe site, si il vand. Aici sunt putin in ceata. Fac factura la produs, care l-am vandut cu 50lei.

Eu cu cati bani raman din aia 50lei, ce taxe platesc la stat?

Quote

La SRL vei plăti 3% impozit pe venit și 5% impozit pe dividente atunci când vrei să scoți profitul din firmă

Scrie pe un site. Eu sunt confuz, mai platesc o data TVA? 20% din 50 lei? Sau platesc doar 3% din 50lei ? Si cum adica 5% pe dividente cand scot profitul din firma? e 3% pe venit, sau profit, adica as putea sa ma duc cu factura de 100$ platiti la chinezoi, si sa platesc mai putin impozit la stat?

Edited by Hypocrisy, 21 September 2017 - 13:25.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ca sa te trezesc la realitate:
1) cu garantia cum faci ? produsele luate din china cam duc lipsa de fiabilitate, iar alea de 1$ ori strica telefonul, ori nu functioneaza din prima (am patit cu incarcatoare din china), deci cum o sa rezolvi aceasta problema ?
2) pe un incarcator de 1$ nu o sa poti cere 50lei (adica 12$), deoarece la 30-50 lei in prezent gasesti incarcatoare de 2A (fast charge) de la huawei sau samsung + concurenta gen emag si altele care vand produse destul de ok gen HAMA cu 20-25 lei. Deci un produs al tau de 4 lei (+ taxe de vreo inca 2-3 lei) = 6-7 lei , va trebui sa il vinzi cel mult la 15 lei. Adica la un produs de 1$ o sa scoti cel mult inca de 2 ori banii, insa riscurile de la punctul unu s-ar putea sa iti faca gaura mare in buget.
3) ar mai fi transportul la client (nu o sa ai vanzari atata timp cat transportul e 15 lei, iar el vrea sa cumpere un produs de 10 lei), deci nu-i renteaza.
4) ai nevoie de promovare.

#3
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 TruculMagic, on 21 septembrie 2017 - 13:34, said:

Ca sa te trezesc la realitate:
1) cu garantia cum faci ? produsele luate din china cam duc lipsa de fiabilitate, iar alea de 1$ ori strica telefonul, ori nu functioneaza din prima (am patit cu incarcatoare din china), deci cum o sa rezolvi aceasta problema ?
2) pe un incarcator de 1$ nu o sa poti cere 50lei (adica 12$), deoarece la 30-50 lei in prezent gasesti incarcatoare de 2A (fast charge) de la huawei sau samsung + concurenta gen emag si altele care vand produse destul de ok gen HAMA cu 20-25 lei. Deci un produs al tau de 4 lei (+ taxe de vreo inca 2-3 lei) = 6-7 lei , va trebui sa il vinzi cel mult la 15 lei. Adica la un produs de 1$ o sa scoti cel mult inca de 2 ori banii, insa riscurile de la punctul unu s-ar putea sa iti faca gaura mare in buget.
3) ar mai fi transportul la client (nu o sa ai vanzari atata timp cat transportul e 15 lei, iar el vrea sa cumpere un produs de 10 lei), deci nu-i renteaza.
4) ai nevoie de promovare.

Am dat un exeplu cu incarcatorul de telefon si cu acei 50 lei. Uita ca am spus aia. Eu comand altceva care nu are cum sa strice telefonul sau alte probleme de genul. Deasemenea stiu pe cineva care face exact ce vreau sa fac eu, ii merge treaba binisor. Nu sunt bani exagerat de multi, dar pur si simplu caut un venit pasiv(ma rog,nu-i chiar pasiv, tot e bataie de cap, dar e mai bine decat sa fii angajat undeva). Transportul e pus la final si oamenii tot cumpara.
Cat despre promovare, ma descurc binisor cu fb ads si alte tehnici de promovare.

Ma axez pe nimicuri care se vand decent in Romania, pret mic, risc mic sa-ti puste telefonul, cum ai spus tu.

Ar fi mai rentabil PFA? Din ce am inteles, nu poti face chiar ce vrei cu banii din firma tip SRL. Eu pur si simplu vreau sa aduc in tara produse, sa imi platesc taxele ca sa fie totul ok, si apoi sa-mi vad de treaba mea cu banii care-i fac.

#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Hypocrisy, on 21 septembrie 2017 - 13:50, said:


Eu pur si simplu vreau sa aduc in tara produse, sa imi platesc taxele ca sa fie totul ok, si apoi sa-mi vad de treaba mea cu banii care-i fac.

Daca chiar vrei asta, vorbeste mai intai cu un contabil care sa te lamureasca in privinta obligatiilor fiscale legale. Daca te limitezi la acest maret forum, o sa primesti numai dume drept sfaturi.

#5
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 Hypocrisy, on 21 septembrie 2017 - 13:23, said:

Vreau sa-mi fac un mic magazin online, sa-mi infiintez SRL(doar cu firma pot comanda de pe alibaba), si sa aduc ceva chestii trestii de pe alibaba.

Luam spre exemplu un incarcator de telefon. Pe alibaba e 1$, cumpar 100, deci 100$. Taxele de transport, cat or fi si ele, nu conteaza.

Imi vine in tara, platesc TVA 20%, daca e peste 150$ mai platesc si taxe vamale. Deci 20$ TVA.

Pun produsul pe site, si il vand. Aici sunt putin in ceata. Fac factura la produs, care l-am vandut cu 50lei.

Eu cu cati bani raman din aia 50lei, ce taxe platesc la stat?



Scrie pe un site. Eu sunt confuz, mai platesc o data TVA? 20% din 50 lei? Sau platesc doar 3% din 50lei ? Si cum adica 5% pe dividente cand scot profitul din firma? e 3% pe venit, sau profit, adica as putea sa ma duc cu factura de 100$ platiti la chinezoi, si sa platesc mai putin impozit la stat?

1.Cumparare : 1USD plus transport(sa zicem 10%),total 1.1 USD.

2.Vanzare : 50 lei - TVA 19% =42 LEI=10.75 USD(la un curs de 3.9 lei/USD)

3.Profit brut : 10.75 - 1.1=9.65 USD

4.Profit net : 9.65 -16% impozit = 8.106 USD

5.Bani in mana : 8.106 USD- 5% impozit pe divident =7.70 USD=30 LEI

#6
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

 Afrikaner76, on 21 septembrie 2017 - 13:55, said:

Daca chiar vrei asta, vorbeste mai intai cu un contabil care sa te lamureasca in privinta obligatiilor fiscale legale. Daca te limitezi la acest maret forum, o sa primesti numai dume drept sfaturi.
Daca se poate si fara, accept sfaturi cu mare drag :))

Edited by Hypocrisy, 21 September 2017 - 14:09.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Cumparare:

100 de bucati a 1$ = 100$ (la curs 3.9ron/$ = 390RON --> esti sub cei 150$ deci nu platesti taxe vamale, in schimb platesti tva-ul 19% = 74,1 RON, transportul  sa zicem este gratuit, deci ai costuri de "import" de 464,1 RON = 4,641RON bucata.

Vanzare:

Pretul unei bucati la vanzare este de 50RON (incl. 19% TVA), adica ai un volum de vanzare de 5.000RON.

50 RON vanzarea - TVA-ul 19% 9,5RON = 40,5 RON dupa taxe la toate 100 de produse = 4.050RON

Sa spunem ca tu ai reusit sa vinzi toata marfa intr-un trimestu, la SRL platesti impozit de venit trimestrial 16% din vanzari - cheltuieli.

4050RON-461,1 = 3588,90 * 16% = 574,224 (impozit)

3.014,676 iti ramane dupa impozitul pe venit = 3,015 RON / bucata

3.014,676 (vanzarea dupa profit) - 461,10 (cheltuiala) = 2.553,576 castigul brut

daca vrei sa scoti banii atunci platesti 5% pe suma care vrei sa o scoti din firma, sa zicem ca iti platesti dividente in valoare de 2.553,576 inseamna ca tie iti raman in mana 2.425,88 = 2,425 / bucata.

Cam asta este profitul tau net dupa toate taxe si impozite, faci un profit de 2,425 pe bucata care inseamna aproape 150% si este un profit extraordinar.

In realitate, profitabilitatea de 150% este rara, si in general doar daca productia este efectuata de tine, in comert ai un profit in medie de 40% poate. Trebuie sa te gandesti ca din 100 de incarcatoare, 40 se strica, atunci ai o investitie de 100%, primesti doar 60% in schimb... si la asta trebuie sa te gandesti.

Edited by business11, 21 September 2017 - 14:34.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca multi confundati cumparaturile pt uz personal cu importul pe firma. La astea din urma, pe langa faptul ca trebuie sa acorzi garantie, sa accepti returul, produsele importate trebuie sa corespunda normelor EU, sa aiba cerificat, etc, etc. Dupa asta, sa faci fata concurentei firmelor vechi gen mivarom, tehnoelectric, care se ocupa de o gramada de ani de asa ceva. Ma indoiesc ca poti vinde mai ieftin decat ei, sa mai si iesi in profit.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 rumegus, on 21 septembrie 2017 - 15:08, said:

Vad ca multi confundati cumparaturile pt uz personal cu importul pe firma. La astea din urma, pe langa faptul ca trebuie sa acorzi garantie, sa accepti returul, produsele importate trebuie sa corespunda normelor EU, sa aiba cerificat, etc, etc. Dupa asta, sa faci fata concurentei firmelor vechi gen mivarom, tehnoelectric, care se ocupa de o gramada de ani de asa ceva. Ma indoiesc ca poti vinde mai ieftin decat ei, sa mai si iesi in profit.

se poate, dar trebuie sa ai capital nu gluma, ca intra X si Y pe piata ca a strans 2500RON, dupa 6 luni da in faliment. Mai ales cu SRL-ul care are costuri permanente, nu este ca la microintreprinderea sau PFA-ul.

Problema o sa fie cu garantia, ca este obligat prin lege sa ofere 2 ani garantie, rahaturile din china neverificate se fac praf in 1-2 luni, dupa care vin clientii si vor banii inapoi. O sa fie un cerc al diavolului pana nu mai iese din el.

Daca nu ai bani sa ai productie proprie in China, sa ti se produca la standarde europene calitative, poti sa uiti. Mai ales produsele electronice din China sunt grave rau.

#10
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Nu e deja plina Romania de gunoaie chinezesti, mai trebuie inca o "initiativa"...sa te tii incendii, electrocutari, nervi si timp pierdut cu improvizatiile chinezesti.

#11
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
Vanzare:

Pretul unei bucati la vanzare este de 50RON (incl. 19% TVA), adica ai un volum de vanzare de 5.000RON.

50 RON vanzarea - TVA-ul 19% 9,5RON = 40,5 RON dupa taxe la toate 100 de produse = 4.050RON

Vezi ca ai gresit partea cu TVA.Nu aplici 19% la 50 lei
Pretul include TVA ,deci pretul fara TVA este de 42.016.TVA la 42.016 este de 7.983.Total 49.99904

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001

 business11, on 21 septembrie 2017 - 14:32, said:

Sa spunem ca tu ai reusit sa vinzi toata marfa intr-un trimestu, la SRL platesti impozit de venit trimestrial 16% din vanzari - cheltuieli.


 eumorocanosul, on 21 septembrie 2017 - 14:01, said:


4.Profit net : 9.65 -16% impozit = 8.106 USD

Eu am o sugestie pentru cei care se pricep la matematica si nu se pricep la taxele unei firme/pfa/etc etc.
In momentul de fata o firma este considerata microintreprindere pina la 500.000 euro in anul anterior si plateste 2% impozit pe cifra de afaceri daca nu are angajati cu norma intreaga sau 1% daca are cel putin 1 angajat.
Deci nu 16% cum multi dezinformeaza.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 petman, on 21 septembrie 2017 - 15:38, said:


Eu am o sugestie pentru cei care se pricep la matematica si nu se pricep la taxele unei firme/pfa/etc etc.
In momentul de fata o firma este considerata microintreprindere pina la 500.000 euro in anul anterior si plateste 2% impozit pe cifra de afaceri daca nu are angajati cu norma intreaga sau 1% daca are cel putin 1 angajat.
Deci nu 16% cum multi dezinformeaza.

corect, acum am observat ca au marit in februari 2017 de la 100.000 la 500.000 si au schimbat impozitarea.

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Hypocrisy, on 21 septembrie 2017 - 13:23, said:

Imi vine in tara, platesc TVA 20%, daca e peste 150$ mai platesc si taxe vamale. Deci 20$ TVA.

1. TVA e 19%.
2. Scutirile la plata taxelor vamale sunt pentru persoane fizice. Tu platesti taxe vamale la orice suma. Mai platesti si un comision al comisionarului.

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Impozitarea la micro e de multi ani asa - doar anul asta au schimbat plafonul si au umblat si la praguri.
Poti sa fii platitor de impozit pe venit doar daca faci o activitate din grupa 7 parca sau daca-ti faci capitalul social de peste 45k lei.

Sa revin ontopic. @initiator - pune un 10% defecte de fabricatie la marfa. Pune si o diferenta de curs valutar de 10%. Pune si cat costa sa transferi banii in asia - o sa vezi ca nu-ti ocnvine sa cumperi de 100USD ca te rupe la plati (daca nu gasesti sa platesti cu cardul desigur). O sa vezi ca ajungi la pretul unui produs achizitionat din europa de la un revanzator.
Asa eram si eu batman la inceput si dupa vreo 4 transporturi din taiwan (peste 1k usd fiecare de produse pentru industrie) am ajuns la concluzia ca e mai ok cu achizitie intracomunitara.

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 petman, on 21 septembrie 2017 - 15:38, said:

In momentul de fata o firma este considerata microintreprindere pina la 500.000 euro in anul anterior si plateste 2% impozit pe cifra de afaceri daca nu are angajati cu norma intreaga sau 1% daca are cel putin 1 angajat.
Asa e, 3%.

 petman, on 21 septembrie 2017 - 15:38, said:

Deci nu 16% cum multi dezinformeaza.
Da... Posted Image

#17
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Am gasit pe dhgate acelasi produs ca pe alibaba. Cu 10-20% mai scump, jumate pretul ca pe aliexpress. Ma gandesc sa comand pe persoana fizica vreo 50 de bucati. Au baietii de la vama treaba ca-s asa multe? Daca comand separat 5 pachete cu 10 bucati fiecare ?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu incerca sa te crezi mai smart decat altii. Nu merita, stiu si ei trucuri de 2 lei.

Edited by neagu_laurentiu, 21 September 2017 - 18:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate